Kedves fundamentalista keresztény barátaim! Mi a hiba a különböző kormeghatározási módszerekkel?
Vannak, akik szerint a Föld mintegy 6000 évvel ezelőtt keletkezett (tehát körülbelül Krisztus előtt 4000-ben) Mások elutasítják ezt és csak ahhoz ragaszkodnak, hogy az emberiség keletkezése datálható erre az időpontra.
Ezt az elméletet azonban többféle kormeghatározási módszerrel meg lehet cáfolni. Csak néhányat említenék:
1. Szénizotópos vizsgálattal emberi tevékenységre utaló jeleket találtak már időszámításunk előtt húszezerből is. Ezek persze nem a "csúcstechnológia vívmányai". Agyag edényekről és ehhez hasonló hétköznapi tárgyakról van szó, melyet az akkori emberek használtak. Vagy talán a majmok készítették őket?
2. Sok fundamentalista szerint az özönvíz-katasztrófa Krisztus előtt 2000 körül történt. Miként lehetséges, hogy - a írásos emlékek elterjedésének köszönhetően - már Krisztus előtt 6000-től fogva több nagy birodalom történelme megszakítás nélkül nyomon követhető.
Például az egyiptomiak mindent pergamenre vetettek az évi búzaterméstől a rabszolgák számáig. Ha az özönvíz Időszámításunk előtt 2000-ben volt, akkor ebben az időszakban nem készülhettek volna ilyen részletes feljegyzések.
Vagy mindez csupán hamisítvány lenne? Ebben az esetben hogyan voltak képesek Egyiptomban, Kínában, az amerikai kontinensen stb. elhelyezkedő birodalmak egymással összefüggő hazugságokat kreálni úgy, hogy azok összevetésével sem lehet ellentmondást felfedezni?
Végezetül egy kompromisszum: gyengítené-e bármilyen módon az Istenbe vetett hiteteket, ha elfogadnátok, hogy az emberiség már több tízezer évvel ezelőtt a Földön volt?
Kedves Kérdező!
Szaporítanám a listádat :)
3. Vannak fák, melyek évgyűrűszám alapján idősebbek, mint 6000 év, erre mi a megyarázat?
4. A sarkoknál minden évben keletkezik egy új jégréteg, fúrások alapján ezen rétegek száma jóval több a 6000-nél, erre mi a magyarázat?
5. Ha az összes állat egy időben teremtődött, miért nincs a dinoszaurusz csontok mellet, vagy azokkal egy geológiai rétegben emberi, vagy akár ma élő állati maradvány?
Kedves akármilyen meggyőződésű Barátom! Barátaim!
Hívő katolikusként én is ugyanolyan kíváncsi vagyok erre, mint Ti! :)
Hadd szögezzem le, hogy Mi nem hisszük ezt, még mielőtt valaki ránk aggatja. :) Az Egyháznak nem a tudomány kétségbevonása a célja, sőt, nem is törekszik a helyének az átvételére. Békésen megférünk egymás mellett. Persze mindig van valaki, aki az egyik oldalon átlépi a "hatáskörét" - a saját szakállára természetesen.
Nem vagyok megszólított, a meghatározás értelmében, miszerint a "fundamentalisták a vallási tanítások szó szerinti értelmezését szorgalmazták. "
Néhány gondolatom elmondanám: a szó szerinti értelmezés MÁS a tudomány és a technika és más a vallások szakrális szövegeinek és az ide tartozó a műalkotások, különösen a költemények estében. A tudomány és technika szavai azt jelenti csak, amire használják, erre nagy súlyt fektetnek. Egy matematikai levezetést a világ matematikusai megértenek, mert egyezményes jelek vannak rá, hogy kifejezzék magukat.
Nem így van egy költeménynél-
"Kinyílik a táj,
lehunyódik a táj-
az üresség öntözi szélét!
A rét, a liget
itt mind a tied,
de nem lelhetsz soha békét.
Az élettelen avar is röpül.
Ne hidd, hogy a rögben alhass.
Madárka sír, madárka örül,
néz a hatalmas.
A mult se pihen:
új percek méreg-csöppjeiben
elomolva őrzi részét.
A holt vadlúd, bár tolla se lebben,
röpül a zúgó szárnyu seregben
s röptében üli fészkét."
Weöres (Harmadik szimfónia) sorait olvasom, a jelentés felhőjében vagyok - és a pár sorról 10 oldalt tudnék -tudományos - magyarázattal írni, és teljesen soha nem tudnám kifejteni, annyi mindent jelent.. Lefordítani? soha nem fogja "úgy" megélni a verset, aki fordításban olvassa, mint aki anyanyelvén..
A szakrális szövegek is ilyen "jelentés felhőben" vannak.
Gabriel García Márquez írja, a szakrális szövegeknél minden egyes mondat az egészet tartalmazza. Ahogy cseppben tükröződik a tenger? nem tudom, de tény, hogy más szerkezetűek a szakrális szövegek (ne csak ker.-re gondoljunk, mindre) Az olvasó saját tudatállapotától függ, mit fog fel ebből. A kémiában elég elmélyedni, a vegyészek megértik egymást, a műszaki leírásnál szigorú követelmény az egyértelmű, egzakt értelmezés.
Ha elolvasol egy például Ady verset 20 éves korodtól 5 évente, meglepődhetsz, mennyire mást mond, mindig újat és újat -holott 20 évesen is tetszett, értetted...
A teremtésmítoszok sem tudományos szövegek. Sajátos helyet foglalnak el ősképszerűségükkel még a szakrális iratok közt is. A számok bennük nem matematikai műveletekhez tartoznak. A mitikus (nem mint mítosz, hanem időprincípium) idő más, mint a történeti idő. A teremés szakadatlanul zajlik. A Golgota keresztje szakadatlanul áll, a feltámadás szakadatlanul zajlik....
És még egy fontos:
A kereszténységnek nincs teremtésmítosza, ez fontos: ez a jel: a kinyilatkoztatás egyik legfontosabb része: benned mikor születik meg Isten? Nem külső - mitologikus -történet utáni kullogás - a te megismerésedre, szívedre van bízva az üdvözülés! A 30 éve béna beteget Jézus úgy gyógyítja, megkérdezi tőle: akarsz-é meggyógyulni?
Ha az akarat béna, a Jóisten sem tud segíteni.
"Isten országa tibennetek van"
-aa-
"4. A sarkoknál minden évben keletkezik egy új jégréteg, fúrások alapján ezen rétegek száma jóval több a 6000-nél, erre mi a magyarázat? "
Nem vagyok fundamentalista, de mikor néztem Hovint videóid, erre azért kaptam egy elfogadható magyarázatot.:
Ezek a bizonyos jégrétegek a lehűlések és felmelegedések során alakulnak ki. A legegyszerűbb ilyenkor az évszakok váltakozására asszociálni, amik igen, okoznak rétegeket, de nem az összeset. Évszakokon belül is vannak hidegebb-melegebb időszakok, legyenek ezek akár napok-hetek akár hosszú órák. Így aztán a jégrétegek nem az évszakok váltakozását mutatja nagy számban, hanem a hideg-meleg váltakozásokat, amik egy évben többször is lehetnek.
ui.: Újra mondom, hogy nem vagyok még csak keresztény sem, de ezzel a magyarázattal én megtudtam békélni, mint laikus.
4. A sarkoknál minden évben keletkezik egy új jégréteg, fúrások alapján ezen rétegek száma jóval több a 6000-nél, erre mi a magyarázat?
5. Ha az összes állat egy időben teremtődött, miért nincs a dinoszaurusz csontok mellet, vagy azokkal egy geológiai rétegben emberi, vagy akár ma élő állati maradvány?
Csak erre a kettőre:
4. Nem évente keletkeznek, hanem a hideg-meleg változásakor. Tehát évente jóval több, mint 1 réteg keletkezik. A fák évgyűrűi sem évenként keletkeznek, de erre most pontosan nem emlékszem, hogy hogyan
5. Találtak, sőt emberi lábnyomokat is. Több millió éves szénben emberi használati tárgyakat. Erre a "tudomány" azt mondta, hogy az UFO-k hagyták itt... National Geographic... Ja, azt is mondja, hogy az UFO-k hozták létre az embert, nem az evolúció.
C14 izotópos vizsgálat hibái:
Gondolom, most jön a fröcsögés, meg a szokásos személyeskedés, és nem fogtok ezeknek utánanézni...
Úgyhogy búcsúzom is!
Jézus a lelketekkel
6-os válaszoló!
Az 5-ös pontra: Egyrészt a világon kirívóan kivételes eset ez a szénben való lábnyom eset.
Másrészt mi bizonyítja, hogy a lábnyom a szénnel együtt több millió éves?
Harmadrészt a National Geo egy ismeretterjesztő csatorna, de ez nem jelenti azt, hogy ne adnának le, csupán érdekes (ámde valótlan) dolgokat is, elgondolkodtató hipotéziseket. Nem ezzel a csatornával kéne előhuzakodni.
A C14-hez meg csak annyit, hogy 7 másik kormeghatározó készülékes módszer van még a világon, ha egyet cáfolsz, az nem sok mindenen változtat.
+ A C14 alig 50-60 ezer évre visszamenőleg ad adatokat. Amire azt mondjuk, hogy több százezer, több millió éves, azt nem ezzel a módszerrel állapítottuk meg.
A linket pedig a változó tényezőkkel próbálja cáfolni ezt a kormeghatározót, de már nem foglakozik az ezeket a változásokat kompenzáló számításokkal és eljárásokkal. Ezért nem vélem egy kerek cáfolatnak.
ui.: Azzal nem oldasz meg semmit, ha gyorsan mondasz valamit, aztán egyből búcsúzol. A viták elsősorban nem csak a vitapartnerek -ért/miatt hanem az azután olvasók miatt is zajlik.
Kedves Kérdező,
Ha esetleg tudsz angolul és érdekel az egyiptomi időszámítással kapcsolatos ellentmondás, ajánlom ezt a cikket elolvasásra:
Köszönöm a válaszokat!
A cikkel kapcsolatban felmerült bennem egy észrevétel. A szerző szerint az egyiptomi időszámításban nem szerepeltek szökőévek, ezért az csak minden 1460. évben volt pontos. Ezt egy elromlott órához hasonlítják, amely naponta csak kétszer mutatja a pontos időt.
Ezzel kapcsolatban az a kérdésem, hogy nem érzed eltúlzottnak a hasonlatot? Tegyük fel, hogy 1460 darab szökőév hiányzott az egyiptomi időszámításból. Ha nem tévedek, ez 1460 plusz nap beiktatását jelenti (ami nagyjából 4 év). Más szavakkal az egyiptomi időszámítás 1460 évenként késett 4 évet.
Amennyiben ragaszkodunk a Biblia szó szerinti olvasatához, akkor nem ezen a négy esztendőn múlt, hogy számos feljegyzett egyiptomi esemény évszázadokkal az özönvíz előtt történt. Te mit gondolsz erről?
Kedves #4-es!
"Nem vagyok fundamentalista, de mikor néztem Hovint videóid, erre azért kaptam egy elfogadható magyarázatot"
Ki videóit?
Mármint Kent Hovind?
Először is leszögezném hogy jómagam sem vagyok semmilyen fundamentalista, de úgy érzem közös érdekünk hogy ezt tisztázzuk.
Nem szoktam senkit sem így bírálni, de ezt ki kell mondanom.
Kent Hovind egy megrögzött fiatal-föld fundamentalista kreacionista keresztény.
Számtalan hitelesnek tűnő állításáról hullott már le a lepel, és ha van időd felnézni a YouTube-ra, több ezer videót láthatsz amelyek megcáfolják őt.
Ha utánanézel, láthatod hogy képzettsége is alig van. A doktori címéért is fizetett, mivel a doktori disszertációja egy halom csapnivaló ömlengés: [link] )
Olvass bele és meglátod miért.
Itt egy geológiai blog mely kivesézi Hovind jégrétegeit:
Erősen tanácsolom, hogy ha tudományos adatokat keresel, Hovindot messze kerüld el.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!