Miért elkerülhetetlen a világháború?
Több tanulmány vizsgálta már és megerősítette azt a jelenséget, hogy az erőforrások szűkössége erőszakos konfliktusokhoz vezet.
Pl. ez is:
Az is tény, hogy számos kritikus erőforrásból globálisan szűkösség kezd kialakulni, többek között az olajból.
47 év, ha nem növekszik a fogyasztás, és ha nem romlik az EROEI
Ha hozzávesszük azt is, hogy
a) az olajfogyasztás folyamatosan növekszik
b) az olajkitermelés főszereplői önérdekből nagyobb készleteket publikálnak a kezükben lévő olajkészletekről
c) az EROEI folyamatosan romlik
Az is tény, hogy az újonnan felfedezett olajkészletek egyre jelentéktelenebbek:
Annak ellenére egyébként, hogy egyre több és több pénzt öntenek új források keresésére.
Tehát reálisan ez inkább 30-35 év körül van legfeljebb.
Hasonló tendenciák figyelhetők meg számos egyéb kritikus erőforrás tekintetében, pl. réz, pl. foszfor.
Az is tény, hogy a klímaváltozás és környezetszennyezés miatt az ivóvíz is sok helyen már szűkös erőforrás.
Az is tény, hogy a termésátlagok majdnem mindenhol csökkennek a talaj kimerülése, a vízellátási problémák és a klímaváltozás hatásai miatt.
Mivel már az egész bolygót kiaknázta és felosztotta az emberiség, az új gyarmatosítási hullám nem jöhet szóba, mint megoldás a további terjeszkedésre és növekedésre.
És itt kanyarodunk vissza az első megállapításhoz ismét - az erőforrások szűkössége erőszakos konfliktusokhoz vezet.
Egész egyszerűen létkérdéssé válik, hogy ki az, aki a maradék erőforrások felett rendelkezhet, megosztozni békésen nem lehet rajta, ahogy anno a Szovjetunió és az USA megosztozott a világon, mert szimplán nem jut már minden érintettnek elég, tehát helyi és globális szinten is elkerülhetetlenné válik, hogy háborúkkal döntsék el, hogy mi lesz ezeknek a sorsa.
Ti hogy látjátok?
Mikor fajul el ez a konfliktus teljesen, mennyi időnk lehet még?
(Egysejtűek, akik beböfögnék, hogy hööörrr, dehogy fogy el az olaj, meg hööörrr, dehogy van klímaváltozás, spórolják meg a felesleges gépelést, akik a tényeket tagadják, azok menjenek az Ezotéria rovatba)
#99
Tehát te ~három évtizedből vonsz le következtetéseket a jövőre, simán ignorálva néhány ezer év történelmi tapasztalatait.
De még a három évtizednek is ignorálod azokat a történéseit, amik nem illenek a hülye elméletedbe, öbölháború, iraki háború, afganisztáni háború, balkáni háborúk, afrikai háborúk, orosz-ukrán háború, csak hogy néhányat említsek.
Mondjad már meg nekem, pöcök, ezek miért nem inkább szabadpiacoztak meg gazdasági együttműködtek? :DD
Plusz, szimplán ignorálod azt a tényt is, hogy épp itt zajlik az orrod előtt a szabad piac és gazdasági együttműködés felborulása az USA és Kína között.
Nem gazdasági együttműködés és szabad piac van már, hanem gazdasági háború.
USA és Kína kölcsönösen szankcionál, átmegy protekcionizmusba egymással szemben.
Ez épp most történik.
Arról nem is beszélve, hogy ha valamiből nincs elég, akkor olyan sincs, hogy mindenki jól jár.
Írtam már erre a thread elején egy egyszerű példát, de akkor megint próbálom megvilágítani:
Kiraknak két embert egy lakatlan szigetre, ahol ahol van egy forrás, amiből napi 3 liter vizet lehet kivenni, meg terem összesen mondjuk naponta 3 banán.
Ez két embernek egyszerűen nem elég - mindketten éhezni fognak, hiába szabadpiacoznak meg gazdasági együttműködnek, hogy én a vizet gyűjtöm, te a banánt, és majd jól megbizniszeljük, meg cserélgetünk meg alkudozunk.
Vagy mindkettő éhen és szomjan döglik szép lassan a nagy piacozásban meg együttműködésben, vagy az egyik kinyírja a másikat, és életben marad.
Ennyi.
"Kínának az olaj létkérdés."
Valóban fontos az olaj még, de amúgy pont kína függ sokkal, de sokkal kevésbé az olajtól mint az USA. A munkába járók, de még a szállítás se függ annyira az olajtól. Ez a hihetetlenül fejlett infrastruktúrának köszönhető. Ott az áruk nagy része vasúton mozog, amit villanymotorok hajtanak.
A kínai elektromos hálózat kb észre se venné, ha elzárnák az olajat és a gázt.
A hajózás nehezebb téma, de hosszabb távon megoldható.
"Mondjad már meg nekem, pöcök, ezek miért nem inkább szabadpiacoztak meg gazdasági együttműködtek?"
Mivel nem sok közük volt nyersanyagok eloszlásához. Te tényleg ennyire hülye vagy, vagy csak tetteted, hogy ne kelljen beismerned mekkorát buksz az egymásnak is folyamatosan ellentmondó érveiddel újra és újra?
"öbölháború, iraki háború, afganisztáni háború, balkáni háborúk, afrikai háborúk, orosz-ukrán háború"
Ezek kizárólag vallási és ideológiai, nacionalista eszmék eredményei.
Az orosz ukránba direkt nem akartam eddig belemenni, de az pl tipikus példája annak, amikor egyik előfeltétel se teljesült azok közül, amiket emlegetsz egy ideje.
Pár évtizede egy ország volt a kettő, közös infrastruktúrával, iparral, fejlett elektromos rendszerrel, nagy arányú nukleáris energiával stb stb.
Mindkét országban kifejezetten olcsón elérhető a gáz, üzemanyag, áram. Még most a háború alatt is.
Semmi köze az energiahordozókhoz...
#105
Áljjá' má' meg, hülegyerek, nem is állítottam, hogy ezeknek köze van az energiahordozókhoz, bár amúgy az iraki háborúknak volt.
A lényeg az, hogy ez a szabadpiac meg gazdasági kapcsolatok c. érvelés nem működik, ez nem akadályozza meg a háborúkat, ez ténykérdés.
"A lényeg az, hogy ez a szabadpiac meg gazdasági kapcsolatok c. érvelés nem működik, ez nem akadályozza meg a háborúkat, ez ténykérdés."
Pedig tény, hogy működik. Nem hallottad még az olyan kifejezéseket, hogy export-import? Minek álljak neki háborúzni valamiért, amit meg is vásárolhatok más nemzetektől? Valahogy az egész világon működik a dolog, a te fejedben vajon miért nem?
"Pedig tény, hogy működik.
Nem hallottad még az olyan kifejezéseket, hogy export-import? Minek álljak neki háborúzni valamiért, amit meg is vásárolhatok más nemzetektől? Valahogy az egész világon működik a dolog, a te fejedben vajon miért nem?"
Pedig tény, hogy csak addig működik, amíg
a) vagy helyettesíthető
b) vagy van elég az érintetteknek a növekedéshez
Amikor ezek a feltételek nem állnak fenn, akkor ott háború lesz.
Példák:
Izrael-arab háborúk a Jordán vizéért. Nem volt helyettesíthető, nem is volt elég mindenkinek.
Kb. az összes háború, amit a gyarmatokért/gyarmatokon folytattak - mind erőforrás-háború volt, földért, ásványi anyagokért, "emberanyagért".
Az első világháborúban is elég jelentős szerepet játszott, hogy a német-osztrákmagyar-oszmán szövetség a vesztese volt a gyarmati erőforrásokért folytatott korábbi háborúknak.
Második világháború:
szintén az erőforrásokért indította Németország.
Háborúzás helyett vajon miért nem szabadpiac-gazdaságozott inkább egymással Britannia és Franciaország?
Háborúzás helyett vajon miért nem szabadpiac-gazdaságozott Németország Európával?
Háborúzás helyett vajon miért nem szabadpiac-gazdaságozott Izrael az arab államokkal?
Az általad említett vallási, ideológiai tényezők éppenséggel csak pluszban rátesznek erre.
Amúgy számolatlanul lehet írni a példákat, amikor az erőforrások ellenőrzése miatt háborúk robbantak ki, google -> resource wars.
Ellenben, ha beírod, hogy google -> examples when free trade prevented wars, egy konkrét példát nem találsz, csak hagymázas elmélkedéseket arról, hogy a szabad kereskedelem hogyan akadályozza meg, teszi feleslegessé a háborúkat.
Csakhogy ezzel nem találtátok ám fel a spanyolviaszt, hülyegyerekek, ez a gondolat már nagyon-nagyon régi, és nagyon-nagyokat bukott.
Norman Angell, The Great Illusion, 1910-ben jelent meg, nagyon szépen kifejti, hogy európában nem lesz több háború már, mert hát ezer szálon összefonódtak már itt gazdaságilag az országok, mindenki kereskedik mindenkivel, mindenki óriásit bukna rajta, és ezért már senkinek nem éri meg háborúzni, blabla.
Mindössze 4 évvel később kitört az első világháború.
És nem, nem csak a nacionalizmus meg hasonló f-szságok miatt, hanem még közgazdaságilag sem állja meg a helyét az állítás, ugyanis a nyertes fél vagy felek hosszútávon gazdaságilag jobban jönnek ki belőle.
Lásd az USA fejlődése az első vagy második világháború után, lásd a római birodalom fejlődése a pun háborúk után.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!