Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Hogyan lehetséges a mindenható...

Hogyan lehetséges a mindenhatóság?

Figyelt kérdés
Képes-e egy mindenható teremteni egy olyan követ, amit nem bír felemelni? Vagy talán képes átlépni a logika határait? És úgy megteremteni ezt a követ, hogy az általunk ismert logika határain belül marad? De ha mondjuk egyszerre logikusan és a logika határait átlépve cselekszik, az már paradoxon, és azok következtetéseit értelemszerűen nem szoktuk elfogadni (pl jövendő-paradoxon, szoritész-paradoxon). Amúgy azthiszem, a keresztények egyébként is úgy definiálják a mindenhatóságot, hogy mindent meg tud tenni, ami nem lépi át a logika határait

2015. júl. 30. 14:52
1 2 3 4 5
 1/50 anonim ***** válasza:
67%
2015. júl. 30. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/50 anonim ***** válasza:

Valószínűleg létezik olyan dimenziója a világnak, amely ki tudna termelni NEKED IS meg másoknak is egy olyan választ, amely megmutatja SZÁMODRA meg SZÁMUKRA, hogy hogyan létezik olyan, hogy a mindenhatód, mindenhatótok tud olyan nehéz követ készíteni, amit nem tud felemelni, és mégis fel tudja.



Talán nem létezik más, mint amit a mindenható teremtett és talán nem történik más, mint amit ő akart.


Ha én lennék a mindenható, akkor tuti azt mondanám neked, hogy fiam, én teremtettelek, és te egy hordóban rekedt egérke vagy, aki futkos körbe-körbe a hordó alján és úgy vélekedik, hogy a hordó végtelen hosszú.


El lehet úgy is képzelni a logikát, mint egy eseményt, ami az emberi koponyában történik. Ha így nézünk rá, akkor nem nehéz elképzelni, hogy lehet abban a koponyában bármi, az N-Ufók attól ugyanúgy fognak az illető számára felfoghatatlan dimenziókban repülni.

2015. júl. 30. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/50 anonim ***** válasza:
68%

magyarázd el egy prokarióta baktériumnak a részecskefizikát, de úgy hogy értse, sőt egy másiknak is el tudja magyarázni


ha sikerült akkor lehet, hogy nekünk is van reményünk megérteni a mindenhatóságot

2015. júl. 30. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/50 Mojjo ***** válasza:
75%

Igen, kedves egyes hozzászóló, sajnos ez egy szomorúan esetlen válasz a kérdésre. Nem tartom kizártnak, hogy lehet értelmes választ adni apológiai szempontból, de sajnos ez nem az. "Nem foglalkozunk a kérdéssel, mert hülyeség" - hát köszi :D


A kérdés valid. Egyrészt van egy vicc:

Megy az agresszív kismalac az erdőben. Egyszer csak eléugrik a jótündér és azt mondja:

- Szia kismalac. Mivel jó kedvemben vagyok, lehet két kívánságod. Kívánj bármit, teljesíteni fogom!

- Bármit?

- Igen, bármit.

- Oké, akkor látod ott azt a fát? Verj bele egy szöget, amit senki nem tud kihúzni onnan.

A tündér megy, beleveri a szöget a fába, majd kérdi az agresszív kismalactól:

- És mi lenne a második kívánságod?

- Most húzd ki.


Namost, ezt istennel is meg lehet csinálni, helyettesítsük be a tündér helyére. Nem háromszögű négyszög. Nem sárga és nemsárga. Bár nemhogy isten, de még egy egyszerű parasztlány is képes volt arra a mesében, hogy Mátyásnak vigyen is ajándékot, meg nem is, állatháton menjen, meg nem is stb stb, de most tekintsünk is ettől el.

Szóval nem háromszögű négyszög, hanem egy egyszerű kérdés: képes-e meghaladni saját magát. Felteheted ezt az emberrel is: képes-e az ember olyat alkotni, ami túlmutat a saját képességein. Jé, ez egy teljesen valid, értelmezhető kérdés. Amint itt az ember helyére istent helyettesítjük, jön a kifogás, hogy jajj, kérem, ez nonszensz. Ez a védekezés nonszensz :)


Szóval a kérdés áll: képes-e Isten olyat alkotni, ami túlmutat a saját képességein. Ha nem képes, akkor nem mindenható, nem képes mindenre. Ha képes, akkor pedig nem ő a "legnagyobb, ami elképzelhető" (alias Anzelm ontológiai istenérve) - túl lehet haladni.

2015. júl. 30. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/50 Ozmium42 ***** válasza:
66%

A logika határa nem egy kerítés, amit át lehet ugrani, ha elég magasra tudsz ugrani. Ami nem logikus, az hülyeség, ha úgy tetszik, nyelvtanilag értelmetlen mondat. Ha nonszensz dolgot kérsz, akkor nem kérsz semmit.


Ami Istent illeti én nem abban kételkedem, hogy mindenható, hanem hogy hat-e egyáltalán. Mondjuk ne teremtsen felemelhetetlen követ, amit aztán felemel, hanem vegyünk egy sima követ, amit már nem kell teremteni, mert van, és akár egy ember is fel tudná emelni, na emelje fel azt, érdekesebb kísérlet lenne. A kihívás nem csak Istennek szól, hanem angyalainak is, és az ellene lázadó ördögöknek, démonoknak, meg a holtak szellemeinek is. Lássuk, hogy hatnak-e egyáltalán, aztán vizsgálhatjuk, hogy a hatásuknak vannak-e korlátai.

2015. júl. 30. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/50 Mojjo ***** válasza:
63%

A mindenhatóság és mindentudóság önellentmondásairól egy érdekes szócikk, ha esetleg valakit érdekel:

[link]

2015. júl. 30. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/50 anonim ***** válasza:
80%

Szerintem nem azt jelenti a mindenhatóság, hogy logikailag lehetetlen (és értelmetlen) dolgokat tud valaki megcselekedni, hanem az, hogy mindent képes megtenni, ami logikailag lehetséges.


A személyes véleményem ezen felül az is, hogy Istennek olyan módon is lehetséges lehet a logikai nonszensz, illetve bármifajta lehetetlenség áthidalása, ami emberi képzelőerővel, (de pláne) emberi okoskodással felfoghatatlan.

2015. júl. 30. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/50 Mojjo ***** válasza:
47%

Kedves hetes hozzászóló!


Pont ezt írom, hogy az a védekezés, hogy "dehát a kérdés logikai nonszensz" sajnos nem állja meg a helyét. A kérdés csak egy szemléletése annak a valódi kérdésnek, hogy Isten képes-e olyat teremteni, ami valamiben meghaladja őt magát. Ebben az égvilágon semmi logikai ellentmondás nincs. Megkérdezheted, hogy az ember képes-e olyat teremteni, ami valamiben meghaladja őt. És igen, képesek vagyunk gyorsabb, erősebb, és valószínűleg képesek leszünk okosabb dolgokat teremteni magunknál. De ha nem lennénk képesek, a kérdés attól még teljesen jogos. Istenre vonatkoztatva ugyanúgy jogos ez a kérdés, és akár igen, akár nem a válasz, bebizonyosodik, hogy Isten nem mindenható. Ilyen egyszerű ez.


Csak úgy mellesleg, ha Isten teremtett mindent, nem ő teremtette a logikát is? Nem ő fektette le a logika szabályait? Ha ő teremtette a logikát, már nem tud változtatni rajta? Szóval itt is vannak gondok...

2015. júl. 30. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/50 anonim ***** válasza:
60%

Kedves #8-as válaszoló!


"Istenre vonatkoztatva ugyanúgy jogos ez a kérdés, és akár igen, akár nem a válasz, bebizonyosodik, hogy Isten nem mindenható. Ilyen egyszerű ez."


Az, hogy számodra ez következik, hogy te bizonyítottnak vélsz egy állítást ezen alapon, ez nem értem mennyiben kötelezné egy mindenható Istent bármiben is.

Számomra az okfejtésed mindössze arra "bizonyíték" hogy pl egy a maga viszonylag szűk horizontjából szemlélődő kisegérke képességeit is meghaladja annak felfogása, miközben egy pad lába körül szaladgál, ahogy közben a padon űlő ember József Attilát olvas, beleértve az említett ember cselekvésére vonatkozó motivációit, annak hogyanját, általa kiváltott emóciókat, stb, stb...

Valamint azt is bizonyítja, hogy olyan emberek (is) szoktak előszeretettel Istenről, transzcendenciáról beszélgetni és nagy okosságokat megfogalmazni, akik közben a saját korlátaikat, a valóság korlátainak képzelik...


"Nem ő fektette le a logika szabályait? Ha ő teremtette a logikát, már nem tud változtatni rajta? Szóval itt is vannak gondok..."


De igen, úgy gondolom, hogy ha akar(na), tud(na) változtatni rajta, mint ahogyan a természet törvényeit is ő fektette le, ami(ke)t adott esetben fel is tud fűggeszteni.

Kérdés, hogy milyen indíttatásból tesz, avagy nem tesz ilyesmit. Valamiért úgy gondolom, a tévedés kockázatával, hogy az őt mindíg előszeretettel kétkedve boncolgatók kiváncsiságának kielégítése okán, vagy pusztán a tévedéseikben elbizakodottak megalázása miatt még nem tesz ilyet...

2015. júl. 30. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/50 Mojjo ***** válasza:
71%

Kedves kilences válaszoló!


Akkor ezek szerint megegyezhetünk abban, hogy a kérdésnek van létjogosultsága, nem nonszensz, és ha logikai nonszensz lenne, akkor sem lehetne ezzel a kérdést elhárítani, tekintve, hogy Isten uralja a logikát magát is. Épp ezért érdemes elmélkedni a válaszon is. Ennek örülök, az első kör letudva. Szóval mi lenne a te válaszod? Képes Isten olyat teremteni, ami meghaladja saját képességeit? És mire következtetsz a válaszból?


Egyébként nem, pont nem az a kérdés, hogy milyen indíttatásból tenne Isten ilyesmit. Az a kérdés, hogy képes lenne-e rá. Tökmindegy, hogy valójában nincs hozzá kedve, indíttatása, akármilye és valójában nem csinálja meg, mi egy elméleti lehetőséget taglalunk, a képességeiről.

2015. júl. 30. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!