Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » A teisták miért nem tudnak...

A teisták miért nem tudnak érvelni?

Figyelt kérdés
Képtelenek logikai úton magyarázni valamit, azért általánosítok, mert egy kivétellel sem találkoztam még, várom a jelentkezőket.
2010. ápr. 20. 16:49
1 2 3 4 5 6 7 8 9
 11/82 A kérdező kommentje:

"Azok a megmagyarázhatatlan dolgok a bizonyítékok Isten létezésére, amit a realisták nem tudtak megmagyarázni tudományosan annak ellenére, hogy szerintük mindenre van logikus magyarázat."


Pl?

2010. ápr. 20. 17:50
 12/82 anonim ***** válasza:

a gravitációt mi irányítja? miért van "sötét anyag" az univerzumunkban? miért nem tudják a pontos keletkezését, és pontos végét? hogyan lett "élettelenből" "élő"?

hívő és hívő között van különbség, higgy nekem.

Isten nem személy, és nem is tárgy, nem keletkezett és nem is fog "meghalni", örök, mint ahogy az univerzumunk is az, "ő" maga az univerzum, mindennek a mozgató ereje, ha nem lenne "Isten" akkor nem lenne szád mivel egyél, nem lennél te sem, nem léteznél, de te létezel ugye?! Ha igen, te elhiszed, hogy az itteni kis "életed" a teljes való, a maximum, ami lehetsz, amit elérhetsz?! Úgy érzed, erre vagy hivatott, hogy élj 60-90 évet és meghalj, megsemmisülj mindörökre, de ez alatt szenvedj és szeretteid veszítsd el, hiába társul "öröm" is mellé?!

2010. ápr. 20. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/82 A kérdező kommentje:

garvitáció- a téridő görbülete, ha úgy tetszik: a tömeg irányítja


sötét anyag/energia mivel eléggé újdonsült fefedezés még nincs rá elmélet, majd lesz ha jobban megismerjük


igen ha valamit nem ismer a tudomány rögtön, jon a vallás, na látod? ez a bizonyíték Istenre, persze ezt a módszert az évszázadok rendesen lekoptatták (tűz természet, föld lapos, geo- és heliocentrikus világképek stb stb...) de még mindig ezzel próbálkoznak egyesek.

élő-élettelen- prebiotikus DNS replikázok, ezenfelül egy 12.-es bioszkönyvben is le van írva minden...


Az én étem, pont ugyan annyira bizonyíték az evolúció helyességére mint Isten létére, szóval kihúzhatjuk a listáról

2010. ápr. 20. 18:01
 14/82 A kérdező kommentje:

jah és ,hogy mire vagyok hivatott, nem vagyok hivatott semmire nincs célja az életemnek, célom nekem van a cselekvéseimmel amit magam elé kitűzök, nincsen egy meghatározott cél ami felé minden halad, ez is egy téves alapfeltételezés a logika hiányával, ha egy golyó leesik elgurul... ha egy golyo rágóba esik akkor nem gurul el, ennek nem az volt a célja, hogy ne guruljon el hanem íg történt, véletlen, ennyi az egész...


Jah és ,hogy nincs véletlen, de van, kvantumfluktuáció szinten, tessen utána nézni.

2010. ápr. 20. 18:03
 15/82 anonim ***** válasza:
22%

de honnan van a tömeg? sőt az ősrobbanás? miért lett egyáltalán? biztos véletlen. mint ahogy te is véletlen lettél, akkor ezeket a kérdéseket is véletlen teszed fel? tudatában vagy egyáltalán annak, hogy írsz? igen biztos tudatában vagy, hiszen az agyad kialakított neked egy tudatot, amivel tudsz gondolkodni, és "felülkerekedni" az ösztöneiden, de ha felülkerekedtél az ösztöneiden, amik ugye gondolkodás mentesek, mérlegelés mentesek, akkor miért várod egyáltalán bárki jelentkezését itt, hogy cáfolja az állításod, miért teszel fel ilyen kérdést, ha biztos vagy magadban? élvezkedsz azon, hogy nincs senki aki kiállja a próbát? ösztönösen "örömöt" érzel, mint egy állat amikor, a környezetében nincs nála "erősebb" saját faján belül, és kihúzott mellkassal jár, s kel, most akkor te, vagy a tested irányít? ember vagy állat vagy?

ha mérlegelnél kicsit, akkor ennek a kérdésnek nem kellene itt lennie. Ha gondolkoznál egy kicsit logikusan, tudhatnád, hogy addig, amíg valaki le van ragadva a materializmusnál, azaz a kézzel foghatónál, soha nem fogja az "Isteni" kérdést megérteni, és az mellett szóló érveket sem. De ezen lehet változtatni, elengedni egy kis időre a földi "javakat", hogy tisztábban láthassunk, csak próba gyanánt, nem kell örökre, vissza lehet menni utána arra az oldalra.

Egyébként ha a biológia könyvben az szerepel, hogy bele kell ugorni a kútba gyereknemzés előtt, hogy egészséges legyen a gyermek, megteszed?!

üdv :)

2010. ápr. 20. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/82 anonim ***** válasza:
22%
Pl a halálközeli élmény (érdekes, hogy az emberek 90%-a találkozott egy fénylénnyel, akiismeretlen nyelven beszélt hozzájuk és mégis értették), amit egy ideig magyaráztak mindenféle oxigénhiányos állapottal, aztán szép sorban bedőltek a magyarázatok. Genetikai betegségből kigyógyult emberek (orvos mondta a Reality TV-n). Akik szellemet láttak (nem mindenki hülye ám). Nyelveken beszélés ima közben. Ha körülnézel rengeteg ilyen dolog van, csak elsiklasz felette, vagy nem akarsz tudomást venni róla.
2010. ápr. 20. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/82 A kérdező kommentje:

Biosz könyves példám arra szolgált, hogy általános műveltség részét képezi, egy érettségivel rendelkező embernek tudnia kellene erről és nem vaktában kérdezni, ezen kérdéseid már sokkal jobbak. A tömeg nyilván anyag/energia, semmi bonyolult. Az ,hogy ősrobbanás miért nah ez fogós kérdés a tudománynak sincs valami épkézláb álláspontja. De mint látod ez létezik az ősrobbanás bizonyos (Dopler-effektus és vörö seltlódás) így ez sem kérdéses. Létezik olyan modell mely szerint a világegyetem perodikusan tágul majd összeesik és ez előröl, itt nincs szükség kezdőlöketre, vagy, hogy egy féregjárat által keltett fluktuáció egy külsőbb univerzumban okozta a miénket, vagy egy 3-nál több dimenziós univerzum határai vagyunk és a fizikai törvényeink és egyéb látszólagos példákat azért érzékeljük így mert mi csak a 3D-s valóságát látjuk...


Nagyon jó téma ezt szeretem, viszont ezeket egyiket sem cáfolták még meg, tehát pontosan ugyanolyan lábakon állnak mint a kreacionizmus... Magyarán bizonyítsd, hogy nem így van.


jelen tudásunk alapján ezekről nem szerezhetünk informácókat, hogy pl. mi volt a nagy bumm előtt mivel fizikai lehetetlenségnek tartjuk, így értelmét veszíti róla beszélni, az ,hogy mi volt a nagybumm előtt kb. ugyanolyan szuperpozícióban lebeg mint,hogy mi van a halál után, egyszerűen az ember, jelen adottságaival ezt nem ismerheti meg. Innen jön a képbe az, hogy mit hiszel el, azt amit eléd tesz egy több ezer éves könyv, vagy a modern tudomány és technológia által még nem letaposott ösvényen haladsz tovább. Az, hogy ez meg már tobb ezer éves és több milliárd ember hisz benne az nem érv, "argumentum ad populum" / " több milliárd légy nem tévedhet, együnk szart..."./


engem pedig, aki azért lettem mert anyám és apám szexuális kapcsolatot létesítettek és a spermium amely az örökítőanyagot hordozta megtalálta apám petesejtéjt, csak szimplán érdekel a téma, ezért beszélek illetve beszélnék erről ha találnék értelmes vitapartnert, de nem az én személyemről van szó ezt Te hoztad fel mocskolódás céljából, megkérdőjelezed az ember voltomat... Az ez után következő rész pedig érzelmekre hatás, értelmetlen, mivel ellentétben azzal amit írtál semmi ráció nincs abban, hogy rugaszkodjak el a földi javaktól, mivel semmilyen másmilyen nem létezik (nem létezik addig amíg be nem bizonyították, hogy van...)

2010. ápr. 20. 18:40
 18/82 A kérdező kommentje:
Halálközeli élményt értek már el azt hiszem hipotalamusz ingerlésével, Reality TV nonszesz, nem épp a legmegbízhatóbb forrás és kepzeld! en is beszelek nyelveken nem ima közben is! Felesleges belemagyarázás ritka eseményekbe, ez sehol sem bizonyíték.
2010. ápr. 20. 18:43
 19/82 anonim ***** válasza:
22%
De ha más nem magyarázat Istenre, akkor a lelked az. Ha minden csak anyag lenne, akkor mitől van pl a lelkiismeret-furdalás. Ami állatoknál gondolom nem létezik, mint ahogy szerelem sem. Az embernél viszont igen.
2010. ápr. 20. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/82 anonim ***** válasza:

Régen a vallásfilozófia oktatása Isten létezése melletti érvekkel kezdődött, mint a teleológiai, kozmológiai, morális és ontológiai érv bemutatása, aztán ezekre a konklúzió nagyjából ez volt: „hát, ezek nem sokat bizonyítanak.” Aztán az Isten elleni érvek következtek – a rossz problémája és hasonlók –, és ezek után a kurzus végén a hallgatóknak általában úgy tűnt, hogy összességében inkább Isten nemléte felé billen a mérleg.

Az ember úgy van „programozva,” hogy automatikusan hiszünk pl. más emberek létében, automatikusan hiszünk a múltban és a külvilágban. És ugyanez igaz az istenhitre is. Nem támaszkodhatunk csak a racionális és vitatható istenérvekre. Szerintem jó néhány érv szól Isten léte mellett, de nem ez a helyes út egy hívő számára, a hit nem nyugodhat érveken.

Az érvek fontosak. Vannak olyan emberek, akiket az érvek ereje győz meg Isten létéről. A legtöbb ember nem így tér meg, de van ilyen eset is, például C.S. Lewis. Aztán az érvek erősíteni tudják a hitet. Tegyük fel, hogy keresztényként ingadozik a hitem. Ha találkozom egy jó érvvel Isten mellett, akkor az megerősíthet engem.

A más elmék, más emberek léte melletti bizonyítékok nem erősebbek, hanem gyengébbek, mint az Isten léte melletti érvek.

Egyértelműen ésszerű hinni más emberek létezésében, akkor hát miért nem áll ugyanez a teizmusra?

Nemcsak hogy nincs szükség Isten melletti érvekre, de ezek még zavaróak is. Nem játszanak semmilyen ésszerű szerepet, egyedül arra ösztönzik az embereket, hogy ne higgyenek Istenben érvek nélkül.

Van bizonyos szerepük az istenérveknek, de csak korlátozott mértékben fontosak. A hívő útja nem érveken alapul.

2010. ápr. 20. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8 9

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!