Miképpen fér össze a szabad akarat azzal, hogy Isten ismeri a jövőt?
Ha Isten teremtette a világot és ismeri a jövőt, akkor olyan, mint emberi szabad akarat nemlétezhet.
A világ teremtésekor elindított egy folyamatot, úgy, mintha egy dominósor első tagját megbillentette volna és ok, okozat láncolat szerint dőlnek a dominók, mindegyik az előző hatására, befolyásolva a következőket.
Isten már a világ teremtésekor tudta, tudnia kellett, hogy lesz majd komputer és te előtte fogsz ülni, ezt a kérdést olvasva, így a szabadnak tűnő akaratod csak látszólagos, hiszen eleve el volt rendelve, ahogy az is, hogy mit gondolsz most ezt olvasván, mert ha nem így lett volna, akkor Isten másképpen billenti meg az első dominót, hiszen ő pontosan tudja a végeredményt, ahogy a köztes állapotokat is, mindent, ha egyszer ismeri a jövőt.
Így vagy minden eleve elrendeltetett, hiszen mindennek van oka és következménye, vagy ha nem döntött el mindent előre akkor Isten sem ismerheti azt, ami be fog következni és akkor nem is lehet prófécia, mert nincs aki megtudná mondani, mi fog történni.
# 1
És a vallásodban ez mégis hol van leírva?
Honnan tudhatjuk hogy ezt nem csak te raktad hozzá?
# 2
Előre lejátszódott jövő nem szabad akarat...legyünk tisztában a fogalmakkal.
"Előre lejátszódott jövő nem szabad akarat"
De, szabad akarat.
Mivel az alapján játszódik le, ahogy döntesz.
Isten látja az egészet, mint egy filmet, vagy ahogy írtam, egy időgépben lenne.
"Honnan tudhatjuk hogy ezt nem csak te raktad hozzá?"
Onnan, hogy megmondom, hogy ezt csak én raktam hozzá :)
Írtam is, hogy ezt így lehet elképzelni, és ezt szó szerint értettem. Ezt így el képzelni, de sehonnan sem tudhatjuk biztosan, hogy így is van...
Nem helyes az álláspontod, amit a 3. válaszban cáfoltam.
Miért nem?
Arra válaszolj, hogy ha egy prófécia cselekményről szól, akkor a megprófétált személynek van e választási lehetősége, hogy megtegye, vagy ne a megprófétált dolgot?
Például egy prófécia szerint Kürosznak, vagy más néven Cirrusnak a babiloni papok kinyitják a kapukat, de van e választásuk ezek után, hogy ne nyissák ki?
Dönthetett volna e Noé úgy, hogy nem építi meg a bárkát?
Jézusnak muszáj volt szamárháton Jeruzsálembe menni, ha egyszer így szólt a prófécia? Mehetett volna gyalog, vagy választhatta volna azt, hogy nem megy be?
Ha egyszer valami megvan prófétálva, akkor az megváltoztathatatlan, ha igaz a prófécia.
Így például potyára buzgólkodnak a Jehova tanúi a térítéssel, mert azt a próféciát nem tudják megváltoztatni, hogy kevesen fognak majd üdvözülni, hiszen ha ez így le van írva a Bibliában, akkor már nem üdvözülhetnek sokan, mert az eldőlt, mielőtt odajutnánk, el lett rendelve a kevés, ami már nem lehet sok.
Szerintem is az alapokban tévedsz, ezért nem érted.
A dominós, és billiárdgolyós hasonlat is azért hibádzik, mert már eleve rendelkeznek a determináltsággal. Ezért nem állja meg a helyét egyik sem, mivel se a dominó, se a golyó nem dönthet pályájáról.
Képzeld el inkább így:
Isten megteremtette a játtéktáblát, és a játék szabályait (ez az élet). Ez játéktábla végtelen nagy, és végtelenbonyolult. Minden bábunak saját útja van, ami vagy keresztezi másét, vagy nem. Ezek után megteremtette a játékosokat, azaz minket embereket. Nekünk szabad akaratot adott. Mindenkinek van egy bábuja, és dob a kockával (éli az életét). Azonban mindenki útján vannak elágazások, és a szabad akarat azt jelenti, hogy ránk bízza hogy döntünk. Vagy jobbra, vagy balra fordulunk, de lehet, hogy visszafordulunk bizonyos értelemben. Mi határozzuk meg, hogy merre megyünk.
A Tóra egyik jegyzetében van ez: Képzelj el egy olyan lényt, ami mindenhol ott van (teren és időn keresztül), mindenre képes, és mindent tud. Mije nincs neki? A válasz az, hogy korlátai nincsenek.
Ezt azért írom, mert nekem ez segített felfogni (már amennyire lehet emberi ésszel) a mindenhatóságot.
Isten nem határozza meg, hogy ki merre menjen. Talán meghatároz mindenkinek egy-egy kötelező mezőt - vagy többet - amin át kell haladnia, de ki tudja?
Mivel egyszerre van jelen a múltban, jelenben és jövőben, és mert mindentudó, tudja, hogy te hogy fogsz dönteni. Ez azonban nem egyenlő az elrendeléssel.
A tudás nem egyenlő a cselekvéssel.
Az, hogy tudod hogyan kell megölni egy másik embert, még nem tesz gyilkossá :)
Az elrendeltség még Istent is köti, mert ha megvan írva, hogy végítéletet tart, akkor nem teheti meg, hogy ne tartsa azt meg.
Ha egyszer valamit megprófétál, akkor annak be kell következnie és ezzel saját magát is alá kell vetnie a saját akaratának, többé már nem dönthet szabadon, még ő sem, nemhogy a bábjai, nem változtathat, nem gondolhatja meg magát.
Saját mindent tudása és mindenhatósága fogja, tartja béklyóban, ilyen erős a prófécia gondolata, azzal, hogy valamit megprófétál, azzal még magától is elvette a lehetőséget, hogy kilépjen a mókuskerékből, mert özönvizet kell neki fakasztania, ha egyszer megprófétálta, nem teheti meg azt, hogy másképpen cselekedjen, nem teheti meg, ha Bibliában valamit leíratott, mert az állítólag Isten szava, akkor attól fikarcnyit is eltérjen, minden jövőre utaló dolgot benne még neki is tökéletesen be kell(!) tartania.
Ugyan mi akkor a bábok lehetősége, ha a játékosnak is pont azt és úgy kell csinálnia, amit előre elrendelt??
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!