A tudományos közösség örül vajon, hogy az evolúció létrejöttével megcáfolta az ószövetséget? Miért nem küldték Darwint máglyára?
#28
"Arról, hogy a kérdező - de ezek szerint sokan mások sem - nem érti a különbséget az archaikus vallási és a természettudományos művek és azok rendeltetése között."
Oké, ez alapján még egyszer felteszem a kérdést: miért nekem írtad ezt, miért nem a kérdezőnek?
#30
"Sajnos nem úgy történt."
Hát igen, nekem is az a rész tetszett legjobban a Bibliában, amikor Jézus arról beszélt, hogy aki nem ért veled egyet, az gondosan égesd meg máglyán! Meg volt az a rész is, amikor azt mondta a feldühödött népnek, hogy az vesse a házasságtörő asszonyra az első követ, aki bűntelen, majd jól agyondobálta, hiszen megtehette, ő bűntelen volt! (Vagy valamire rosszul emlékszem? 🤔)
"Oké, ez alapján még egyszer felteszem a kérdést: miért nekem írtad ezt, miért nem a kérdezőnek?"
Mert te vetetted fel a Biblia szó szerinti értelmezését.
sadam87:
Rosszul emlékszel.
Jézus toleráns volt másokkal, ugyanakkor az egyik példázatában nekem úgy tűnik, hogy burkoltan világossá tette, hogy a végén rosszul jár az, aki nem fogadja el őt uralkodónak:
"Ellenségeimet pedig, akik nem akarták, hogy királyuk legyek, hozzátok ide, és öljétek meg őket itt előttem!" (Lk 19,27)
A keresztény apokaliptika szerint Jézus uraknak uraként, és királyok királyaként tér vissza (Jel 19,16).
A kereszténység sosem a tolarenciájáról volt híres. Szeretetet prédikált ez igaz, ugyanakkor fenntartotta magának a jogot, hogy ő egyedül a helyes út, minden más út rajta kívül tévedés, csak nála van az igazság.
Meglepő, de Róma ennél sokkal toleránsabb volt, ami a valláshoz való hozzáállást illeti.
#32
Megkérdezném, hogy hogyan jött össze neked az, hogy én vetettem fel a szó szerinti értelmezést, amikor eleve az egész vita olyan kérdésből indult ki, ami a Biblia szó szerinti értelmezésén alapul (és ezt te magad is elismered), de inkább eleresztem ezt, nem akarok tovább ebben a logikai útvesztőben keringeni.
#33
Szép teljesítmény, hogy találtál egy ilyen részt az evangéliumokban, alapos kutatásra lehetett hozzá szükség...
Az is nagyon tetszik, ahogy általánosítasz egy rengeteg változatból álló világvallásra, aminek jelenleg is sok száz millió (ha nem milliárd) híve van. Biztos tökéletesen lehet két mondatban jellemezni. (Félreértés ne essék, nem tagadom, hogy a középkorban, kora újkorban elég sok szörnyűséget műveltek a kereszténység nevében, és ma is elég messze van a tökéletestől bármely keresztény egyház. De azért elég durva általánostás csak ezekre fókuszálni, és az kereszténységből fakadó jó dolgokat nem figyelembe venni.)
"Szeretetet prédikált ez igaz, ugyanakkor fenntartotta magának a jogot, hogy ő egyedül a helyes út, minden más út rajta kívül tévedés, csak nála van az igazság."
Mert ez egyetlen más vallásra sem igaz...
"Meglepő, de Róma ennél sokkal toleránsabb volt, ami a valláshoz való hozzáállást illeti."
Mintha időnként irtották volna a keresztényeket az ókori Római Birodalomban, gondolom a tolerancia jegyében.
"Jézus toleráns volt másokkal, ugyanakkor az egyik példázatában nekem úgy tűnik, hogy burkoltan világossá tette, hogy a végén rosszul jár az, aki nem fogadja el őt uralkodónak:
"Ellenségeimet pedig, akik nem akarták, hogy királyuk legyek, hozzátok ide, és öljétek meg őket itt előttem!" (Lk 19,27)"
Viszont ezt nem Jézus kéri, hanem:
"Egy főember – kezdte – messze földre indult, hogy királyságot szerezzen magának, s aztán visszatérjen."
és meg is van az oka:
"Végül jött a harmadik és így beszélt: Uram, itt a minád! Kendőbe kötöttem és eldugtam, 21féltem ugyanis tőled, mert szigorú ember vagy. Fölveszed, amit nem te tettél le, és learatod, amit nem te vetettél. – 22A magad szájából ítéllek meg – mondta neki –, te mihaszna szolga."
hisz:
" akinek van, az kap, akinek meg nincs, attól azt is elveszik, amije van"
#sadam87
"Mintha időnként irtották volna a keresztényeket az ókori Római Birodalomban, gondolom a tolerancia jegyében.
Ha a keresztények részt vettek volna a császárkultuszban, ami annyit jelentett, hogy szórni kell egy kis tömjént a császár oltárára, akkor utána kaptak volna igazolást, és abban hittek volna, azt imádtak volna, akit akarnak. Rómát ez abszolút nem érdekelte, nekik csak az volt a fontos, hogy a Birodalomban rend legyen. A keresztények azonban ebbe nem mentek bele, és ezzel magukra haragították a rómaiakat. Na meg, az ő burkolt apokaliptikus jövendöléseik szerint Róma végét hirdették, ami tilos volt, mert akkor azt gondolták, hogy Róma örök.
A keresztényüldözések több hullámban folytak az első három évszázadban, majd amikor a kereszténység végül győzött Rómában, abbamaradt. Az ember azt várná ettől a vallástól, ami a szeretetet és a megbocsátást hirdeti, hogy akkor elfelejti azt, amit a rómaiak tettek velük. Hát nem.
"Meghagyjuk, hogy akik ezt a hitvallást követik, a katolikus keresztények nevét viselhetik, a többiek azonban, akiket eszteleneknek és őrülteknek ítélünk, az eretnek hitvallásuknak megfelelő gyalázatos nevet viseljék, gyülekezeteik nem nevezhetik magukat ecclesiáknak és egyelőre az isteni bosszúnak adjuk át őket, de majd, amidőn isteni sugallatból erre utasítást kapunk, magunk is gondoskodunk megbüntetésükről." (i.sz. 380)
Az a bizonyos isteni sugallat jött is, ugyanis tudjuk, hogy miként üldözték a pogányokat. Vagyis az üldözött kereszténységből üldöző kereszténység lett.
Úgy tűnik, bosszút álltak.
A középkorban meg ugyanezt folytatták, immár abszolút hatalommal.
#35
"Viszont ezt nem Jézus kéri, hanem:"
A példázatban az ember Jézust jelképezi. Lásd a Káldi-Neovulgáta magyarázó jegyzetét a szöveg alatt:
"A példázatban az ember Jézust jelképezi. "
A főember nem Jézust jelképezi, illetve nem arról szól a példabeszéd, hogy aki nem keresztény, annak kampó, hanem hogy aki nem gazdálkodik jól a kapott lehetőségekkel, attól a sors/Fortuna/Isten/stb... el fogja venni és megbünteti.
#36
"Na meg, az ő burkolt apokaliptikus jövendöléseik szerint Róma végét hirdették, ami tilos volt, mert akkor azt gondolták, hogy Róma örök."
Szóval nem mondhatták ki szabadon, amit gondoltak, mert különben esetleg megégették őket. Érdekes fogalma van nálad a toleranciának...
#37
De, a főember Jézus jelképezi. Ott van a magyarázat a Káldi-Neovulgáta kommentárban.
De nézzük Szegedi Bibliakommentárt:
"A feltámadás után Lukács olvasói a messze földre történő utazáson Jézus mennybemenetelét értették, ahol megkapta az Atya dicsőségét, és várja azt az időt, amikor majd bíróként visszatér."
Teljesen nyilvánvaló, hogy ott Jézus saját magáról mondott egy példabeszédet, ami egészen pontosan az ő 2. eljövetelét szemlélteti, amikor visszajön bíróként ítélni.
"illetve nem arról szól a példabeszéd, hogy aki nem keresztény, annak kampó, hanem hogy aki nem gazdálkodik jól a kapott lehetőségekkel, attól a sors/Fortuna/Isten/stb... el fogja venni és megbünteti."
Akkor menjünk mély
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!