Az ateisták miért ünneplik a karácsonyt? Egyáltalán megtartják?
A karácsony gyökereinek alapvetően semmi közük a kereszténységhez. A középkor elején nagyon sok helyen próbálták a keresztény térítők kiirtani a téli napforduló ünnepkörét, mindenhol, minden egyes népnek az egyik legkomolyabb ünnepe volt ez. Nem sikerült kiirtani, ezért ráhúzták a maguk ünnepét. A germánoktól kezdve a skandinávokon, keltákon át az indián népekig, Japánig mindenhol tartották ezt az ünnepet, teljesen eltérő mitológiai háttérrel és szokásokkal.
Tehát az ateisták ugyanolyan jogon tarthatják, mint a hívők. A karácsony alapvetően a szeretet és megújulás ünnepe, és az ateistáknál nem párosul a keresztény szokásokkal.
A családot és a szeretetet talán csak megünnepelhetjük mi is, nem?
A hangulat, a "csoda" számomra nem kötődik a kereszténységhez.
A karácsony a régi "pogány" kultúrákban a téli napforduló ünnepe, ekkor gyözi le a világosság a sötétséget.
Éppen ezért mindenhol megünnepelték, még jóval azelött, hogy a kereszténységet kitalálták volna, azaz a karácsonynak SEMMI köze a kereszténységhez, vagy a Jézus-mondához.
Ettöl függetlenül ma a legtöbb helyen a karácsonyt a a család és a szeretet ünnepeként tartják, ilyenkor mindenki hazamegy a családhoz és együtt töltik ezt az idöszakot.
Olyan család, ahol a "vallási" karácsonyt ünnepelnék, jóformán nincs, az ugynevezett keresztény családok többségében kizárólag az ajándékozás áll a középpontban.
A "pogány" kulturához kapcsolódóan olvastam valahol, hogy az ősi magyarok ekkor (téli nap-éj-egyenlőség) madarat röptettek, és a magyar nyelvben a karácsony szó innen ered:
a kerecsend-sólymot röptették, abból maradt, lett:
kerecsend-karácsond-karácsony.
Ez, amit olvastam, egy nyelvész eszmefuttatása volt, a karácsony szó magyar nyelvben való megjelenésére, elterjedésére vonatkozóan.
Talán, mert nagyon kevesen tudják, hogy a "mindenszentek napja" valójában valamikor az ősi kelte szokások szerinti "halottak napja" volt.
Csak hát a keresztény egyház ezt is sajátjának akarja, ezért csinált a "halottak napjából" "mindenszentek napját", és valójában ezen a néven lett a legismertebb.
Igazából a keresztény egyház, ami ősi hiten alapuló szokás, ünnep volt, és úgy érezte, hogy teljesen, még az írmagját is kiírtani nem tudja, azokra az ünnepekre "gyártott" saját, keresztény-hiten-alapuló ünnepséget, és variált egy kicsit rajta, így az utókor lassal elfeledte az ünnep eredeti jelentését.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!