Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Összefér egymással a hit és a...

Összefér egymással a hit és a tudomány?

Figyelt kérdés

Ezen sokat gondolkodtam, és úgy gondoltam, felteszem ezt a kérdést, hogy mélyebben ismerjem meg a feltett kérdést.


Jelenleg úgy gondolom, hogy a hit NEM fér össze a tudománnyal. Ezt megpróbálom logikusan levezetni:


1. Először is tisztáznám, hogy nyilvánvaló, a két dolog megférhet egy emberben.

2. Azt is tisztáznám, hogy a kettő ütközésével kapcsoltban nem vetném fel azt, hogy a vallásos hit és a tudomány feltétlenül ellentmondana. Hiszen pl. Isten léte és az evolúció még önmagában NEM mond ellent egymásnak: pl. lehet, hogy az evolúció oka is Isten. Tehát alapvetően tartalmilag a kettő bizonyos mértékig összeegyeztethető.

3. A problémám módszertani, és a kettő itt keveredik ellentmondásba. Egy tudós ugyanis úgy vizsgálódik, hogy valamilyen módon megpróbálja empirikusan alátámasztani azt, amit állít, míg a hit nem. Namármost, mielőtt félreértene valaki, NEM állítom egy szóval se, hogy Isten léte még nem létezhet. Nyilván józan ésszel belátható, hogy Isten léte nem cáfolt. De nem is igazolt, és a probléma itt van.

Képzeljünk el egy tudóst, aki a következőt állítja: "Földönkívüli élet létezik". Ugye, hogy egy ilyen tudós nem vehető komolyan? Mégpedig azért, mert a tudomány csak alappal, méghozzá erős alappal állíthat valamit - így valami létezését is. Ha van egy olyan kérdés, amit nem tudunk megválaszolni legjobb tudásunk szerint - ilyen a földönkívüli élet léte - akkor nagyon egyszerű, mi a helyes "válasz": nem tudom. Így, szimplán. Elismerjük, hogy túl kevés tudásunk van ahhoz a dologhoz, hogy vélemény alakítsunk róla.

Hozzáteszem, az ilyenfajta agnoszticizmus esetén lényegtelen, hogy konkrét esetünkben igaz-e vagy sem az adott állítás. Ha esetleg felfedezzük, hogy tényleg van élet más bolygókon, attól még az említett tudós említett állítása ugyanolyan irracionális. Hiszen hiába lett igaza, maga az állítása tartalmatlan volt, nem volt mögötte empirikus igazolás.

Ilyen módon Isten létével kapcsolatban az a racionális - és a tudománynak megfelelő - állítás, hogy: "nem tudom".


Feedback is appreciated :)



2017. jún. 10. 23:36
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯
 1/113 anonim ***** válasza:
97%

A te szemszögedből érthető az érvelésed.


Viszont egy hívő nem azon töri a fejét hogy "létezik-e Isten?", hanem hogy "megismerhető-e Isten?", "ki az az Isten?", "mit akar tőlem Isten?", és ilyen kérdéseken.

2017. jún. 10. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/113 Mojjo ***** válasza:
97%
Mások a módszerek, mások a célok, más a megközelítés. Csak ennyit írtál le. Az, hogy a hit nem keres konkrét, természettudományos módszertannak megfelelő bizonyítékokat még semmilyen módon nem jelenti azt, hogy összeférhetetlen a tudománnyal, csak azt, hogy más célból mást és máshogy csinálnak. Ilyen alapon, amit te itt most levezettél, a sajtgrillezés is összeegyeztethetetlen lenne a versírással.
2017. jún. 10. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/113 A kérdező kommentje:

@ Mojjo


Értem amit mondsz, csak nem értek egyet.


A sajtgrillezés azért rossz példa, mert bármelyik másik tevékenységgel hasonlítod is össze, más a lényegük.


Persze a hit és a tudomány lényege is más sok szempontból, de van egy fontos összekötő kapocs: a világról mindkettő állításokat tesz. Objektív kérdésekről. Ezért nem lehet más módszerrel törekedni ezek megválaszolására, hiszen ha ezt tennénk, a megismerési folyamat teljes káosszá válna.

2017. jún. 10. 23:54
 4/113 anonim ***** válasza:
97%
Egy tudós nem is fog olyan tudományos kijelentést tenni hogy Isten létezik, sem azt hogy nem létezik. Ettől még hihet benne.
2017. jún. 10. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/113 Mojjo ***** válasza:
91%
@3: a hitnek és a tudománynak is más a lényege szerintem. Amennyiben a vallások tanításait nem szó szerint értjük, még a fizikai valóságra vonatkozó részeknél is egyből megszüntetjük az ellentétet, mert nem konkrét, a valóságról alkotott állításokról lesz többé szó (többnyire), hanem metaforákról. Ahol pedig szűkebb az értelmezési szabadságunk, pl parancsolatok, eleve nincs ütközés a tudománnyal, mert tökmásról szólnak.
2017. jún. 10. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/113 anonim ***** válasza:
97%
Tökéletesen. Az a baj, hogy mind a két félről vannak emberek, akik nem így gondolják, és ellene vannak a másiknak. De gondolj azokra a tudósokra, akik hívők.
2017. jún. 11. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/113 anonim ***** válasza:
97%
Isten nem azért teremtett a világot, hogy ne ismerjük meg! Sőt, a tudomány fejlődésével és a világ egyre nagyobb százalékának megismerésével érezzük csak igazán, hogy Isten milyen hatalmas és nagyszerű dolgot is teremtett!
2017. jún. 11. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/113 anonim ***** válasza:
19%
A hit a tudás hiánya. A tudomány a tudás hivatott lenni, bár nem teljesedhet ki a nemtudás miatt. A hit a tudomány szerves része.
2017. jún. 11. 00:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/113 anonim ***** válasza:
37%

Kölcsönösen kizárják egymást, egymás szöges ellentétei.

Mutatom, miért:


Hit: azt tartod igaznak, ami neked tetszik, függetlenül a bizonyított, ellenőrzött tényektől, az objektív valóságtól.

Ha a hitednek a tények ellentmondanak, a tényeket elveted és a hitedet megtartod.


Természettudományok: azt tartod igaznak, ami a bizonyított, ellenőrzött tényekből kiderül, az objektív valóságot, függetlenül attól, hogy neked tetszik-e.

Ha a hitednek a tények ellentmondanak, a hitedet elveted és a tényeket megtartod.


A fentiek szubjektív megértését nehezíti, hogy az emberi agynak van egy olyan beépített funkciója, hogy a hitéhez hozzámagyarázza, hozzáferdíti a tényeket. Az objektív, racionális gondolkodást tanulni kell. Ezért van az, hogy a tanulatlan, egyszerű emberek általában hit alapján élnek, vágy-alapú gondolkodást folytatnak, érzelmi alapon hajlítják a tényeket.

2017. jún. 11. 00:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/113 követ62 ***** válasza:
57%

Simán össze fér.

Feltéve, ha a tudomány Istent támassza alá (meg lehet tenni) és nem cáfolni akarja létét, valamit nem akarja Őt meghazuttolni. Hiszen mindent amit a tudomány kutat Isten alkotott.

Sőt a bölcsességet és a tudást is Isten adja.

2017. jún. 11. 07:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!