Összefér egymással a hit és a tudomány?
Ezen sokat gondolkodtam, és úgy gondoltam, felteszem ezt a kérdést, hogy mélyebben ismerjem meg a feltett kérdést.
Jelenleg úgy gondolom, hogy a hit NEM fér össze a tudománnyal. Ezt megpróbálom logikusan levezetni:
1. Először is tisztáznám, hogy nyilvánvaló, a két dolog megférhet egy emberben.
2. Azt is tisztáznám, hogy a kettő ütközésével kapcsoltban nem vetném fel azt, hogy a vallásos hit és a tudomány feltétlenül ellentmondana. Hiszen pl. Isten léte és az evolúció még önmagában NEM mond ellent egymásnak: pl. lehet, hogy az evolúció oka is Isten. Tehát alapvetően tartalmilag a kettő bizonyos mértékig összeegyeztethető.
3. A problémám módszertani, és a kettő itt keveredik ellentmondásba. Egy tudós ugyanis úgy vizsgálódik, hogy valamilyen módon megpróbálja empirikusan alátámasztani azt, amit állít, míg a hit nem. Namármost, mielőtt félreértene valaki, NEM állítom egy szóval se, hogy Isten léte még nem létezhet. Nyilván józan ésszel belátható, hogy Isten léte nem cáfolt. De nem is igazolt, és a probléma itt van.
Képzeljünk el egy tudóst, aki a következőt állítja: "Földönkívüli élet létezik". Ugye, hogy egy ilyen tudós nem vehető komolyan? Mégpedig azért, mert a tudomány csak alappal, méghozzá erős alappal állíthat valamit - így valami létezését is. Ha van egy olyan kérdés, amit nem tudunk megválaszolni legjobb tudásunk szerint - ilyen a földönkívüli élet léte - akkor nagyon egyszerű, mi a helyes "válasz": nem tudom. Így, szimplán. Elismerjük, hogy túl kevés tudásunk van ahhoz a dologhoz, hogy vélemény alakítsunk róla.
Hozzáteszem, az ilyenfajta agnoszticizmus esetén lényegtelen, hogy konkrét esetünkben igaz-e vagy sem az adott állítás. Ha esetleg felfedezzük, hogy tényleg van élet más bolygókon, attól még az említett tudós említett állítása ugyanolyan irracionális. Hiszen hiába lett igaza, maga az állítása tartalmatlan volt, nem volt mögötte empirikus igazolás.
Ilyen módon Isten létével kapcsolatban az a racionális - és a tudománynak megfelelő - állítás, hogy: "nem tudom".
Feedback is appreciated :)
"3. A problémám módszertani, és a kettő itt keveredik ellentmondásba. Egy tudós ugyanis úgy vizsgálódik, hogy valamilyen módon megpróbálja empirikusan alátámasztani azt, amit állít, míg a hit nem. Namármost, mielőtt félreértene valaki, NEM állítom egy szóval se, hogy Isten léte még nem létezhet. Nyilván józan ésszel belátható, hogy Isten léte nem cáfolt. De nem is igazolt, és a probléma itt van.
"
Egyébként szerintem nem mindig úgy tájékozódik. Rengeteg terület van a világon, amikor nem így tájékozódunk, pl. az az ember is meg tudja állapítani (ki jobban, ki kevésbé) a másik ember testbeszédéből, hogy az valójában nem kedveli őt, aki sosem tanult erről semmit. A művészet is egy ilyen téma, annak élvezete vagy alkotása. Nem azt mondom, hogy a tudós csak addig tudós, amíg ki nem jön az Akadémiáról, csak hogy én megérteném, ha valakiről kiderülne, hogy időnként vannak nem racionális pillanatai, ha ezeket a munkába sose hozza be. Nekem is vannak, hiszen semmi racionalitás nincs abban, hogy ha 3x történik valami, akkor majd valaki meghal...
"Összefér egymással a hit és a tudomány?"
Igen, és nem értelmezhető a kérdés.
A hit a szellemi dolgokkal foglalkozik, a természettudomány (nem egyenlő a tudománnyal, ugyebár) pedig a fizikai világ matematikai leírásával foglalkozik.
Wiki: Tudományterületek: a természettudományok, bölcsészettudományok, és társadalomtudományok, valamint ezek alkalmazott területei (pl. műszaki tudományok, agrártudományok, orvostudományok) amelyek tudományágakra tagozódnak.
Attól, mert hiszek Jézusban, a Biblia alapján, még elfogadom, hogy f=m*a.
Mi kreósok a természettudomány azon filozófiai állításával nem értünk egyet, "miszerint a hidrogén emberré szervezte fel magát" (tömören összefoglalva). Ráadásul a természettudomány ne 'természetfilozofáljon' ... Ettől még a természettudomány többi részével nincs bajunk, sőt!
Nem vitaindítónak szánom, a kérdésre válaszoltam és indokoltam a válaszom.
@13: na igen, itt van egy kis terminológiai pontatlanság, a kérdező ugyanis a tudomány szó alatt alighanem a természettudományokat értette.
@14: nem tudom, én valahogy nem emlékszem, hogy anatómián túl sok matematikai modellt állítottunk volna fel :D A természettudományok egyes területei a valóság bizonyos részeinek modellezéséte valóban matematikai leírásokkal dolgoznak, de ez általánosságban kijelentve szimplán nem igaz.
# 14
"Igen, és nem értelmezhető a kérdés."
Miért?
"A hit a szellemi dolgokkal foglalkozik, a természettudomány (nem egyenlő a tudománnyal, ugyebár) pedig a fizikai világ matematikai leírásával foglalkozik."
Mi az a szellemi dolog, és hogyan igazolod empirikusan?
"Attól, mert hiszek Jézusban, a Biblia alapján, még elfogadom, hogy f=m*a."
Na, itt van a kutya elásva. Miért fogadod el azt, hogy f=m*a? Mert empirikusan belátod.
Miért fogadod el Jézus isteni mivoltát? Mert a Biblia azt írja. Ez viszont NEM empirikus igazolás.
Ez kb. olyan, mintha egy tudós az f=m*a-t a Fizikusok Bibliájából fogadná el, nem pedig empirikusan látná be.
Na ezért van ellentét a kettő között.
"Mi kreósok a természettudomány azon filozófiai állításával nem értünk egyet, "miszerint a hidrogén emberré szervezte fel magát" (tömören összefoglalva)."
Miről beszélsz?
"Ráadásul a természettudomány ne 'természetfilozofáljon' ..."
Nem teszi.
"@14: nem tudom, én valahogy nem emlékszem, hogy anatómián túl sok matematikai modellt állítottunk volna fel :D"
Nyilván érthető volt, amit írtam, nem kell a szalmabáb, sem az erőltetett lejáratás-próbálkozás. Ha szigorúan vesszük, akkor igazad van, de most az indító kérdés fényében értelmezzük a mondanivalómat, azaz, hogy a természettudomás a fizikai világ leírásával foglalkozik, a hit pedig a szellemivel. (Gyengébbek kedvéért tekintsünk el a matematikai szótól...) Ezt olvastad, esetleg értelmezted? Gondolom egyetértesz.
Egyébként én is szigorlatoztam anatómiából és mikrobiológiából is (többek közt), nem csak Neked van természettudományos végzettséged ;)
"Miért fogadod el Jézus isteni mivoltát? Mert a Biblia azt írja. Ez viszont NEM empirikus igazolás. "
De miért kéne már ezt empirikusan igazolni? Gondolkodj már egy kicsit, vajon miért hitnek hívják?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!