Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Istennek van szabad akarata?

Istennek van szabad akarata?

Figyelt kérdés
2014. nov. 12. 01:27
1 2 3 4 5 6 7
 11/64 anonim ***** válasza:
Bocsi, az előző is a négyesnek szólt, csak elgépeltem és véletlen 9esnek írtam.
2014. nov. 12. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/64 A kérdező kommentje:
Nem tőlem kérdezted, de szerintem azért ütik egymást, mert ha deterministák vagyunk, akkor úgy gondoljuk, hogy Isten véletlenszerűen teremtette a világot, mert ha nem véletlenszerűen teremtette volna, akkor minden eleve elrendelt, vagyis Istennek az egész világ jövőéről tudnia kellett volna.
2014. nov. 12. 13:30
 13/64 A kérdező kommentje:
Persze ha véletlenszerűen teremtette volna, akkor is tudnia kellett volna a világ jövőéről, csak akkor nem tudatosan csinálta volna rosszra, hanem véletlenül.
2014. nov. 12. 13:32
 14/64 anonim ***** válasza:
üdv, igen van. és mivel az embert saját képére és hasonlatosságára alkotta, ezért van nekünk is. nem mellékes, hogy Istennek ideje is van kivárni, amiíg meg lesz az akarata. sokak szerint az, ahogyan Isten viselkedett sátán lázadására, azt jelenti, hogy sátán befolyásolja Istent, vagy erősebb nála. nos, eggyik sem, Istennek ugyanis rengeteg ideje van megvalósítani az akaratát, sátánnak ellenben rövid ideje van.
2014. nov. 12. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/64 anonim ***** válasza:

Kérdező: valóban nem tőled kérdeztem a dolgokat, de végül is édes mindegy. Amiket említettél azok még mindig nem magyarázzák meg, hogy hogy függnek össze egymással. Max. csak azt mutatja meg még inkább, hogy a szabad akarat fogalmával, mint olyannal ebben a témában marhára nem vagyok továbbra se tisztában. :D Persze érthetik egyesek szó szerint is, de akkor talán nem Istent kellene úgymond ezzel támadni, hanem az értelmezést magát! :D :D :D

Egyébként egy kérdés: te dönthetsz úgy, hogy segítség nélkül repülni akarsz? Dönthetsz. Max. következményei lesznek pl. nem sikerül. Ettől még a szabad akaratod adott rá, mert eldöntötted, hogy már pedig ezt akarod. Isten is mindentudó, és szabad akarattal is rendelkezik, de épp a szabad akarat miatt, mivel mindenki számára adott még is beleütköznek dolgokba. Láthatja előre Isten is a jövőt attól még, hogy szabad akarata van, de mivel neked is van, ezért ütközhetnek egymással. Ettől független Isten anélkül, hogy a szabad akaratodat befolyásolná, elérheti a saját akaratát feléd. Pl. szeretettel. Fordítsuk meg a kérdést! Tudod, hogy mikor nincs saját szabad akaratod? És, hogy ki ill. mi veheti mindezt tőled el? :D

Végül, Isten az embereket az ő hasonlatosságukra teremtette, gondolod, hogy nekünk megadta ezt, de magának már nem? Hogy adhatna vmit át nekünk, ha saját magának nincs belőle? De még egyszer hangsúlyozom, a mindent tudás, a jövőben látás nem befolyásolja a szabad akarat miben voltát. Mellesleg a szeretetéről miért feledkezel meg? Ha nem feledkeznél erről a tulajdonságáról is meg, akkor fel se merült volna benned kérdező ez a kérdés sem! :) Már pedig azt, azért gondolom te is tudod, hogy a szeretet viszont mindennél, minden tulajdonságnál nagyobb. :)

2014. nov. 12. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/64 anonim ***** válasza:
Egy szó, mint száz, nagy dolog a szabad akarat, de a szeretet még nagyobb dolog. Persze továbbra is a jogod, hogy már pedig a szabad akaratod akarod érvényesíteni szeretet helyett, neked ott van, ahogy Istennek is, de azzal önmagát tagadná meg.
2014. nov. 12. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/64 A kérdező kommentje:

Ha az embernek úgy gondolod van szabad akarata, akkor cáfolod azt, hogy az ember agya a fizika törvényei szerint működik vagy azt, hogy a szabad akaratot az agy készíti el. Ez lehet cáfolni, én determinista vagyok, így maradok annál a megoldásnál, hogy nincs szabad akaratom.


"Láthatja előre Isten is a jövőt attól még, hogy szabad akarata van, de mivel neked is van, ezért ütközhetnek egymással."


Akkor mégse látja a jövőt?


"De még egyszer hangsúlyozom, a mindent tudás, a jövőben látás nem befolyásolja a szabad akarat miben voltát."


Nem is mondtam. Azt mondtam, hogy ha van szabad akarata, akkor tudatosan teremtette olyanra a világot, amilyenre. Ha nem lenne szabad akarata, akkor egy véletlenszerű világ jött volna létre.


"Mellesleg a szeretetéről miért feledkezel meg?"


Mert nem vagyok hívő.

2014. nov. 12. 16:48
 18/64 A kérdező kommentje:
Megtaláltam egy másik kérdésnél, hogy miért nem lehet a szabad akarat összeegyeztethető a mindent tudással. Így a kérdésem már nem aktuális. http://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__vallaskri..
2014. nov. 12. 18:29
 19/64 anonim ***** válasza:
Istenem kérdező...ahhoz felfogd a szabad akarat lényegét ahhoz nem kell hívőnek lennek. De olyan sötét vagy, mint az éjszaka, nem is csodálkozom, hogy úgy véled nincs szabad akaratod. :D Ide is esetlegesen csak, azért írkálsz, mert más irányít téged? :D Na, minden jót.
2014. nov. 12. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/64 anonim ***** válasza:
Azért köszönök el, mert az utóbbi kérdésemmel szerintem minden elméletedet megcáfoltam. Erősen kétlem, hogy nem szabad akaratodból irkálsz ide. :D Ennyi.
2014. nov. 12. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!