Gyurcsányt félreértelmezte a magyar társadalom?
Konkrétan 2006-ra és az öszödi beszédre gondolok.
Végighallgattam a teljes öszödi beszédet, és azt látom, hogy kiragadtak belőle néhány mondatot de a teljes beszéd valójában teljesen más hangvételű, mint azt gondoltam.
Egyrészt azt mondja el benne, hogy milyen áldozatok szükségesek ahhoz, hogy ki tudják igazítani a költségvetést és bevételhez jussanak. Ezekhez kellettek a megszorítások, amiket nem tudott végigvinni sem a párton sem az országon. Szerintem azért nem mert, nem magyarázták el az embereknek, hogy ez miért szükséges tehát itt hibáztak, más kérdés, hogy az emberek sem látták át.
Másrészt a beszédben végig taglalja, hogy mást nem tudnak csinálni erre vannak rákényszerülve. Továbbá végig beszél a jelenlévő, nyilvánvaló társadalmi igazságtalanságokról, melyek ma is fennállnak és melyeket meg akart oldani.
Nyilván a kampányban nem állhatott azzal elő, hogy ha megszavaztok, megszorítás lesz. Az is nyilvánvaló, hogy ha a fidesz nyer, talán ők is ugyanerre kényszerültek volna. A kampányban mindenki csúsztat, ferdít és ezt eddig csak Gyurcsány vallotta be, legalább saját maguk előtt. És el is mondja, hogy nehezen élte meg ezt az időszakot ("majdnem beledöglöttem").
A hangvétel nyilván vulgáris, de a politikus is ember és egymás között voltak. Kiváncsi lennék Orbán miket mondd egy ilyen gyűlésen...
Nyilván a beszéd váltotta ki a tüntetéseket, ahol szeptemberben a rendőrséget még gyengeséggel vádolták, októberben meg más túlkapások voltak. A rendőrségi hibákért, a kilőtt szemekért Gyurcsány talán a fő felelős ezt nem vitatom. De kérdem én, kinek is állt érdekében, hogy balhé legyen és emberek nyomorodjanak meg? Az amúgy is nehéz helyzetben lévő kormányzatnak? Nem valószínű...
Az emberek csak azt a néhány káromkodást, mondatot ismerik, miközben maga a beszéd teljesen másról szól. Szerintem egyes mszp-sek illetve nyilván a fidesz akarta Gyurcsány bukását, talán ő nem akart olyan rosszat. Az mszp-ben viszont Gyurcsány nehéz helyeztben volt, mert ott is mindenki lopni akart, lenyúlni Hagyótól Zuschlagig az egész brigád, így nem tudta végigvinni amit akart, a fidesz alátolta az utcai zavargásokat, és szerintem Gyurcsány a mai napig kissé félre van értelmezve.
Ja hogy szerinted az szánalmas, hogy a magyar egyetemistáknak nem tetszik ami itthon megy, és őket szólod le a tolvaj kormány helyett, akiknek rég süllyesztőben lenne a helye? Csak arra a kérdésre válaszolj már, hogy ha minden fiatal elmegy itthonról, a nyugdíjat ki fogja majd fizetni?
"A fidesz kormánypárt lévén azt csinálja majd, amit eddig is, ha azt mondják folytatjuk, akkor mindenki tudja, ez mit jelent a következő években."
Ja, tudjuk, pont ezért nem kéne hagyni hogy folytassák. Mit is? A sorosozást, a stadionépítést meg a közpénzek eltüntetését.
Az asztalcsapkodásnál meg nem értem a problémát, ha valakiről folyamatosan hazugságokat írkálnak lejáratva ezzel több millió ember előtt, akkor az alapvető hogy számon fogja őket kérni. Máshol azért amit az Origonál művelnek börtön járna, itt viszont rágalmazhatnak bárkit mert a kormány oldalán állnak. Szégyen.
Szegény Hitlert is félreértették azok a nyamvadt németek.
Jobban mondva, nem voltak elég jók és méltók, hogy Őt szolgálják.
Kedves 19-es!
Nem tudom, minek nézel engem, Gyurcsányék könyvelőjének? Nem pont azt írtam, hogy kellene a korszakról egy tárgyilagos elemzés is?
Tippelni azt tudok, ha érdekel például a költségvetésben állandó lyuk volt a magánnyugdíjpénztáraknak történő kifizetés, ami miatt a központi költségvetésből kellett kipótolni a nyugdíjkasszát, aztán volt több olyan extra költség mint éppen a nyugdíjasok fizetett 13. havi nyugdíj, ami igenis extra kiadás volt, és nem is lett volna rá szükség. De ott van még az is, hogy éppen ebben az időben kerültünk egy gazdasági értelemben vett mélyebb pontra, mert privatizálható vagyon érdemben nem maradt, a korábbi általad említett államadósság csökkentés ennek volt köszönhető, emellett Európa ha nem is volt recesszióban, de a gazdaságai nem voltak olyan kiugróan jó bőrben mint most, Magyarország ekkoriban már nem volt annyira jó célpont annak, aki csak olcsó munkaerőt akart, emiatt inflációs nyomás alakult ki, részben emiatt a forint eléggé megerősödött, ami hazavágta az exportbevételeket, és drágította az importot. Ha csak a Gyurcsányi két évet nézed 2004-06 között 6 százalékpontos volt az államadósság növekedés, de amúgy általában véve a 2002-es 55-ről a 2006-os 64.5%-ra növekedő államadósság egyáltalán nem egy olyan félelmetes "padlón volt az ország" állapot, mint szeretik egyesek mondani. Úgy meg főleg nem, hogy a költségvetési egyensúlynak igenis jót tettek a megszorítások 2008-ra már 3.7% volt a hiánycél, ami tartható is lett volna, ha nem üt be a világválság. összehasonlításképp korábban volt év, hogy 9% volt a hiány. Látod ötleteim vannak, hogy mi okozta bajt, de abból kiindulva, hogy te fölcímkézed az írásomat szónoklatnak, nos nincsenek illúzióim, hogy ezzel a válasszal is mit érek el.
Hát őszintén szólva - nagyon ostobának kell lenni ahhoz, hogy valaki Gyurcsány Ferencet, meg a művét félreértse. Mert hogy szegény telibe kapta a válságot. Nem kell sok ész hozzá, hogy lássuk, köszönő viszonyban sincs az igazsággal. Tehát lássuk, milyen gazdasági válság volt 2002 és 2007 között? Ugyebár senki nem emlékszik ilyenre!
Tehát Medgyessy saját bevallása szerint jó állapotban vette át az országot 2002-ben. Ezt saját maga ismerte be, mind a tv-ben, mind az Állami Számvevő szék előtt. Azt is mondta, hogy olyan jó állapotban van az ország, hogy már 2007-ben be lehet vezetni az eurót. Majd felvett 3500 milliárd hitelt - az inflációt mindjárt feljebb pöckölve - és osztogatni kezdtek, pedagógusok, egészségügyiek fizetését emelték, stb. Hozzá kell tennem, hogy 33 adóemelést hajtottak végre, 6 új adót vezettek be 2006-ig.
"Nyilvánvalóan végighazudtuk az utolsó másfél-két évet. Teljesen világos volt, hogy amit mondunk, az nem igaz.
És közben egyébként nem csináltunk semmit négy évig. Semmit. Nem tudtok mondani olyan jelentős kormányzati intézkedést, amire büszkék lehetünk, azon túl, hogy a szarból visszahoztuk a kormányzást a végére. Semmit."
Már az első 4 évben látszott a baj, mint látjuk tovább mondja a bizit:
"Az isteni gondviselés, a világgazdaság pénzbősége, meg trükkök százai, amiről nyilvánvalóan nektek nem kell tudni, segítette, hogy ezt túléljük. Nincsen tovább. Nincsen."
Már 2006-ban tudták, vége a dalnak. Arra játszottak, hogy ne derüljön ki, hogy mi a helyzet, mert akkor biztos, hogy a Fidesz nyeri a választásokat. Azt, hogy az Uniót hamis költségvetési adatokkal traktálták, ne is említsük!
„Nem volt se pénz, se kormányzati eredmény, se reform, se erős vezető. Egyre jobban bepánikoltunk" – idézte fel az Indexnek egy akkori MSZP-s vezető azt az időszakot, amikor a párton belül rájöttek, ez így nem mehet tovább.
Magyarázkodásra azért kényszerült, mert az ellenzéki pártelnök, Orbán Viktor kérdőre vonta hogy, hol van az a 3500 milliárd forint, amivel emelkedett az államadósság a Medgyessy-kormány megalakulása óta. A miniszterelnök – a születésnapjukat ünneplő tömeg előtt indulatosan reagált ellenfele szavaira. "Melyik intézkedést vegyük el, Orbán úr?" – tette fel a kérdés. Majd hozzátette: "A másik út az adóemelés, a harmadik pedig az, hogy fogja be a száját akkor, ha a költségvetés világáról beszél."
Egyértelműen, már 2004-ben trükközni kényszerültek, vigyázniuk kellett, hogy ki ne derüljön, mekkora baj van, legalább a választásig. A 3500 milliárdhoz még 400 milliárdot vettek fel, elindítva az adósság spirált. A hiteleket úgy vették fel, hogy ha veszítenek, akkor a következő kormány kapja telibe a hitelállományt, belebukjanak, majd ők vissza tudjanak térni. A hitelt, újabb hitelekkel váltották ki, így csináltak több mint 10 ezer millárdnyi adósságot. Számokban néhány adat:
GDP arányos államadósság: 2002-2010: 54,958 %-ról 80,48% 2017-ben 72,702 %
GDP: 2002-2010: 4,5 %-ról 0,7% /2007: 0,4%!/ 2017-ben kb. 4 %
Munkanélküliség: 2002-2010: 5,8 %-ról 10,9 %, 2017-ben 4,2%
Foglalkoztatottság: 2002-2010: 56,2 %-ról 54,9%, 2017.ben 68,2%.
Ezektől egy két más táblázatban van némi eltérés, de a lényegen nem változtat.
Közben eladtak kb. 7-8 ezer milliárd állami vagyont, melyek egy része szolgáltató volt, tehát pénzt hozott. Felvettek kb 10 ezer milliárdnyi EU-s pénzt, építettek 100-120 km autópályát, horror költségen, egy hidat, amit elfelejtettek kifizetni, meg a 4-es metrót, amelyet nem tudtak befejezni 8 év alatt se, csak 160 milliárdot lenyúltak. Bezártak egy csomó kórházat, iskolát, eladósították a BKV-t, a kórházakat, vasutat, önkormányzatokat, melyek hitelét végül a Fidesz átvállalta, konszolidálva őket. 2002-2007 között semmilyen gazdasági válság nem volt, ez alatt tették tönkre az országot. 2008-ban már 1000 sebből vérzett az ország, felvettek egy IMF hitelt, aztán utánunk a vízözön alapon kiszálltak a buliból másfél év után, a romokat áthárítva. Ezután jött a 2010-2013 eurozóna válsága, ami tovább tetézte a bajt. Egyesek itt a diákigazolványukra, meg a nővérek fizetésemelésére emlékeznek, mert a csökött szürke állományukkal csak azt nem értik meg, hogy ezzel lettek megvásárolva, de a végeredmény mást mutat. A Bokros féle csomagok egyik kártékonyabb volt a másiknál. Egy picike látszat eredményt hoztak ugyan, legalábbis egyik- másik, de az országot belelökte az adósságspirálba. Úgyhogy sokaknak vannak kételyei a válságot bekapó kormányzatot illetően, nem alaptalanul. Az első öt év nyugisan indult, ez alatt az idő alatt rommá változtatták az országot, még a jelenlegi kormányzat 3 év válságos időszak után konszolidálta az országot valamelyest, majd növekedési pályára állította. A kérdést feltevő okfejtegetése az egyik legostobább, amit valaha olvastam, valószínűleg háttal szokott ülni a moziban. Csak ilyen emberek méltatják, mentegetik a balliberális kormányzat ámokfutását.
#25, jól látod:
"például a költségvetésben állandó lyuk volt a magánnyugdíjpénztáraknak történő kifizetés, ami miatt a központi költségvetésből kellett kipótolni a nyugdíjkasszát," - csak annyi a kérdés,ki tette kötelezővé a "magán"-nyugdíj rendszert?
Tehát, hogy nem fizethetsz az állami rendszerbe, hanem Józsi, meg Pista bankjába, és az ebből keletkező állami hiányt majd Józsiék finanszírozzák magas kamatra. Ötletes és örök pénzszivattyú - attól, hogy valaki Magyarországon miniszterelnök korántsem biztos, hogy Magyarország érdekében cselekszik. Ez a lépés elég világosan mutatja, nem?
A magánnyugdíjpénztári jelentős könnyebbséget jelentettek volna éppen az államkasszának, csak bírni kellett volna addig, míg elkezdődnek a kifizetések. Az ott felhalmozott 3000 milliárd forint államosítása tette lehetővé az államadósság csökkentést 2200 milliárd forinttal és az államcsőd kockázatát is csökkentette, az így államosított extra pénz.
Így kisebb lett a költségvetési hiány is, amivel nekik már nem kellett foglalkozni.
De ennek ára van, mégpedig az, hogy majd a jövőben, teljesen állami alapon kell fizetnünk a nyugdíjakat, amiknek a fedezete jelenleg nem biztosított.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!