Ti hogyan jöttetek rá, hogy Isten nem létezik?
Arra lennék kíváncsi, hogy melyik volt az a pont az életetekben - már ha volt ilyen - amikor rádöbbentetek arra, hogy a vallások ígéretei üresek?
Nekem egy hosszú folyamat volt, ami azzal kezdődött, hogy ugyan nagyon vallásos nevelést kaptam, sosem éreztem jól magam az istentiszteleteken. Nem értettem, hogy miért. Ahogy az iskolában egyre többet megtanultam, egyre több kérdésem lett, amire egyszerűen hiába kérdeztem anyámat, és a többi hívőt, egyszerűen nem kaptam választ, vagy csak olyan válaszokat kaptam, amelyek finoman szólva hiányosak voltak, de kénytelen voltam elfogadni őket, ami valahogy rossz érzéssel töltött el. (Akkor még nem ismertem a kognitív disszonancia fogalmát)
(pl.: a kérdésemre, hogy "Ha a világ csak 6000 éves, akkor hogyan láthatjuk a több százezer fényévre lévő csillagok fényét?" azt a választ kaptam igen hívő nagybátyámtól, hogy "Azt csak a Jóisten tudhatja")
Aztán jött az egyetem, majd a "munka világa" megélhetési gondok, végül kivándoroltam Angliába, megszakadt a kapcsolat az übervallásos családi háttérrel, teljesen más környezetbe kerültem. Már nem jártam istentiszteletekre, mivel úgy éreztem, hogy az én tudok hinni Istenben úgy is, hogy nem járok templomba. (Ez így utólag igen vicces)
Aztán egy vasárnap eszembe jutott pár kérdés, és úgy gondoltam, hogy akár az interneten is utánanézhetnék ezeknek, hátha valaki tud ezekre választ. Hát tudott, találtam rengeteg oldalt, ahol annyira erőltetetten próbálták beleilleszteni a Biblia szövegét a modern tudományos ismeretek közé, hogy egyszerűen olvasni is fájdalmas volt, még az én minimális tudományos ismereteimmel is.
Aztán rátaláltam a Rational Wikire, ahol egy olyan válaszra bukkantam, ami addig eszembe se jutott: hogy egészen egyszerűen nem igazak a Biblia állításai, és azért nem is lehet őket beilleszteni az ismereteink közé. Most lehet röhögni, de tényleg el sem bírtam addig képzelni, hogy esetleg a Biblia nem igaz, viszont ahogy elképzeltem, hogy mi van, ha nem igaz, tulajdonképpen maradéktalanul választ kaptam az össze kérdésemre a csillagok fényétől kezdve Káin gyermekeinek misztikus anyján át egészen a Bábel tornyának képtelenségéig. Egy baromi nagy tehertől szabadultam akkor meg, aminek a létezéséről nem is tudtam.
Olyan sok időt töltöttem aznap olvasással, hogy másnap alig éltem a munkahelyemen, de nem bántam meg.
Másnak is van ilyen története, vagy csak nekem volt ennyire specifikus élmény a hittől való megszabadulás?
77%
"Ő az, aki LEHET hívő - úgy, hogy nem tudja, miben hisz majd. De hajlama szerint hívő.
Ezt mondjuk ki is lehet deríteni a gondolkodásából. "
azért a pszichológia nem egy bombabiztos prediktáló program,gondolkodás sok mindentől változik.és ateizmusban nincs olyan kitétel, hogy tagjainak 100%-ig el kell vetni a hitet, és garanciát kell adni hogy sose lesz istenhitük.
Ez így kb úgy hangzik mikor a hívők azt mondják aki elveszti a hitét, az valójában sose volt hívő hanem álhívő.
"teista-e az, aki MOST ÉPPEN nem hisz - de amúgy minden hajlama megvan rá? Ha így határozzuk meg az ateistát (t.i: hogy most éppen nem hisz az istenekben) - akkor igen. "
világról alkotott nézetek elég dinamikusak. Így lehet igaz hívőből is erős ateista, de akár fordítva is.
Persze aki hetente váltogatja világképét, azt nem lehet erős ateistának tartani, ám mikor elveti isten létét akkor definíció szerint ateista.
Vannak ugye a kategóriák: ateista, hívő.
És vannak az emberek, akiket megpróbálunk beilleszteni a kategóriákba. Ez többé-kevésbé sikerülni is fog - de mindig vannak kivételek.
Az egyik szempont, hogy HAJLAM szerint válogatunk. Aki racionális, gondolkodó - az ateistának való. Ha nem ez lesz, akkor nehezen találja meg a saját személyiségét.
Ugyanígy a hívő is rosszul érzi magát, ha túl sokat kell gondolkodnia kényes témákon.
Ezzel együtt a másik meghatározás könnyebb: ha úgy kategorizálunk, hogy MOST éppen az illető hívő, vagy ateista.
openyoureye
"Attól hogy egy vallás ígérete üres, nem jelenti azt, hogy Isten nem létezik/létezhet."
Ezt a kérdést nem lehet eldönteni egyértelműen és objektíven. és alapvetően nem befolyásolja az életedet maga a kérdés.
Alapvetően egy elég hasztalan kérdés mi létezhet, vagy mi lehetséges. míg valódi tényszerű dolog nincs a kezedben, elég hamar kontra-produktív lehet ez az elmélkedés.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!