Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Magyarországon miért rohan...

Magyarországon miért rohan minden fiatal az egyetemre? Miért nem inkább valami szakmát tanulnak ki, mint Ausztriában, Svájcban?

Figyelt kérdés

Magyarországon az a szokás, hogy egy fiatal elvégzi a középiskolát, és egyből beiratkozik felsőoktatásra, akár valami Kulturulógia szakra a Kacor Király Főiskolán.


Viszont mióta kint élek Ausztriában és Svájcban, itt azt látom, hogy a legtöbb fiatal nem hogy egyetemre, de még középiskolába se jelentkezik.


14 évesen elvégzik a 8 általánost, és egyből beiratkoznak valamilyen szakiskolába pl. asztalos, szobafestő, villanyszerelő.


16 évesen már szakmai gyakorlatra járhatnak, amivel elkezdenek pénzt keresni, 17-18 éves korukra elvégzik, és el is kezdenek dolgozni, 20 éves korukra már nem ritka, hogy van párjuk és kisbabájuk.


És ez nem valami gáz környék, hanem ilyen amerikai előváros fejlettségű kisváros.


Egyetemre csak az ilyen nagyon "tudósbagoly" beállítottságú fiatalok jelentkeznek, akiknek már 15 évesen ambíciójuk, hogy pl. reálos esetén majd a nanotechnológiát kutassák, humános esetén meg pl. hogy majd dél amerikai törzsek kultúráját tanulmányozzák.



Ezzel szemben nálunk valamiért az a mentalitás, hogy minden félkegyelműt betuszkoljanak a felsőoktatásba, és a szüleik is erre hajtják őket.



2021. máj. 16. 10:21
1 2 3 4 5 6 7
 21/69 anonim ***** válasza:
84%
Feketén, vállalkozóként, még az anyját is átverve, adót csalva, okosba lehet jól keresni persze. De nem alkalmazott szakmunkásként. És nem mindenki lehet vagy lesz egyből vállalkozó.
2021. máj. 16. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/69 anonim ***** válasza:
78%

[link]


Na várj, ne már, hogy villanszerelőként vállalkozás kéne hogy megkeressen annyit, amennyit én mérnökként egy hétköznapi multinál.


Elég gyorsan megdőlt ez a szakmunkásnak lenni milyen jó dolog.

2021. máj. 16. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/69 anonim ***** válasza:
75%

Aki becsapja magát (vagy hagyja, hogy mások becsapják) ezzel a szakinak menni sokkal jobb mint tanulni hülyeséggel, annak a figyelmébe ajánlanám a hivatalos statisztikát.


[link]


Az egyetemet, vagy főiskolát végzetteknek a közelébe sem ér a többiek foglalkoztatottsága.


Meg hogy is van az a diplomás minimálbér? Ha papírod van eleve többet kell hogy fizessenek neked.

2021. máj. 16. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/69 anonim ***** válasza:
79%

A szezonalitásról is lehetne beszélni. Például valószínűleg nyáron nagyobb az igény festésre, burkolásra, stb, mint télen.


Lehet, hogy most nyáron keres egy szakmunkás annyit, mint én, de én télen is ennyit fogok.

2021. máj. 16. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/69 anonim ***** válasza:
74%
Meg nem mindegy, hogy egy légkondicionált irodában teszed amit teszel, vagy nyeled a port, izzadsz, látástól mikulásig.
2021. máj. 16. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/69 anonim ***** válasza:
0%

#17 kit érdekel mennyi a bruttó? Nettó a lényeg. Az a milliók. Ki beszélt anyagköltségről? Fizetésről volt szó, munkadíjról. Abba mikor számított bele az anyagköltség? Ennyire nem szoktál szakit hívni?


Hányszor kap ilyen munkalehetőséget? Annyiszor, hogy sokat el kell utasítania, idő hiányában. Ezért van egyre nagyobb hiány a szakikban.


#21 nem mindegy hogy hogy keresi?

Persze értem hogy jó mindenféle magyarázatot keresni arra hogy igazából nekik nem is olyan jó, így alátámasztva magadnak a papír létjogosultságát.


Azt azért elmondom, hogy nagyon nagyon sok irodai alkalmazott is feketén keress, vagy legalábbis szürkén. Ez szinte az összes informatikával foglalkozó cégre igaz. A többire nem látok rá.

De nekem például egy pozitívum a feketézés, hiszen úgy kevesebb pénz megy a fekete lyukba, és több megy hasznos dolgokra.

2021. máj. 16. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/69 anonim ***** válasza:
75%

Csak pár butaságra reagálnék, amit itt egyesek beírtak!


"Ez az utóbbi 10 évben nincs így. A szoci érában sokkal többen jelentkeztek felsőoktatásba (igaz, nem végezték el többen, mert kihullottak). Ma már szakmunkásnak többen jelentkeznek, bár még így is hiány van."


Ezzel szemben ma nagyságrendileg ugyanannyian jelentkeznek felsőoktatásba, mint akkor, a felsőoktatási helyek száma sem csökkent. Ami miatt csökkenés van, hogy a 2000-es években több 18-20 éves fiatal volt mint ma, emiatt van egy csökkenés a jelentkezők számában. Most átlag 79-80 ezren jelentkeznek mintegy 55 ezer helyre. Ez a "szoci érában" volt átlag 85 ezer jelentkező a mostanival megegyező számú helyre.

Nem kell nekem hinni a KSH elég szépen leírja ezt:

[link]


Erről tehát ennyit, egyik butaság korrigálva.

2021. máj. 16. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/69 anonim ***** válasza:
97%

jön a következő!


"Sajnos a szülők még ma is azt hiszik hoyg egyetemre azok jutnak csak be akik gimnáziumban tanulnak. Emiatt kellett pár éve átalakítani a középiskolák elnevezését és jöttek létre a szakközép iskolák helyett az ugyanazt jelentő szakgimnáziumok."


Mivel a gimnáziumokban végzettek lényegesebb magasabb elméleti oktatást kapnak, így az érettségin értelemszerűen jobb eredményt érnek el. Eleve a jobb képességű gyerekek mennek nagyobb arányban gimnáziumba. A szülők tehát nem olyan hülyék, mint hiszed.


"Hogy a szülők elhiggyék, az is éppen úgy ad érettségit, onnan is lehet menni egyetemre - mennek is nagyon sokan - csak már egy szakmát is elvégeztek, megtanultak a 4 középiskolai évük alatt."


A szakgimnáziumok, NEM ADNAK SZAKMÁT AZ ÉRETTSÉGI MELLÉ ez nagyon nagy tévedés! Adnak felkészítést egy szakirányú érettségire! Tehát ha elmégy egy vegyipari középsuliba akkor meglesz az érettségid és egy vegyész ismeretek nevű speciális ágazati érettségid, de szakmád nem! Az majd az érettségiré épül rá a szakgimikben! Vagy ha eü-s suliba jársz akkor egészségügyi alapismeretetek érettségit tehetsz, ezekkel a érettségire épülő szakképzések anyagának egy részét lefeded, elengedik az első évet a szakirányú képzésből.


" Így ha nem sikerül az egyetemre bejutni vagy elvégezni, akkor sem egy hasznavehetetlen érettségi az egyetlen a kezükben."


Mivel ma majdnem minden szakképzésben elvárás az érettségi így sok mindennek lehet nevezni, de használhatatlannak nem, persze te azt hiszed, hogy szakmát kapnak, nem, csak egy érettségit egy szakirányú érettségivel.


"Alapvetően csak annak a gyereknek kellene gimibe mennie aki bizonyosan megy egyetemre és nagy valószínűséggel el is fogja végezni."


Miért is? Amikor érettségire ígyis-úgyis szükség van, ha valakit nem vesznek fel felsőoktatásba, akkor érettségi még kell, és nem lesz hosszabb érdemben a szakképzése sem.


"A szakképzés átalakítása az utóbbi években pont azt szolgálja, hogy minél többen szerezzenek legalább egy szakmát 18 éves korukra "


18 éves korukra csak a szakiskolások -korábbi szakmunkásképzők- diákjai kapnak, de érettségit viszont nem, így más szakmát sem tudnak tanulni, ott ahol azt elvárják pl. egy ilyen suliból kikerülő gépszerelő sosem jelentkezhet érettségi nélkül mondjuk egy pénzügyes középsuli esti képzésére, mert oda kell az érettségi.


"Nem baj ha valaki elmegy Bálnaterelő széplélek szakra diplomát szerezni, HA van már a kezében egy könyvelői vagy tolmácsi szakma."


Bocsánat de ezt nem bírtam ki nevetés nélkül! Tolmácsokat egyetemen képeznek, mesterképzésben!


Ne haragudj, de ha ennyire nem vagy tisztában a felső és középiskolai meg szakiskolai rendszerrel, miért osztod az észt? Csak becsapsz másokat, sajnos elég sokat felpontozták a nyilvánvalóan butaságokkal teli válaszod.

2021. máj. 16. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/69 anonim ***** válasza:
0%

#24 vajon miért lett törölve ez a válasz? : "Igen, kevesebb az igény, így télen kevesebb munkát kell lemondaniuk az időhiány miatt."


Ez melyik moderációs elvbe ütközött??

2021. máj. 16. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/69 anonim ***** válasza:
100%
Meg azért arra is kíváncsi lennék, hogy mondjuk Orbán vagy Deutsch az 5 gyereke közül, Varga és Áder a 4 gyerekéből, Kövér a 3 gyerekéből hánynak mondta, hogy ne menjen egyetemre, hanem tanuljon szakmát?
2021. máj. 16. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!