Erdogannal mi az emberek problémája?
Úgy értem itthon. Sokan nem kedvelik de mi ennek az oka? Törökország barátként, szövetségeskén tekint Magyarországra. Ez már önmagában nagy dolog, mert talán nincs is még egy ilyen említésre méltó ország. A szomszédos országokban például nem egy magyar gyűlölő politikus van de mégsem ezeket szidják sokan hanem Erdogant pedig semmit nem ártott Magyarországnak. Törökországban pedig ha megnézzük mit tett az elmúlt 20 évben, egy szegény válságban lévő országot vett át és nem csak kivezette ebből hanem megsokszorozta az életszínvonalat. Ma Törökország az egyik leggyorsabban fejlődő ország. Ez már rég nem az az ország ami csak szőnyeget tud gyártani. Saját elektromos autójuk van és most ilyet ajándékoztak Magyarországnak. Hightech dróntechnológiában az USA után Törökország a második és saját ötödik generációs vadászgép projektjük is van. Nemzetközi szinten a konfliktusok békés megoldását támogatja Erdogan. Az orosz-ukrán háborúban összehozta a fogolycserét és elérte hogy elinduljanak a gabonaszállítmányok az éhező országokba. Szorgalmazza az ENSZ megreformálását hogy ne csak a nagyhatlmak dönthessenek ami szintén Magyarországnak kedvez.
Ami miatt nem kedvelik Nyugaton az hogy Erdogan kijelentette, a Nyugat már nem parancsol Törökországnak, ezért megy a diktátorozás. Tiszta választásokon nyert és a kurdokat sem irtja. Ez a másik amivel vádolják de az igazság az hogy Erdogan volt az aki megadta a kurdok jogait.
Ilyen erős lenne a Nyugati propaganda Magyarországon? A Nyugat megmondja kit kell utálni és a magyar ember engedelmeskedik?
A fasiszta te vagy a homofóbiád meg az antiszemitizmusod miatt.
Amúgy Erdogan konkrétan szabadságharcosnak nevezte a Hamász terroristáit, szóval inkább hagyjuk hogy ő vagy a kurdok e a terroristák
"Ez nem igaz. A jegybank elnök irányította mindig is a jegybankot. Legfeljebb Erdogan nem értett egyet az akkori elnökkel."
Erdogan sokadik jegybank elnökét rúgatta ki, amiért nem az ő elvárásai szerint alakultak a dolgok. Ez tény, nincs mit rajta szépítened.
"Szóval az előző kormány a válság okozója és Erdoganék hozták helyre."
Erdogan nem 2002-ben került kormányra, hanem 2003-ban, addigra pedig már óriásit esett mind az infláció, mind pedig a jegybanki alapkamat. Ez is egy egyszerű ténykérdés.
"Én pénzügyi befektetőkről beszéltem. Erre mondták hogy nem kell a Nyugat pénze, de a gazdasági befektetőket várják, sőt ösztönzik"
Önmagában nincs olyan, hogy "gazdasági befektető". Mindenki a gazdaságba fektet be, azok is, akik csak a pénzpiacon mozognak. Akikre te gondolsz, azokat úgy hívják, hogy "beruházók" és elhiheted, nekik sem buli a török gazdasági helyzet.
"Ezekben az országokban azért van alacsony infláció mert a kamat alacsony vagy nulla ami pörgeti a gazdaságot, így ki tudják egyenlíteni a keresletet."
Erre és a többi ehhez köthető válaszodra egy új hozzászólás formájában fogok reagálni.
"A jegybanki alapkamat egy eszköz amivel szabályozzák az ország pénzügyi gazdasági rendszerét. Eddig azt kamuztad hogy az alacsony kamat inflációt generál, most meg azt állítod hogy az alacsony infláció okoz alacsony jegybanki alapkamatot? :)"
Azért gondolod így, mert eleve egy koncepcionális tévedésben élsz az alapkamat és infláció kapcsolatában. Először is nem azt mondtam, hogy az alacsony infláció okoz alacsony alapkamatot, ezt így idézni sem tudnád tőlem. Azt mondtam, hogy az egyes megnevezett országokban pl. Japánban azért alacsony az alapkamat, mert alacsony az infláció is, DE ezzel arra utaltam, hogy ők szeretnék is, ha az alacsony kamattól nagyobb lenne az infláció.
A két gazdasági tényezőnek a kapcsolatát úgy lehetne leírni, hogy ha a nemzetgazdaság egy autó, akkor az normális esetben egy lejtőn megy lefelé. Az alapkamat a fék, ahol az alacsony alapkamat annyit tesz, mintha elengednéd a féket, míg a magas alapkamat pedig mintha nyomnád a féket. A sebesség jelenti az inflációt, ami szeretnék ha csak mérsékelt lenne. Mikor azt mondom, hogy Japánban azért alacsony a jegybanki alapkamat, mert alacsony az infláció is, akkor arra kell gondolni, hogy az autó fékezés nélkül is a megfelelő sebességben halad, ergo a fék (az alapkamat) elengedhető. Ezzel szemben pl.: Magyarországon az infláció olyannyira felgyorsult, hogy nekünk nagyon rá kellett taposnunk a fékre, és ezért kétszámjegyű most az alapkamatunk.
"Ez csak a te hited. Ha problémát okozna akkor nem alkalmaznák ezt a lefejlettebb országok."
Az extrém alacsony jegybanki kamatok abból születtek, hogy az adott gazdaságot pl.: Japánt defláció fenyegeti. Ez azért nem újdonság, Japán már 20-30 éve ezzel küzd és az, hogy nem hallottál róla, illetve hogy nem tudod, hogy miért probléma a defláció, csak ráerősít arra, hogy soha nem is volt közgász végzettséget, de még OKJ szintjén sem.
"Ha nem fogtad volna fel ott van a lakáspiacos példám. Magyarul te úgy akarod kiegyenlíteni a keresletet a kínálattal hogy csökkented a keresletet úgy hogy elveszed az emberek pénzét, én meg gazdaság felpörgetésével ami növeli a kínálatot és kiegyenlíti a keresletet. Felfogtad?"
Én értem amit mondani vélsz, de ahogy azt a lakásos példánál is kiemeltem, nem tudsz úgy kínálatot növelni az egyensúly teremtés nevében, hogy ne emelnéd más piacokon szintén a keresletet. Erre érdemben akkor sem és most sem reagáltál.
Mindezek tetejében a vitánk során gyakran hoztuk fel példaként Japánt, Svájcot, Németországot meg úgy általában a fejlett országok némelyikét.
Folyamatosan mondtam neked, hogy mikor megugrott az infláció Európában, akkor a nyugati európai országok elkezdték növelni az alapkamatukat. Te ezt elhesegetted annyival, hogy "de nem sokkal". Kudarcot vallasz észrevenni azt, hogy egyrészt nem is kell "sokkal" emelniük az alapkamatot, mert a gazdaság éppoly jól leköveti azt, másrészt pedig a monetáris politika iránya (azaz, hogy növelik a kamatot, nem pedig csökkentik) önmagában rácáfol a te elméletedre.
Többször kiderült a vitánk során, hogy egyébként nem ismered Törökország helyzetét és történetét. Nem tudtad, hogy import túlsúlyos országról van szó. Nem tudtad, hogy 2003-ban, nem pedig 2002-ben lépett kormányra Erdogan, annak közvetlen előtörténetét sem ismerted. És éppennyire kiderült, hogy úgy példálóztál Japánnal és Svájccal, hogy az ő hosszú éveken, akár évtizedeken át tartó gazdasági előtörténetükkel, pl.: a dezinflációs küzdelmükkel és a negatív kamatokkal sem voltál tisztában. Belinkeltem neked a Magyar Nemzeti Bank idevonatkozó fejtágítását, amit egyszerűen nem fogadtál el.
Amiért így kötöd az ebet a karóhoz, nincs más választásom, mint minden fronton legyalulni a hülyeségedet.
Először is nézzük meg a hazai pályát, mit mondanak a magyar közgazdászok az infláció és alapkamat kapcsolatáról?
A Jegybank álláspontját (akiknek ez a legfőbb feladatuk, mint intézményrendszer) már láthattad:
Íme az egyik mainstream gazdasági lap meglátása: https://www.youtube.com/watch?v=f2O2nNNjITE&ab_channel=P%C3%..
Íme egy magyar tankönyv a témában: [link]
Oké-oké, de tudjuk, hogy ami magyar, annak te nem hiszel. Ellenben ami Japán és Svájc! Nahát akkor nézzük meg, hogy a svájci és japán jegybankok mit mondanak a témában. Kezdjük Japánnal:
"Basic Thinking on Monetary Policy and the Outlook for Economic Activity and Prices" (Speech at a Meeting Held by the Naigai Josei Chosa Kai (Research Institute of Japan))
Annak kifejtése, hogy a nagyon alacsony inflációs környezet igenis problémát jelentett számukra: [link]
Most csak két linket hoztam, de ha volnál képes lapozni a japán jegybank kiadásai közt, illetve beírni a google hogy "Japan deflation", akkor láthatnád, hogy évtizedes problémáról van szó.
Aztán most nézzük Svájcot. Svájcnak kicsit más a problémája, de az eszközök ugyanazok: azt akarják, hogy a svájci frank veszítsen az értékéből, ezért 8 éven át negatív kamatokat tartottak életben. Idén először, az infláció átlépte a 3%-ot és 8 év óta először ezért újra megemelték az alapkamatot.
Akárhogy nézzük barátom, az alacsony jegybanki alapkamatot a keresketnövekedéssel és az infláció serkentésével hozzák összefüggésbe. Ezt mondja a szakirodalom is, ezt tanítják az egyetemen, eszerint dolgozik az MNB és ezt mondja az általad annyira szeretett svájci és japán jegybank is.
Mert mi történik alacsony jegybanki alapkamat esetén egy tankönyvi példában (és a valóságban)?
Alacsony kamatok -> az emberek több hitelt vesznek fel, több pénz lesz a gazdaságban -> az emberek elköltik ezt a pénzt, azaz nő a kereszlet -> a kereslet kilengését a kínálat áremeléssel követi le -> nő az infláció.
Ennek fordítottja is igaz: Magas kamatok -> az emberek kevesebb hitelt vesznek fel, ellenben többet takarítanak meg -> amiért az emberek inkább megtakarítanak, mint költenek, ezért csökken a kereslet -> a kínálat csökkenti az árakat, hogy újra találkozni tudjanak a kereslettel -> csökken az infláció.
Abban igazad van, hogy alacsony kamatkörnyezetben a vállalatok is olcsóbb forráshoz jutnak, amiből aztán beruháznak, amiből aztán a kínálatot fogják kiegészíteni. De mire eljutunk odáig, hogy a kínálat kiegészüljön, addigra már átestünk egy inflációs hullámon, ami más szektorokba is beette magát, hisz egy beruházás általában 2-3 évig is eltud tartani, ha tartozik hozzá (és általában tartozik hozzá) infrastruktúrális bővülés is.
És sajnálom, de több levezetést és szakirodalmat már derogálna bemásolnom ide, tekintve, hogy ezeknek mind te is utánanézhettél volna. Ránézel két diagrammra, az inflációra és a jegybanki kamatokra, és amiért együttmozognak (akkor magasak a kamatok, mikor magas az infláció is), azt hiszed, hogy az infláció követi a kamatokat, nem pedig fordítva, a kamatok követik le az inflációt. Nem is igazán értem, hogy pont az elmúlt 2-3 év után, mikor ezek a folyamatok gyönyörűen lejátszódtak a szemünk előtt és láthattad itthon is, hogy az MNB is csak akkor kezdett monetáris lazításba, mikor csökkenni kezdett az infláció, hogyan képzelted másképpen... Mert nemcsak arról van szó, hogy szerinted van egy harmadik utas megoldás, hanem egyenest azt hitted, hogy az egész világ hülye, csak te vagy helikopter.
Lehetne ezt még ragozni, de a lényeg az, hogy amíg számodra hit kérdése a gazdaságpolitika és olyan gyermeteg feltételezésekre alapozol, hogy "de amelyik politikus ügyes volt ezelőtt, az nem lehet hibás most sem", addig nincs miről beszélnünk. Majd egyszer szembetalál a valóság és akkor visszagondolhatsz az itt folytatott csevegésünkre, hogy mekkora hülyeség mellett kardoskodtál annyire. Márha valaha rád tör a felismerés...
"Erdogan sokadik jegybank elnökét rúgatta ki, amiért nem az ő elvárásai szerint alakultak a dolgok. Ez tény, nincs mit rajta szépítened."
Nyilván a mindennapi munkáért a jegybank elnök felelet, abba nem szólt bele Erdogan, de ha összességben ez ellentétes volt az ország gazdasági, pénzügyi terveivel, lehet szorgalmazta a leváltását.
"Erdogan nem 2002-ben került kormányra, hanem 2003-ban, addigra pedig már óriásit esett mind az infláció, mind pedig a jegybanki alapkamat. Ez is egy egyszerű ténykérdés."
Szerinted annyiból áll egy gazdasági, pénzügyi válság kezelése hogy megemeled a kamatot? :) Még azt is képes vagy behazudni hogy azok hozták rendbe akik okozták a válságot :)
"Önmagában nincs olyan, hogy "gazdasági befektető". Mindenki a gazdaságba fektet be, azok is, akik csak a pénzpiacon mozognak. Akikre te gondolsz, azokat úgy hívják, hogy "beruházók" és elhiheted, nekik sem buli a török gazdasági helyzet."
Miért is? Aki exportra termel annak nem elsődleges hogy mi van a török piacon. Sőt még jól is jár a gyengébb török lírával. Aki pedig a belső piacra termel az sem jár rosszul mert ilyenkor sokan kézzel fogható dolgokba fektetnek. Ingatlanba, járműbe, nemesfémbe, stb. A gazdasági növekedés továbbra is megvan, 4-5%. Törökországban már így is sok multi cég van jelen a gyáraival.
"Először is nem azt mondtam, hogy az alacsony infláció okoz alacsony alapkamatot, ezt így idézni sem tudnád tőlem. Azt mondtam, hogy az egyes megnevezett országokban pl. Japánban azért alacsony az alapkamat, mert alacsony az infláció is, DE ezzel arra utaltam, hogy ők szeretnék is, ha az alacsony kamattól nagyobb lenne az infláció."
Nem veszed észre hogy folyamatosan megadnak mondasz ellen? :) Először azt állítottad hogy az alacsony kamat inflációt gerjeszt. Japánban 0% a kamat még sem generál inflációt. Sőt azt mondod még akarják is hogy legyen infláció de mégsincs.
"A két gazdasági tényezőnek a kapcsolatát úgy lehetne leírni, hogy ha a nemzetgazdaság egy autó, akkor az normális esetben egy lejtőn megy lefelé. Az alapkamat a fék, ahol az alacsony alapkamat annyit tesz, mintha elengednéd a féket, míg a magas alapkamat pedig mintha nyomnád a féket. A sebesség jelenti az inflációt, ami szeretnék ha csak mérsékelt lenne."
Csak az gondolhatja ezt aki totál hülye a témához. Az alapkamat csökkentése csak minimális hatással van az inflációra. Itt van Magyarország. Itthon a legmagasabb a kamat az EU-ban és mégis itt a legmagasabb az infláció is. Vagy Törökország esetében is látjuk. Felvitték 40%-a kamatot ami az egyik legmagasabb. És megoldódott az infláció? Hát nem, 60%. Ettől nem lesz az embereknek lakása ami példánkban ami az inflációt generálta.
"Ezzel szemben pl.: Magyarországon az infláció olyannyira felgyorsult, hogy nekünk nagyon rá kellett taposnunk a fékre, és ezért kétszámjegyű most az alapkamatunk. "
És az infláció is kétszámjegyű. Egyszerűen rossz a gazdaság, nem jól vezetik ezért magas az infláció. Ha csak a lakás példát nézzük a kormány osztogatta a pénzt az embereknek úgy hogy a kínálat semmit nem változott. Ez brutális drágulást hozott és persze inflációt generált. Szóval akárhogy nézzük csak úgy tudod kezelni az inflációt ha a keresletet kiegyenlíted a kínált bővítésével.
"Az extrém alacsony jegybanki kamatok abból születtek, hogy az adott gazdaságot pl.: Japánt defláció fenyegeti. Ez azért nem újdonság, Japán már 20-30 éve ezzel küzd és az, hogy nem hallottál róla, illetve hogy nem tudod, hogy miért probléma a defláció, csak ráerősít arra, hogy soha nem is volt közgász végzettséget, de még OKJ szintjén sem. "
De hallottam róla és arról is hogy most Japánban is az infláció miatt aggódnak de mégsem emelték meg a kamatot. A többi fejlett országban is csak minimálisan emeltek kamatot. Előtte pedig ezekben is nulla közeli volt. USA, EU, Svájc, Dél-Kórea, Dánia Svédország. Egyik sem úgy kezeli az inflációt hogy megemeli a kamatot. Ha ez megoldás lenne akkor a Argentínában a 100%-os kamattal nem kellene hogy infláció legyen. Szóval csak egy ilyen hozzá nem értő mint te, képzeli azt hogy ha megugrik az infláció akkor meg kell emelni a kamatot és meg van oldva.
"Én értem amit mondani vélsz, de ahogy azt a lakásos példánál is kiemeltem, nem tudsz úgy kínálatot növelni az egyensúly teremtés nevében, hogy ne emelnéd más piacokon szintén a keresletet. Erre érdemben akkor sem és most sem reagáltál."
Dehogynem, válaszoltam csak nem fogtad fel. Minden piacon egyensúlyt kell kialakítani. Ezt teszik a fejlett országok. Ha ezt nem teszed meg emelheted a kamatot 100%-ra is ahogy Argentína de továbbra is egekben lesz az infláció plusz még totál tönkre is vágja a gazdaságot.
"Amiért így kötöd az ebet a karóhoz, nincs más választásom, mint minden fronton legyalulni a hülyeségedet."
Mondja az, akinek az a megoldása az inflációra hogy elveszi a pénzt az emberektől.
"Akárhogy nézzük barátom, az alacsony jegybanki alapkamatot a keresketnövekedéssel és az infláció serkentésével hozzák összefüggésbe."
Érdekes ezekben a fejlett országokban normál esetben nulla vagy nullához közeli a kamat, mégis alig volt infláció. Ami miatt most lett azok olyan rendkívüli esetek mint a covid járvány ami elakadásokat okozott az ellátási láncokban vagy az orosz-ukrán háború ami az energiahordozok elzárásával járt. Ezeknek olyan hatásuk volt amik kimozdították az egyensúlyi helyzetből a piacokat még a fejlett országokban is. És nem az fogja megoldani hogy megemelik a kamatot.
"Lehetne ezt még ragozni, de a lényeg az, hogy amíg számodra hit kérdése a gazdaságpolitika és olyan gyermeteg feltételezésekre alapozol, hogy "de amelyik politikus ügyes volt ezelőtt, az nem lehet hibás most sem", addig nincs miről beszélnünk. Majd egyszer szembetalál a valóság és akkor visszagondolhatsz az itt folytatott csevegésünkre, hogy mekkora hülyeség mellett kardoskodtál annyire. Márha valaha rád tör a felismerés... "
Szerintem a vallás lesz a te kategóriád. Ott reggeltől estig mesélheted hogy te miben hiszel és talán még érdekelhet is valakit akkor is ha marhaságokat beszélsz. Itt viszont tényekről van szó. A fejlett országok mind nulla vagy nulla közeli kamatot alkalmaznak normál esetben és nincs náluk infláció mert a kereslet kínálat egyensúlyban van náluk. Argentína pedig hiába emeli 100%-ra a kamatot akkor is magas lesz az infláció mert a gazdasága hulladék és fényévekre van az egyensúlytól.
"Itt viszont tényekről van szó."
Én pedig tényszerűen belinkeltem a Magyar Nemzeti Bank, a Japán Központi Bank, a Svájci Központi Bank álláspontját más szakirodalmakkal együtt, amik tényszerűen az ellenkezőjét mondják annak, amit te.
Ezekre te köpni-nyelni nem tudtál, továbbra is kevered az ok-okozati kapcsolatok sorrendjét.
Innetől kezdve a te egyéni problémád ez a fajta tájékozatlanság.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!