A szabadelvűeknek, mi nem tetszik a Budavári Palota terveiben?
A palota felújítása/visszaépítése nem csak történelmi, kulturális, hanem turisztikai jelentőségű is.
A turizmusra pedig érdemes költeni, mert behozza az árát.A turistákat nem az üvegkockák érdeklik, hanem a régi épületek.
Sok bűne van a Fidesznek, de az, hogy visszaállítja az ország egyik jelképét eredeti állapotába, egyáltalán nem bűn.
Ezt nem 2016-ban kellene, hanem már a 90-es években meg kellett volna lépni.
A palota sohasem lett teljesen visszaállítva.A pártállamban nem nagyon foglalkoztak vele, valószínűleg daccból sem állították vissza, mert horthyfasiszta meg királyi.
ma 20:50
Melyik tervezett bővítés nem része?
Én ezekről tudok:
"A Hauszmann Terv keretében újjáépül a II. világháború után a kommunisták által lebontott Lovarda a Budai Várban. Szintén visszaépítik a Stöckl-lépcsőt és a Főőrségi épületet is, mely a háborúban szerzett végzetes találatot, felújításra kerül továbbá Karakas pasa tornya is. Ezzel a Vár kezdi visszanyerni régi formáját, már csak a Honvéd Parancsnokság épülete hiányzik.
Régi állapotára állítják vissza ugyanis a Pénzügyminisztérium épületét is a Szentháromság téren, melyben jelenleg a Magyarság Háza működik. A Pénzügyminisztérium gyönyörű épülete szintén a világháború alatt kapott találatot, azonban most visszanyerheti eredeti pompáját. Ráday Mihályt megszégyenítően drukkolunk, hogy így legyen."
"magyarok nagy része az elmúlt ötven évben megszokott."
akkor a korrupció is maradhat? azt is megszoktuk az elmúlt 50 évben
"A vár helyreállításával nincs semmi gond, viszont ott kormányzati negyedet hoznak létre ami nem igazán illeszkedik a vár történelmi rendeltetéséhez"
Pont, hogy de, mivel a középkortól kezdve királyi központ, a királyi udvartartás, azaz a kormányzat székhelye. Ez az eredeti rendeltetése, ezért épült.
"Pont, hogy de, mivel a középkortól kezdve királyi központ, a királyi udvartartás, azaz a kormányzat székhelye. Ez az eredeti rendeltetése, ezért épült."
Jaj tényleg most hogy mondod, orbán király oda akar költözni az udvari bolondjával. :))
#21
Az utolsó publikus terv tavaly szeptemberi, az emberek most léptek ki, tehát még nem tudjuk a konkrét épületet, csak a tényt, illetve L. Simon korábban említette a plusz épületeket.
"akkor a korrupció is maradhat? azt is megszoktuk az elmúlt 50 évben"
ne keverjük a szezont a fazonnal, és ne akarjunk almát hasonlítani lócitromhoz
Húú de szorgoskodik a pontozóbrigád, azt a mindenit!:)
A 74%-os válaszolónak, mert meg lettem szólítva:
"fel sem épült épületek anakronisztikus megvalósítását"
- Veszettül kíváncsi lennék, hogy ezalatt mégis milyen épületekre gondoltak az írás elkészítői. Ugyanis nemhogy meg sem született épületek, de még a ténylegesen létezettek mindegyike sem épül vissza, szakmai, vagy anyagi szempontokra hivatkozva. Amit például fájlalok, a Honvéd Főparancsnokság és a Honvédelmi Minisztérium, amely épületegyüttes csupán a jelenlegi, visszabontott állapota került lekonzerválásra, és valamilyen funkciót terveznek neki adni a jövőre nézve. Hogy képet kapjunk róla, erről lenne szó:
Bár a Honvédelmi Minisztérium épülete szinte teljesen megsemmisült, a Honvéd Főparancsnokság épületének a háborúban csupán a kupolája pusztult el, mégis az első szintig visszabontották, önként, a béke éveiben:
Ezenkívül vita van arról, visszaépüljön-e eredeti formájában a valamikor Pénzügyminisztérium, aminek kormányzati funkciót szándékoznak adni.
Jelenleg:
Egykor:
És a háború utáni állapota, ami szemlélteti, hogy teljesen indokolatlan volt a bontás:
Amennyire tudom, a Főhercegi Palota visszaépítéséről viszont még csak nem is esett szó az eddigiek során:
És egy kép arról, hogy nézett ki a háború után, minimális károkat viselve, amíg el nem bontották az utolsó tégláig a hatvanas években:
Ez a kép a hatvanas években készült, még állt(!) a Főhercegi Palota a Várhegyen, mint látható:
A Lovarda, vagy a Teleki-palota egyébként ugyanígy elbontásra/felrobbantásra került 1954-ben. A Főőrségi Épületet 1972-ben(!) bontották csak le.
Ezek tehát nem is annyira beletörődésre késztető háborús pusztítások, hanem egy állam működésének hihetetlen méreteken működő hülyeségének áldozatai.
Azok pedig, amelyeknek építési munkálatai _ténylegesen_ megkezdődtek jelenleg, mind valós, és indokolatlanul elpusztított épületek voltak, a Főőrségi épület, a Stöckl-lépcső, és a Lovarda.
A Királyi Palotának is eredeti, háború előtti formáját kívánják visszaadni az eddig felvázolt tervekben.
Miért ezt, és nem korábbit? Nos, mert egyfelől egy Mátyás-korabeli palotához az egész épülettömböt el kellene bontani, míg a háború előtti állapothoz csupán módosítani, rekonstruálni szükséges; másfelől ez az épület még most is azokból a téglákból áll, amelyekből százéve felhúzták, azaz nem "hamisítás", szemben egy teljesen újonnan kinövő Mátyás-korit utánzóval; no és harmadszor is pedig erről az állapotról van a legrészletesebb ismeretanyagunk, ami lehetőséget ad ilyesmi tervek kivitelezésére.
"nyilván az irodákba nem nagyon lehet majd bemenni."
- Ellenben a Királyi Palotába igen, és ezeknek visszaállított dísztermei sokkal vonzóbb célpontok lehetnek a turisták számára, mint a mostani belső építészet.
Megjegyzem, a Sándor-palota is ugyanígy épült újjá 2002-ben (az eredeti épület helye teljesen üresen állt), és ma nem hiszem, hogy bárkinek kifogása lenne ellene.
"Kb olyan, mintha valaki a parlament jobb kupoláját a Horthy korszakban sátortetőre tervezte volna cserélni, akkor most lebontanák és feltennének egy sátortetőt."
- Ahogyan más is rámutatott már, a Királyi Palota 1905-re készült el.
"Pre-Horthy állapot, a Monarchiáé , amiben átépült a jelenlegihez legközelebbi formára esetleg?"
- Uhh... Horthy olyannyira bűnös, hogy már oda-vissza az őt megelőző és őt követő 25 éveket is teher nyomja miatta?:)
"Egyébként a jelenlegi állapot része a világörökségnek, ha az UNESCO dobja a listáról emiatt, akkor a turisták is kerülik majd."
- Akkor ajánlom figyelmedbe például Varsót, amelynek 80%-át lerombolták a második világháborúban. A történelmi Óvárosi Piactér minden épülete teljesen elpusztult, a háború után a lengyelek újraépítették az egész városrészt régi fényképek, festmények (például Canaletto művei) alapján. Az UNESCO 1980-ban felvette a világörökségi helyszínek közé, mint az aprólékos és teljes rekonstrukció mintapéldáját:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!