Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » A ballásos emberek számára...

Mojjo kérdése:

A ballásos emberek számára miért tűnik az logikusbbnak, hogy egy intelligens lény létezett és létezik öröktől fogva, nem pedig egy élettelen és tudattalan jelenség?

Figyelt kérdés

#Kacsatenyésztés
2016. jan. 13. 10:26
1 2 3 4
 1/34 A kérdező kommentje:
Vallásos, nem ballásos, elnézést.
2016. jan. 13. 10:26
 2/34 anonim ***** válasza:
52%

Nem tűnik így logikusabbnak, egyszerűen csak úgy tűnik, hogy így van és nem másképp.


Különben sem a logika körül forog a világ. (Például a fizika a szubatomi részecskék szintjén már cseppet sem logikus: amikor egy részecske egyszerre lehet két helyen, vagy amikor egy részecskének a tömege sokkal kisebb, mint az alkotórészeinek az össztömege.)

2016. jan. 13. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/34 anonim ***** válasza:

Az előző topikban válaszoló vagyok...


Egy gyors kérdés: idő nélkül lehetséges a változás? Csak a szemléltetés végett: ahhoz, hogy a karunkat x pontból y pontba mozgassuk ahhoz z időre van szükségünk. Idő nélkül létezhet az a fogalom, hogy mozgás?

2016. jan. 13. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/34 A kérdező kommentje:

Kedves 3-as válaszoló!


Nehéz kérdés. Triviálisan jönne az a válasz, hogy "nem", de nem vagyok meggyőződve ezen válasz helyességéről, akármilyen meglepő. Pl egy fekete-lyuk eseményhorizontja mögött megszűnik az a fogalom, hogy idő, mégis képes változni a feketelyuk. Ez egy nagyon naív megközelítés tőlem persze, de abból adódik, hogy nem vagyok szakember. Erre a kérdésre pedig csak végtelenül naív válaszok léteznek olyanoktól, akiknek nincsen hatalmas tudása és rálátása a témára.


Felteszem, a gondolatmeneted kifejtéséhez szükséges feltételeznünk, hogy a válasz "nem". :)

2016. jan. 13. 11:12
 5/34 Molyember ***** válasza:
95%
Ez hosszú és bonyolult. Ha igazán érdekel a téma, akkor olvass filozófusokat a témában. Legjobb, ha nem csak istenérveket keresel, hanem ellenérveket is. Kezdésnek annyit, hogy a kérdésedből nem jön le, miért lenne logikátlanabb egy értelmes lény léte, mint a semmié. Emellett nincs tisztázva, mit jelent a "lény" kifejezés. Mit jelent az "öröktől fogva". Jól bele lehet mászni, a végén úgyis csak area jössz rá, hogy ezt mindenkinek magának kell eldöntenie, nincs végső válasz. Ráadásul én is feleslegesen írtam ezt a választ, holnap úgyis még kb. négyen fognak ilyesmit kérdezni, pedig soha nem olvastak el semmit a témában, és nem csak a kifejtés hossza miatt nem lehet nekik válszolni, hanem mert úgysem értik. Akik valláskritikában a Gyakoriig jutnak, nem érdeklődnek igazán, csak buták, ezért beképzeltek. Te ne legyél ilyen, olvass sokat. Nagyon-nagyon sokat.
2016. jan. 13. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/34 A kérdező kommentje:

Molyember: az érdeklődésemhez mérten olvasok sokat a témában, ne aggódj, de itt kifejezetten egy konkrét ember véleménye érdekelt, amellett pedig nem bánom, ha még másik is kifejtik a saját véleményüket.


A kérdésemnek számomra nem az a lényege, hogy a témáról magáról kiderítsek valamit - az általad említett okokból az itt baromi nehéz lenne -, hanem az, hogy lássam, hogyan is gondolkoznak itt az emberek erről. Sokkal inkább az emberi elme működése érdekel, amit a gondolatokon keresztül lehet itt és most kicsit vizsgálni, mintsem az, hogy most kiderüljenek nagy igazságok. De egyébként azzal, hogy ezt leírtam, már torzítom valószínűleg az eredményeket, de hát ez van...

2016. jan. 13. 11:48
 7/34 anonim ***** válasza:

Sajnos nem tudom most hosszan kifejteni, de talán nem is kell, úgy látom aktívan itt vagy és nem kell 1 napot várni a válaszra, szóval gyorsan tudunk kommunikálni. :)


A feketelyukon belüli időnélküliséget gondolom tudod, hogy csak feltételezzük, nyilvánvalóan nem tudjuk mérni, tehát nem tudhatjuk tényleg így van-e.


Visszakanyarodva a témához: ugya még mindig elméletekről beszélünk és arról, hogy melyik a valószínűbb.


Nagyon egyszerű az én elméletem: kialakulni nem tud idő idő nélkül. Ahogy tér sem tud kialakulni idő nélkül. Magától, tudattalanul. Csakis egy tudatos entitás tud úgy dönteni, hogy változást jelző időt hoz létre és teret ahol ezek a változások végbemehetnek. Innen már akár magára is hagyhatta, vagy mindent megteremthetett, ez most részletkérdés.


Te hogyan képzeled el az idő és tér kialakulását tudatosság nélkül? Nem kötözködés, tényleg érdekel az elméleted.

2016. jan. 13. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/34 anonim ***** válasza:
Nézd, ha komolyan belegondolsz, melyiket könnyebb elhinni? Hogy egy öreg szakállas bácsi teremtett itt mindent, vagy egy végtelenül kicsi és végtelenül sűrű pontból keletkezett az egész univerzum. Számomra mindkettő egyformán hihetetlen.
2016. jan. 13. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/34 anonim ***** válasza:
Na jó, csak az egyikre vannak bizonyítékok.
2016. jan. 13. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/34 anonim ***** válasza:

2. válaszoló vagyok, van pár percem, megpróbálom bővebben kifejteni.


Akár a vallások, akár a természettudományok felől közelítünk a "Nagy Kérdéshez" hamar oda jutunk, hogy azok válaszai emberi ésszel felfoghatatlanok, emberi nyelveken, emberi fogalmakkal megfogalmazhatatlanok.


Jól írja Molyember, hogy bizonyos alapfogalmakat tisztázni kéne, mielőtt operálnánk velük, de ha ezt megpróbáljuk, igencsak nehézségekbe fogunk ütközni.


Sőt, én még tovább megyek, és ott kezdeném, hogy eleve már azt tisztázni kéne, hogy mi is az a logika?


Mi, itt automatikusan az arisztotelészi "vagy igen, vagy nem" logikára gondolunk, ez annyira beleivódott az európai kultúrkörbe. De ez csak egy a több létező logikai rendszer közül. Az igen-nem számos más módon is alkothat viszonyrendszert egymással, nem csak kizárásos alapon. Csak a szemléltetés kedvéért álljon itt például a buddhista logika (az alábbi írással ellentétben nem Nágárdzsuna nevéhez kötődik, hanem lényegesen korábbi):

[link]

de említeném még a dzsainista logikát is, mely a buddhistnál is összetettebb (nem négyféle, hanem hétféle viszonyt ismer).


Ami az arisztotelészi rendszerben egyáltalán nem logikus, az egy buddhista vagy dzsainista logikai megközelítésben még minden további nélkül az lehet.


Visszakanyarodva a "Nagy Kérdéshez": ez tehát a tudomány felől ugyanúgy megválaszolatlan nyitott kérdés, mint a kereszténység felől.


A kereszténység azonban egy huszárvágással megoldja ezt a gordiuszi csomót. A korai keresztény (és a mai ortodox) teológia az úgynevezett "apofatikus teológia", vagy "negatív teológia". Ez abból indul ki, hogy a végtelen Isten a véges emberi elmével fel nem fogható.


Pozitív állításokat csak szűkös keretek között fogalmazhatunk meg Róla, de valójában csak negatív állításokkal, tagadásokkal írhatjuk Őt körül. (Pl. végtelen, kiismerhetetlen, láthatatlan, felfoghatatlan stb,. csupa fosztóképzős jelzővel.) Mindez nem csak Isten személyére vonatkozik, hanem mindenre, ami közvetlen kapcsolatban van Istennel, például a teremtés művére, azaz a világmindenség keletkezésére és alapműködésére is.


Azzal, hogy az apofatikus teológia kimondja Isten kiismerhetetlenségét, egy kerekebb, egészebb és pontosabb leírást ad a világról, mint a tudományos álláspont, amelyik ezt nem mondja ki, és ráadásul úgy csinál, mintha nem is így lenne.


És ebből a szempontból nézve máris "logikusabb" a teológiai megközelítés, mint a tudományos - a logika szót most hétköznapi értelemben használva.


A "Nagy Kérdésre" tehát a tudomány nem képes választ adni, de az apró részletek terén (ősrobbanás, evolúció) teljesen korrekt válaszokat ad. Ez viszont nem asztala a teológiának.


Így tehát a teológia és a természettudomány harmonikusan egészítik ki egymást, az egyik adja az alapkeretet, a másik pedig a részleteket.

2016. jan. 13. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!