Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Magyarországon a turanizmust...

Magyarországon a turanizmust miért a finnugor-elmélettel állítják szembe?

Figyelt kérdés

Ahol vki a finnugor kapcsolatról ír, ott megjelennek a turanisták és előadják az elméletüket, ezzel gondolom már mindenki találkozott. Magyarországon az egész turanizmus lényegében azt (is) fejezi ki, ha vki elutasítja a finnugor-elméletet.

De miért? A finnek ugyanúgy turáninak vallják magukat, akkor meg mi értelme az egésznek? Ott ugyanúgy vannak turanista társaságok stb... csak nekik nincs bajuk a magyar-vonallal.



2013. júl. 6. 12:22
1 2 3 4 5 6
 51/58 anonim ***** válasza:
2013. szept. 20. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 52/58 anonim ***** válasza:
70%
A bizonyítékokon és minden érven felül áll az a tény, hogy a belső ázsia népek mind rokonoknak tartanak minket. Az egész kultúra, a hagyományok, a népszokások, minden keletfelé mutat. Nem észak kelet felé.
2013. szept. 20. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 53/58 A kérdező kommentje:
És azért nem finnugor a nyelvünk, mert a keleti népek rokonnak(nem pedig nyelvrokonnak) tartanak minket? Ez nem így megy.
2013. szept. 20. 21:02
 54/58 A kérdező kommentje:

UKHNUM - azért ne felejtsd el, hogy a 20:30-as válaszodban te sem linkeltél túl sok forrást. A wikipédiát lehet, hogy hiteltelennek tartod(amit be is kellene bizonyítani), de az legalább egy forrás.


"Miközben Paál Zoltánnak semmien ismerete nem volt ezen népek ismeret anyagáról"

Dehogynem. Abban minden szkeptikus egyetért, hogy elég sokat tudott, olvasott volt. Azonban mégis elcsúszott a részleteken.


"Nincs genetikai rokonság" - A finn rokonság soha nem genetikai volt, hanem nyelvi. Az általam belinkelt wikipédia szócikk is pont ezt mondja, de te ezt nem fogadod el hiteles forrásnak, szóval mindegy.


"de sok tájegységen a népcsoportok igen nagy genetikai egyezést mutatnak belső ázsiai turanid népekkel"

Ilyet senki sem talált, sem a székelyeknél, sem a csángóknál.


"a finnekel szinte 0, de azért van kb 600-800 szó"


Szinte 0 az egyezés, de "valamiért", úgy mellékesen van 600-800 szó? Ez nem így működik. Egyébként nem a szóegyezések száma számít, de ez mindegy.

Bárki, aki tud finnül, azt mondja, hogy a rokonság egyértelmű. Érdekes módon a finnugor-tagadók közül senki sem beszél finnül, sem észtül.


"hun-magyar-szkíta-avar-türk-mahgar"


A felsorolt népek között ellentmondás van. Ha az egyiktől származnánk, az másokat kizárna.


"Már mondtam de csak a törökkel 2000-2500 szó."


Mi, hol olvastad? Ez egyrészt nem igaz, másrészt 2500 szó egyezéssel már szinte megértenénk a török nyelvet, tanulás nélkül is.



De egyébként szerintem nem érted, hogy mi miről beszéltünk ennél a kérdésnél még pár hónapja. Az a lényeg, hogy KIZÁRÓLAG a magyaroknak van baja a finnugor nyelvcsaláddal. A törökök szerint a török és a finn is rokon nyelv! Rajtunk kívül mindenki, de tényleg MINDENKI, aki benne van ebben a turáni dologban(ujgurok, törökök, finnek, kazahok) azt mondják, hogy a török-ujgur-finn-MAGYAR egy kategóriába, az ural-altaji nyelvek közé tartozik.


Itt a térkép, te is megnézheted: [link]


Látod, ott vannak a finnek. Na, most ebben a 600 milliós turáni családban van egy 10 milliós nép, aki valamiért nagyon nem szeretné, hogy egy másik 5 milliós nép tagja legyen ennek a családnak. Ha egyszer teljesülne a turanisták álma, és az összes turáni nép szövetségre lépne, akkor nagyon meglepődnének, hogy itt a magyarokon kívül mindenki rokonnak tartja a finneket is. A törököktől kezdve, az ujgurokon át egészen a japánokig.

2013. szept. 20. 21:22
 55/58 anonim ***** válasza:
65%
Nem mondtam hogy nincs nyelvi rokonság csak hogy szinte 0. 600-800 szó. És eddig ezt mindenki tudja, csak azt nem hogy nem a finnugoroktól származunk, és nem az Urali helységből jöttünk, hanem közép ázsiából, Az urálba csak érkeztek egyes magyar-türk-szkíta-hun törzsek. És az a 600-800 szót nem mi vettük át tőlük hanem ők tőlünk. Nem mi használunk finnugor szavakat, a finnugorok használnak türk-hun-magyar szavakat. A törökök is tudják, hogy van kapcsoltuk a finnekel és mi is tudjuk, a finn-ugor elmélet onnantól hazugság, hogy az eredetünket és nyelvünket onnan származtatjuk. Amikor kitalálták ezt a Habsburgok támogatásával, nyilvánvaló józan paraszti ésszel belátható, hogy alternativ hazugság elméletet valamien biztos alapra lehet építeni. Ezért esett a finn-ugorokra a választás. Nem a rokonság a probléma, hanem az, hogy mi nem onnan származunk. Genetikai kapcsolatok pedig azért nincsenek, mert a mi őseink egy része érkezett északra és adta át a nyelvéből azt a 600-800 szót. Ezért van enyhe nyelvrokonság. De mi jelenlegi magyarok nem tettük meg az északi finn kitérőt, mi egyenesen ide érkeztünk, csupán a mi rokonaink egy része vándorolt északra. Verstehen Sie? Jelenleg a magyar őskutatásban elég komoly hiányosságok és félreértések vannak amikre a finn-ugor elmélet nem tud magyarázatot adni. Mien érdekes a Turánni elmélettel egyből érhető az egész történelem és nincsenek fehér foltok a képben. Felkéne ébredni jó reggelt.
2013. szept. 23. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 56/58 becky sharp ***** válasza:
100%

Trobuckij (orosz nyelvész, 1890-1938) sztem nagyon jól elmagyarázza, miért inkább turanizmus, mint finnugor elmélet. És még a magyar nyelvet is megemlíti (közepe után kicsivel).


[link]

2014. máj. 21. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 57/58 becky sharp ***** válasza:
100%
Trubeckoj, bocs...
2014. máj. 21. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 58/58 Pro Patria ***** válasza:
100%

Kedves kérdező, az a baj, hogy a nyelvből indulsz ki, noha egy nép nyelve, és származása korántsem feltétlenül koherens.

A nyelv a legképlékenyebb, legváltozékonyabb összetevő, ezért a legkevésbé biztos pontot is adó egyben.

Ha például a bolgárok eredetét kutatnád, azoknak nem csupán párszáz szavuk, de egész nyelvük szláv, mégis türk eredetűek. A skótok eredetére vonatkozólag is tévútra jutnál, ha a ma általánosan beszélt angolból indulnál ki, noha náluk még nem is történt meg olyan nagy időbeli távlat, és beszélik még a gael nyelvet is némelyek.


Így a magyaroknak az ótörökkel csak nyomokban egyező mai, radikálisan eltérő nyelve sem furcsállni való, számos más példa van még efféle "nyelvcserékre". Az ókori, középkori népek nem kötődtek érzelmileg nyelvükhöz, arra csak eszközként tekintettek. Ha - különböző okokból - hasznavehetetlenné vált, akkor változtatták, bővítették, sőt, lecserélték. Az akkori világ népeit nem a közös nyelv, hanem _a közös kultúra_ kötötte össze – és éppen ezért viszont egy nép önszántából sosem vált meg szokásaitól, hitétől, hagyományaitól. Hozzánk közelálló példát is vehetünk: a Kárpátokon túlra még a középkorban kitelepült - és máig azt a felfogást hordozó - csángók nyelve – noha magyar – csak nehezen, kellő odafigyeléssel érthető meg egy magyarországi magyarnak. Mivel ez a népcsoport a középkorban szakadt ki a magyarságból, rengeteg újkori szó (útlevél, vonat, stb.) nem található meg a nyelvükben. Igen eltérő dialektust használnak, valamint számos idegen (elsősorban román) eredetű kifejezést is beépítettek nyelvükbe, a román ortodox egyháztól elkülönülő katolikus hitüket azonban mind a mai napig féltve őrzik – gyakorlatilag ez szolgál alapul mai számuk felbecsülésének. Ezt látva könnyebben érthetővé válik a finn-ugor nyelvrokonság hajdani kialakulása is.


A nyelvünkkel kapcsolatban fontos megemlíteni, hogy a mai magyar nyelvnek a honfoglalás előtti alap szókészletében kb. 300(!) ogur, illetve köztörök eredetű szó található, mely alig marad el az uráli szavak száma mellett, ami rácáfol a "néhány véletlenül a nyelvbe keveredett jövevényszó" elméletére. A nyelvtani szabályok területén szintén ez a helyzet áll fenn, ugyanis a magyar nyelv nem csupán a finn, de a török nyelvekkel is nagyfokú hasonlóságot mutat abban, hogy agglutináló, azaz toldalékoló nyelv (látnia, látnom, látnod), valamint hogy nem használ birtoklást kifejező igét ("én birtoklok valamit" helyett "nekem van valamim"). Ezeket a szempontokat általában a finnekkel való nyelvrokonság igazolására hozzák fel, ám ugyanúgy érvényesek a török nyelvekkel kapcsolatban is!


A finn-ugor egyébként eleve egy kevert nyelv. Az uráli ága, és az ugor ága származásilag nem tartozik össze, ez tehát voltaképpen egy kreol nyelv.

Az ugorok (amelyet változatosan illettek a történelem során ugur, ugir, ogor, ogur névvel is) türk eredetűek. Ezeknek _egy része_ kapcsolatba került az északon velük szomszédosan élő uráli népelemeknek megintcsak _egy részével_, és alakítottak ki egymással közös nyelvet. (Azonban nem a teljes ugorság, avagy ogurság olvadt össze az uráli törzsekkel, egy részük, például az obi-ugorok, elhagyták eredeti nyelvüket, de például az onogurok eztán is megmaradtak türköknek, közvetlenül az obi-ugor - magyar őshaza, a Magna Hungária mellett élve, a továbbra is török Baskíria tájain.) A magyarhoz valóban közelálló nyelvek igazából csak a hanti és a manysi - a finnre ritkán hivatkoznak. Nyilvánvaló okokból, vagyis a közvetlen érintkezésbe nem kerülés eredményeként a finnek nyelve nem is hasonlít olyan mértékben a magyarra, mint a többi, attól délebbre élő uráli népé (az obi-ugoroké), mely újabb bizonyíték arra, hogy egyik nép sem átadói, vagy átvevői szerepet játszott (hiszen, ha így lenne, akkor a finnugor nyelvek vagy csak török, vagy csak uráli [finn] elemeket tartalmaznának. Az a tény, hogy a manysi, hanti, magyar nyelvek csak igen kis mértékben hasonlítanak mind a finn nyelvre - mely tisztán uráli -, mind az ótörökre, ám mindkettőnek tartalmazzák elemeit - gyakorlatilag e két nyelv elemein kívül mást nem is -, egyértelműen mutatja, hogy a magyar, manysi, hanti nyelvek a két nyelv keveredéséből születtek meg.), hanem pusztán az egésznek egy kis része – egymáshoz való közelségük okán – alakított ki közös nyelvet egymással, mindkét alapnyelv elemeit és szókészletét vegyesen használva.


Azt pedig ma már nemigen vitatják, hogy a magyarság türk eredetű. Ide vezet minden genetikai, kulturális, írott és régészeti szál, minden egyetlen összeillő képet alkot, egymást erősítve és alátámasztva.


Nem véletlenül mondta egykor László Gyula:


"Egyik nyelvész bírálóm megrótt, hogy nyelvészkedek. Az a válaszom, hogy nem én nyelvészkedek, ők történészkednek."


Illetve hogy: "Régi meggyőződésem volt, hogy ha a nyelvészek nem irányították volna az obi-ugorokra az embertan kutatóinak figyelmét, magunktól sosem kerestük volna ott elődeinket, rokonainkat."

2014. máj. 21. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!