Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Mi értelme van az imádkozásnak...

Mi értelme van az imádkozásnak (bővebben lent)?

Figyelt kérdés
Az emberek nap, mint nap imádkoznak Istenhez, legfőképpen azért, hogy segítse meg őket a bajban. Na már most nem értelmetlen ez? Hiszen ha Isten beavatkozna az emberek életébe, akkor csorbulna a szabad akarat, ami oly fontos neki. Teszem azt, ha én imádkozom azért, hogy a nagybeteg bácsikám ne dobja fel a pacskert, és Isten meghallgatja, majd megmenti a bácsikámat, akkor én a csoda hatására megtérek. De nem a szabad akaratomból tenném ezt, mivel Isten a csodájával befolyásolná döntésemet. Tehát valószínű, hogy Isten nem fog semmit tenni a fohászkodók érdekében, mert eleve nem befolyásolhatja a szabad akaratunkat, hisz a korlátolt szabad akarat, már nem szabad. Sőt, ha segítene a nagybeteg tudomisén milyen rokonomon, akkor igazságtalan lenne a többezer éhező afrikai gyerekkel szemben, akik csak egy kis kenyérkének is örülnének. Végkövetkeztetés: Minden ima hiábavaló.

2013. aug. 6. 23:19
1 2 3 4 5 6
 1/52 anonim ***** válasza:
77%
A vallásban soha ne keress logikát. Ilyen egyszerű.
2013. aug. 6. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/52 anonim ***** válasza:
63%

Félreértésed abból származik, hogy nem ismered a szabad akarat lényegét. Azt jelenti, hogy bármit akarhatunk, szerethetnénk, nincs belénk kódolva az, hogy ne akarjuk ezt meg ezt tenni. Mármint elméleti szinten, pl. hogy most meg tudnám ölni azt, aki most kiszúrt velem. Ez a szabad akarat. Nem a cselekvés. Azt jelenti, hogy bármit akarhatunk. Mármint elsőre szemlélve. Aztán jön a mérlegelés, az elveink, a fizikai korlátok (pl a test véges teljesítménye), melyek módosítják a cselekedetünket. A szabad akarat tehát egyfajta szabad elmét jelent.

A döntés is szabad, mert te hozod meg, nem más helyetted. Itt már persze jöna befolyás: szokások, etikett, személyiség, ami meghatározza, hogy hogyan döntünk és hogyan cselekszünk. Ebben isten természetesen próbál minket befolyásolni, de nem dönt helyettünk. Pl. a lelkiismeret által. Tanácsol nekünk, de a döntés a mienk. Ugyanígy próbál befolyásolni a sátán is. De a döntést mi hozzuk meg, nem vagyunk robotok. Ezt jelenti a szabad akarat.

A csodák befolyásolhatják döntéseinket. "Ti hisztek,mert láttok. Boldogok akik nem látnak, mégis hisznek." A csoda tehát megerősíthet minket a hitben,de nem feltétlenül szükséges.

Az imát mindig hallja az Úr. Mindig. Az, hogy ennek függvényében mit cselekszik, rajta áll, de hinnünk kell, hogy a lehetőségeken belül (ne sérüljön a szabad akarat) mindig a lehető legjobbat teszi.

Az emberek halála pedig olyan dolog, mely mindenképpen bekövetkezik. Csak elodázni lehet. Az éhezés pedig az emberek műve javarészt, hiszen bőven több élelmet termelünk meg évente, mint amivel jól lakhatnának az éhezők is. Most mondhatjuk, hogy miért nem tesz Isten csodát. Nem véletlenül úgy alkotta meg Isten a világot, ahogy megalkotta, annak törvényeivel. Néha megváltoztathatja ugyan őket, bizonyos helyen és időben, de nem teheti ezt mindig. Nem adhat mindig mannát az éhezőknek. Milyen világ lenne az, ahol csak csettintünk, és minden az ölünkbe hullik.

Miért van tehát értelme mégis csak Istenhez imádkozni? Azért, mert ő segíthet a helyes döntésben, mert megnyugtat, mert erőt ad, mert kételyeinket eloszlatja. Mert erőt ad, hogy ami rosszon változtathatunk, megtegyük. Erőt, türelmet ad, hogy ami rosszon nem változtathatunk, elfogadjuk, elviseljük. Bölcsességet ad, hogy a kettőt meg tudjuk különböztetni egymástól. Mert gondoskodik rólunk. Az ima másik része a dicsőítés, magasztalás, a köszönet, hogy eddig erőt adott, hogy eddig ételt adott, hogy családot, barátokat, életet adott, hogy szeret minket. A harmadik a bűnbocsánatért való könyörgés.


Nagy ritkán persze lehet gyógyulásért imádkozni, meg árvizek csillapításáért, de ezek azért nagyon merész imák. Vannak történetek, nem egy ismerősömtől, akiknek ilyen imáját is teljesítette az Úr. De a halál, a természeti csapások a bűn megjelenése miatt vannak a világban, részben annak természetes következményeként, részben annak büntetéseként. Ezek persze megszűnnek majd a végítélet után, mikor a bűn eltávolítódik, azokkal együtt, akik ezt ellehetetlenítik.


Bocs, hosszú lett, de talán ezeket is meg kell érteni, hogy megértsük az ima hasznosságát.

töftöftöf

2013. aug. 7. 00:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/52 anonim ***** válasza:
100%

Magyarázd el nekem, hogy miért sérül a szabad akaratod azzal, ha imádkozol Istenhez, hogy gyógyuljon meg a bácsikád, és ő meggyógyul? Miért sérül az afrikai gyerekek szabad akarata ezzel, akik nem is tudnak arról, hogy meggyógyult a bácsikád, és ha tudnának is róla, a java részük biztos nem olyan elvetemült, hogy azon szomorkodjon, hogy veled és a bácsikáddal jót tett az Isten.

Az ima mindenkié, mindenki keresheti Istent, mindenki imádkozhat hozzá. Tényleg nem értem hol sérül itt a szabad akarat.


Értem amit írsz, de nem értem, hol itt az ellentmondás. Vegyük azt, hogy ateista vagy. Beteg a bácsikád, de te gazdag vagy. Nagyon szereted a bácsikád, szabad akaratodból rengeteg pénzt költesz a legjobb orvosokra, akik meggyógyítják a bácsikád. Ezzel sérült a szabad akaratod, hogy beavatkoztak az orvosok? Sérült ezzel az afrikai gyerekek szabad akarata? Ha igen, miben?

2013. aug. 7. 01:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/52 anonim ***** válasza:

Kedves Kérdező


Magának Isten fiának is szüksége volt rá, és gyakran imádkozott is Istenhez.De ez nem azt jelenti, hogy Isten szolgái nem fognak szenvedéseken keresztül menni.

Furcsa lenne ha Sátán uralta világban Isten szolgáinak jó életük lenne.

2013. aug. 7. 01:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/52 anonim ***** válasza:
0%
Amúgy ha Jézus isteni személy... akkor saját magához imádkozik, mert akkor már rég baj van? ;)
2013. aug. 7. 06:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/52 anonim ***** válasza:
87%
Utolsó válaszadónak. Természetesen Jézus nem saját magához imádkozik, hanem égi Atyjához. Ez a vers is bizonyítja, hogy nem egy a kettő. Ezzel a hozzászólásommal nem leszek most túl népszerű azok szemében, akik a 3-ságtanban hisznek, de logikusan akkor is így van.
2013. aug. 7. 07:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/52 anonim ***** válasza:
44%

„5. És mikor imádkozol, ne légy olyan, mint a képmutatók, a kik a gyülekezetekben és az utczák szegeletein fenállva szeretnek imádkozni, hogy lássák őket az emberek. Bizony mondom néktek: elvették jutalmukat.

6. Te pedig a mikor imádkozol, menj be a te belső szobádba, és ajtódat bezárva, imádkozzál a te Atyádhoz, a ki titkon van; és a te Atyád, a ki titkon néz, megfizet néked nyilván.

7. És mikor imádkoztok, ne legyetek sok beszédűek, mint a pogányok, a kik azt gondolják, hogy az ő sok beszédükért hallgattatnak meg.

8. Ne legyetek hát ezekhez hasonlók; mert jól tudja a ti Atyátok, mire van szükségetek, mielőtt kérnétek tőle.

9. Ti azért így imádkozzatok: Mi Atyánk, ki vagy a mennyekben, szenteltessék meg a te neved;

10. Jőjjön el a te országod; legyen meg a te akaratod, mint a mennyben, úgy a földön is.

11. A mi mindennapi kenyerünket add meg nékünk ma.

12. És bocsásd meg a mi vétkeinket, miképen mi is megbocsátunk azoknak, a kik ellenünk vétkeztek;

13. És ne vígy minket kísértetbe, de szabadíts meg minket a gonosztól. Mert tiéd az ország és a hatalom és a dicsőség mind örökké. Ámen!”


Mát. 6,5–13

2013. aug. 7. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/52 anonim ***** válasza:

A következtetéseidnek semmi köze az imához.

Az ember van egy adott helyzetben. Ha szeretne más helyzetbe kerülni, átgondolja, mit tehet ennek érdekében, és megteszi. De vannak esetek, amikor erre nem képes, akár objektív ok miatt (gyógyíthatatlan betegség), vagy a képességei hiánya miatt (éhezik, mert nem ért semmihez és munkája sincs). Ekkor ismereteihez folyamodik, mit tehetne. Vannak, akik más emberektől kérnek segítséget, vannak, akik nem. Ilyen a neveltetésük, ezt szokták meg. Viszont a vágy a változásra megvan. A probléma feloldása, ha nem embertől, akkor valami mástól (természetfölöttitől) kérünk segítséget. Ez az ima. Ha ezt tanították kicsi korunktól, ezt tartjuk természetesnek. Ekkor már nem gondoljuk végig mindig, ösztönösen tesszük. Rituálékba foglaljuk, és rendszeresen tesszük. Különféle ösztönzésekre, amelyeknek hitelt adunk, az ima életünk része lesz, nagyon rosszul (elveszettnek) éreznénk magunkat, ha nem tehetnénk.

Az imádkozás szokásainak és igényének kialakulása egy hosszú folyamat eredménye, amely után értelmetlenek az olyan "racionális" érvek, hogy semmi értelme. Számára nem a valódi segítés az értelme, hanem a lelki megnyugvásé. És ez van olyan fontos. Ezt elvenni másoktól, tisztességtelen, ha nem tudsz cserébe olyant adni, ami tökéletesen helyettesíti.

Mondhatnád úgy is: az ima elhagyása legalább olyan hosszú, ha nem hosszabb folyamat, mint a gyakorlása. És sokszor komoly trauma bekövetkezése szükséges hozzá, mint ahogy a fordított eset is lehetséges.

2013. aug. 7. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/52 anonim ***** válasza:
74%
Az imátkozás olyan mint az onkielékités. Jó annak aki csinálja, de szart sem ér annak akire kozben gondolnak.
2013. aug. 7. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/52 anonim ***** válasza:

Kedves 9-es: ez légből kapott, hiszten az ima hatásossága számodra se pro, se kontra nincs bizonyítva, számomra viszont pro igen. Tehát kérlek, ne sértegess senkit feleslegesen.

A Szentháromság tana tényleg nehezen érthető, emberi logikával nézve. Alapvetően Jézus és az Atya azonos, de mégsem, ahogy a Biblia verseiből kitűnik. Pl.

"Én vagyok az Út, az Igazság és az Élet."

"Aki engem ismer, az Atyát ismeri."

stb.

Ezért a háromságtan szerint csak úgy lehetséges 2 mindenható személy, hogy részben azonosak. Nem lehetnek egyás ellen mindenhatók, együtt, teljes összhangban kell cselekedniük, 1 személyként. Innen jön a háromságtan. Csak akkor van értelme tagadni, ha Jézus mindenhatóságát tagadjuk. Jehova Tanúi és más háromságtagadók Jézus mindenhatóságát is tagadják? Érdekelne.

töftöftöf

2013. aug. 7. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!