Lehetséges magyarázat a bibliai beteljesült jóslatokra?
Gyakran azt hozzák fel a Biblia mellett a hívők, mint pozitív tulajdonságot, hogy azt több tucat ember, több, mint ezer éven át írta, és annak a cselekménye, belső harmóniája mégis ellentmondás mentes, és a beteljesült jóslatok is hitelesítő tényezők. Van azonban egy de...
A Bibliát nem írták, hanem a Bibliát összeállították, mégpedig utólag, válogatás útján! Volt egy csomó hamis próféta, hamis messiás, hamis tekercs! Ezeket simán kiszórták, és csak azt hagyták meg, ami illett a képbe. Létezhetett számtalan ellentmondó prófécia, csupán meg kellett tartani, ami utólag igaznak bizonyult. A keletkezése korában még azt mondhatták (és azt is mondták, hiszen sok prófétát megöltek), hogy vak tyúk is talál szemet, de ha eltávolítjuk a konkurens jövendöléseket, akkor tényleg úgy tűnhet, hogy ez az ember tényleg tudhatott valamit, valahonnan. A belső (szerintem messze túlértékelt) harmóniát szintén megmagyarázza, hogy a hívő közösség az idő során legjobb belátása, és utólagos tapasztalatai és ismeretei szerint szelektált a jóval terjedelmesebb anyagból.
Persze, hogy nem szerepel (annyi) ellentmondás a Bibliában, ha az ilyesmit szándékosan bele sem tették! Persze, hogy beteljesültek a bibliai próféciák, ha utólag direkt csak azokat válogatták be, amik igaznak bizonyultak!
Ozmium, azt hiszem egy kicsit rákoppantottál a lényegre.
Nem figyelsz oda amit írnak, vagy mondanak neked. Bár ez idönként mindnyájunkkal megtörténik, de aztán nem értjük meg a lényeget.
Figyeld csak meg kérlek, mit is írtam. NEM azt írtam, hogy te komu vagy..... hanem azt írtam hogy volt egy komu tanárom, aki így járt el. Nem is ö volt az egyetlen. A rendszerváltás után sokan bevallották, hogy csupán azért tanították velünk amit tanítottak, mert muszály volt.
Ha nem figyelünk oda alaposan a Bibliai történelemre sem, nem olvassuk figyelmesen a szövegét, nem csoda, hogy nem is érthetjük meg :)
...és ehhez tudnunk kell elég sokat a történelemböl is....nem elég csak az egyik oldalt ismerni
a 10-es kérdésedhez Ozmium
Sok nézet van elterjedve azzal kapcsolatban, hogy mi az Isten országa, /királysága/
Az egyik nézet az, hogy a szívnek állapota.
A másik nézet, hogy a mennyei élet a halál után.
De mit is mond a Biblia? Kérlek keresd ki a Dániel 2:44 versét ez megmagyarázza
A Te verseddel kapcsolatban /emlékszel ugye mit kérdeztél/ kérlek keresd ki a Máté 16:28-17:9
..és sok kérdésed van. Kérlek keresd fel Jehova tanúit a saját Bibliáddal a kezedben és kérd meg öket, hogy mutassák meg neked a kérdéseidre a feleleteket.
Vagy ezen a oldalon kattints kérlek a fekete sávban a KIADVÁNYOK szóra, aztán bal oldalon len az ONLINE könyvtárra. Megjelenik a keresö, írd be a gondolatot, és kereshetsz :) [link]
Igen, a próféciák kérdése a legzavarbaejtőbb érv, én sem tudtam sokáig hovatenni.
Ez egy logikus felvetés, hogy a kanonizáció során csak azokat válogatták be, amik beteljesültek.
Az ótestamentum esetében nem tudjuk évszám szerint, hog mit mikor írtak pontosan, a legtöbb forrás úgy említi, hogy a ie. 2-3.-ban állt össze az egész. Ez egészen homályos megállapítás. A kormeghatározás is +- x évvel számol, és nem maradt fenn minden egyes mondatról írásos emlék évszámmal feltüntetve.
Tehát az is lehet, hogy az esemény megtörténte után írták le az eseményt, mint prófécia. Vagy sokat lőttek, és ami bejött, beválogatták, fene tudja.
Én a Bibliát egy mankónak tartom, ami segíti a spiritualitás megértését, mint sok más vallás filozófiája.
Kedves Ozmium!
Szerintem előbb tanulmányozd át a Biblia beteljesült jóslatait, és utána térjünk vissza a témára. Nagyon sok ponton sántít ugyanis az elméleted.
Az első pont a kanonizáció. Az Ószövetséget - a közhiedelemmel ellentétben nem a keresztények kanonizálták - akik hittek volna a Jézus Krisztusban beteljesült próféciákban, hanem a zsidók, akik nem! Méghozzá Krisztus fellépése előtt több mint 400 évvel! Az Ószövetség ie. 250 körül Alexandriában elkészített görög fordítása, a Septuaginta tanúsítja, hogy a kánon gyűjteménye akkor már teljes volt! Ha összehasonlítod a jelenlegi Bibliában található Ószövetséget a zsidók Bibliájával - akik nem hisznek Jézusban és a betleljesedett próféciákban - gyakorlatilag ugyanazt találod. Bár a végleges héber kánon csak 24 könyvbe sorolja az Ószövetség iratait, szemben a mi 39-es felosztásunkkal, amely a Septuaginta felosztását követi, a különbség azonban abból adódik, hogy a héber kánonban I-II. Sámuel, valamint I-II. Királyok és I-II. Krónikák csak egy-egy könyv, a 12 kis próféta is egy könyv, Ezsdrás-Nehémiás is egy könyv. Josephus Flavius csak huszonkettőt említ, ugyanis Ruth könyvét a Bírák könyvéhez kapcsolta, Jeremiás siralmait pedig Jeremiás könyvéhez. Sajnos sokan az isz. 90 körül Jochanan ben Zakkai rabbi vezetésével tartott Jamniai zsinathoz kötik a héber kánon máig érvényben lévő, 24 könyvet tartalmazó katalógusának megállapítását, az újabb kutatások azonban ezt a feltételezést megalapozatlannak tartják. A héber kánon ie. 400 körül rögzítve volt már. Ezen semmit sem változtattak az isz. I. században, a zsidó írástudók körében lefolytatott viták egynémely könyv kanonikusságáról.
Hasonló a helyzet az Újszövetséggel is, az ún. Muratori kánonjegyzék - amely isz. 170 körül keletkezett latin nyelvű töredékes irat - 22 újszövetségi iratot sorol fel, és rövid megjegyzéseket tesz az egyes iratokkal kapcsolatos adatokról a kanonikusság szempontjából. A régi szír és latin fordítások, amelyek a II. század végén keletkeztek, 22 illetve 23 iratot tartalmaznak az Újszövetség 27 iratából. Az isz. 206-ból való Codex Barococcio, amely "A 60 könyv" címet viseli, az Ó- és Újszövetség 66 iratából 64-et tartalmaz, csak Eszter könyve és Jelenések könyve hiányzik belőle. Vagyis hazugság azt állítani, hogy a kanonizálást utólag végezték el, és válogattak az irat közül, pontosan fordítva történt a helyzet: a kanonikus gyűjtemény fokozatos növekedéssel lett teljessé. Amint egy új prófétai irat elkészült és általánosan ismertté lett, kanonizációja azonnal megtörtént az egyházban. Néhány irat kivételt képez, amelyek iránt egyesek részéről kétely támadt, és így bizonyos időt vett igénybe kanonikusságuk megvizsgálása, illetve csak egy idő múlva történt meg annak az ellentmondás nélküli elismerése.
A jelenlegi kánon csak homologoumena - vagyis mindenki által elfogadott iratokat tartalmaz. Érdemes a témában az első századok egyházatyáinak az írásait tanulmányoznod.
Üdv. Péter
A Muratori kánonjegyzék eleve töredékes és nem is maradt fenn róla semmi, ahogy az alexandriai iratokból sem.
Mindez mások tolmácsolásából maradt ránk, és ez egyáltalán nem hitelesít semmit, csupán valak
Elakadok néha, bocsi.
A Muratori kánonjegyzék eleve töredékes és nem is maradt fenn róla semmi, ahogy az alexandriai iratokból sem.
Mindez mások tolmácsolásából maradt ránk, és ez egyáltalán nem hitelesít semmit, csupán valakik véleményét jelzik.
A Holt tengeri tekercsekben alig van szó, amit be lehet azonosítani, de amik viszont olvashatók és korabeliek, pl. a jeruzsálemi kódexek, azok teljesen más vallási szövegeket tartalmaznak.
Egyébként itt bebizonyítottam, hogy nem Jézus tanítványai írták a Biblia egyes részeit, hiszen ilyeneket csakis nem zsidó ember mondhat:
http://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__vallaskri..
Márpedig az apostolok egy kivételével mind zsidók.
Persze, sokkal később írták a Bibliát, egyes részeit lehet, hogy ezer évvel Jézus halála után, azt tettek bele, amit csak akartak.
Egyébként még logikailag sem lehettek pont ezek a sorok kezdettől fogva benne, mert a kereszténység fokozatosan alakult ki a zsidó vallásból, sokáig csak zsidó tagja volt, pont a legelején, amikor állítólag a Biblia szövegezése megtörtént, de ezzel ellentétben ők zsidók és mind körülmetéltek voltak, az eredeti hitükből fokozatosan váltak az új hit híveivé.
A legtöbb eszméje az alexandriai zsidó közösségben alakult ki a kereszténységnek, a zsidó háború után több évtizeddel, az első század végén, a második elején.
Ezután viharos évtizedek teltek az államvallássá tételig, akkor történt lényegében egy nagy irányszabása a hitelveknek és lehetetlenné tették az addig elterjedt több tucatnyi, vagy akár több száznyi változatot.
Nem mintha később nem történtek volna benne finomítások.
Az apokrif iratokról tudunk, a többiről meg nem.
Ha az igazságot kellene rá írni, akkor a végére oda lenne valami ilyesmi biggyesztve, hogy:
' Háromszáz-ötvenhatodik, erősen átdolgozott, átszerkesztett kiadás'
Sziasztok!
Szerintem butaság a farizeusokat és írástudókat - akikről János evangélista ír - a zsidókkal azonosítani. Vitán felül áll, hogy a jelenlegi bibliaszövegek megegyeznek az első századiakkal. Azért mert te csak az erősen kritikai könyveket olvasod el, még léteznek valódi tudósok akik részt vettek a Holt-tengeri tekercsek feldolgozásában és éppen az ellentétét állítják annak amit írsz.
"Szemben a több mint 5000 ma ismert újszövetségi kézirattal, és az ezret szintén meghaladó ószövetségi kézirattal és kézirattöredékkel, Homérosz Iliászának csak 643 kézirata létezik, Thulydides Peloponnesosi háborújának csak 8, Tacitus műveinek csak két kézirata van meg. A bibliai szöveg hitelességét illetően a bizonyítékoknak olyan bősége áll rendelkezésre, hogy egyértelműen kimondhatjuk: A keresztény ember kezébe veheti a teljes Bibliát és mindennemű kétely vagy habozás nélkül vallhatja, hogy az Isten beszéde, amely a lényeget érintő változás vagy károsodás nélkül adatott tovább nemzedékről nemzedékre az évszázadokon át."
(F. G. Kenyon: Our Bible and the Ancient Manuscripts, 55. l.)
Üdv. Péter
En azt latom,hogy pl;ami a Jelenesek konyveben van lejegyezve az most teljesedik.
De akkor mikor irtak ,amikor csak az en eletemet tekintve is 40 eve ott vannak.
Sot ezt vegig lehet vezetni visszafele egeszen az elso profeciaig amikor meg csak Adamek eltek,es utodaik meg nem voltak.
Ha akkor ki lett jelentve,ki fogja ertelmezni,es megirni,mikor fog teljesulni?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!