Magyarországon miért rohan minden fiatal az egyetemre? Miért nem inkább valami szakmát tanulnak ki, mint Ausztriában, Svájcban?
Magyarországon az a szokás, hogy egy fiatal elvégzi a középiskolát, és egyből beiratkozik felsőoktatásra, akár valami Kulturulógia szakra a Kacor Király Főiskolán.
Viszont mióta kint élek Ausztriában és Svájcban, itt azt látom, hogy a legtöbb fiatal nem hogy egyetemre, de még középiskolába se jelentkezik.
14 évesen elvégzik a 8 általánost, és egyből beiratkoznak valamilyen szakiskolába pl. asztalos, szobafestő, villanyszerelő.
16 évesen már szakmai gyakorlatra járhatnak, amivel elkezdenek pénzt keresni, 17-18 éves korukra elvégzik, és el is kezdenek dolgozni, 20 éves korukra már nem ritka, hogy van párjuk és kisbabájuk.
És ez nem valami gáz környék, hanem ilyen amerikai előváros fejlettségű kisváros.
Egyetemre csak az ilyen nagyon "tudósbagoly" beállítottságú fiatalok jelentkeznek, akiknek már 15 évesen ambíciójuk, hogy pl. reálos esetén majd a nanotechnológiát kutassák, humános esetén meg pl. hogy majd dél amerikai törzsek kultúráját tanulmányozzák.
Ezzel szemben nálunk valamiért az a mentalitás, hogy minden félkegyelműt betuszkoljanak a felsőoktatásba, és a szüleik is erre hajtják őket.
#44
“Az az egyszerű magyarázatra látom nem gondolsz, hogy sokan a 80-as 90-es években nem jutottak be a felsőoktatásba, mivel bár sokkal többen voltak de kevesebb nappalis férőhely volt mint manapság.”
Látom nem gondoltál rá, hogy ennek esetleg utánanézz.
2004-ben volt 225ezer nappalis, 196ezer levelezős. (a jelentkezők 28%-a kezdte 6 évvel az érettségi után)
2010-ben volt 240ezer nappalis, és már csak 121ezer levelezős. (a jelentkezők 23%-a kezdte 6 évvel az érettségi után).
Az 11+ évvel az érettségi után jelentkezők meg kb ugyanannyi.
Úgy gondolom az az 5% eltérés nem magyarázat a levelezős létszám majdnem 40%-os visszaesésére.
De még jobb bizonyíték a felsőoktatásra jelentkezők átlagéletkora: 2006: 22 év, 2019: 24 év
Ha sziginfikáns létszámú kései jelentkező lenne, akkor az ő életkoruknak jobban meg kellene nyomnia a 2006-os évet (ahol még kifejezetten magas volt a levelező tagozatosak száma), de ez elmarad, sőt még alacsonyabb is.
“Tehát mint látod valóban nem véletlen, hogy a levelezősök fogyatkoztak meg leginkább ha végig gondolod az ok-okozatot meg rendelkezel némi oktatástörténeti ismerettel -de ha nem is pont ott a KSH- akkor igen itt a magyarázat.”
Mit kéne látnom? Nem hoztál sem adatot, sem forrást, csak spekuláltál, de már tényként előadod.
“…így később a 2000-es években szereztek diplomát levelezőn…”
Nem látom azt a sok levelezős diplomát. Hiába voltak sokkal többen a 2000-es években a felső oktatásban, diplomát kb ugyanannyian szereztek, mint a 2010-es években, olyan 50ezer körül éves szinten.
“Tehát mint látod valóban nem véletlen, hogy a levelezősök fogyatkoztak meg leginkább ha végig gondolod az ok-okozatot meg rendelkezel némi oktatástörténeti ismerettel -de ha nem is pont ott a KSH- akkor igen itt a magyarázat.”
Mit kéne látnom? Nem hoztál sem adatot, sem forrást, csak spekuláltál.
“Ennyire egyszerű a magyarázat, nem arról van szó, hogy már nem népszerű a diploma, hanem ma könnyebb hozzájutni a fiataloknak nappalin és nem utólag kell bepótolniuk levelezőn.”
Szerintem a magyarázat inkább az, hogy ma már nehezebb bekerülni. Talán korábban könnyebben be lehetett, és bekerült sok nem odavaló, aki kihullott/feladta.
“Eleve a logikád már ott hibás, hogy levelezőn csak az szerez diplomát, aki tudja, hogy előnyben lesz vele, oda nem az megy, aki lábat lógatni akar.”
A papír szerintem a munkáltatónál nagy előny. Levelezőre az megy, aki minél kevesebb időt rááldozva le akarja tudni. A nappalihoz képest, kb. csak nyomokban tartalmaz érdemi oktatást.
#52 pontosan. Magyarországon a kifelé mutogatás dicsekvés nagy mozgatórugó. Az egész ország erre épül. Nézzük csak meg a parlamentet mega hasonlókat, megalomániás túlméretezett dolgok egy kicsi (trianon előtti időket is beleértve) és nem túl jelentős országnak.
Mint amikor egy törpe erőlködik hogy nagynak látszódjon, amire mondjuk a vezetésben is van példa 😁
Hasonlóan szeretnek dicsekedni az emberek a diplomával, a német hobbi teherautóval (prolipresztízs) főleg hitelből.
Főiskolán is már az elején azzal kezdődött hogy tömték a fejünkben hogy nekünk milyen szerencsénk van és hogy mennyire kivételezett helyzetben vagyunk hogy ott tanulhatunk és hogy milyen fantasztikus ez az egész, tehát hozzátartozik az agymosás is, amiben az ember fejébe verik hogy ő milyen jó dolgot csinál mennyire hasznos. Mivel rám sohasem hatott a propaganda, ezen is csak röhögtem.
Egyébként Magyarországon ha a felsőoktatási anyagokból kívennék a tölteléket, sallangot, csak a lényegre koncentrálnának, akkor valószínűleg 3 és fél év helyett egy év alatt meglehetne a "diploma".
Informatika karokon sokszor hasonlóakat kell tanulni: matek orrba szájba (nem logika), villamosságtan (nagyfeszültségű hálózatok, nem gyengeáramúak), közgáz, számtech történelem (teljesen használhatatlan lexikális tudás ami max érdekességnek mehetne el), sok évtizede elavult elvek, mondások magolása, és ezután egy kis gyakorlati fejlesztés is ami max öt százalékát adja a képzésnek.
Szemléltetésnek ez annyit jelent, hogy két hónap alatt jutnak el egy "hello world"-ig.
Aztán a friss diplomásoknak vagy munka közben, vagy hobbiból vagy valami másik képzésre jelentkezve kell megtanulniuk hogy kell fejleszteni... De jó részük csak belekóstol egy kicsit a fejlesztésbe, de mivel nem megy, viszont szöveg az van, a vezetőségben lesz bullshitter, vagy saleses lesz, vagy hasonló adminisztratív munkakör.
#54 Bizony, sokkal kényelmesebb irodában dolgozni, mint kőművesként.
ÉS?
Ettől még nem lesz mindenki irodai munkás, mert egyrészt az emberek nagyobb része nem alkalmas rá, másrészt meg nincs annyi irodai munka, harmadrészt akkor ki a tököm építené fel a házadat?
Egy szakmunkás éppen olyan fontos mint egy diplomás. Ha egy kórházban nem jön a takarítónő akkor a sebész álljon neki fertőtleníteni a padlót műtét után? Hiába van 2 diplomám, attól még ha a sógorom nem szerelte meg a fejőgépet a tehenészetben, nekem nem lesz tej a hűtőmben.
52 es vagyok. Az 53. valaszadonak teljesen igaza van. En a magyar föiskolai "diplomammal" Svajcban semmit nem tudtam kezdeni. Ezert itt egy masik kikepzest kellett csinalnom. Semmilyen "diplomakat" nem fogadnak el a svajciak, ujbol le kell tenni itt az allami svajci vizsgakat. Nem is csoda, a magyar diplomak valoban nem sokat ernek, a magyar kikepzes gyenge. Kivetel szerintem az informatik, es az orvosi, ott viszonylag jo a magyar kikepzes, de a volt ferjemnek, aki orvos es magyar, le kellett tenni a svajci orvosi vizsgakat, hogy orvoskent dolgozzon. Nem veletlen, hogy olyan nagy a különbseg Magyarorszag es Svajc, vagy Nemetorszag között. Es minden mar a mentalitasnal kezdödik.
Ha mar a versenyzesnel tartunk, a magyarok allandoan nagyobbnak akarjak mutatni magukat, bizonygatni akarnak, lasd a korona beoltottsagot. Idönkent nezem a Duna TV-t, ott allandoan azt hangoztatjak büszken, hogy Europaban ök a legjobbak, mert ott a legnagyobb a beoltottsag. Persze, azert, mert keleti oltoanyagokat hasznalnak elsösorban, ami Europaban nem is engedelyezett. De ök az elen akarnak jarni.
#54 nyugdíjad amúgy se lesz Ha fizeted akkor sem, ugyanis a magyar nyugdíjrendszer már elég régóta lélegeztetőgépen van. Na meg egy szaki magas fizetéséből simán félre tud tenni annyit amennyiből több lesz neki mint annak aki fizette a nyugdíj adót (ami ugye már kötelezettséget sem jelent az államnak hogy egyáltalán fizessen nyugdíjat).
Aztán az egyéni vállalkozó ha okosba csinálja akkor 10000 Ft TB t fizet magának azért az alacsony színvonalú szolgáltatásért.
Te pedig alkalmazottként több tízezret, ugyanazért.
Mellesleg nagyon sok irodista is egyéni vállalkozóként dolgozik, bár az új szabályok miatt talán kevesebben, de elég sokan.
Egyszerűen így megéri, mert egyéni vállalkozóként több pénz megy értelmes dolgokra, és kevesebb van elégetve, kidobva a kukába (állam).
#59 30 éve hallgatom ezt az ostoba mesét, hogy "nyugdíjad amúgy se lesz Ha fizeted akkor sem, ugyanis a magyar nyugdíjrendszer már elég régóta lélegeztetőgépen van. " Ehhez képest a valóság az, hogy a magyar nyugdíjrendszernek az ég világon semmi baja nem történt, kivéve azokat az időszakokat amikor ballibek voltak kormányon és a nyugdíjak veszítettek a reálértékükből, a nyugdíjbefizetéseket meg kijátszották magáncégeknek, majd a hiányt korhatár emeléssel próbálták elfedni.
Van rá egyszerű megoldás: soha többet nem szabad a ballibeket kormányra engedni és akkor a nyugdíjkasszában is lesz elég pénz, a nyugdíjakkal sem lesz gond.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!