Ha eleve korlátozva van a szabad akarat, akkor miért nincs korlátozva minden rossz?
Én szabad akaratból fel szeretnék emelkedni az égbe, és a belváros felett lebegni egy szál fürdőgatyában. Nem tehetem meg, hiába van szabad akaratom. Pedig nem ártanék ezzel senkinek sem. Azt viszont megtehetem szabad akaratomból, hogy az utcán meggyilkolok valakit. Ezzel egyértelműen ártok valaki(k)nek, mégis megtehetem.
Isten miért nem úgy alkotta a "játékszabályokat" - már ha feltételezzük azt, hogy jóságos és maga szeretet - hogy ne lehessen ártani másoknak?
Hanyadijos vagy fiam?
Jo lenne ha nem keverned ossze a jo Istentol kapott szabad akaratot a tole kapott adottsagokkal.
Ha ugy alkotta volna a jatekszbalyokat, hogy ne lehessen artani masoknak, akkor nem lenne szabad akarst sem, hanem predesztinapva lennenk a donteseink. Bagyis olyanok lennenk mint a mesterseges inteligenciak, nem lennenk kepesek erzelmekre es szeretetre.
De a jo Isten azert teremtette az ekbert, h9gy bensogeges, nagyon kozeli szeretet kapcsolatba lehessen a teremtojevel.
Szerintem nincs szabad akarat. Talán egyrészt pontatlan fordítás, hiszen pl. a (3Móz 7,16) a régi Károliban még valóban olvasható ez a kifejezés, de a revideált új protestáns fordításban már nem. Véleményem szerint teológiai és filozófiai szemszögből a "szabad akarat" egy hibás fogalom, ilyen nincs, ki tudja mennyi logikai buktatója van. Inkább szabad döntés van. Ez sem egy pontos fogalom talán, de mégis sokkal kifejezőbb, mint előbbi.
>A fenti gondolatmenet alapján nincs.
"Nem a gondolkodásra épül már ez a világ!"
Nem is kell mindenkinek Nobel díjas filozófusnak lenni, de azért valamennyire mégis gondolkodtál, amíg ezt megfogalmaztad, de minek, mert számodra úgy tűnik elegendő, ha mások gondolkodnak helyetted, mert gondolom (na tessék, mit tettem?) ha tőled függött volna, nem lenne most komputer, amivel kifejezheted, hm, a gondolataidat.
A hármas gondolatait (na már ő is?) értem, hiszen ez a szabad szó feleslegesnek tűnő halmozás, mert az ember akarata eleve szabad kell legyen, hacsak nincs befolyásolva valamilyen módon, de Primaria quaestio, hogy ekkor sem lenne lényegében szabad, mert kényszerítve akarni olyan faramuci, a kényszerítettség szó erre éppen megfelelő.
A kérdésre válaszolva, valóban, a szívünket sem dobogtatjuk meg akarattal, meg ahogy az első példa jelzi, gondolkodni akkor is muszáj, ha valaki már lemondana róla, persze csak annyira, amire képes az illető, bár ebben mégsem vagyok teljesen biztos, mert ha valaki erősen arra koncentrál, hogy ne gondoljon semmire, akkor talán mégis ki tudja kapcsolni az agyát, de nekem még sohasem sikerült.
Szóval vannak korlátok, de példák is, mondjuk az állatvilágban a csörgőkígyók, amelyek hímjei egyszerűen nem tudják egymást megmarni. A párzás előtt egymásnak veselkednek és felső testükkel "szkanderoznak', aztán az erősebb marad a páston, a vesztes elkígyózik, pedig egyetlen harapás is elég lenne, mert hat rájuk saját mérgük, de a fajfenntartás érdekében egymást sohasem bántják.
Furcsa, nem?
Az meg megint csak kérdés, hogy létezik e valójában gonoszság, mert a tapasztalat szerint a legtöbb szörnyűséget jóakaratból követik el, ideológiából, ahogy a mondás tartja, - a pokolba vezető út jó szándékkal van kikövezve. -
A börtönök látogatása alkalmával meggyőződhet mindenki, hogy a bűnözők túlnyomó többsége barátságos ember, akikkel össze lehet férni, a többségük a körülmények áldozata, az a néhány érzéketlen pszichopata meg egyszerűen beteg ember, vagyis a gonoszság mint fogalom betegséget takar.
Választani sem lehet mindenben, mondjuk hinni nem képes mindenki, nem akarat kérdése, hogy elhiszed e a Biblia kijelentéseit, vagy azt, hogy létezik Isten, ez nem ilyen egyszerű, van aki racionálisabban gondolkodik, mint az első válaszadó, vagy mondjuk másképpen, mert nem akarom őt semmi módon megsérteni, szóval ahhoz, hogy én elfogadjak valamit, ahhoz annál több kell, mint néhány két évezreddel ezelőtt élt és kétséges műveltségű zsidó rabbi kijelentése. Ezt is csak az ókor tanultsági szintjével indoklom, bár mint esetünkben látható, a tanulatlan emberek sem feltétlenül buták, de számomra szimpla kijelentésnél több szükségeltetne és főképpen hihetőbb, ha meg akarna valaki téríteni.
@ kérdező. Kevered a szabad akaratot a szabad cselekvéssel. Te magad írod, hogy megvan a szabad akaratod, hogy fel tudj emelkedni, csak nem tudsz. Te magad írtad, hogy akarod, de nem teheted. Tehát a szabad akarat megvan, csak a szabad cselekvés nincs meg. Ha nem lenne szabad akaratod, akkor nem tudnád akarni sem. Kápíse? A macska nem rendelkezik szabad akarattal, így SOHA nem akar felrepülni.
Szabad akaratot ártás/nem ártás tekintetében megkülönböztetni szintén értelmetlenség.
Nem mellesleg kb. nyolcszázezerszer kérdeztétek már meg, és mindig a cselekvéssel keverték az akaratot
"A macska nem rendelkezik szabad akarattal"
Ezt saját tapasztalatok alapján cáfolnám!
"Te magad írod, hogy megvan a szabad akaratod, hogy fel tudj emelkedni, csak nem tudsz. Te magad írtad, hogy akarod, de nem teheted. Tehát a szabad akarat megvan, csak a szabad cselekvés nincs meg."
És ez min változtat? Akkor mondjuk úgy, hogy egy jó Isten eleve úgy adott volna szabad akaratot, hogy a gonoszság nem szabad cselekvés. Kápíse?
"A macska nem rendelkezik szabad akarattal, így SOHA nem akar felrepülni."
Hát nem igazán ismered az állatokat, az látszik. A legtöbb állattartó számtalan tapasztalattal cáfolja meg, hogy a kutyája, lova, macskája ne rendelkezne szabad akarattal.
Istenünk minden élőlénynek adott egy rendeltetést.
A madarak repülhetnek, a halak úszhatnak kopoltyúval, stb
Az embernek ez a rendeltetése, azonban így is magasabb rendűek vagyunk, hiszen mi rendelkezünk olyasmivel, amivel az állatok nem.
Isten a szabad akaratot nem így értelmezi, ahogy Te.
A szabad akarat, azon döntésed jogát érinti, hogy mit szeretnél enni, milyen színű ruhát szeretnél felvenni,milyen munkát szeretnél végezni, hova szeretnél menni nyaralni, stb stb.
Tévedés, hogy Ő megengedi a gyilkosságot. Isten az erkölcsi törvények, elvek döntésében, hogy azok közül mi a jó vagy a rossz, Ő jogosult dönteni, ebben nem adott szabad akaratot.
Hogy az ember, ennek ellenére is megteszi, vagy maga akar dönteni efelől, ez miatt történt az Édenkertben a hiba.
Isten egyáltalán nem hagyja jóvá, vagy engedi, hogy ezt megtedd. Ha még is, akkor Te döntöttél így, és ezért a következményeivel is számolnod kell.
Olyan soha nem volt, hogy vetés után, nincs aratás.
Amit vetsz, azt aratod.
Melike2018
Jaj, de szép példája a szektás gondolkodásmódnak!
>>A világunk a pozítív és a negatív elv szerint működik!<<
– Ezt a Star Warsban hallottad? Sötét oldal és világos?
>>Nem tudhatod mi irányítja a földünk működését igazából senki nem tudja!<<
– Lehet, hogy ő vagy te nem tudod, de mások igenis nagyon jó tudják, ezért fölösleges ilyen óvodás baromságot kinyilatkoztatni.
>>Értelmetlen ebben a világban ezen gondolkodni add fel ennyit mondok! Nem a gondolkodásra épül már ez a világ!<<
– Ez pedig ékes példája annak, hogy többek között miért káros a vallás. Mert elfojtja a gondolkodást abban a pillanatban, hogy kérdések merülnek fel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!