Isten létezése bizonyított! Megtudod cáfolni?
Az lenti elmélet az Iszlám hittan tudományából egy részlet, Isten létezésének bizonyítékaiból.
Logikai úton bizonyítja a Teremtő létezését, ezért csak logikai úton lehet azt megcáfolni. Természetesen az elmélet megcáfolhatatlan. Ha még is úgy gondolod, hogy képes vagy megcáfolni, vagy hogy logikátlan, akkor cáfold meg!
Véleményektől, kinyilatkoztatásoktól, visszakérdezésektől, érzelmi kitörésektől kíméljetek!
Válaszodat mindenképp támaszd alá logikai érvekkel!
1. Világunk létezése térbeli, az anyagból áll össze. Létezését, és változását idővel mérhetjük. Ezt az időmérést mindegy, hogy milyen egységekkel tesszük, például perc, óra, év...teljesen mindegy. A lényeg, hogy az idő az nem egy létező valami, hanem egy fogalom az idő mérésére.
Pl az autó 100km/óra sebességgel halad. Ami létezik az az autó, és az ő változása. Változása a helyváltoztatása, azaz haladása. Az idő az pedig egy mértékegység, azaz egy fogalom amivel mérjük, és jelöljük az autó változást, tehát nem egy létező dolog.
Tehát világunk létezése, és változása idővel mérhető, még ha nem is mértük, mert nem volt módunkba. Vagyis azért mert ezt a mérést nem tettük meg, attól még ezzel a ténnyel tisztában vagyunk. Viszont ha világunk változása mérhető, akkor annak egy bizonyos mértéke van. Mint említettem, teljesen mindegy milyen időegységgel jelöljük, a lényeg, hogy egy konkrét érték lesz ez a szám. Tehát ha mérhető akkor lenni kell egy kezdetnek is, ami a nulla lesz. Az az a pont amikor még nem létezett világunk, és ezért nulla az az idő egység, hisz még nincs mit mérni. A mérést csak onnantól lehetséges végezni, és számolni, ha van ami létezik, és mérhető. És ez a világunk.
A végtelenség viszont pont ezért fogalmi ellentmondás, mert az azt jelentené, hogy nem mérhető világunk változása. De ennek az ellenkezője pont az amit tapasztalunk.
Így viszont logikusan tudjuk, hogy más lehetőség nincs, mint hogy legyen egy okozó ami beindította világunk létezését! Azért mert az ami nem létezik, az saját magát nem hozhatta létre. De akkor jogos a kérdés, hogy akkor annak a valaminek, is kell, hogy legyen valami ami létrehozta, viszont így újra beleesünk a végtelenségi fogalmi zavarba. Tehát csak akkor lehetséges ez, ha az a valami úgy létezik, hogy nem mérhető rajta az idő! Ez viszont csak akkor lehetséges ha nem változik, azaz nem térbeli, mint világunk!
2. Világunk létezése térbeli, az anyagból áll össze. Változása egy kölcsönhatási folyamat. Világunk részei kölcsönhatásba áll egymással, és így születik egyik változás a másikból. Világunk minden egyes része ugyan abban a pillanatban, egy ok, és egy okozat. Ha viszont ez az ok, okozati láncolat a végtelenségig tart, akkor az azt jelenti, hogy soha nem tudott elkezdődni ez a láncolat, mert mindig szükség volt egy előző okozóra, de ez az okozó ugyan akkor okozat is, és így tovább. Ami azt jelenti, hogy világunk, és mi nem létezünk. Viszont mivel, hogy tudjuk, hogy világunk létezik, tudjuk, hogy van egy kezdő láncszem, ami csak okozó lehet!
3. Világunk változik, és létezik. Ha a végtelenség óta változik, az azt jelenti, hogy a végtelen mennyiségű változáson ment keresztül, hogy eljusson a jelenlegi állapotába. Ez viszont fogalmi ellentmondás, mert ez azt jelentené, hogy soha nem ért el ebbe az állapotába, amit saját magunk is tapasztalunk, mert a végtelent változásnak soha nem lesz vége, és így soha nem jutott el ebbe az állapotba világunk! Ez olyan mintha végtelen mennyiségű változáson kellene keresztül jutni ahhoz hogy ide jussunk, de annak soha nem lesz vége, így nem jutunk ide, tehát nem létezünk.
Ha valaki felteszi a kérdést, hogy mi szükség erre a kiinduló pontra/okozóra, hisz akkor ennyi erővel a világunk is lehetne egy ilyen örökkévaló okozó, akkor az azt jelentené, hogy világunk nem térbeli, nem változik, minden egyes része nem ok, és okozat egyszerre, és nem áll kölcsönhatásba egymással. Ez viszont a valóság, és tények elutasítása!
1.2.3.-as pontok következménye!
Egy olyan dolog létezése ami nem térbeli, nem változik, nem mérhető idővel létezése, nem áll kölcsönhatásba semmivel, csak okozó, azaz képes létrehozni anyagot, úgy hogy előtte nem létezett, és ezt hívják teremtésnek.
Tehát műszerekkel nem kimutatható létezése, nem látható szemmel, mert ezek a bizonyítási módszerek csak az azonos anyagi dolgokra alkalmasak, ahogy a szem is csak azt képest látni ami térbeli.
Ezért nem várja el az Isten, hogy csak akkor hidjél benne, ha látod, vagy műszerekkel kimutatod létezését, mert ez eleve képtelenség. Hisz nem térbeli, így nem mérhető távolságban hol van, és nem látható.
Viszont megtalálható az ő teremtett világán, és annak megfigyelésén keresztül, ha akarjuk!
Ne hagyd, hogy érzelmeid miatt megtagad az eszed!
Inkább énekelek. Hátha a végére eljutok a végső állapotba :)
Always look on the bright side of life
Always look on the bright side of life
Some things in life are bad, they can really make you mad
Other things just make you swear and curse
When you're chewing on life's gristle, don't grumble give a whistle
This will help things turn out for the best
Always look on the bright side of life
Always look on the right side of life
If life seems jolly rotten, there's something you've forgotten
And that's to laugh and smile and dance and sing
When you're feeling in the dumps, don't be silly, chumps
Just purse your lips and whistle, that's the thing
So, always look on the bright side of death
Just before you draw your terminal breath
Life's a counterfeit and when you look at it
Life's a laugh and death's the joke, it's true
You see, it's all a show, keep them laughing as you go
Just remember the last laugh is on you
Always look on the bright side of life
And always look on the right side of life
Always look on the bright side of life
And always look on the right side of life
Végtelen változás történt egy dolgon(téridőbeli világunk).
MIHEZ KÉPEST TÖRTÉNT VÉGTELEN VÁLTOZÁS?
"Ha a végtelenség óta változik, az azt jelenti, hogy a végtelen mennyiségű változáson ment keresztül, hogy eljusson a jelenlegi állapotába."
Melyik állapothoz képest ment végbe végtelen változás?
NEM ÉRTED MEG HOGY az idő/változás méréséhez kell egy fix pont amihez képest viszonyítasz?
Na foglaljuk össze, amit eddig tanultunk.
A végtelen nem szám, hanem fogalom. Ennyi idő nem telhet el, annyi változás nem mehet végbe.
Nem lehet megnevezni olyan pillanatot, ahonnan véges sok időn belül ne jutnánk el jelen pillanatba.
Nem tudunk megnevezni egy kezdőpontot, ami előtt nem létezett semmi, azóta viszont igen.
Nincs végállapot, csak egy folyamat van, aminek egy szakaszán tartunk, de nem a végén.
Kihagytam valamit?
"NEM ÉRTED MEG HOGY az idő/változás méréséhez kell egy fix pont amihez képest viszonyítasz?"
Na látod?! Saját magad mondod, hogy csak az mérhető aminek van kezdete!
Ami meg nem mérhető az nincs is! De a világunk meg ugye van, és mérhető, tehát van kezdete!
Vagyis végtelen nem létezik.
Köszi, ez jó volt!
1. "A végtelen nem szám, hanem fogalom. Ennyi idő nem telhet el, annyi változás nem mehet végbe."
Így van! Tehát a világ nem érhetett ebbe az állapotába, ha végtelen változás telt volna el, mert nem telhet el.
2. "Nem lehet megnevezni olyan pillanatot, ahonnan véges sok időn belül ne jutnánk el jelen pillanatba."
Így van! Ez jelenti azt, hogy van kezdet. Mert ha nem lenne kezdet akkor a fenti állítás nem lenne igaz.
3. "Nem tudunk megnevezni egy kezdőpontot, ami előtt nem létezett semmi, azóta viszont igen."
Ez ellentétben áll az 1-es ponttal!
4. "Nincs végállapot, csak egy folyamat van, aminek egy szakaszán tartunk, de nem a végén."
Ez azt jelenti, hogy a téridő(világunk) egyszerre van minden állapotban. Ha nincs egy utolsó pillanat, amiben létezik világunk, akkor vagy nincs a világunk, vagy egyszerre létezik minden pillanat(változás). Ez persze paradoxon!
"Kihagytam valamit?"
Nem!
Kérdező, mivel 16:33-as válaszodban ismét leírtál egy adag baromságot, kénytelen leszek megint helyesbíteni. Kezdjük azzal, hogy senki nem mondta, hogy eddig végtelen számú változás ment végbe, mivel abban ugyebár megegyezhetünk, hogy a végtelen nem szám. Ez azonban nem azt jelenti, hogy nincs jelen, mivel a jelen egy végtelen hosszú folyamat egy szakasza. El is jutunk a második (nálad negyedik) ponthoz, amiben te írtál le egy összefüggéstelen és értelmetlen dolgot, holott itt semmiféle paradoxon nincs. Világunk nincs egyszerre minden állapotban, ilyen egyszerűen lehetetlen. Világunk egy folytonos változás egy egy állapotában van az idő minden egyes részletében. Ebből is következik, hogy nem lehet a jelenlegi világunk egy végállapot, mivel folyamatosan változik. Maga a tény, hogy előrehaladtam az időben, és közben mozgattam az ujjaimat a billentyűzeten, folyamatos változást jelentett a világegyetem szempontjából, még ha annak csak egy jelentéktelen pontja is vagyok. Ebből következően amíg változás van, addig bár jelen folyamatosan van, de végállapot nincs. A jelen léte és a végállapot nem egymás szükségszerű feltételei. Az, hogy nem tudunk kezdőpontot megnevezni, nem áll ellentétben azzal, hogy végtelen számú változás történt, mivel nincs ilyen szám. Az, hogy nem ismerünk kezdőpontot, éppenhogy a leg kézenfekvőbb bizonyíték és definíció a végtelenségre, ami ahogy látom egy olyan összetett fogalom, melyet nem vagy képes felfogni.
Végül ismét egy kérdéssel fordulnék hozzád, bár nem remélek választ.
"2. "Nem lehet megnevezni olyan pillanatot, ahonnan véges sok időn belül ne jutnánk el jelen pillanatba."
Így van! Ez jelenti azt, hogy van kezdet. Mert ha nem lenne kezdet akkor a fenti állítás nem lenne igaz."
Miért? Én meg tudom indokolni, hogy miért nem igaz, amit állítasz, viszont tőled még sehol nem láttam indoklást arra, hogy ez miért lenne így.
Mielőtt belekötnél, hogy én nem indokoltam, tessék a magyarázatom. Képzelj el egy utat, aminek nem látod sem az elejét, sem a végét, ebből következően bátran feltételezheted, hogy az nem is létezik, tehát tőled jobbra és balra is végtelen hosszúságú. Teljes bizonyossággal nem jelentheted ki, de mivel sem az elejére, sem a végére nincs jelenleg fizikai bizonyítékod, ezért nyugodtan feltételezheted. Ezek után jelöld meg ezen az úton a pontot, amelyen állsz, majd indulj el valamelyik irányba. Mivel végig az úton haladsz, nem tudsz olyan pontra elérni, ahonnan képtelen lennél visszatérni kiindulási pontodra, amit megjelöltél, teljesen mindegy, hogy milyen hosszú az út. Azt hiszem, a példámból is világosan látszik, hogy ha te végkimerülésig (tehát amíg fizikai képességeid engedik), visszafordulás nélkül haladsz egy úton, de még mindig nem értél a végére, akkor pusztán a hiteden múlik, hogy szerinted van-e vége az útnak (mivel fizikai bizonyosságot nem szereztél róla). Ebből két dolog következik. 1. Amíg nincs objektíven elfogadható fizikai bizonyítékod, hogy az útnak van egy végpontja (amit kezdőpontnak is nevezhetünk), addig csupán hitről beszélünk, tehát nincs cáfolandó bizonyíték. Másrészt a példámból látszik, hogy függetlenül attól, hogy vége van-e az útnak, kimerülésedig tudtál rajta úgy haladni bármelyik irányba (!!!), hogy bármikor visszafordulhattál volna eredeti kiindulási pontod felé. Azt hiszem, a példámból világosan belátható, hogy ha egy "végtelen" hosszúságú útról beszélünk, akkor energiádtól és fizikai korlátaidtól függően bárhol lerakhatnának ezen az úton, de az utat követve te képes lennél visszatérni a megjelölt pontba (ami az időt tekintve a jelen).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!