Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Mi a Dűne című regény vallási...

Mi a Dűne című regény vallási üzenete?

Figyelt kérdés

Ez egy nagy sikerű amerikai sci-fi sorozat aminek mostanában jelent meg a filmes adaptációja az első könyv alapján. Kapásból furcsa hogy egy olyan sci-fi regényben ami fiktív helyen és időben játszódik, miért található sok vallási elem. Legfőképpen az iszlám vallás tanítási, kifejezései.

A történet röviden a következő. A helyszín az Arrakis nevű bolygó amit a fremen nevű nép lakik. Kinézetre olyanok mint az arabok, és a ruházatuk is ugyanolyan. Őket elnyomják idegen népek a bolygón található ritka és értékes ásvány miatt. Ahogy a valóságban is elnyomják a muszlimokat, arabokat az olaj miatt. Tehát ők lennének a muszlimok. Ez a fremen nép hite szerint várja a messiást, aki felszabadítja őket az elnyomásból és Mahdinak nevezik őt. A Korán nem említi de más iszlám forrásokban többször is szerepel a Mahdi és jelentése "Allah által vezetett". Az iszlám szerint a visszatérő Jézussal együtt legyőzik a Dadzsalt (Antikrisztust) és békét, jólétet hoznak a Földre. A regény szerint a Madhi nem a fremen nép közül kerül ki hanem egy Paul nevű fiatalember az aki egyébként a főszereplő is. Ő egy másik népből származik. Ruházatuk és kinézetük alapján nyugati, talán keresztény. A neve is Paul aki ugye keresztény hagyomány szerint apostol de valójában sosem látta Jézust és a tanítsa is ellentétes Jézus tanításával. Mögötte egy nőkből álló titokzatos szekta áll akiket boszorkányoknak neveznek és olyan képességeket tanítanak neki mint emberek tudatának manipulálása, jövőbelátás és tudatosan készítik fel erre a szerepre. A fremenekből hadsereget szervez, háborút indít az elnyomók ellen, de nem áll meg, császár lesz, folytatja a háborúkat amikben 61 milliárd ember hal meg. Ezek alapján Paul sokkal inkább a Dadzsal vagyis az Antikrisztus és nem a Mahdi.


Nagyon úgy tűnik hogy az egész regény célja a muszlimok befolyásolása, megtévesztése annak érdekében hogy a Mahdi helyett az Antikrisztust kövessék. És ez csak a regénysorozat első könyve.



2021. nov. 15. 20:00
1 2 3 4 5 6
 31/58 anonim ***** válasza:
100%

"Az hogy neked összeáll egy gondolat a fejedben még kevés."

Mintha magadról írnál. :D Ismételten: mutass egyetlen muszlim embert, akit a Dűne rávett, hogy az Antikrisztust kövesse. Csak egyet. Ha egy csöppnyi valóságalapja is van annak, amit írsz, akkor ez könnyen teljesíted, ha nem, akkor meg is van a bizonyíték, hogy miért hülyeség, amit írsz. Na?

2021. nov. 16. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/58 anonim ***** válasza:
96%

"Az hogy neked összeáll egy gondolat a fejedben még kevés. Tanuld meg értelmesen kijezeni magad hogy mások is értsék."

Mi van?

Nem én írtam az "iszlám1..."-et. Én csak olvastam, és veled ellentétben megértettem.

De itt untam meg a dedós hisztidet és provokálásodat. Végtelenül ostoba vagy, aki erre még büszke is. Részemről ez a kérdés törölve.

2021. nov. 16. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/58 A kérdező kommentje:

"Mintha magadról írnál. :D Ismételten: mutass egyetlen muszlim embert, akit a Dűne rávett, hogy az Antikrisztust kövesse. Csak egyet. Ha egy csöppnyi valóságalapja is van annak, amit írsz, akkor ez könnyen teljesíted, ha nem, akkor meg is van a bizonyíték, hogy miért hülyeség, amit írsz. Na?"


Az Antikrisztus még nem jött el így nem tudok ilyet mutatni. Egyébként is az hogy meg tud-e győzni ezzel muszlimokat vagy sem, más kérdés. Most arról bsezélünk hogy mi az író célja.

2021. nov. 16. 22:33
 34/58 anonim ***** válasza:
96%

Ha én a fremenekkel azonosulnék, én nem azt gondolnám, hogy Pault kéne követnem, mivel arról nyíltan lwírja Herbert, hogy katasztrofális következményei lesznek. Nem csak a galaxis többi részére, a harmadik regényre kiderül, hogy Muad Dib hatására a fremen kultúra és nép is hanyatlásnak indult.


Mellesleg a fremenek legfeljebb küllemben meg nyelvezetben emlékeztetnek az arabokra, temperamentumban egyértelműen az indiánregények zord és komor észak-amerikai őslakó természeti népeket idézik, semmint a szenvedélyes és életigenlő arabokat.

2021. nov. 17. 01:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/58 A kérdező kommentje:

Ahogy írtam az iszlám szerint Jézus és a Mahdi rá lesz kényszerűlve hogy harcoljanak. Az egész világra ki fog terjedni a háború, benne az iszlám világra is és hatalmas lesz a pusztítás. Szerintem ezt próbálja meg ráhúzni az író Paulra is, hogy nem ő tehet a háborúkról, csak rá van kényszerűlve, de ugye ez nem igaz.


Az átlag ember nem fogja kitalálni hogy a fremeneket temperamentumban az észak-amerikai őslakóról mintázta az író. Mindenki a muszlimokkal fogja őket azonosítani.

2021. nov. 17. 15:37
 36/58 anonim ***** válasza:
100%
Igen, mert arab szavak kerülnek elő és sivatagos környezetben élnek. Ennyi. Hihetetlen, mennyi butaságot képes vagy ebbe belelátni, de hát egy fanatikus már csak ilyen.
2021. nov. 17. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/58 A kérdező kommentje:
Szerintem nem értetted meg amit írtam. Nem csak a külsőségek alapján mondom hanem mert az iszlám vallás tanításai, fogalmai is egyértelműen benne benne vannak.
2021. nov. 17. 17:05
 38/58 anonim ***** válasza:
100%

Te meg azt nem értetted meg, amiket eddig mindenki írt neked. Az iszlám eszköz, amit felhasznál arra, hogy ÁLTALÁNOSAN beszéljen a vallásokról, ahogy például G. R. R. Martin is felhasználta a kereszténységet,hogy ÁLTALÁNOSAN beszéljen a vallásokról.


Egyetlen muszlimra se igaz, amitől te tartasz. Egyetlen muszlimtól se hallani, amit te gondolsz. Akkor mégis hogyan képzelheted azt, hogy bármi valóságalapja van annak, amit te írsz? Te jobban tudod miről szól a könyv, mint az író és az olvasók? Te jobban rálátsz a vallásra, mint a hívők? Nevetséges és szánalmas, ez az, amiben jó vagy láthatóan.

2021. nov. 17. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/58 A kérdező kommentje:

"Te meg azt nem értetted meg, amiket eddig mindenki írt neked. Az iszlám eszköz, amit felhasznál arra, hogy ÁLTALÁNOSAN beszéljen a vallásokról,"


Ez a kettő üti egymást. Ez megvan? Ha általánosságban beszél a vallásokról akkor nem emelhet ki egyet vagy akkor nevezze meg mindent egyértelműen.


Azt meg honnan tudod hogy egy muszlimnak sem tűnt fel? Beszélsz muszlimokkal vagy mégis honnan veszed ki miről beszél at iszlám világban? :)

2021. nov. 17. 17:14
 40/58 anonim ***** válasza:
92%

#39

Egyáltalán nem üti egymást, legfeljebb te nem érted az eszköz és cél közötti különbséget. Kérlek nézd meg ismét a The Song of Ice and Fire-s példámat, és annak segítségvel szánj rá öt percet, hogy átgondold. Rendben? Nevezze meg mindet? Mind a több tíz- ha nem százezer hitvilágot és vallást, ami valaha létezett? Kicsit sokat vársz, nem gondolod?


Nekem történetesen egy muszlim barátnőm ajánlotta először, hogy olvassam el a Dűne könyveket, szóval az én muszlim barátaimat nem zavarja Frank Herbert gondolatvilága. Bevallom nem ismerek muszlimot és amúgy se lehetne általánosítani, de nem gondolod, hogy felszólaltak volna, ha a te agymenésed bárki másnak eszébe jutott volna? Pláne a mai politikailag korrekt világban?


Rajtad kívül senki sem hiszi ezt a hülyeséget, de ha igen, linkelj be valakit. Csak egyet, aki ugyanezt gondolja. Bár, mivel olyat se tudtál, akire igaz lenne a megállapításod, sokat várok.


De tegyük fel, hogy igazad van. És akkor mi a baj? Minden író szeretné valamiben, valamennyire befolyásolni az olvasóit, a művészetnek ez az egyik lényege. Amíg senki nem követ el miatt bűnt, nem árt másnak, hol itt a probléma? Ja, hogy a te fiktív világodban az Antikrisztus blabla? Öcsi, amíg a belé vetett hit miatt nem ártanak másoknak, semmivel se rosszabb benne hinni, mint a több másik tízezer istenségben.

2021. nov. 17. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!