Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Miért elkerülhetetlen a...

Miért elkerülhetetlen a világháború?

Figyelt kérdés

Több tanulmány vizsgálta már és megerősítette azt a jelenséget, hogy az erőforrások szűkössége erőszakos konfliktusokhoz vezet.

Pl. ez is:

[link]


Az is tény, hogy számos kritikus erőforrásból globálisan szűkösség kezd kialakulni, többek között az olajból.


[link]

47 év, ha nem növekszik a fogyasztás, és ha nem romlik az EROEI


Ha hozzávesszük azt is, hogy

a) az olajfogyasztás folyamatosan növekszik

b) az olajkitermelés főszereplői önérdekből nagyobb készleteket publikálnak a kezükben lévő olajkészletekről

c) az EROEI folyamatosan romlik


Az is tény, hogy az újonnan felfedezett olajkészletek egyre jelentéktelenebbek:

[link]


Annak ellenére egyébként, hogy egyre több és több pénzt öntenek új források keresésére.


Tehát reálisan ez inkább 30-35 év körül van legfeljebb.


Hasonló tendenciák figyelhetők meg számos egyéb kritikus erőforrás tekintetében, pl. réz, pl. foszfor.


Az is tény, hogy a klímaváltozás és környezetszennyezés miatt az ivóvíz is sok helyen már szűkös erőforrás.


Az is tény, hogy a termésátlagok majdnem mindenhol csökkennek a talaj kimerülése, a vízellátási problémák és a klímaváltozás hatásai miatt.


Mivel már az egész bolygót kiaknázta és felosztotta az emberiség, az új gyarmatosítási hullám nem jöhet szóba, mint megoldás a további terjeszkedésre és növekedésre.


És itt kanyarodunk vissza az első megállapításhoz ismét - az erőforrások szűkössége erőszakos konfliktusokhoz vezet.


Egész egyszerűen létkérdéssé válik, hogy ki az, aki a maradék erőforrások felett rendelkezhet, megosztozni békésen nem lehet rajta, ahogy anno a Szovjetunió és az USA megosztozott a világon, mert szimplán nem jut már minden érintettnek elég, tehát helyi és globális szinten is elkerülhetetlenné válik, hogy háborúkkal döntsék el, hogy mi lesz ezeknek a sorsa.


Ti hogy látjátok?

Mikor fajul el ez a konfliktus teljesen, mennyi időnk lehet még?


(Egysejtűek, akik beböfögnék, hogy hööörrr, dehogy fogy el az olaj, meg hööörrr, dehogy van klímaváltozás, spórolják meg a felesleges gépelést, akik a tényeket tagadják, azok menjenek az Ezotéria rovatba)


2023. aug. 8. 10:34
 71/115 A kérdező kommentje:

"Vagy fordítsuk meg, lehet sorolni a példákat, amikor egy világháborúval erőforrás-gondokat oldottak meg. Ja, hogy egy ikyen sincs? Hoppá, akkor csak nem mégis példátlan baromság az eszmefuttatásod? :D"


Leszűkítetted a világháborúra, én minden háborúról beszéltem.


De éppenséggel a második világháborút az erőforrásokért és élettérért indították a németek.

A többi nagyhatalom addigra már felosztotta, gyarmatosította a világot, a német növekedésnek pedig szüksége volt több szénre, több olajra, több élettérre.


És igen, megoldódott vele az erőforrás-probléma, méghozzá úgy, hogy leverték a a németeket, mint paraszt a karót, és ezzel kiiktatták a képletből a németek erőforrás-igényét, tehát nem kellett velük osztozkodni, ezzel megoldották az erőforrás-problémát egy időre.


A 7 éves háború, amit néhány történész az első világháborúnak tart, szintén a gyarmati területek(erőforrás) feletti ellenőrzésért folyt.

És igen, megoldódott az erőforrásprobléma egy időre, mert a britek elintézték a a vetélytársaikat, övék lett India, így nekik lett(maradt) erőforrásuk, a többiek(nevesül a franciák) meg kénytelenek voltak lemondani róla.


Az első világháború szintén ugyanez a sztori, a német-osztrák-magyar-oszmán szövetség szeletet akart a tortából magának, mert nem volt elég, és egy háború keretében elrendezték ezt az érdekellentétet egy időre.

2023. aug. 8. 16:03
 72/115 anonim ***** válasza:
86%

"~5500 konténerhajó közlekedik a világon, ha irreálisan nagyon optimista vagyok, és feltételezem, hogy havonta egyet átépítenek nukleáris meghajtásra, akkor a következő 30 évben mindössze 360-at tudnak átállítani, azaz a teljes flotta 6,5%-át csupán."


Ezzel is az a baj, hogy valszámmal akarod levezetni. A jelenleg üzemelő hajók, legalábbis a nagy konténerszállítóhajók legrégebbi darabjai is max a 80-as években készültek, a többségük kb. 10-20 éves. Az más kérdés, hogy meddig fognak menni, mert ezeket nem pár évre tervezik.


Amiben nincs igazad, hogy egy technológiai váltást nem úgy szoktak végrehajtani, hogy majd ha elhasználódik egy gép, akkor lecseréljük.


A múlt században pár évtized alatt lecserélték az összes gőzmozdonyt villanyra, esetleg dízelre. (A gőzösnél az is kisebb környezetterheléssel jár.)

Ha csak akkor cseréltek volna le egy-egy gépet amikor már végképp elhasználódik, akkor még most is gőzzel járna a vonatok egy része.

Ehhez képest max retró különvonaton van gőzmozdony évente 1-2-szer.


Abban igazad van, hogy még tervben se nagyon van nukleáris szállítóhajó.


Ha pl annyira el akar fogyni az olaj, akkor pár év alatt legyártják (esetleg átszerelik a meglévőeket) nukleáris meghajtásúra.

2023. aug. 8. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 73/115 A kérdező kommentje:

"Miért tartana?"


Mert ez matematika, bmeg, ha nem értesz hozzá, miért kötözködsz?


És még példád is teljesen sz-r.

Több okból is, az egyik, hogy tényszerűen is tévedsz, mert az ózonlyukak nem csökkennek folyamatosan, időnként megnőnek.

[link]



A másik ok pedig, hogy logikailag kizárható, hogy az emberiség újra olyan tevékenységet folytasson, ami az ózonlyukak növekedését okozza?

Nyilván nem.


Ebből pedig világosan következik, hogy ennek a valószínűsége nem 0, ezért hosszú távon tart az 1hez.


Komolyan bmeg, keress már valami elemi valószínűségszámítási tananyagot a neten, és rágd át magad rajta..

2023. aug. 8. 16:16
 74/115 A kérdező kommentje:

"Amiben nincs igazad, hogy egy technológiai váltást nem úgy szoktak végrehajtani, hogy majd ha elhasználódik egy gép, akkor lecseréljük."


Valamit félreértettél, nem állítottam ilyet, arról beszéltem, hogy a meglévő hajókat elkezdik átalakítani nukleáris hajtásra.


"A múlt században pár évtized alatt lecserélték az összes gőzmozdonyt villanyra, esetleg dízelre. (A gőzösnél az is kisebb környezetterheléssel jár.)"


Azért ez szofisztikáljuk némileg.


Az USA-ban ez végbement ~35 év alatt.


Nagy-Britanniában, Németországban ugyanez tovább tartott kb. 20 évvel, Oroszországban és Kínában meg vagy 40-50 évvel.



"Ha pl annyira el akar fogyni az olaj, akkor pár év alatt legyártják (esetleg átszerelik a meglévőeket) nukleáris meghajtásúra."


Kizárt dolog. Ennyire gyorsan egy ilyen komoly technológiai váltás lehetetlen.


A világ egyetlen jelenleg aktív nukleáris meghajtású szállítóhajójának az építése 4 évig tartott, az előtte lévő tervezést nem is számítva.

[link]


Amúgy nincs ilyen hajóátalakítási ipari kapacitás sehol a világon, talán csak az oroszoknál egy minimális, mert ők építettek már jónéhány nukleáris meghajtású jégtörőt.


Szóval az infrastruktura kiépítése önmagában sok évbe telik, mire esetleg eljutnak odáig, hogy, figyelembe véve, hogy egy átalakításnál legalább a hajót nem kell nulláról megépíteni, és így csak 1 év egy ilyen project, és figyelembe véve, hogy épül legalább egy tucat olyan ipari létesítmény a világon, ami erre képes, akkor megint lehet számolgatni, hogy milyen ütemben mehetne végbe egy ekkora project.



Nekem nagyon az az érzésem, hogy a legtöbben itt egyáltalán nincsenek képben, hogy ilyen léptékű technológiai váltások mennyire lassan valósulnak meg a gyakorlati világban.

2023. aug. 8. 16:42
 75/115 anonim ***** válasza:
76%

"Mert ez matematika, bmeg"

Ez ám az érv :D

2023. aug. 8. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 76/115 A kérdező kommentje:

#75

Hát ha valaki nem érti a matematikát, azzal nem tudok mit kezdeni.

Illetve csak annyit, hogy újra javaslom, hogy legalább egy elemi szinten ismerkedjen meg vele.

2023. aug. 8. 17:04
 77/115 anonim ***** válasza:
100%

A matematikát értem. Amit nem értek, hogy a "há'merezmatek" miért lenne érv arra, hogy te önkényesen kijelentesz alaptalan dolgokat.

De ha azt képzeled, hogy annyira értesz hozzá, nem pedig csak kamuzol össze-vissza, akkor azt kapásból be is bizonyíthatod, ha a "Mert ez matematika, bmeg" érvedet konkrét matematikai levezetéssel bizonyítod is. Nos?

2023. aug. 8. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 78/115 A kérdező kommentje:

Btw egy, azaz egyetlen egy darab lehetőséget látok arra, hogy a belátható időtávon elkerüljön az emberiség egy újabb globális háborút, de ennek a valószínűsége is egészen elhanyagolható.


Ha pl. az USA kidolgoz egy olyan technológiát, amivel mindenki másnak a nukleáris arzenálját képes semlegesíteni, és így egyedül marad a világon azzal a képességgel, hogy bárkire képes megsemmisítő csapást mérni.

Így képes lesz rákényszeríteni az akaratát bármelyik országra a bolygón, vagy ha nem megy, ténylegesen megsemmisíteni.


Így végül kikényszerítheti azt, hogy az egyetlen autoritás ő maradjon a bolygón, minden nemzeti hatalmat és hadsereget felszámoljon, megszűntessen, ezzel megszűnik a lehetőség egy klasszikus értelemben vett világháborúra.


(Elvileg persze ez lehetne más is, nem csak az USA, azért az USA a legvalószínűbb, mert neki a konvencionális hadereje is nagyon nagy, és megvan a globális erőkivetítési képessége, ami senki másnak nincs).

2023. aug. 8. 17:12
 79/115 anonim ***** válasza:
77%

#74


Egy óceánjáró kereskedelmi hajót kb 30 évre építenek. Ha leszolgálják az idejüket, akkor meg szétbontják őket.

Semmi átépítés, meg hasonló faxságok.

Pláne nem nukleárisra. Sokkal inkább a szélenergia az amit újra számításba vesznek.


[link]

2023. aug. 8. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 80/115 A kérdező kommentje:

#77

Bizonyítottam a #12-ben.

De levezetem még egyszer:


Legyen bármely esemény, amiről annyit tudunk, hogy a bekövetkezése nem nulla egy adott időintervallumra. Változhat, de nem nulla.

Legyen az egyszerűség kedvéért az időintervallum egy év.


Például, legyen ezen valószínűségek sorozata 3 évre rendre 1/100, 1/16, 1/200.


Mi a valószínűsége annak, hogy az esemény bekövetkezik legalább egyszer 3 éven belül?


Itt jönnek a valószínűségszámítás elemi törvényszerűségei, ugyanis az intuícióval ellentétben nem összeadni, vagy esetleg összeszorozni kell ezeket a valószínűségeket, hanem a megfejtés az, hogy a valószínűségeik inverzét kell összeszorozni, azaz ezzel azt számoljuk ki, hogy mi a valószínűsége annak, hogy az esemény egyszer sem következik be, majd pedig ennek inverze lesz az a szám, amit keresünk.


Számoljuk ki az első évre:

A nem bekövetkezés valószínűsége 99/100, tehát logikus, hogy visszakapjuk az eredeti, 1/100-at, százalékkal kifejezve 1 %.


Számoljuk ki az első két évre a legalább egyszeri bekövetkezést.


Annak az esélye, hogy egyszer sem következik be, az 99/100 * 15/16 = 0,928125‬, ennek inverze az, hogy 0,071875‬, százalékban kifejezve ~7,18 %.


Vedd észre, hogy nőtt a valószínűség, közeledtünk az 1-hez.


Számoljuk ki 3 évre.


Itt direkt egy sokkal kisebb valószínűséget adtam meg, 1/200-t, hogy megmutassam, hogy hiába sokkal kisebb, mint előző évben, az esemény legalább egyszeri bekövetkezésének a valószínűsége 3 éven belül továbbra is nagyobb lesz, mint 2 éven belül.


Tehát 99/100 * 15/16 * 199/200 = 0,923484375, ennek inverze 0,076515625‬, azaz ~7,65 %.

Ami nagyobb, mint az előző két évre számolt, 7,18%, hiába volt a harmadik évben sokkal kisebb az egyedi valószínűség, mint a a másodikban.


Teljesen mindegy, hogy akár 1/400 a 4. évben, vagy 1/34546345, a 4 év alatti legalább egyszeri bekövetkezés valószínűsége akkor is nagyobb lesz, mint a 3 évre számolt érték.


Ha még most sem érted, hogy miért tart ez az 1-hez, azaz a teljes valószínűséghez, akkor tényleg reménytelen vagy.


Persze ha történik egy olyan, előre nem látható esemény, minthogy mondjuk egy b-szomnagy meteor becsapódik és kiírtja az emberiséget, akkor nyilvánvalóan az egyedi előfordulás valószínűsége nulla lesz a továbbiakban bármelyik évben, mert ez elvileg is lehetetlenné teszi a világháborút, mert nem lesznek emberek, és akkor nem fog 1-hez tartani, de minden más esetben igen.

2023. aug. 8. 17:37

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!