Miért elkerülhetetlen a világháború?
Több tanulmány vizsgálta már és megerősítette azt a jelenséget, hogy az erőforrások szűkössége erőszakos konfliktusokhoz vezet.
Pl. ez is:
Az is tény, hogy számos kritikus erőforrásból globálisan szűkösség kezd kialakulni, többek között az olajból.
47 év, ha nem növekszik a fogyasztás, és ha nem romlik az EROEI
Ha hozzávesszük azt is, hogy
a) az olajfogyasztás folyamatosan növekszik
b) az olajkitermelés főszereplői önérdekből nagyobb készleteket publikálnak a kezükben lévő olajkészletekről
c) az EROEI folyamatosan romlik
Az is tény, hogy az újonnan felfedezett olajkészletek egyre jelentéktelenebbek:
Annak ellenére egyébként, hogy egyre több és több pénzt öntenek új források keresésére.
Tehát reálisan ez inkább 30-35 év körül van legfeljebb.
Hasonló tendenciák figyelhetők meg számos egyéb kritikus erőforrás tekintetében, pl. réz, pl. foszfor.
Az is tény, hogy a klímaváltozás és környezetszennyezés miatt az ivóvíz is sok helyen már szűkös erőforrás.
Az is tény, hogy a termésátlagok majdnem mindenhol csökkennek a talaj kimerülése, a vízellátási problémák és a klímaváltozás hatásai miatt.
Mivel már az egész bolygót kiaknázta és felosztotta az emberiség, az új gyarmatosítási hullám nem jöhet szóba, mint megoldás a további terjeszkedésre és növekedésre.
És itt kanyarodunk vissza az első megállapításhoz ismét - az erőforrások szűkössége erőszakos konfliktusokhoz vezet.
Egész egyszerűen létkérdéssé válik, hogy ki az, aki a maradék erőforrások felett rendelkezhet, megosztozni békésen nem lehet rajta, ahogy anno a Szovjetunió és az USA megosztozott a világon, mert szimplán nem jut már minden érintettnek elég, tehát helyi és globális szinten is elkerülhetetlenné válik, hogy háborúkkal döntsék el, hogy mi lesz ezeknek a sorsa.
Ti hogy látjátok?
Mikor fajul el ez a konfliktus teljesen, mennyi időnk lehet még?
(Egysejtűek, akik beböfögnék, hogy hööörrr, dehogy fogy el az olaj, meg hööörrr, dehogy van klímaváltozás, spórolják meg a felesleges gépelést, akik a tényeket tagadják, azok menjenek az Ezotéria rovatba)
#17
Nem, jóslásnak azt hívják, amikor valami idióta vallási vezető hasra ütve megjósolja egészen pontosan 2012-re Jézus második eljövetelét.
Amit én csinálok, azt adatokon és kutatásokon alapuló előrejelzésnek hívják.
A gáz könnyen, az olaj nehezebben, de kiváltható vagy kiváltható lesz más energiaforrással, pl napelem. A napelemek gyártásához pl leginkább homok kell, abból meg van bőven. A szenet már most is el lehetne hagyni az iparágak nagy részéből, egyedül az olcsósága miatt használják még.
Az ivóvíz sem jó érv, mert ha rendelkezésre áll az energia pl napelemekkel, akkor lehet sótlanító üzemet építeni, és mindjárt iható a tenger.
A háború kizárólag az emberi hülyeség eredménye.
#22 "Törődj bele! A világot megváltoztatni nem tudod."
Pont hogy nem igaz. Amióta az emberiség történelmét ismerjük, folyamatosan változik a világ és ma már teljesen másképp szemléljük a dolgokat mint akár 100 évvel ezelőtt.
vannak állandó dolgok, mint az ember önzése, lustasága, de a társadalmak ma már ezekben is jelentősen változtak.
#18
Nem, a kérdező nem trollkodik, csak nem kíváncsi az ilyen légbőlkapott bullshitekre, mint amit te is leírsz.
Emberi döntés, blabla.
Mintha az emberi döntés csak úgy a semmiben létezne kontextus nélkül, mintha az ember nem a körülmények függvényében hozna meg döntéseket.
Ha már egy hete nem ettél, és g-ci éhes vagy, és neked nincs kajád, a szomszédodnak meg van, akkor el fogod venni tőle, ennyire egyszerű. Vagy legalábbis megpróbálod.
Lehet, hogy 100ból akad egy idióta, aki nem veszi el és inkább kinyírja magát mondjuk, de 99 el fogja venni.
A dolgok ennyire egyszerűek.
És bullshitelésen kívül még egyetlen valódi érvet sem hallottam arra nézve, hogy az erőforrások szűkösségét, és az abból bizonyítottan következő erőszakos konfliktusokat hogyan tudná az emberi civilizáció kikerülni.
"Ha egy esemény bekövetkezésének a valószínűsége egy adott időtartamon belül nem nulla, akkor előre haladva az időben a valószínűség tart az 1-hez, azaz gyakorlatilag biztosan bekövetkezik"
Maximum ha egy statikus világban élnél, ahol minden esemény pontosan ugyanúgy, ugyanolyan körülmények között ismétlődne. Mivel ellenben a világunkban szinte minden folyamatosan változik, az érvelésed máris fals, mivel aminek a bekövetkezési esélye tegnapról mára nőtt, holnap ugyanúgy csökkenhet is. Semmiből nem következik, hogy valaha is eléri azt az 1-est.
#26 Szerintem olvasott, hallott vagy látott valamit és most összeszedett olyan dolgokat hozzá amiről azt hiszi, hogy érti. Közben meg ilyen butaságok jönnek ki belőle, mint az amit idéztél.
A valószínűség nem azt jelenti, hogy az majd összeadódik idővel. Tök mindegy hogy 4 milliárd évet veszünk vagy 200 évet, annak valószínűsége, hogy összeütközünk egy másik nagy égitesttel az nem lesz 1 és nem fog bizonyosan megtörténni. Ahogy mindegy hogy 20 éve veszek lottót vagy most vettem először, annak valószínűsége, hogy az én számaimat húzzák ki az minden héten hasonló marad, nincs olyan, hogy majd ha 37 éve lottóztam, már 50% esélyem lesz a telitalálatosra.
#20 Ajánlom figyelmedbe a komment első két szavát! ERŐFORRÁSTÓL FÜGGŐEN! Melyik szót nem sikerült értelmezni a kettőből?
A fosszilis tüzelőanyagok pedig pont egy olyan dolog, amivel kapcsolatban már évtizedek óta dolgozunk alternatívákon. Elő lehet állítani őket pl mesterségesen, bioüzemanyagokról még nem hallottál? Lehet csökkenteni a felhasználást, mint a hibrid rendszerek esetén. Lehet egyre növekvő ütemben teljesen kiváltani a kőolajszármazékokat, mint az elektromos autók esetén. Meg ugye a kitermelést is lehet növelni, amit láthatunk az olajiparban, így kapásból tovább elég az adott erőforrás, mielőtt végleg rászorulunk az alternatívákra.
Szóval kb csak száz évet maradtál le a fejlődésben, lol :D
"A gáz könnyen, az olaj nehezebben, de kiváltható vagy kiváltható lesz más energiaforrással, pl napelem. A napelemek gyártásához pl leginkább homok kell, abból meg van bőven"
Nem, nem csak homok kell, az elektronika gyártásához kell egy rakás különböző fém, amik mára már szintén szűk keresztmetszetek kezdenek lenni.
Ráadásul egy napelem önmagában lóf-szt se csinál, kell hozzá inverter, töltésvezérlő, vezetékek, stbstb.
Sőt, valahogy tárolni is kéne, ami aztán pláne nem megoldott, a visszatáplálás normális megoldásához szintén rengeteg fejlesztés kéne.
Az olaj meg nem kiváltható.
Akksival nem fognak repkedni a repülőgépek.
Nem fognak menni a konténerszállító óriáshajók.
Nem fognak menni azok az óriási bányagépek, amik pl. azokat a fémeket bányásszák, amikből a napelemek és tartozékaik készülnek.
Mert egész egyszerűen túl kicsi az energiasűrűsége az akksiknak, nagyobb tömeg lenne, mint amennyit az adott eszköz egyáltalán el tud bírni.
Ha még valami csoda folytán ki is találnak egy olyan technológiát, amivel megduplázható az akksik energiasűrűsége, mire ez sorozatgyártásba kerül és elterjed, addigra bőven késő lesz, ráadásul ezzel még mindig csak ott tartunk, hogy mondjuk egy konténerhajó az akkupakkot a közlekedéshez talán elbírja, de hasznos terhet már nem.
"Az ivóvíz sem jó érv, mert ha rendelkezésre áll az energia pl napelemekkel, akkor lehet sótlanító üzemet építeni, és mindjárt iható a tenger."
Már megint a HA.
De nem áll rendelkezésre, és nem is fog, mert pl. rézből egész egyszerűen nincs elég ezen a bolygón, hogy elég napelemet, invertert, vezetéket, meg minden egyéb infrastrukturát felépítsünk.
Gyakorlatilag az összes érvetek az, hogy feltételeztek valami teljesen irreális dolgot, aztán abból levezetitek, hogy lesz megoldva valami probléma.
Ezt hívják technooptimizmusnak.
De ez kb. olyan, hogy feltételezem, hogy HA Dumbledor professzor kiugrik a herripotter könyvből, és HA suhint kettőt a pálcájával és odavarázsol a föld alá még ötször annyi olajat, mint amennyi amúgy van, akkor minden probléma meg van oldva.
"Ha már egy hete nem ettél, és g-ci éhes vagy, és neked nincs kajád, a szomszédodnak meg van, akkor el fogod venni tőle, ennyire egyszerű. Vagy legalábbis megpróbálod."
Ez igaz, de miért is kellene a mai, meg a jövőbeli technológiai fejlettség mellett idáig jutni?
Alapvető élelmiszerellátási gondok a fejlett világban régóta nincsenek, még Oroszországban sem.
Ha valami miatt felmerül, hogy nem lesz elég élelmiszer (vagy energia) akkor időben intézkedünk, pl újabb technológiát fejlesztünk, hogy legyen akár élelmiszer, akár napelem.
Most, hogy ezeket a sorokat gépelem, te meg elolvasod, a számítógép nagyrészt napenergiát használ. (Feltéve, hogy nem aggregátorról megy a géped.) Ez még 15 éve is elképzelhetetlen volt, ma meg természetes.
A gond inkább ott van, hogy a társadalom nem tudja követni a fejlődést, és képes leragadni mindenféle lokális nacioanlista ökörség mellett. De ez meg nem élelmiszer és vízellátási kérdés.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!