Kezdőoldal » Otthon » Albérlet » Szerintetek is mi vagyunk a...

Szerintetek is mi vagyunk a hibásak?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


A problémám, vagyis problémánk a barátom főbérlőjével lenne. 3 hónappal ezelőttig csak hétvégente volt időnk találkozni, viszont a munkám most úgy néz ki, hogy hétvégén otthonról (apukámtól) járok dolgozni, hétközben pedig 2-3-nagyon durva esetben 4 napot nála vagyok az albérletben, ahonnan iskolába megyek egy másik településre.

A rezsi fix, nem lépjük túl, nem főzünk a lakásban olyan sokat, nem használunk légkondit, a számlákon nem lett észrevehető jele, hogy már a főbérlőnek kellene ráfizetni.


Kb. egy 2 hónapja véletlenül én voltam itthon egy zárcserénél és a főbérlő teljesen elkattant. Az elmúlt 2 hónapban olyan dolgai voltak, hogy random megjelent a lépcsőházban, mivel egy unatkozó nyugdíjas, aki sajnos 1-2 utcára lakik innen, napközben a postára sem tudok lemenni a pszichoterrorja miatt, mert folyamatosan errefelé kódorog és ha meglát, olyan megjegyzéseket tesz, hogy “Már megint itt vagy?” és azt lesi, hogy mit mikor hogyan csinálok.


Ebben a városban nekem senkim és semmim nincsen, a barátom miatt vagyok csak itt. Az egyetlen öröm, ami ér(ne) itt engem, az az, hogy amikor véletlenül egy délelőttöt itt vagyok, lemennék egy közeli konditerembe, ha nem járkálna folyamatosan errefelé a főbérlő.


Ezek miatt a dolgok miatt több pánikrohamom is lett. Szinte naponta elkap a sírógörcs, hogy nekem ez az életem, hogy ha van is egy kis szabadidőm, egy vén szatyor terrorizál. Nem merek kimenni az utcára sem. 2 hónapja azzal rágom a barátom fülét, hogy költözzünk el innen közösen, ahol tényleg ketten vagyunk bejelentve és nincsen probléma belőle, ha itt vagyok. De sajnos nem történt eddig semmi előrelépés. Mi is lassan már csak veszekedünk minden este emiatt. Azt mondja, hogy túlreagálom, meg hogy úgyis ott fogom hagyni. (Ami sajnos valószínű, ha nem történik valami…)


Tegnap amikor a lakbérért jött, össze is szólalkoztak. A főbérlő olyanokat mondott, hogy adjunk neki zsebbe pénzt, meg hogy feljelent minket, ránk hívja a fiát, stb…

A zaklatásán kívül pedig olyan simlis dolgait is észrevettem, hogy egy 3/4 ezer forintos kínais zárat rakatott be a lakásba, alapból 1 darab másolt(!) kulcsot adott, az 5 db eredetivel nem tudott elszámolni.


Mit tegyek szerintetek? Tényleg én vagyok a f*sz? Lassan a pszichiátriára kerülök már, úgy érzem…



2023. jún. 15. 08:00
1 2 3 4 5 6
 1/59 A kérdező kommentje:
Azt elfelejtettem hozzátenni, hogy a leveleket, amik véletlenül idejönnek, elrakja vagy kidobálja…
2023. jún. 15. 08:02
 2/59 anonim ***** válasza:
69%
Ha nincs olyan megállapodás, hogy nem lakhat vele valaki, akkor nem ti vagytok a hibásak. Ha van, akkor igen.
2023. jún. 15. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/59 A kérdező kommentje:
Nincs ilyen megállapodás. Mióta a barátom itt lakik, akkor is a rendőrséggel fenyegette meg a főbérlő, ha egy délutánra áthívta a kollegáit/barátait ide.
2023. jún. 15. 08:35
 4/59 anonim ***** válasza:
85%

Hát a vendégfogadást ill. hogy hány személy bérli, meg kellett volna beszélniük a bérbeadáskor ill. legjobb lett volna bérleti szerződésben rögzíteniük.

Ezért egyformán hibás a barátod is, meg a tulaj is. Most viszont az kéne, hogy leüljön a tulajjal megbeszélni, hogy ketten laktok itt. Valószínűleg emelne a díjon a tulaj. Akkor tessék megnézni, máshol hasonló lakást két embernek mennyiért adnak ki. Ha azok olcsóbbak, el lehet költözni.

Viszont a sunnyogást, hogy egy ember veszi ki, de valójában ketten laknak ott életvitelszerűen, tulajdonosként én is rossz néven venném. Nem is értem, hogy neked és a barátodnak megéri, hogy te idegileg inkább kikészülj, minthogy többet fizetnétek a bérleményért?

Én a helyedben határozottan megmondanám a barátomnak, hogy vagy záros időn belül (mondjuk egy héten belül) bejelentjük a tulajdonosnak, hogy ketten szeretnénk itt lakni (vállalva, hogy ő ezért díjat emel), vagy pedig befejeztük ezt a kapcsolatot.

2023. jún. 15. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/59 anonim ***** válasza:
42%

Kérdező, kicsit túlreagálod a dolgot.

A barátod kivett egy lakást - egyedül. A tulaj megtudta, hogy nem is egyedül lakik benne, hanem ketten vagytok. Ő is rosszul reagálta le meg ti is.

Ahogy 4-es írta, meg kell beszélni, hogy mi az amivel folytathatjátok.

Ha idegbeteg a tulaj és nem tetszik ahogy viselkedik akkor kell keresni helyette egy másik bérlakást.

Ha viszont maradni akartok akkor át kell beszélni a helyzetet és meg kell egyezni a tulajjal! Mindig próbáld meg magadat a másik helyébe képzelni, hogy te hogyan reagálnál, mit gondolnál, éreznél hasonló esetben ha pl. neked lenne egy lakásod amit kiadsz majd kiderül, hogy nem is az lakik benne akinek kiadtad!

A bérlakásokkal nagyon sok gond szokott előfordulni a szó nélkül, fizetés nélkül kiköltöző bérlőktől a soha el nem költöző de a lakást tönkretevőkön át a házban mindenki életét megkeserítő bulizókig. Ennek a tulajnak is nyilván voltak már rossz tapasztalatai is korábban és valószínűleg nem is egy túl kedves, megértő személy, de ettől ez még az ő lakása.

Van egy bérleti szerződés, alap hogy azt be kell tartani - persze a törvényes keretek között. Ha többen laktok a lakásban és nem csak 1-1 alkalommal vagy ott vendégként - mert ez már ott lakásnak minősül - akkor ez neki úgy is többlet költséget jelent hosszútávon, ha nem használtok el annyival több vizet, egyebet, mint egyedül tenné a párod. Ez nem nagy összeg, de nem véletlenül hirdetnek meg sokan eleve úgy lakást, hogy egyedülállónak, párnak vagy több bérlőnek adnák ki, mert ezt belekombinálják a bérleti díjba.

Ajánljátok fel, hogy fizettek pár ezer forinttal többet a rezsiköltségek növekedése miatt - akkor is ha ez nem ilyen nagy összeg! A bérleti díjtól függően 3000, 5000 vagy akár 10000Ft is lehet ez a különbözet, hogy cserébe ő elfogadja, hogy heti pár napot te is ott vagy stabilan. Aztán keressetek egy másik lakást ha nem hagyja abba a morgást vagy írjatok új szerződést vele amiben már benne van hogy milyen feltételekkel lakhat ott még más is a lakásban, ami után már békén hagy titeket!

2023. jún. 15. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/59 A kérdező kommentje:

Én sokszor bele próbáltam érezni magam a főbérlő helyzetébe és van igazság abban, amit mondotok. Az a baj, hogy nem így terveztem én sem, hogy heti 2-3-esetleg 4 napot itt leszek, csak amikor visszaköltöztem anyukámhoz kollégiumból, ő kidobott egy hónappal ezelőtt.

A főbérlő pedig sajnos nem megértő. Már az utcára sem merek kimenni napközben, mert egyszer elpattant az agya és azóta folyamatosan azt lesi, hogy én itt vagyok-e, meg mivel egy utcára lakik innen, folyamatosan ide hordja a szél.

Pedig az én életvitelem is olyan, hogy heti 1 szabadnapnak örülök, ha jut, mert vagy hajnalban indulok el a duális képzésemre vagy éjfélre esek be az ágyba a munkahelyemről hazaérvén. Tehát még csak arról sincs szó, hogy én itt egész nap lóbálnám a lábam, vagy egy ebéddel összekoszolnám a konyhát, vagy bármi…


A kommunikációjától félek, mivel korábban is volt példa rá (mielőtt mi a barátommal kapcsolatba kerültünk volna egyáltalán), hogy feljelentéssel fenyegetett, meg hogy ide hívja a fiát rendet tenni, meg szól a helyi ingatlanosnak majd… Arról nem is beszélve, hogy alapvető dolgokról (pl. hogy miért kínais zárat rakatott be másolt kulccsal, hova tűnnek a barátom levelei) nem tud elszámolni. Erre a helyzetre is annyit tudott mondani, hogy adjunk neki plusz pénzt ZSEBBE. Tehát nem is akar új szerződést…


Sajnos tegnap csúnyán összevesztem a barátommal. Mondtam neki este, hogy keressünk másik helyet, ahol már alapvetően ketten vagyunk bejelentve, hogy ne legyen folyamatosan ez a cirkusz, mert már ott tartok, hogy meglátom a főbérlőt az utcán és pánikrohamot kapok.

2023. jún. 15. 10:12
 7/59 anonim ***** válasza:
82%

Kérdező, pont ezt írjuk: miért csak MÁSIK helyen akarjátok bejelenteni, hogy ketten laknátok ott? Itt miért nem lehet? Ha esetleg ebbe nem megy bele vagy nem tudtok megegyezni, akkor is lehet másik albit keresni.

Ahhoz semmi közöd, hogy kínai zárat rakatott fel. Egyébként ma már mindent Kínában gyártanak. És ha elvileg egy ember lakik ott, akkor természetes, hogy egy kulcsot ad.

Azt nem értem, miért zsebbe kéri a plusz pénzt. Az eddigi is a zsebébe ment, nem? Vagy valami közvetítőn keresztül vettétek ki, és feléjük elszámolással tartozik?

A barátod leveleit természetesen nem rakhatná el, de itt már egy adok-kapok megy, ahol mindegyik fél szívatja a másikat. Ebbe nem kellett volna belemenni.

Egy szó mint száz: ha ő egy embernek adta ki, de ketten laktok ott, akkor ne csodálkozzatok, hogy megromlott a viszony.

2023. jún. 15. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/59 A kérdező kommentje:

Ezzel a lakással az a baj, hogy munkahelyi szerződés vonatkozik rá, tehát a munkáltató kötött a barátom nevére szerződést a főbérlővel és ez az összeg a barátom fizetésében is így van kalkulálva.

Szóval nem is értem nagyon én sem… Barátom 2 éve ugyanannyit fizet rezsire is, igaz nem is használja el azt a keretösszeget. De sajnos a főbérlő is csak sipákolni tud, hogy nőnek az árak, nem akar szerződést módosítani. Ilyen konfliktusnál is az neki az első, hogy a fiát idehívja majd, meg a rendőrséget… Engem pedig kifejezetten csak utál emberileg is…


A kínais zárral az a baj, hogy olyan zárról van szó, amihez 5 db eredeti kulcs tartozik. És a barátom már egy másolt kulcsot kapott. Nem az a bajom, hogy én nem kaptam kulcsot. Hanem az, hogy ha esetleg kirabolják itt a lakást egyszer, vagy valaki az eredeti 5 kulcs valamelyikével bejön ide, akkor minden értéket cs*szhet barátom is, ami itt van… És ezzel

2023. jún. 15. 10:32
 9/59 A kérdező kommentje:

- És az hogy ez az állapot, hogy 3-4 hete nem tudtam megoldást találni a lakhatásomra, a főbérlő pedig teljes pszichoterrorban tart, ezt nem tudom kezelni már.


Értem, hogy baja van velem. De az, hogy direkt idekoslat, egész álló nap ebben az utcában bolyong, meg random feljön a lakásba, ha úgy tartja kedve, hogy ellenőrizkedjen, ez megvisel lelkileg… Pláne hogy ebben a kisvárosban semmi nincsen egy nagy projekten kívül. Nincsen sem munka, nincsenek itt a barátaim, vagy bármi fontos, egyedül azért vagyok itt, hogy a barátommal tudjak lenni egy kis időt…


De elvileg most úgy néz ki, hogy hétfőn megyünk már másik lakást nézni barátommal…

2023. jún. 15. 10:37
 10/59 anonim ***** válasza:
71%

Kérdező, ezt itt nem tudjuk helyettetek megoldani.

A végére csak kiderül, hogy ez nem egy olyan egyszerű helyzet ahogy indítottad, hogy egy öreg nyugdíjas kiadta a lakását és mivel "elkattant" már olyasmiket csinál ami nem normális.

A tiszta helyzet tehát ami eddig kiderült:

A barátodnak a munkahelye bérel lakást amihez a lakbért+rezsit a barátod fizetéséből vonják. Valószínűleg nem a teljes összeget hanem van rá külön béren kívüli juttatása vagy egy keret a cégétől amit erre vehet igénybe, de ezt nem tisztáztad. Csak sejthető, mert egyébként nem a cég kötné meg a szerződést.

A szerződés 1 bérlőről szól, tehát ennek arányában kapja a szerződés szerint a pénzt a lakás tulajdonosa.

Most te beköltöztél - mindegy milyen okból - és ez nem etteszik a tulajdonosnak, több pénzt kér.

Azért nem szerződést módosít mert azt nem a barátoddal kötötte meg hanem a cégével és az nem ilyen egyszerű.

A cégnél is nyilván másképpen állnak a dologhoz ha nem egyedül béreli a lakást, hanem ketten vagytok. Nyilván nem lesz gond, csak az más helyzet.

Nincs semmi baj azzal ha beköltöztél a barátodhoz és tényleg mindegy hogy csak mert kedved volt vagy mert kénytelen voltál. Itt a bérbeadó éd bérlő viszonyát kell tisztázni.

Több lehetőségetek van:

1. kiköltözöl.

2. maradsz de vitáztok tovább a tulajjal.

3. megegyeztek a tulajjal, hogy mennyi pénzt adtok neki "zsebbe" ami már elfogadhatóvá teszi neki hogy te is bent laksz. Egy ideig, mert egy idő múlva kevesellni fogja és többet akar kérni vagy a cégnél lesz akinek nem tetszik majd a helyzet. De 1-2 hónap így megoldható - azonban ez nem legális megoldás.

4. felmondja a barátod a bérlakást és elköltözik máshová ahol nem lesz vita abból ha nem egyedül lakik benne.

5. beszél a barátod a cégnél azzal aki kötötte a bérleti szerződést és módosítják a tulajdonossal a megállapodást, majd ezentúl kicsivel többet fizet a barátod - de legálisan.

Döntsétek el mit akartok csinálni és tegyétek meg!

2023. jún. 15. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!