Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » 85 éves lenne Horn Gyula, a...

85 éves lenne Horn Gyula, a volt miniszterelnök. Van öröksége Szerintetek?

Figyelt kérdés

https://www.youtube.com/watch?v=dLwoIad8YAY



Néhány dolog a videóban feltett kérdésből ide:


Ha még köztünk lenne, tehát nem jelen szituációban, hogy már halott, hanem élne, és politizálna, vagy legalább is politikával foglalkozna(árnyaltabb) hogy tekintenétek rá/ tekintene rá most a tömeg/ Orbán Viktor mint politikai (volt) ellenfélre?



2017. júl. 4. 13:13
 51/109 A kérdező kommentje:
Tudomásom szerint történész végzettsége van, amit ugyan nem a Nemzeti Együttműködés biztosított neki, dehát csak ragadt rá valami... :-) Uristen ellenvélemény, Uristen....
2017. júl. 6. 00:32
 52/109 Pro Patria ***** válasza:
Hogy mi köze a '45-ös választásoknak a kérdésedhez, miszerint miért nem kormányoztak a szocdemek? Az, hogy láthatod belőle, a szocdemek akkor is 17%-ot szereztek csupán, amikor ezt már nem lehet a Horthy-korszaknak betudni.
2017. júl. 6. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 53/109 Pro Patria ***** válasza:

"Tudomásom szerint történész végzettsége van"

- Rosszul tudod, iskolás töritanár végzettsége van, az nagyjából úgy viszonyul a történészethez, mint a mentőápoló a szakorvoshoz.

Nem az ellenvélemény a hiba forrása, hanem az, hogy kitől veszed.

2017. júl. 6. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 54/109 A kérdező kommentje:
Nem azt kérdeztem. Arra válaszolj amit kérdezek. Bethlen Peyer paktum. Mit kell tudni róla. Ne a 45 utáni választást hozd példának okés?
2017. júl. 6. 00:37
 55/109 A kérdező kommentje:

"Nem az ellenvélemény a hiba forrása, hanem az, hogy kitől veszed."


Rendben. Javasolj valakit nekem aki ellenvéleményt ír a témáról és megfelelőnek tartod, légyszi.

2017. júl. 6. 00:46
 56/109 A kérdező kommentje:
De amúgy komolyan, ha most ez nem komoly csak szórakozol velem , akkor ideje elmondani. Már nem vicces.
2017. júl. 6. 00:53
 57/109 A kérdező kommentje:
De nagy lett a csend. :)
2017. júl. 6. 01:19
 58/109 Pro Patria ***** válasza:
48%

"Nem azt kérdeztem. Arra válaszolj amit kérdezek. Bethlen Peyer paktum. Mit kell tudni róla."

- A trianoni döntések időszakában Bethlen, mint miniszterelnök és Peyer, mint a szociáldemokrata párt központi alakja kiegyezett, hogy a tanácsköztársaság alatti proletárdiktatúrában a kommunistákkal való közös szereplésük utáni bukásból, majd az ezt követő illegalitásból visszatérnek a hivatalos alkotmányos keretek közé, vállalva, hogy más területekről visszalépnek.


"Ne a 45 utáni választást hozd példának okés?"

-  De, ugyanis kérdésként szólt felém, hogyan lehet az, hogy a szociáldemokraták nem nyertek választást, amire én rámutattam, hogy nem volt rá társadalmi támogatás, bemutatva a Horthy-korszakon kívül eső - így azzal sehogy nem indokolható - '45-ös választás eredményeit, és ezt te kikérted magadnak.


"Nem az ellenvélemény a hiba forrása, hanem az, hogy kitől veszed.

-> Rendben. Javasolj valakit nekem aki ellenvéleményt ír a témáról és megfelelőnek tartod, légyszi."

- Megtörtént,  Romsics Ignácon túl ajánlottam Turbucz Dávidot, Ungváry Krisztiánt, Bencsik Gábort, mind a téma neves szakkutatói.

Ha olyan nevet kérsz tőlem ajánlásra, ami abból az alapvetésből épít, hogy Horthy fasiszta diktátor volt - az ilyen személy eleve elbukik a hitelesség próbáján, hiszen a történészszakma messze nem olyan megosztott, viszonylag koherens leírást képvisel Horthy szerepéről, árnyalt, alapvetően mértéktartó narratívával.

2017. júl. 6. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 59/109 A kérdező kommentje:

- Oksa, leírtad, ez volt a lényege, és ez tök demokrata. Tehát bármi esély , hogy egy baloldali csoportosulás kormányra kerüljön már kiesik. Számos ember aki szimplán szocdem volt, vagy szakszervezeti tag , ki lett zárva, nem beszélve arról, hogy a paktum értelmében, a szakszervezetek, melyeket addig a törvény erejével korlátozták, üldözték, akár a szociáldemokrata-_addig illegális_- pártot ha a sztrájkokat, vagy tüntetéseket, vagy mozgásokat a köztisztviselő hivatalok körében végleg megszűntetik, megszűnik a hatósági felügyeletük és illegalitásuk. Nevezheted ezt "más terülteteknek", de a lényegen nem változtat, hogy legálisan működhet indulhat a választáson stb, de nem politizálhat aktívan. Ezt nevezed te demokráciának? Ja és ezt szeretem, amikor a jobboldaliak,a baloldaliak ellen előszeretettel emlegetik fel a kommunisták bűneit. De Horthy demokrata. :) Nem elfelejtve, hogy pont a Szocdemek kinyírásával jutott hatalomra a kMP, Béla bácsival.

Érzed a hajlásodat az egészben? És jössz nekem, hogy micsoda jogállam meg demokrácia volt. He, ezt a csendőrök is tudták? :D


- Vili, oké, a 45-ös választás is. De azt akarod most beadni, mint értelmes megállapítást, hogy két évtizeden keresztül, egy "vaalasztaason" sem volt annyira igény egy baloldali pártra, sem, hogy legalább majdnem annyival jussanak be mint a tiszta országépítő által preferált pártok. Hát ez itten a probléma öcsém.



Szal vedd észre, Horthy nem volt diktátor, de ettől még messze van a demokratától is, hiszen ennek az egésznek a csatornájaként működött. Autoriter meg diktátor tehát nem egy és ugyanaz. De ettől nem fogom megdicsérni azt aki csak autokrata vezetést mondhat magáénak. Legyen az a kormányzó vagy bármelyik miniszterelnöke.

2017. júl. 6. 14:57
 60/109 Pro Patria ***** válasza:
48%

"Tehát bármi esély , hogy egy baloldali csoportosulás kormányra kerüljön már kiesik."

- Aminek tagjai a kommunistákkal egy pártban egyesülve alkották a proletárdiktatúrát.

A jogos persze az lett volna, ha eleve betiltják szerepéért, ahogyan az NSDAP-vel történt '45 után, és ahogyan az MSZ(M)P-vel is történnie kellett volna '90 után, de, ahogyan Antall, úgy Bethlen is konzervatív érzületttel hitt a nemzeti egységben és a polgári demokráciában, így legitimizálta a diktatúra bukása után a kommunisták mellett az illegalitásba szorult szocdemeket 1921-től.

Ettől függetlenül _nem_ ezért nem volt realitása "baloldali" kormányzásnak, hanem mert nem volt társadalmi háttere, nem volt általános támogatottság, igény rá, kiemelem újra, hogy az első, a múlt rendszeren túllógó, általános, titkos, egyenlő, szabad, demokratikus, és minden más jelzővel ellátott választásokon a jobboldali, polgári kereszténykonzervatív FKgP 57%-ot szerzett (többet, mint az összes más indult párt együttvéve), a szocdemek ehhez képest csekély, 17%-ot kaptak.

"Baloldali kormány" nem a Horthy-rendszer következtében nem alakult. Hanem ezért. Fogadd el, tudatosítsd, rögzítsd magadban.


"Számos ember aki szimplán szocdem volt, vagy szakszervezeti tag , ki lett zárva"

- Ugye, hogy is mondta Babits? Itt nem arról van szó, hogy valaki csak nem vett részt egy ellenszövetségben, és már ebben is bűnössé válik; hanen tevékeny szereplője volt - a szerepéhez kimért súllyal - egy emberek halálát okozó diktatúrának.


"legálisan működhet indulhat a választáson stb, de nem politizálhat aktívan. Ezt nevezed te demokráciának?"

- Olyannyira de, hogy Peyer országgyűlési frakcióvezető, és szakszervezeti főtitkár volt, a korlátozások alapjaiban a propagandatevékenységre, a kormányellenes tüntetések szervezésére vonatkoztak. Olvass többet a témában.


"azt akarod most beadni, mint értelmes megállapítást, hogy két évtizeden keresztül, egy "vaalasztaason" sem volt annyira igény egy baloldali pártra, sem, hogy legalább majdnem annyival jussanak be mint a tiszta országépítő által preferált pártok. Hát ez itten a probléma öcsém."

- Mint tényt, közlöm. Szerinted mennyiben ugranak nagyságrendeket a pártok támogatottságai? Mennyiben hiteltelenek a két világháború közötti országgyűlési választások, ha azok ilyentéren egybevágnak a háború utánival.

Egyszerűbb, ha elfogadod a valóság által bemutatott képet erről, hogy Magyarországon a társadalmi hangulat hagyonyosan erősen konzervatív, jobboldali, keresztény beállítottásgú volt mindig, ahogyan ezt súlyban nem tudta ellenfékezni a szovjet megszállás alatt, csalásokkal megtartott választás sem, kizárt polgárok százezreivel, utólag megsemmisített szavazatokkal, és hamis cédulák tömegeivel.

Maga Rákosi sem bízott a vidéki lakosságban (úgy nyolcmillió emberben), és Budapest munkásrétegében érezte a bázisát - tévesen, mint '56 megmutatta.

Majd 1990-ben, amikor ismét szabad választásokat tartottak végre, megint hatalmas többséget szerzett az FKgP szellemi örökségét hordozó (maga Antall édesapja is ott politizált) MDF.

2017. júl. 6. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!