Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » A (zsidó-keresztény) Isten...

A (zsidó-keresztény) Isten létezése kapcsán ti milyen érvelési hibákkal találkoztatok eddig?

Figyelt kérdés

Én személy szerint ezekkel, de gondolom ezek már mindenki számára ismerősek:


- Körkörös érvelés (a Biblia igaz, mert a Biblia azt írja)

- Bizonyítási kényszer áthárítása (nem tudod cáfolni, ezért létezik)

- Közvélekedésre hivatkozás (létezik, mert sokan hisznek benne)

- Nemtudás, mint érv (nem tudom hogyan történt, ezért isten műve kellett hogy legyen)

- Tekintélyre hivatkozás (elismert tudósok is hisznek benne)

- Anekdotikus érvelés (egyszer megjelent előttem Jézus)

- Személyes kétely (én nem majomból fejlődtem ki, engem isten teremtett)


Ti milyen érvelési hibával találkoztatok még? És szerintetek melyik a leggyakoribb?


2015. szept. 3. 18:42
1 2 3 4 5
 1/41 anonim ***** válasza:
95%

Személy szerint a szalmabáb-érveléssel elég sokszor találkoztam már, amikor ők kitalálnak valami saját elképzelést egy tudományos fogalomról, amit soha senki sem állított rajtuk kívül, és azt próbálják cáfolni.

Például, hogy egy kőből lett az élet.

2015. szept. 3. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/41 anonim ***** válasza:
29%

Ez mind előfordul. Nem is ritkán. Viszont a világon minden érvnek van gyenge pontja, hibája. Játszunk. Mondok neked egy istenérvet, ezt magyarázd meg, hogy érvelési hiba:

Torinói lepel.

2015. szept. 3. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/41 anonim ***** válasza:
63%

A Torinói lepel mitől bizonyíték isten létére? Még a valódisága is vitatott. De még ha el is fogadjuk hogy valódi, az mitől bizonyíték egy transzcendens lény létezésére? A torinói lepel legjobb esetben is maximum a történelmi Jézus létére lenne bizonyíték, semmi többre.


De mondom, valódisága is erősen vitatott.

2015. szept. 3. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/41 Clark Kent.. ***** válasza:
68%

Nem értem, hogy a Torinói lepel hogy lehet vitatott, amikor egy kis utánajárással tisztázható, hogy teljes mértékben koholmány az egész.


Az evangéliumok szerint Jézust a korabeli, zsidó szokás szerint temették el. Ez annyiból állt, hogy a testét több lepedőbe csavarták, a fejére pedig keszkenőt tettek.


Ezzel szemben a Torinói lepel egyetlen egy lepel, amin egy emberalak látható...


Úgy koholmány az egész, ahogy van.

2015. szept. 3. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/41 anonim ***** válasza:
82%

Az "istenérv" egy létező filozófiai fogalom. Istenérveket fogalmaztak meg, nem teológiai, hanem határozottan filozófiai aspektusból például Szent Anzelm, Aquinói Szent Tamás, Descartes, Pascal és még mások is.


De az általad felsoroltak közül egyik sem szerepel az ő istenérveik között.


Ha ez a téma valóban érdekel, (és nem csak provokáció a kérdésed) akkor javaslom Turay Alfréd Istent kereső filozófusok c. művét. Pdf-ben letölthető a netről.

2015. szept. 3. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/41 anonim ***** válasza:
Isten létének kérdése nem filozófiai, hanem természettudományos kérdés. Éppen ezért az általad említett "istenérvek" irrelevánsak, mert az igazságtartalmuk nem ellenőrizhető.
2015. szept. 3. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/41 A kérdező kommentje:

Kedves 5. hozzászóló!


A kérdésemben nem használtam a "istenérv" fogalmát, és a kérdésem nem filozófiai.

2015. szept. 3. 19:34
 8/41 anonim ***** válasza:
#5 Kár, hogy már mindet megcáfolták.
2015. szept. 3. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/41 anonim ***** válasza:
0%

# 8


Ja. Lenin elvtárs.

2015. szept. 3. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/41 anonim ***** válasza:
78%

"A kérdésemben nem használtam a "istenérv" fogalmát, és a kérdésem nem filozófiai."


Ha Isten léte vagy nem léte melletti érvelés nem számít filozófiai kérdésnek, akkor mégis milyen kérdés ez szerinted?

Őszintén érdekelne!

2015. szept. 3. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!