Magyarországon miért rohan minden fiatal az egyetemre? Miért nem inkább valami szakmát tanulnak ki, mint Ausztriában, Svájcban?
Magyarországon az a szokás, hogy egy fiatal elvégzi a középiskolát, és egyből beiratkozik felsőoktatásra, akár valami Kulturulógia szakra a Kacor Király Főiskolán.
Viszont mióta kint élek Ausztriában és Svájcban, itt azt látom, hogy a legtöbb fiatal nem hogy egyetemre, de még középiskolába se jelentkezik.
14 évesen elvégzik a 8 általánost, és egyből beiratkoznak valamilyen szakiskolába pl. asztalos, szobafestő, villanyszerelő.
16 évesen már szakmai gyakorlatra járhatnak, amivel elkezdenek pénzt keresni, 17-18 éves korukra elvégzik, és el is kezdenek dolgozni, 20 éves korukra már nem ritka, hogy van párjuk és kisbabájuk.
És ez nem valami gáz környék, hanem ilyen amerikai előváros fejlettségű kisváros.
Egyetemre csak az ilyen nagyon "tudósbagoly" beállítottságú fiatalok jelentkeznek, akiknek már 15 évesen ambíciójuk, hogy pl. reálos esetén majd a nanotechnológiát kutassák, humános esetén meg pl. hogy majd dél amerikai törzsek kultúráját tanulmányozzák.
Ezzel szemben nálunk valamiért az a mentalitás, hogy minden félkegyelműt betuszkoljanak a felsőoktatásba, és a szüleik is erre hajtják őket.
#61 Csak szólok, hogy saját magadnak címezted meg az üzenetedet - de lépjünk is túl ezen, ez a legkisebb butaság benne.
Kicsit segítene ha a ballib médián kívül megpróbálnád a valóságot is megnézni, pl. azt hogy NEM nő a nyugdíjasok száma.
A legtöbben 2000 környékén voltak és az utóbbi években a számuk folyamatosan CSÖKKEN és nem növekszik. Pontosan ezért írtam le hogy a ballibek 2-szer is emelték a nyugdíj korhatárt. A fidesz a nők 40 korhatárcsökkentésével sem növelte meg a nyugdíjasok számát a korábbi éveknél magasabb számra. Éppen a különböző jogcímeken idő előtt megszerezhető nyugdíjak kivezetése volt az ami segített, hogy ne legyenek 45 éves nyugdíjas rendőrök meg katonák a rendszerben, hanem a munkaképes korosztály dolgozzon. És nem, akik járadékot kapnak helyette mert nem képesek dolgozni, azok is benne vannak ebben a számban, őket is figyelembe veszi a statisztika mintha nyugdíjasok lennének, nem csak egyik helyről lettek átkönyvelve egy másikra, mielőtt ezzel jönnél.
A társadalom elöregedése az az elcsépelt, buta szöveg amit 30 éve nyomnak/nyomtok az emberek átverésére. Ezzel próbálták elftársaid magyarázni miért is nem tudják a nyugdíjak reálértékét biztosítani, aztán meg hogy miért kell magánkézbe átjátszani az emberek kötelezően levont nyugdíjjárulékát.
Pontosan emiatt kellett megszüntetni a kötelező mnyp rendszert, mert a nyugdíjbefizetésekre abban a hónapban van szükség amikor levonják az emberek béréből és nem 30 év múlva amikor ők mennek majd nyugdíjba akiktől most levonják.
Magánnyugdíj pénztárak arra valók, hogy akinek van több lehetősége a kötelező nyugdíjjárulékon túl, annak legyen lehetősége azt megfelelően félretenni. Nem attól lesz stabil a rendszer ha kirántod a lábát, hanem ha beállítasz mellé egy második, harmadik lábat. Attól mert a kevés járulékot az államtól átteszed egy magáncéghez amelyiknek a hasznából kell levonnia, hogy fenntarthassa magát, kifizethesse a tulajdonosok nyereségét, dolgozók fizetését is, attól nem több lesz a nyugdíjakra - hanem kevesebb. Ez volt az ami be is bizonyosodott 2013-ban, amikor tömegével kellett az államnak úgy teljes értéken befogadnia az emberek nyugdíjszámláit, hogy ki kellett egészíteni állami pénzből (virtuálisan) mert még annyit sem tudott a nyugdíjpénztár felmutatni ami szimplán az inflációt fedezte volna, vagyis megtartotta volna a befizetések értékét - azaz KEVESEBB lett volna tőle a tagok nyugdíja és nem több.
A hazugságaiddal szemben ott vannak a tények. Azóta rengetegen mentek nyugdíjba, senkinek nem volt gondja a nyugdíjkiszámításnál, hogy ne lenne meg minden befizetése és ne kapná meg érte a jogosan járó nyugdíját. Az egy főre jutó átlagos nyugdíj pedig folyamatosan növekszik.
ma 09:06: A valósággal tisztában vagyok, ezért írtam azt amit.
A pártpropagandáddal, és A PÁRT alternatív mese világával is tisztában vagyok.
És azzal is tisztában vagyok hogy bőven az infláció feletti hozamot kaptam vissza a magánnyugdíjpénztár ellopásakor, pontosan 1,5 évnyi minimális kötelező befizetés után, (kb 300000 forint összesen), 74 ezer forintot.
Igen jó befektetésnek bizonyult az mnyp.
Látod, ha tájékozódnál, és tisztában lennél a valósággal, nem lennél vörös, kitörhetnél a családodat évtizedek óta fogságban tartó lumpenproliságból.
#62 Értem. Szóval TE visszakaptad a befizetésed nyereségét. Akkor mit is loptak el?
Amúgy jelezném - látva mennyire fiatal vagy és így tapasztalatlan, hogy a párom pontosan így járt. A kötelező mnyp bevezetése óta oda fizette a nyugdíjjárulékát, éveken keresztül igen magas jövedelem után. Majd az aktuális pénzügyi válság szépen lenullázta minden hasznát 2009-ben. Pont úgy nulláról kezdte mint te vagy az a fiatal kollégája, akinek alacsonyabb fizetése után akkor indult meg csak a befizetése, mert 2009 végén lett első munkahelye. Majdnem annyit kapott kézhez a kmnyp megszüntetésekor mint a párom. Vagyis mindent ami haszon volt azt megkaptak mindketten, csak éppen a párom gondos befektetése, a sok éves magas járulékbefizetése sem jelentett semmi különbséget. Ilyen pénzügyi válságok rendszeresen vannak és nullázzák le a nyugdíjpénztárak nyereségeit. Most csak az én párom nyereségét, a tiédet nem - de a következő neked is éppen úgy elvitte volna azt a virtuális hasznot amit 2008-ban még látni lehetett a mnyp-i kimutatáson. Aztán 40 év után állnál bambán a nyugdíjadat nézve, hogy hova a fenébe tűnt el a pénz, mikor te annyira gondosan fizetted.
Márpedig ha a magas jövedelműeknél ez megtörtént - mert megtörtént - akkor a kis jövedelmekkel hogyan lehetne hasznot kitermelni egyáltalán?
A 2013-as TÉNY adatok pontosan ezt mutatták meg - csak kis energiába telne ha utána néznél a valóságnak, de szándékosan nem teszed - hogy azoknak sem volt jó üzlet akik jól kerestek. Mit gondolsz miért kellett Bajnainak törvényben megengedni 2009-ben, hogy akadály nélkül visszaléphessenek a következő években a kmnyp-ból a nyugdíj előtt közvetlenül állók? Mert tényként kiderült, hogy sokkal alacsonyabb nyugdíjat kapnak a magánpénztárral, mint ha állami rendszerben maradtak volna.
"Az Országgyűlés 2009. június 29-én fogadta el azt a törvényt, amely tartalmazza a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe történő visszalépés lehetőségét 2009 év végéig. A társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe történő visszalépés lehetősége azon pénztártagok számára nyílik meg 2009. december 31-éig, akik önként váltak a magánnyugdíjpénztár tagjává és 2008. december 31-éig betöltötték 52. életévüket."
A magas jövedelműeknek van lehetősége a nyugdíjtakarékosságra. Te is nyugodtan használhatod a magánnyugdíjpénztárakat most is. A kis jövedelmekből azonban nem keletkezik akkor a kötelező járulék, hogy azt be lehessen fektetni úgy, hogy fedezze a későbbi inflációt= értékálló legyen ÉS MÉG EZEN FELÜL kitermelnek plusz hasznot IS, meg MÉG a pénztár működési költségét, a tulajdonosai hasznát IS. Szemben az állami nyugdíjrendszerrel, ahol ezeket nem kell. Akinek van pénze az tud külön érdemben megtakarítani, akinek meg nincsen pénze annak minden fillérre szüksége van.
Amúgy azt tudtad (nem, nem tudtad) hogy a kötelező mnyp-ból a várható nyugdíjak közel 30%-a származott volna csak? Hogy mindenkinek aki a kmnyp-ba tette a megtakarítását, éppen úgy az állam fizette volna a nyugdíja nagyobbik részét mint azoknak akik maradtak az állami nyugdíjrendszerben? Ugyanis a kmnyp tagság csak a befizetések kb. 30%-t érintette, így a ledolgozott évek és a jövedelem alapján kiszámolt nyugdíj kb. 70%-t az állam fizette volna 2050-ben is. A fennmaradó 30% helyett adta volna a kmnyp azt az összeget amit a megtakarítások alapján kiszámoltak volna. vagyis ha folytatódik az a pénzkiáramlás ami ment 2013-ig, hoyg a pénztárakhoz megy a járulék ezen része de a nyugídajakat közben bizony fizetni kell - más adóforintokból, gyurcsányék alatt meg már hitelből, akkor az állam olyan gazdasági csődhelyzetbe kerül, ami miatt tényleg nem tud nyugdíjakat fizetni. Akkor TE sem kaptad volna meg a neked járó nyugdíjad nagyobbik részét csak töredékesen. Baromira lényegtelen, hogy a kmnyp a 30% helyett tudna neked 40%-nyi összeget fizetni, ha az állam meg a maga 70%-a helyett csak 40%-t fizet, mert nincs miből.
Tényleg ajánlom, hogy a ballib propaganda mellett foglalkozz kicsit a valósággal, tényekkel, mert sokat tud segíteni abban, hogy az ember ne tegye tönkre a saját életét!
#63
"#62 Értem. Szóval TE visszakaptad a befizetésed nyereségét. Akkor mit is loptak el?"
Na most ez az eltőzsdézik a nyugdíj megtakarításokat duma pont az orbánista bolsevik párt hazug mantrája volt.
Konkrétan a vipla fogú Selmeczi szenátor asszony mondta el naponta, mint a téma felelőse.
Miért is hazudtak a dologról?
Hogyan lehetett reálhozam a megtakarításokon, ha eltőzsdézték őket? Hogy lehet, hogy azóta sem tudtak elszámolni vele hova lett a pénz.
Egyéni számlákon nem jelent meg. Pedig azt hazudták, hogy meg fog.
Vettek belőle drágán MOL részvényt, amit most odapasszoltak a magán alapítványoknak.
Aztán azt is hazudták, hogy aki nem lép vissza, az nem fog állami nyugdíjat kapni. Aztán kiderült, hogy erről is hazudtak, csak be kellett fosatni az embereket, hogy rá tehessék az enyves mancsukat a pénzükre.
Hypno, te eddig is sok baromságot leírtál már. Miért kell tovább csillogtatnod a hülyeségedet?
1. nem volt ilyen mantra. honnan veszed ezt? Konkrétan elmondták hogy maga a nyugdíjpénztárak befektetései elúsztak. EZT pedig a nyugdíjpénztárak közölték a tagjaikkal írásban amikor a rendes, kötelező éves beszámolókat megküldték a hozamok alakulásáról. Nem a fidesz prpagandája az ha a páromnak a nyugdíjbiztosítója kiküldte az éves elszámolását, hogy a számláján a befizetései után az éves hozam és vele az addigi megtakarítása nulla a befizetései felett.
2. a pénzekkel a nyugdíjpénztárak számoltak el minden egyes emberrel. A befizetések - az a nyugdíjjárulék amit az állam levont a bérekből, jövedelmekből ÉS még az az összeg ami az infláció kompenzálását jelentette, vagyis a befizetések értéken tartását adta, az visszakerült az államhoz, amit EZEN FELÜL tudott a nyugdíjpénztár termelni az meg ment az illető saját kezébe. Ez lett volna az a plusz pénz amiből a magasabb nyugdíjat ki kellett volna a végén fizetni. A tények pedig megmutatták, hogy még akik a legelső évtől kezdve voltak kötelező mnyp tagok és jól is kerestek, azoknak sem volt jelentős ez a megtakarítása. Tömegével voltak viszont olyanok, akiknek még az infláció követéshez sem volt elegendő a pénz a számláján és az ő befizetéseik így vesztettek az értékükből az évek alatt. Az ő pénzüket kiegészítette az állam és úgy vezették át, mintha értéken lenne a nyugdíjjárulékuk.
3. a mnyp-tó átkerült pénzekkel teljes egészében elszámoltak. Pontosan oda került ez a pénz ahonnan hiányzott. nem a nyugdíjakból, mert azok már ki lettek fizetve akkor amikor ezek a járulékok át lettek utalva a magánpénztárakhoz. Oda került vissza a pénz ahonnan korábban el kellett venni más adóforintokat hogy legyen miből akkor kifizetni a nyugdíjakat. Így a mnyp-tól visszakapott pénz ment adósságtörlesztésre, bérfejlesztésre, beruházásokra.
4. Az egyéni számlát mindenki lekérdezheti a nyugdíjintézettől. Ott van vezetve mindenkinek pontosan hogy mikor mennyi járulékbefizetése volt. A magán nyugdíjpénztáraknál sem történik másképpen, ott sem mehetsz be hogy megnézd egy széfben, hogyan halmozódnak egymás tetején az általad betett forintok.
5. Nem hazudtak arról hogy aki nem lép vissza nem fog állami nyugdíjat kapni. Ezt akarták és törvényt is hoztak róla. Csak ezt kénytelenek voltak később megváltoztatni. Hazugság az amit te csinálsz - elég gyengén amúgy - hogy megtalálható adatokkal, tényekkel szemben próbálsz állítani valamit. Az ha megcsinálsz valamit majd kiderül hogy úgy nem lehet és meg kell változtatnod az nem hazugság, az tévedés, hiba vagy rossz döntés.
#65
Én írtam baromságot?
Szerinted a reálhozamot miből fizették, te szerencsétlen? Egyáltalán érted, hogy az mi?
Fizettek #62 hozzászólónak is, fizettek a nejemnek is és a többségnek is.
#63 mit loptak el? Az alaptőkét. Tudod, ez meg is volt mondva, hogy a hozamot, (ami A PÁRT szerint nem volt) azt megkapjuk, de a tőkét "áthelyezik" az állami rendszerbe (ellopják).
Az állami rendszerben pedig nincs hozam, csak folyik el a pénz, offshore számlákra, lőrincékhez, stadionokra, szovjetúnióba, kínába, stb.
Hogy is lehetne hozam, ha a befizetett tőke kapásból megy tovább a nyugdíjasoknak?
A valósággal is kellene foglalkoznod "elvtárs", nem csak A PÁRT propagandát fújni. Értem, hogy a család is mindig az elvtársakat éltette A PÁRT-ban, vagy párttag is volt, de a komcsiság, kádárizmus nem jó!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!