Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Támogatnád, hogy a matekos és...

Támogatnád, hogy a matekos és természettudományos tanárok többet keressenek, mint társaik?

Figyelt kérdés
Ezekből a tanárokból kevesebb van, és "gazdaságilag is hasznosabb" ismereteket oktatnak. Miért ne keressenek akkor többet, mint humán tárgyakat tanító társaik? Mi történne a tanári karokban?
2011. jún. 30. 14:31
1 2 3 4 5
 31/49 Pro Patria ***** válasza:
24%

„A csillagok sűrűségét nem is tanítják” – Tévedsz.


„A kör kerületét és területét pedig nem próbálgatják, hanem ki tudják számolni.” – Aha... Háromszögekkel. Aztán mindig kiderül, hogy van egy pontosabb, egy annál is pontosabb, stb. „És ezt a tudást konkrétan a múlt héten használtam is: kiszámoltam, hogy melyik átmérőjű pizzát érdemes megvenni, mennyivel drágább a nagy a kicsinél” – Ehhez elég a pizza súlyának is az ismerete…

„És neked is előjöhetnek ezek, akár egy egyszerű lakásfelújítás esetén is.” – Egy házat mesteremberek építenek fel. Mindenki maradjon a szakmájánál.


„Az irodalmat viszont érettségi óta nem használom semmire.” – Meg is látszik.


„Zenéből meg bármilyet képes vagyok meghallgatni, nem nyertél.” – Heti 3-4 órát. Évekig. Biztosan.


„Ja és én is bármikor letudok írni gondolatokat versbe szedve” – Aha:)

2011. jún. 30. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/49 anonim ***** válasza:
65%

„A csillagok sűrűségét nem is tanítják” – Tévedsz.


Nem tévedek, nincs benne a kötelező tananyagban, legfeljebb nektek tanították.


"Aha... Háromszögekkel. Aztán mindig kiderül, hogy van egy pontosabb, egy annál is pontosabb, stb."

mondd csak, a píről még nem hallottál? Annál pontosabban meg középiskolában, de még egyetemen se tanítják, de nincs is rá szükség az életben, csakúgy mint az irodalomra.


"Ehhez elég a pizza súlyának is az ismerete…" Ha rá lenne írva a pizzás szórólapjára


"Egy házat mesteremberek építenek fel. Mindenki maradjon a szakmájánál." Csak a hülyéknek. A padlólap lerakásához nem kell mesterember, bárki meg tudja csinálni. Csak ehhez kik kell számolni, hogy mennyit is vegyél. Így kb. feleannyiba kerül egyébként is.


"Meg is látszik" Már bocsáss meg, de miből, saját döntésem, hogy lenézem ezeket az embereket. Soha semmi rendes munkájuk nem volt (vagy ha volt, mondj egyet, de a magyartanár, történész, jogász, újságíró nem ér, mert az nem rendes, termelő munka"), aztán meg csak jó hangosan siránkoznak. Te viszont víz, áram stb. nélkül nem lennél meg. Én viszont vígan élem az életemet irodalom nélkül.


"Heti 3-4 órát. Évekig. Biztosan." Biztosan, hidd el.


„Ja és én is bármikor letudok írni gondolatokat versbe szedve” – Aha:)-Aha, de ha most bármit írnék ide jönne, hogy "biztos a netről szedted"

2011. jún. 30. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/49 A kérdező kommentje:
Érdekes vita, de a megoldás valahol középen van. Mindkettő egyaránt fontos, de tény, hogy a matek és fizika előbbre vitte a világot. Ettől még egy vers szép.
2011. jún. 30. 22:42
 34/49 Pro Patria ***** válasza:
26%

"mondd csak, a píről még nem hallottál?" - Hallottam. Ez már vagy a tizedik változat a kör megmérésére. És háromszögek összeállításából. Elmés...


"Ha rá lenne írva a pizzás szórólapjára" - De szád van, hogy megkérdezd, nem? Akár telefonon.


"Csak a hülyéknek." - Akinek van pénze, az megépítteti olyannal, aki ért is hozzá, akinek meg nincs pénze, az meg megfullad a saját maga által beszerelt kályhától éjszaka, vagy agyonüti a konnektor.


Soha semmi rendes munkájuk nem volt (vagy ha volt, mondj egyet, de a magyartanár, történész, jogász, újságíró nem ér, mert az nem rendes, termelő munka") - Szóval szerinted az nem "normális munka". Micsoda vérkommunista gondolkodás. Ennyi erővel a tanárokra sincs szükség. Megnézném, milyen lenne a világ tanárok, ügyvédek, jogászok nélkül. Egy egyszerű proli vagy emberi érzelmek nélkül, hideg számokba és képletekbe burkolózva.

Nem érdekel sem a jövőd, sem a múltad, sem a többi ember. A történelem, a társadalom, az írott kultúra, ezek azok, amik alakítják a világokat, nem a Pitagorasz-tétel. Kíváncsi vagyok, ha nem lenne irodalom és történészet, most hogyan tanulgatnád a kis számaidat.


"aztán meg csak jó hangosan siránkoznak" - Nem siránkoznak, hanem az olyan beteg, elhidegült, materialista embereknek adnának erkölcsi tanítást, mint te.


"matek és fizika előbbre vitte a világot. Ettől még egy vers szép." - Ha nem lenne irodalom, ma még mindig újra és újra azon gondolkodnánk, hogyan gyújtsuk meg a farakást.


Minden egyes vers egy-egy kicsi Biblia. Egy útmutató az élethez, olyanok tanácsai, akik megjárták az élet árnyasabb oldalát, és előremutató tanításokat fogalmaznak meg a jövő generációinak az emberiség szebbé tételéhez.

Ha meghallgatjuk őket.


A szám az csak szám. Személytelen, forgatható, de azokon kívül, akik ezzel foglalkoznak (hidak felhúzása, kémikusok, fizikusok) haszontalan. Az irodalom az emberiség egészének szól.

A népmesék azok, amik megadják az erkölcsi alapokat kisgyerekként. A himnuszok, a nemzeti dalok azok, amik összetartozást fejeznek ki, kitartásra sarkallnak. Amik megörökítik múltunkat és ezzel megalapozzák jelenünket.


A történelemről csak röviden:

Historia est magistra vitae - Történelem az élet tanítómestere.

2011. jún. 30. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/49 anonim ***** válasza:
De ha egy matektanar annyira jo, akkor miert nem tud kulonorakat adni es azzal keresni extra penzt? Nekem ket matek tanarom volt, abbol egy pocsek, ket fizika tanarom volt, mindketto pocsek, ket kemia tanarom, abbol mindketto csak oke volt. De a foldrajz tanaraim peldaul mind jok voltak! Egy tanart a kvalitasai alapjan kene fizetni, es nem az alapjan, hogy mit tanit. Meg lehet nezni az allami iskolakban tanito nyelvtanaroknak a szinvonalat. Csak a legalja tanit ott. Vannak ismeroseim, akik 8 evig tanultak angolt az iskolaban, es egy bovitett mondatot nem tudnak osszeeszkabalni. A gond ott kezdodik, hogy mindknek fel kellene igazabol emelni a fizeteset, hogy ne csak a legalja menjen tanarnak. Nekem az ismeroseim kozul, ha jol tudom csak egy ment tanitokepzobe (mar nem tudom milyen szakra), pont az, aki vegig kettes, harmas volt mindenbol (persze aztan nem vegezte el).
2011. júl. 1. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/49 anonim ***** válasza:
100%

Előre is elnézést kérek, már most tudom, hogy hosszú lesz... :-)


Bocsánat, hogy beleszólok a vitába, de szerintem nem fogtok előrébb jutni. Jó érvek vannak mindkettőtök részéről, viszont aki csökönyösen ragaszkodik az álláspontjához, azt úgysem lehet meggyőzni annak ellenkezőjéről. Vagy ha lehet is, nagyon hosszadalmas, és kérdés, megéri-e a ráfordított időt. :-)


Ha viszont szerettek vitatkozni csak maga a vita kedvéért, akkor elnézést, nem szóltam egy szót sem. :-)


S hogy a kérdésre is válaszoljak: Én nem támogatnám. Lehet, hogy gazdaságilag hasznosabb ismereteket oktatnak, de a többi tantárgy meg más szempontokból hasznos.


Igen, a matek az alapműveleteken felül is hasznos, mert logikus gondolkodásra, következetességre szoktat, ill. sok képességet fejleszt, mint pl. a problémamegoldásé, és még sorolhatnám.

A matek az egyik kedvencem, aminek a már említett előnyein kívül az is egyik oka, hogy nem változtatják úgy, mint pl. a történelmet. :-) Legalábbis alapszinten. 5 + 5 az most is 10, meg kétezer évvel ezelőtt is annyi volt. :-)


Mint írták már előttem, pl. tesi az egészséges életmód miatt hasznos, mert nem mozgunk eleget. Márpedig az elhízás megelőzése mellett több előnye van még a rendszeres mozgásnak: erősíti a tüdőt, a szívet, a csontokat, javítja az állóképességet, erősíti az immunrendszert, stb.


Az irodalom hasznos a szókincs bővítése és az érzelmi nevelés, fejlődés miatt is, de e tárgy mellett már érveltek, nem ragozom tovább... :-)


A nyelvtan szintén hasznos, remélem, ezt senki nem vitatja. Anyanyelvünk helyes használata szóban vagy írásban fontos dolog. E területtel kapcsolatosan elkeserítő a helyzet szerintem.

Persze vannak részei a nyelvtannak is, amiket a többség nem használ, mondjuk mondat- vagy szófaji elemzés nem szükséges napi szinten mindenkinek.


Az idegen nyelvek hasznossága is vitathatatlan szerintem.


Végül, de nem utolsó sorban az ún. készségtantárgyakról egy pár szót. Technika és rajz esetében egyrészt létezik "az alkotás öröme", másrészt ezek szintén több készséget fejlesztenek, amelyek hasznosak lehetnek.


Külön hangsúlyoznám az ének-zenét, amit valaki jól lehurrogott itt. Sajnos az ének-zene oktatásával a problémák nem tegnap kezdődtek, több évtizedes gond. Hasznosságáról csak annyit, hogy a témával kapcsolatos rengeteg kutatás eredményei alapján a zene bizonyítottan _minden_ területre kihat, azaz minden készségre pozitív hatással van, tehát elősegíti, megkönnyíti más tárgyak tanulását is pl. + Itt még kiemelném az érzelmi intelligenciára gyakorolt hatást is.


Amit kihagytam, majd pótolja valaki, ha akarja.:-)


Nem vitatkozni akarok, mindössze rá szerettem volna mutatni, hogy nem olyan szögletes minden. :-)

2011. júl. 1. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/49 anonim ***** válasza:
79%

Még mindig nem értem, mi bajod a pível. Ott van a számológépbe, egy egyszerű képletbehelyettesítéssel számítható a kör területe és kerülete, igenis nagyon elmés megoldás, egyszerű és gyors. A te értelmi képességeidet jelzi, ha nem tudod használni.

Szerintem egyszerűbb néhány számot beütni a gépbe, mint felhívni a pizzást, és megkérdezni a súlyát(amit szerintem nem is tud fejből), a számítás 30 secnél többet nem vesz igénybe.

Nem a kályhát, vagy a konnektort kell beszerelni (bár aki figyelt fizikaórán, az egy konnektort is be tud szerelni, látod milyen hasznos a fizika?). De kezdjük ott a dolgot, hogy a szaki már ott átvág, hogy ha ő veszi meg a padlólapot, akkor többet fog rendelni a szükségesnél, és amikor te kifizeted, akkor már hasznot is fog rászámolni. És egy padlólap lerakása egy napnál többet úgysem vesz igénybe, érdemesebb, ha te csinálod. Nekem lett volna rá pénzem, hogy szakival csináltassam, mégis én csempéztem mindent itthon, szakival kétszer annyi lett volna.

Kikérem magamnak, hogy lekommunistázz. Viszont igenis nincs szükség ennyi jogászra vagy történészre, mint ami most van. És megsúgom, hogy a pénzt nem a jogászok meg ezek termelik. Tanárokra nem mondtam, hogy nincs szükség. Igenis szükség van jó reál tanárokra.

A történelemmel nincsen bajom, érdekes is. Bár nem tartom munkának.

Nem vagyok beteg, sem elhidegült. Minden más művészeti ágat szeretek, de az irodalom akkor is csak szavak halmaza. És szerintem a művészet elsődleges feladata a szórakoztatás. Hogy lekösse az ember figyelmét. Egy festmény, zene, tánc stb. erre alkalmas, de a költészet az nem. Ha tanítanak irodalmat, akkor tanítsanak olyat, amit az ember szeret, ne olyat, amire valaki valamikor azt mondta, hogy jó. Ha meg feltétlenül verseket akarnak tanítani, rendben, de akkor legyen jó ritmusa, sok szójáték legyen benne, rímeljen, de ne tartalmazzon mindenféle hátsó gondolatokat. Én ezt mindig agymosásnak éreztem.

"Ha nem lenne irodalom, ma még mindig újra és újra azon gondolkodnánk, hogyan gyújtsuk meg a farakást." Na ezt fejtsd ki bővebben, mert úgy baromság ahogy van. Verstől gyulladt be az a farakás, vagy mi?

"Minden egyes vers egy-egy kicsi Biblia. Egy útmutató az élethez" Hát nekem Ady meg a társai ne adjanak tanácsot az élethez, nem akarom úgy végezni mint ők.

"A szám az csak szám. Személytelen, forgatható, de azokon kívül, akik ezzel foglalkoznak (hidak felhúzása, kémikusok, fizikusok) haszontalan." Te mégis hogy a fenébe vásárolsz meg mész be a bankba? Vagy számolod ki, hogy mi éri meg jobban? Egyébként fentebb kifejtettem, hogy miért hasznos.

2011. júl. 1. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/49 A kérdező kommentje:

Mudri Lav: Az irodalom nem csupán versekből áll, nagyon magas szinten képes szórakoztatni is. Kötelező irodalom volt nekem pl. Balzac Goriot apója, Stendhal Vörös és Feketéje, Dosztojevszkij Bűn és Bűnhődése, amelyek annyira zseniális, szórakoztató regények, hogy nem bírtam letenni őket.


Vagy olvasd el a Nyomorultakat Victor Hugotól. Elképesztő szórakozás, izgalmak :) Ezek a francia és orosz realista írók olyat tudtak, amit egy hivatásos hollywoodi forgatókönyvíró 10 év alatt se szenved ki magából!

2011. júl. 1. 15:01
 39/49 anonim ***** válasza:
100%

Nem.

A tanár, az tanár.

- A Te elméleted szerint mindenki irkálhatná össze kicsi fecnikre, hogy ő miért érdemel többet a másik (semmivel sem kevesebb) embernél - és ezt következetesen teszik is sokan a mai napig is, mint Te.

Váltson pályát, akinek ez nem tetszik - a "társadalmi igazságérzet" jegyében!

2011. júl. 1. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/49 anonim ***** válasza:
49%
A nyomorultakat olvastam, azt nem mondanám, hogy nem tudtam letenni, de tény, hogy voltak izgalmasabb részei. A goriot apó nem tetszett, tele volt unalmas leírásokkal. A vörös és feketén meg konkrétan elaludtam, pedig eljutottam a feléig.
2011. júl. 1. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!