Vallás és ateizmus közötti vita meddig fog tartani? Mikor derül ki az igazság?
Vallás és ateizmus közt nem lehet vita mert a kettő nem zárja ki egymást. Pl a zen buddhizmus meg a természeti vallások nagy része, az ateista.
Az ateizmusnak nem a vallás az ellentése, hanem a teizmus.
Az ateizmus csak azt jelenti, hogy valaki nem hisz istenben/istenekben. Ez még nem zárja ki a vallásosságot.
#22
Vallástudományt hallgattam az egyetemen, és nem egy antopológiai tanulmányt elvolvastam az archaikus emberek vallásairól, úgyhogy igenis tudom miről beszélek.
Az a gond, hogy ti ateisták és fanatikus keresztények hallani sem akartok a dolgok semleges megközelítéséről, mindketten csak a magatok sületlenségeit fújjátok. És ajnos nagyon sok ilyen ember van mint, akik 0%-ra pontoztak. Nektek könnyű bemagyarázni, hogy miért kell a fideszre szavazni, meg miért kell gyűlölni a másikat és miért kell megvásárolni mindnet amit a tévében mutatnak. Sajnos sokan vagytok így.
Mint mondtam, de elmondom mégegyszer: Az ateizmusnak és annak, hogy valaki vallásos-e vagy sem annak semmi köze nincs egymáshoz. Az ateizmus csak azt mutatja meg, hogy valaki hisz-e istenben(-ekben) vagy sem. De attól, hogy valaki nem hisz istenben még lehet ugyanúgy vallásos, lásd pl zen buddhizmus. De a legtöbb természeti vallás is ateista, mivel őket nem érdeklik az istenek, csak az, hogy a rejtett dolgokat tudják befolyásolni (lásd: mágia). De mondhatnám a boszorkány-vallásokat is, melyek szintén többnyire ateista vallások.
De nektek fanatikus ateisták hiába mondok bármit is, mert a kereszténységen kívül nem ismertek más vallásokat, így hiába próbálom elmagyaráni nektek, hogy az istenhit hiánya és a vallásosság nem egymást kizáró tényező...
#24
Igazad van. Elnézést kérek. Csak nagyon idegesít, hogy mindig azok ülnek a legmagasabb lovon, akik a legkevésbé értenek a témához (lásd: Dunning-Kruger hatás).
Általában úgy van ez, hogy megnéznek egy jútúb spagettiszörnyes videót valami kopasz okoskodótól és azt hiszik, hogy náluk van a bölcsek köve...
Bár szó szerint nézve van igazság abban, amit a 40%-os mond, azért nem árt megnézni egy alapvető különbséget:
a hívő az a természetfelettit keresi, abban látja a magyarázatokat a világra - az ateista pedig a természetet vizsgálja.
Bár szigorúan véve létezik ezoterikus ateista is - de ők olyan roppant kevesen vannak (olyanok, akik közben nem hívők) - hogy nyugodtan el lehet hanyagolni őket.
Szerintem pedig ez egy elég nagy és jelentős különbség a kétfajta világfelfogás között.
@25: Ohh, hidd el, én tudom, hogy milyen bosszantó. Kb kismillió alkalommal próbáltam már itt elmagyarázni nagyon hasonló dolgokat, amit te is próbáltál most. Pl azt, hogy ateista az, aki nem hisz istenekben, és ennyi, ebből nem következik az égvilágon semmi más. Sem az, hogy a természetet vizsgálná, amit a #26-os ír, sem az, hogy feltétlen és direktben tagadja az isteneket, de még az sem, hogy nem hihet a rézfaszú bagolyban. Jó ha húsz emberből egy megérti, pedig nem valami bonyolult... Szóval megértem, engem is bosszant, olyannnyira, hogy inkább hagyom is.
Ja és felesleges akár példákat is hozni, még úgy sem fogják megérteni az emberek. Bemutathatod te itt az ateista vallási irányzatokat, meg sem fogják hallani. Két dolgot tehetsz: vagy agyvérzést kapsz, vagy megvonod a vállad és továbblépsz. Nekem már bevérzett a bal szemem, mire rájöttem, hogy inkább a második megoldást válasszam.
#27
Igazad van. Inkább maradok itt az ELTE vallástudományi intézetében és a helyi értelmesebbekkel folytatom a vallásokkal kapcsolatos eszemcserében. Az itteni gyékásokat meg jobb hagyni a fenébe.
Egyik sem bizonyítható és nem is cáfolható. Ez az igazság viszont rég kiderült azok számára, akik tényleg gondolkodnak és persze mindkettőről tudnak valamennyit.
+++
"a hívő az a természetfelettit keresi"
Kopernicus is, Galiélei is hívő volt és lehetne még sorolni. Az ősrobbanás elmélet felfedezője egy katoilikus egyetem elm. fiz. professzra volt, már korábban felszentelt katoilikus pap.
"az ateista pedig a természetet vizsgálja. "
Werner Heisenberg "szintén érdeklődött valamennyire természet iránt" ( :) ), neki tulajdonítják az alábbi idézetet:
"Az elsô korty a természettudomány serlegébôl ateistává tesz, a serleg alján azonban Isten vár."
Más:
Újságíró a Nobel-díjas tudóshoz:
- miért van Professzor Úr autójának hûtôrácsán aranyozott lópatkó?
- Azt mondják, szerencsét hoz és véd a balesetektôl.
- Ekkora tudós, mint Professzor Úr, hisz ilyen babonában?
- Természetesen nem, de azt mondják, annak is segít, aki nem hisz benne. :)
Szóval a dolgok kissé összetettebbek. :)
Az ember elég sokrétű ahhoz, hogy tudja variálni is a képességeit.
Aki a "hívő tudósokról" és hasonlókról beszél, az jó, ha tudja: ők általában NEM keverték össze ezt a kettőt.
A templomban hittek, a való életben pedig kutattak.
Közben lehet, hogy a kutatásaikat megpróbálták megérteni a hit szempontjából is - de, ha nem ment, akkor nem ment, és nem erőltették. Akkor a kutatás mentén mentek tovább, és ebből a szempontból, ott és akkor hanyagolták a hitet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!