Tegyük fel fordítva a kérdést.
Lehetséges, hogy az ukrán-orosz háború véget ér akár így, akár úgy, és minden visszatér a régi kerékvágásba, mintha mi sem történt volna?
Szerintem nagyon naívnak kell lenni ahhoz, hogy valaki erre azt mondja, hogy ez lehetséges.
Ha pedig ez nem lehetséges, akkor ebből logikusan az következik, hogy a világháború elkerülhetetlen.
Ami nem feltétlenül jelenti azt, hogy két nagy tömb esik egymásnak, a sok-sok apró helyi konfliktus ugyanúgy világháború.
Egy másik kérdésben részletesen leírtam, hogy látom a jelenlegi helyzetet, bemásolom ide is.
Nézzük, mi van, ha Oroszország nyer, azaz ténylegesen elfoglalja a papíron már annektált 4 ukrán megyét, majd rákényszeríti Ukrajnát, hogy hivatalosan, nemzetközi jogilag is mondjanak le ezekről a területekről, illetve vállaljanak "semlegességet"(azaz legyen orosz bábkormány).
Ez nyilván csak akkor történhet meg, ha az USA feladja Ukrajna támogatását, azaz hagyja Oroszországot győzni.
Az egyszeri hurráoptimista ekkor azt gondolhatná, hogy végre vége a háborúnak, ismét nyugi van, tánc, zárcsökkentés, jók a pogramok, visszatértünk a nyugis világhoz.
Csakhogy nem ez fog történni. Ami valójában történni fog, az az, hogy ezzel az USA végleg lemond arról, hogy az általa dominált nemzetközi rendet továbbra is fenntartsa, és mindazon konfliktusok, amik eddig az USA erejétől félve jegelve lettek, valós konfliktusokká válnak.
Kína meg fogja támadni Taiwan-t, mert tök logikusan azt a következtetést vonja majd le, hogy ha hajlandó vagy all-in menni a céljaidért, miközben az atomfegyvereidet lóbálod, akkor az USA meghátrál.
Észak-korea Kína támogatásával meg fogja támadni Dél-koreát
Kína elkezd majd sokkal aktívabban nyomást gyakorolni az egész szigetláncra, ami a délkeleti partjait övezi, hogy álljanak az ő oldalára, és azok, látva, hogy mi történt Ukrajnával, hajlamosak is lesznek Kína oldalára átállni.
A balti államok is kételkedni kezdenek, hogy NATO tagság ide vagy oda, az csak egy papír, vajon tényleg megvédené őket az USA? És természetesen az oroszok is ugyanezt kezdik majd mérlegelni.
De a végtelenségig lehetne még sorolni a problémákat. Az a baj, hogy az emberek nagy részének fogalma sincs, hogy mekkora szerepe van az USA-nak jelenleg a bolygón, és mi történne, ha meggyengülne.
Röviden: megdőlne egy világrend, majd elkezdődne az erőviszonyok újrafelosztása, ez pedig nem fog békésen és vértelenül történni, mint azt láttuk már sokszor a történelemben.
Az biztos, hogy a globalizáció nyújtotta jólétnek vége, ami csak tovább gerjeszti a feszültségeket majd.
Gyakorlatilag világháború lesz, de ezt sem feltétlenül úgy kell elképzelni, hogy kialakul két nagy hatalmi tömb, és azok gyepálják egymást, hanem sok-sok, saját érdekét követő szereplő, sok-sok helyi kis konfliktus.
(Ami végül elvezethet egy nagyobb tömbösödéshez is persze.)
Nézzük, mi van, ha Ukrajna nyer.
Azaz Oroszország hajlandó lesz arra, hogy kivonul a hadseregével Ukrajnából, a Krímet is beleértve.
Nos, ezzel Oroszországnak gyakorlatilag vége. A hadianyaguk nagy részét elégették Ukrajnában, a szankciók miatt a gazdaságuk a padlón, így nincs más választásuk, mint kínai csatlós-állammá válni.
Kínának ezzel megoldódik az egyik legnagyobb problémája - ugyanis a legnagyobb problémája az, hogy nincsenek saját olajforrásai.
Az import olajának nagy része pedig a tengereken keresztül érkezik be, a tengeri útvonalakat viszont az USA haditengerészete el tudja vágni, az orosz vezetékes szállítási kapacitások pedig egyelőre nem túl vaskosak.
Többek között ez is visszatartja Kínát attól, hogy megtámadja Taiwan-t.
De ha az uralmuk alá tudják hajtani Oroszországot, akkor néhány év alatt megnövelhetik annyira kínai beruházásokkal a Kínába irányuló vezetékes kapacitást, hogy többé már nem kell tartaniuk attól, hogy az USA haditengerészete elvághatja őket az olajtól.
Ráadásul jóval olcsóbb is lenne ez az olajforrás.
Így tehát Kína sakkban tartásának egyik elengedhetetlen komponensét elveszti az USA.
És akkor megint csak mi történhet? Bizony, jöhet Taiwan bekebelezése.
Amit az USA nem hagyhat, ahogy Ukrajnában sem hagyta, hogy megtörténjen, tehát kénytelen lesz Kínával háborúba bocsátkozni.
És végül arról is beszéljünk, hogy mennyire reális lehetőség az, hogy az oroszok kivonulnak Ukrajnából és ezzel belátható időre teljesen eljelentéktelenednek, elveszítik minden befolyásukat a posztszovjet térségben, és kínai csatlós-állammá válnak?
Nos, semennyire. Az aktuális politikai elitnek ez az életébe kerülne, ezért aztán meg sem történhet, de ha mégis elszánná magát erre a jelenlegi orosz vezetés, akkor még azelőtt félreállítaná őket a háborúpárti elit, hogy véghezvihetnék.
Úgyhogy mindent meg fognak tenni annak érdekében, hogy a nyugatot eltántorítsák Ukrajna támogatásától, mert ha itt vesztenek, akkor mindenhol vesztenek.
És itt vagyunk egy olyan helyzetben, ami végül a harmadik forgatókönyv, hogy sem az USA, sem Oroszország nem hátrálhat meg.
Egy ponton Oroszországnak nem lesz más választása, mint nukleáris fegyvereket bevetni a győzelem érdekében.
Ami megint csak válaszút elé állítja az USA-t:
- ha ennek hatására kilépnek Ukrajna mögül, akkor lásd a fentebb már részletezett Orosz győzelem scenario-t, ami világháború
- ha konvencionális haderővel beavatkoznak Ukrajnában, akkor viszont biztosan további nukleáris csapások jönnek Oroszország részéről az ukrán területen lévő USA csapatok ellen, és megint csak ott vagyunk, hogy ebből totális nukleáris háború lehet az USA és Oroszország között
Nem nagyon van olyan reális forgatókönyv jelen helyzetben, hogy lezárul ez a háború egy békével és minden visszatér a régi kerékvágásba.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!