Igaz, hogy a középkorban alig golgozott a jobbágy a mostani polgárokhoz képest?
Egy magyar ijjász hagyományőrző barátom mesélte, hogy ma irreálisan sokat dolgoznak az emberek, ez pl a középkorban egyáltalán nem volt így. A jobbágy valami 60-90 napot dolgozott csak egy évben. Ráadásúl az sem igaz, hogy látástól vakulásig dolgozott, mert ugyan reggel ment ki a szántóföldre, de melegben úgysem lehetett dolgozni, így 3 órát dolgozott délig majd megebédelt és lógatta a lábát. Délután még 3 órát ráhúzott és hazament.
Azt mondta, ő vidéken él és nekem városinak fogalma sincsen miből áll egy állattenyésztés. Reggel meg kell etetni az állatokat, este meg kiganajozni és ennyi. Macskát is tart, amit hetente egyszer etet 200 Ft-os egérrel. A jobbágynak rengeteg szabadnapja volt szerinte a középkorban és jól élt. Éhezés sosem volt. Ha éhezett leette a fáról a gyümölcsöt vagy levágott egy állatot. Nem a jobbágy éhezett a középkorban.
Én megdöbbentem ezen, mert nem így ismertem az életet a középkorban. Miért nem így tanítják? Mennyiben fedi a valóságot?
Hát gondold el Ispotályos Lovagnő, hogy amiket te megveszek jó drágán a Tescoba, azt a jobbágyak megtermelték saját maguknak. Annyi bőven volt hogy egyenek ők is belőle.
Éhezés lehetett, de háborúk idején, amikor ostromolták a törökök Bécset és bekényszerűltek a várba hetekig vagy más sotrom esetén, de a jobbágy sosem éhezett, megtermelte az ételt ugyanis
Én nem vagyok hagyományőrző. Mondtam a hozzászólásomban korábban, hogy a családunk őstermelő volt és ebből tudok levonni következtetéseket.
Nem dolgoztuk agyon magunkat és megtermett minden szépen. A gyümölcstermeléshez, nem kell minden nap reggeltől estig kapálni. A jobbágynál meg minden adva van, hogy jól éljen, ki más is élhetne jobban, hiszen magát az ételt ő termeli, tenyészti meg !
Valamit leszedett az ura a király és az egyház is, de ez nem volt jelentős mennyiségű és a történelemben a korszakok zömében, ha nem tetszett az ura leválthatta vagy továbbállt
Ez így még jól is hangzana, de sajnos sosem volt az élet habostorta :(
Kezdjük ott, hogy sok szabad harcos volt, akik fosztogatásból éltek a kalandozások végéig. Ők pl. egyáltalán nem akartak parasztok lenni, mégkevésbé szabadságukat elvesztő jobbágyok.
A következő csapás az volt, hogy egyre kevésbé fogadták el az adót terményben, mindenki pénzt akart bevasalni jobbágyain, miközben nekik az nem volt.
Mire nagyjából megszűnt ez a jelentős szabad társadalmi réteg, többek közt a fenn említett pénzformájú adó miatt is eljött az 1514-es Dózsa-féle parasztfelkelés, aminek egyik fontos következménye az volt, hogy a földesurak megfosztották minden lényegesebb joguktól a parasztságot (ld. még röghöz kötés).
És akkor nem beszéltünk az olyan szokásosnak számító dolgokról, mint a rossz termés, járávnyok, háborúk, így aztán nem is lehetett termelni. Szerencsére ahogy fentebb már leírták, éhezés így se volt jellemző, legalábbis Nyugat-Európához képest mi jóllakottak voltunk.
Van ennél tudományosabb elemzés is, de ennek szebb a stílusa:
Ezen kívül a (manapság sokat szidott) vegyi növényvédelem és gépesítés bevezetéséig a termés javításának az egyetlen módja az öntözés volt, amivel csak az aszály hatását tudták mérsékelni.
Bizony a kártevők vagy az időjárás csúnya tréfákat tudtak bemutatni.
Ha jól emlékszem az 1400-as évekig (néha az 1500-asokat említik) az volt a jó év, ha a faluban senki sem halt éhen...
Az alacsonyabb adóterhelés közvetlenül nem hasonlítható össze a maival, mivel a megtermelt mennyiségek is kisebbek voltak
A 8-órás munkaidőt a gyárosok nem szívjóságból vezették be, hanem azért, mert ennyi idő alatt többet tudtak termelni, mint 12-16 óra munkaidő alatt
Kérdező, ha meg akarsz engem cáfolni, akkor legalább rendesen tedd már! Én azt írtam, hogy a középkori ember születéskor várható élettartama 35 év volt. Te erre írod, hogy nem igaz, és belinkelsz egy olyan oldalt, ami a mai fiatalok elhízásával foglalkozik... WTF? :D
Ezután meg akarod cáfolni, hogy azt írtam, hogy a középkorban gyerekcipőben járt az orvoslás. Erre azt írod, hogy voltak gyógyfüvek... Na igen, gyógyfüvek ma is vannak, akkor miért nem gyógyfüveket szedsz, ennyi erővel ne menj orvoshoz, ne oltsanak be védőoltásokkal! Elárulom, 500X meghaltál volna mindenféle mai szemmel egyszerű betegségben, amit ma a modern orvostudomány rutinszerűen gyógyít, de a középkorban százával haltak meg miatta.
De mindegy, nincs kedvem veled vitatkozni, mert tipikusan olyan vagy, hogy lesz**rod mit mondanak mások, csak a saját hülyeségedet szajkózod. Akkor minek tetted fel a kérdést? Ha annyira hinni akarod, hogy a középkorban minden szép és jó volt, akkor hidd, és ha nem akarod elfogadni, hogy ez nem így volt, akkor nyugodtan maradj hülye, a jogodban áll.
"Én azt írtam, hogy a középkori ember születéskor várható élettartama 35 év volt." - jogtörténész mondta, hogy rengeteg középkori latin peranyagot elolvasott, és talált jópár 100 fölötti jobbágyot is. De a 70+ éves élettartam teljesen általános volt.
"a középkorban gyerekcipőben járt az orvoslás" - ez sem igaz. Valóban rengeteg mindent nem tudtak, amit a mai orvosok tudnak, azonban ez viszont is igaz.
"Erre azt írod, hogy voltak gyógyfüvek... Na igen, gyógyfüvek ma is vannak, akkor miért nem gyógyfüveket szedsz, ennyi erővel ne menj orvoshoz, ne oltsanak be védőoltásokkal! Elárulom, 500X meghaltál volna mindenféle mai szemmel egyszerű betegségben, amit ma a modern orvostudomány rutinszerűen gyógyít, de a középkorban százával haltak meg miatta" - Pl?
Én 2008 óta élek a jelenlegi lakhelyemen, és azt sem tudom, hol van az orvosi rendelő. Csak természetes gyógymódokra (de leginkábbis csak a saját immunrendszeremre) hagyatkozok, és egyszer se haltam még meg. Sőt, akárhányan lepontozzák ezt a választ, egytől egyik túl fogom élni őket, ha 25 évvel fiatalabbak nálam, akkor is.
De itt a legtöbben úgy okoskodnak, hogy FOGGALMUK nincs, milyen volt a középkor, soha egy percet nem szántak a téma kutatására, a történelemkönyvekből csak annyit tudhatnak, hogy melyik uralkodó melyikkel háborúzott mikor, arról semmit, hogy az átlagembernek hogy telt egy átlagos napja, milyen körülmények között élt, milyen kihívásokkal kellett szembenéznie, stb. Ez utóbbiról csak a hollywoodi propagandafilmekből tájékozódik, amik na ná, hogy szörnyűnek akarják beállítani a múltat, a kőkorszaktól egészen a II. Vh-ig. A fennálló hatalomnak mindig az az érdeke, hogy elhitesse veled, hogy most olyan jó neked, mint még soha nem volt, és a jövőben még jobb lesz, csak kussolj, és csináld, amit ők mondanak. Közben ezerrel nyomatják a pénzt a "fenntartható fejlődés" kutatásokba és konferenciákba, mert pontosan tudják, hogy kevesebb, mint 20 éve van hátra ennek a fantasztikus civilizációnak, ahol olyan egészségesek és jól tápláltak vagyunk, és olyan biztonságban élünk, hogy már kb. 5 emberből 1 hal meg természetes halállal.
38# Szia!
Én értek kicsit a történelemhez, a középkorhoz is ugyanis ez a kedvenc korszakom, rengeteg könyvet elolvastam már a témáról, bemutatom kicsit milyen volt az átlag embernek a középkorban élni. :) Hát nem volt fenékig tejfel az élet.. vegyük szép sorjában.
Gyerekek a középkorban: A szülők érzelmileg nem nagyon törődtek a gyerekeikkel, még azok el nem érték az 5-6 éves kort, mert azok jó eséllyel meghallhattak. Három gyerek közül csak 1 érte meg az első születésnapját. A tizediket pedig csak 10 közül 1.
Azokat a gyerekeket akik pénteken születtek babonából úgy tartották hogy nyomorult életük lesz ezért már újszülött korban végeztek velük, sőt arra is voltak példák hogy próbára tették az újszülöttet, rárakták valami veszélyes helyre háztetőre vagy faágra, ha sírt akkor gyávának számított és megölték, ha nevetett akkor életben hagyták.
A gazdag családok gyerekeit dadák gondozták, a csecsemőket szorosan körültekerték szövetcsíkokkal, hogy ne tudjanak mozogni, azt hitték ettől egyenes lesz a lábuk. Valójában csak két évig gyengébb lett mert nem használták. Ezzel szemben a parasztok gyerekei semmilyen ruhát nem kaptak, amíg meg nem tanultak járni. Addig a tűz elé tették őket hogy melegben legyenek, a kíváncsi kis kúszó mászók nem egyszer a tűzben végezték! A szülők nem jártak védőnőhöz hogy tanácsokkal lássák el őket a balesetek megelőzését illetően, néha elképesztően gondatlanul hagyták magukra a gyerekeket. Vannak olyan feljegyzések hogy Canterburyben a folyóparton hagytak néhány nagyon kicsi gyereket játszani és azok megfulladtak. Egy másik beszámoló szerint egy íjász gyakorlás közben véletlenül lelőtt egy gyereket.
De a legrosszabbak a koldusok voltak, akik eltörték a gyerekeik lábát, hogy az emberek bőkezűen adjanak a nyomorék szenvedő kicsit látva!
A kor normái szerint a szülők hibát követnek el ha túl kedvesek voltak a gyerekeikhez, a gyerekeknek viszont tisztelniük kellett a szüleiket.
De a kislányok még rosszabb helyzetben voltak mint a kisfiúk: nem nevethettek túl hangosan, nem káromkodhattak, nem járhattak túl gyorsan, nem ásíthattak, nem nyújtózkodhattak, a rossz kislányokat meg bottal fenekelték el.
Az iskolai rendszer a következő képen nézett ki: a szegényeknek és a lányoknak (bármilyen gazdag is volt) nem kellett iskolába járni. A legtöbb gazdag fiú 7-14 éves koráig járt iskolába, nem volt házi feladat, nem voltak helyesírási hibát úgy írtad le a szavakat ahogy akartad, szünetek nem voltak csak rövid ebédidő, ha valaki megszegte az iskolai szabályzatot azt rendesen elverték.
Nők a középkorban: A középkorban az egyház azt tanította hogy a férfiak előrébb valók mint a nők. A nőket arra nevelték hogy a férjhez menetelükig engedelmeskedjenek a férfi családtagjainak, aztán pedig a férjüknek. Ha pedig a nő mégsem engedelmeskedett a férjét arra biztatták verje meg. A nőknek azt mondták bűnös dolog sminket használni, befesteni a hajukat vagy kiszedni a szemöldöküket. a papok azt állították hogy mindez hiúság és a nők a pokolra fognak jutni miatta. De ettől függetlenül a nők - főleg a gazdagabbak - cicomázták magukat. A gondos háziasszonyok összegyűjtötték a család vizeletét is, mert jól jött a mosásnál. Saját maguk készítették a szappant: fahamut főztek össze zsírral. A vizeletet addig tárolták még igazán erős nem lett, majd beleöltötték a mosóvízbe, ahol egyfajta fehérítőként funkcionált. Elmondhatjuk hogy a nőket még emberszámba se nagyon vették, egyfajta engedelmeskedő, szülőgépekként tartották számon őket.
Parasztok a középkorban: A feudális rendszer legalján a paraszt állt, ők viseltek minden terhet: dolgoztak a király földjein, karban tartották az utakat, felépítették az épületeket és mindezt teljesen ingyen. A kis szabadidejükben megpróbálták a saját kis földjüket művelni, hogy tudják fizetni a földesúrnak az adót. Fizettek a gabonájuk őrléséért, a szőlőjük kipréseléséért, vagy hogy megsüssék a kenyerüket. Voltak időszakok különösen amikor járványok tomboltak és a parasztok sorra haltak meg hogy a túlélőket kicsit jobban megbcsülték mert kevés volt belőlük, de ettől függetlenül egy paraszt nem volt különb mint egy rabszolga.
Amikor egy paraszt meghalt, a földesura elvette a legértékesebb vagyontárgyait mondván hogy a paraszt csak kölcsönkapta még élt. A parasztoknak rövid és nyomorúságos életük volt. Ha nem végzett velük a túlhajszolt munka, olyan hétköznapi dolgokban haltak meg mint például a szuvas fog. Az élelmet egész télen tárolni kellett úgyhogy nem volt ritka az ételmérgezés sem. Számítani lehetett még különleges betegségekre mint például az orbáncra: egyszer csak égető fájdalom jön ki karon vagy lábon, aztán a végén lehullik. Nem véletlenül voltak nagyon sok helyen parasztlázadások!
Betegek és gyógyítás a középkorban: A betegségek főleg a gyerekeket sújtották, ennek oka hogy a felnőttekben már kialakult valamiféle állóképesség hiszen már sok betegségen átestek, a gyerekek esetében erről szó se volt így elég hamar elpatkoltak. Az orvosoknak pedig fogalmuk se volt róla hogy mi okozza a járványokat így gyógyítani is alig tudták őket. Tévesen azt hitték hogy a betegségek úgy terjednek ha az ember ránéz az áldozatra, rossz levegőt lélegzik be, vagy mérgezett kútból iszik. A gyógymódok pedig olyan nevetségesek voltak például hogy: fogfájás esetén egy szarka csőrét kell a nyakba kötni vagy az elmebetegség gyógyítására lyukat kell vágni a koponyába hogy kimenjen belőle a gonosz. Pestis ellen azt ajánlották hogy dobjunk jó illatú gyógynövényeket a tűzre hogy megtisztuljon a levegő vagy üljünk be a csatornába hogy a járvány rossz levegőjét elűzze a szennyvíz mégrosszabb levegője vagy igyunk 10 éves melaszból készült orvosságot vagy nyeljünk le porrá zúzott smaragdokat (ez a gazdagoknak volt) vagy öljünk meg minden kutyát és macskát a faluban vagy borotváljuk le egy csirke hátsóját és rakjuk a fekélyre.
Az ótvar gyógyítására azt javasolták moss hajat egy kisfiú pisijében. Köszvényre a tehénsz*rból készült pakolás a jó. Zúzódásokra szalonnazsír és lisztpakolás. Belső vérzés esetén szárított varangyot javasoltak nyakba akasztani.
Remélem most már kicsit pontosabb képet kaptál a középkori mindennapokról és társadalomról. :)
# 39/39 Most felmondtad az összes ortodox tőrténelemkönyvet amit összeolvastál 30 év alatt. Tudod közben sokat változott a világ !
Ilyen spártai dolgok, hogy lelökték a gyereket a szikláról csak pár helyen alkalmaztak, nem volt elterjedt a középkorban, szóval ilyenekkel hogy babonából megőlték a gyerkeet ne beszélj.
Azt, hogy nem nagyon törődtek a gyerekkel bla bla, honnan tudod ? Ma törődnek ? A szülő többet dolgozik, mint a középkorban reggel 6 kor felkel és indúl melóba és este 6-8 kor hazaesik holtfáradtan a túlóráktól. Ha meg munkanélküli nem is képes fenntartani a családot a gyereknek semmilyen technikai dolgot nem képes venni TV, PC, net. Ma sem jobb, csak ezt taníttatták meg velünk, hogy örűljünk annak ami van és ne lázadjunk ellene :-P
Ez a félig üres, félig tele pohár esete.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!