Őrült vagyok, mert használt háztartási gépeket vettem?
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz0.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz0.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz0.png)
Nagyszerű, már vártam ezt a magyarázatot.
Igen, teljesen komolyan kérdezem. A gazdaság működésével tökéletesen tisztában vagyok. Azzal is, hogy a tartós műszaki cikkek legyártásához kevesebb ember kellene.
És akkor mi van?
Majd kitanulnak valami mást. Van lehetőség éppen elég. A kovácsok se haltak éhen, amikor megjelentek az autók. A lámpagyújtogatók se haltak éhen, mikor megjelent a közvilágítás. A bakterok se haltak éhen, mikor az automata sorompók átvették a helyüket. Lehet még sorolni órákhosszat. Elmentek máshová dolgozni, átképezték magukat, és boldogan éltek tovább. Aki erre nem volt hajlandó? Éhenhalt, ennyike. Most erre mit mondjak? Meg lehet bszni azt a madarat, aki nem tud új fészket építeni, ha az előzőt elvitte egy szélvihar.
Ez az egyik.
A másik meg, hogy ez a világgazdaságos példa sima csúszós lejtő érvelési hiba. Japánban például mái napig tartós műszaki cikkeket gyártanak (hogy ide nyugatra csak a selejt jut, meg a kínai vackot japánnak adják el, az más kérdés). És a gazdaságuk köszöni szépen, rendben van. A Szovjetúnió se abba ment tönkre, hogy 40 évig elműködő háztartási gépeket és igénytelen Kamazokat gyártott. A világgazdaság mégis kibírta valahogy. Biztosan lenne pár iparág ami veszteséges lenne és csődbe menne. Alkalmazandó a fenti madaras példa. Rengeteg fakitermelő céget is csődközelbe vitt anno amikor az újrahasznosítás megjelent. Az értelmesebbje azonnal átállt a papír-újrafeldolgozásra, aki meg dafke csakazértse volt hajlandó, az csődbement.
Válságot, világcsődöt (mindmeghalunk.hu) pedig eddig egyszer sem a tartós, strapabíró eszközök okoztak. A túltermelés, pocsékolás annál inkább. 1929, dereng valami?
Az adózás megint egy teljesen más téma, ráadásul aki teheti, szépen megkerüli.
Azt már csak zárójelben írom hozzá, hogy az ilyen mértékű esztelen pazarlással szépen ássa az emberiség a saját sírját. Az erőforrások ugye nem végtelenek. A fák se nőnek az égig. Egy szép napon majd eljő a "nincs tovább", és akkor majd lehet siránkozni, csak akkor már hiába.
Ha annyira félted a magukat továbbképezni nem akaró, kirúgandó illetőket, miért nem a robotosítás ellen emeled fel a szavad inkább? Mert konkrétan ez, hogy mindent masinákkal helyettesítünk, tízszer akkora károkat fog okozni, minthogy tartósak legyenek az árucikkek. Nem véletlen hogy még Japánban se lépik meg ezt a dolgot.
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz1.png)
"Ha annyira félted a magukat továbbképezni nem akaró, kirúgandó illetőket, miért nem a robotosítás ellen emeled fel a szavad inkább?"
Az automatizálás (a robotosítás nem létező szó) nem csak elveszi a munkahelyeket, hanem a másik oldalon teremt is. Az ember munkáját átveszi a robot, de cserébe a robotot meg kell tervezni, le kell gyártani, karban kell tartani.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!