Mi a Dűne című regény vallási üzenete?
Ez egy nagy sikerű amerikai sci-fi sorozat aminek mostanában jelent meg a filmes adaptációja az első könyv alapján. Kapásból furcsa hogy egy olyan sci-fi regényben ami fiktív helyen és időben játszódik, miért található sok vallási elem. Legfőképpen az iszlám vallás tanítási, kifejezései.
A történet röviden a következő. A helyszín az Arrakis nevű bolygó amit a fremen nevű nép lakik. Kinézetre olyanok mint az arabok, és a ruházatuk is ugyanolyan. Őket elnyomják idegen népek a bolygón található ritka és értékes ásvány miatt. Ahogy a valóságban is elnyomják a muszlimokat, arabokat az olaj miatt. Tehát ők lennének a muszlimok. Ez a fremen nép hite szerint várja a messiást, aki felszabadítja őket az elnyomásból és Mahdinak nevezik őt. A Korán nem említi de más iszlám forrásokban többször is szerepel a Mahdi és jelentése "Allah által vezetett". Az iszlám szerint a visszatérő Jézussal együtt legyőzik a Dadzsalt (Antikrisztust) és békét, jólétet hoznak a Földre. A regény szerint a Madhi nem a fremen nép közül kerül ki hanem egy Paul nevű fiatalember az aki egyébként a főszereplő is. Ő egy másik népből származik. Ruházatuk és kinézetük alapján nyugati, talán keresztény. A neve is Paul aki ugye keresztény hagyomány szerint apostol de valójában sosem látta Jézust és a tanítsa is ellentétes Jézus tanításával. Mögötte egy nőkből álló titokzatos szekta áll akiket boszorkányoknak neveznek és olyan képességeket tanítanak neki mint emberek tudatának manipulálása, jövőbelátás és tudatosan készítik fel erre a szerepre. A fremenekből hadsereget szervez, háborút indít az elnyomók ellen, de nem áll meg, császár lesz, folytatja a háborúkat amikben 61 milliárd ember hal meg. Ezek alapján Paul sokkal inkább a Dadzsal vagyis az Antikrisztus és nem a Mahdi.
Nagyon úgy tűnik hogy az egész regény célja a muszlimok befolyásolása, megtévesztése annak érdekében hogy a Mahdi helyett az Antikrisztust kövessék. És ez csak a regénysorozat első könyve.
A későbbi regényekben kiderül, hogy a fremen tanítás jelentős részét az ún. zenszunni tanítóktól ered, ami elvileg a zen buddhizmus és a szunnita iszlám "keveréke" de azt ne kérdezd, hogy hogyan lehet a kettőt vegyíteni.
A háátértöténet szerint nagyjából úgy Kr. u. húszezer évvel járunk, a jelenleg is ismert vallások már csak töredékesen léteznek, ilyen például az Orániai Katolikus Biblia, ami egy ilyen mindent összefoglaló tanítás mindabból, ami megmaradt a Föld egykori vallásaiból.
Közvetlen megfeleltetést nem érdemes keresni a mai világgal, Herbert nem véletlenül helyezi az olyan távoli jövőbe, hogy ezek a kapcsolódások már szinte teljesen elmosódtak.
Egyébként számomra a legemlékezetesebb mondat, ami a könyvből megmaradt:
„Amikor a vallás és a politika egy szekéren utazik, a kocsisok azt hiszik, semmi sem állhatja az útjukat. Hanyatt-homlok száguldanak előre, egyre gyorsabban. Akadályra már nem is gondolnak, és elfeledkeznek róla, hogy aki vakon száguld, az a szakadékot csak akkor veszi észre, amikor már késő.”
A történet szerint egyébként Paul nem hős, hanem antihős. Az egész a hősmítosz kifordítása. A fremenek egy messiást várnak, mert a Bene Gesserit elhintette ezt a legendát évezredekkel korábban. Paul egyszerűen csak kiaknázza azt, hogy a vérvonalának köszönhetően beleillik abba a szerepbe a fremenek előtt.
A fremenek valójában nem rosszindulatúak (legalábbis nem rosszabbak, mint bárki), hanem egy olyan nép, ami extrém ellenséges környezethez, az Arrakishoz alkalmazkodott. Ha ezt a népet kiszabadítod az Arrakis csapdájából, akkor egyszerűen letarolják az ismert civilizációkat, mert olyan gondolkodásmódot és eltökéltséget képviselnek, ami a galaxis népei előtt ismeretlen. A fremenek kulturális sajátságokban nem csak a sivatagi népekhez hasonlíthatóak, hanem az amerikai őslakossághoz is. A nyelvük, a csakobsza, valójában azt hiszem, kaukázusi eredetű. Szóval kellőképpen sokrétűen vannak ahhoz összegyúrva, hogy ne lehessen egyértelműen az arabokkal azonosítani őket.
Herbert nem volt propagandista, nem azért írt egy regénysorozatot, hogy egy konkrét aktuálpoliikai üzenetet átüssön az embereknek. Ez abból is látszik, hogy mindegyik Dűne regény nagyon más az előzőhöz képest. Karakterei vívódóak, ellentmondásosak.
De ha a legfőbb problémaforrást szeretnéd a történetből, az nem a fremenek, nem Paul, nem a Bene Gesserit, nem a császár, és még csak nem is Vladimir Harkonnen, hanem Lady Jessica.
"Te kérdező az vagy, amitől a regény óva int. A megtestesült fanatizmus."
Touché!
"Egyébként mindhárom fanatikus monoteista vallás benne van. A Bene Gesseritnek a Kwisatz Haderach, ami ugye zsidó, Paul a keresztény."
Ennyiből ki nem találja senki hogy a zsidó és keresztény vallásokról van szó de a vak is felismeri az iszlámot.
"Pault nem érdekli a hatalom."
Nem érdekli csak császár akar lenni és az is lesz aki a legnagyobb hatalmú ember az univerzumban :)
"Ez pedig továbbra is egy fiktív vallás. Vagy nem tudtam, hogy az iszlámban homokférgeket imádnak.Ez pedig továbbra is egy fiktív vallás. Vagy nem tudtam, hogy az iszlámban homokférgeket imádnak."
Nyilván nem száz százalékban.
"És ha ő az Antikrisztus, akkor mi van? Semmi."
Akkor az van amit mondtam. A regény célja a muszlimok befolyásolása, megtévesztése annak érdekében hogy a Mahdi helyett az Antikrisztust kövessék.
Mondanám el, hogy olvasd el a könyveket, de attól tartok, hogy nem értenéd meg őket. Azért ezt még nézd meg, hátha a Wikipédiának hiszel, ha már a válaszolóknak nem:
Leírom én is, bár ha az előző válaszokat nem fogtad fel, miért pont ezt értenéd meg: a történetnek kifejezetten vallásellenes üzenete van, vagyis, hogy ne kövesd vakon az önjelölt prófétákat és szellemi vezetőket.
De tegyük fel, hogy igazad van. Hogy az író valódi célja, hogy a muszlimokat megtévessze (uramisten, ekkora hülyeséget is régen hallottam). Ezt miért egy angolul írt könyvsorozaton keresztül tenné, amit rengeteg arab eleve nem ért és akik igen, azoknak is elenyésző százaléka olvas el, azok közül még kevesebbnek tetszik, és közülük is még kevesebben kezdenék el követni az Antikrisztust (te jó ég, remélem tudod, hogy te már valláskárosultnak számítasz). Legjobb esetben is egy maroknyi emberre igaz, amit te írsz, de valószínűleg ennyire sem. Eleve, akit egy sci-fi könyv el tud téríteni a hitétől, az sose hitt igazán és így vagy úgy, de úgyis "átpártolt" volna.
"Leírom én is, bár ha az előző válaszokat nem fogtad fel, miért pont ezt értenéd meg: a történetnek kifejezetten vallásellenes üzenete van, vagyis, hogy ne kövesd vakon az önjelölt prófétákat és szellemi vezetőket."
Ezt feleslegesen írtad le. Már a legelején reagáltam erre. Ha általánosságban az lett volna az író célja hogy a bemutassa a vallási fanatizmus veszélyeit, akkor vagy az iszlám mellett beteszi a többi nagyobb vallást is felismerhetően, vagy egy fiktív valláson keresztül mutatja be.
"De tegyük fel, hogy igazad van. Hogy az író valódi célja, hogy a muszlimokat megtévessze (uramisten, ekkora hülyeséget is régen hallottam). Ezt miért egy angolul írt könyvsorozaton keresztül tenné, amit rengeteg arab eleve nem ért és akik igen, azoknak is elenyésző százaléka olvas el, azok közül még kevesebbnek tetszik, és közülük is még kevesebben kezdenék el követni az Antikrisztust (te jó ég, remélem tudod, hogy te már valláskárosultnak számítasz). Legjobb esetben is egy maroknyi emberre igaz, amit te írsz, de valószínűleg ennyire sem. Eleve, akit egy sci-fi könyv el tud téríteni a hitétől, az sose hitt igazán és így vagy úgy, de úgyis "átpártolt" volna."
Szerintem le vagy maradva. A könyv világszerte ismert, sok nyelvre lefordították, bizonyára arabra is, a filmes adaptációk pedig szintén világszerte ismertek és százmilliókhoz jutnak el. Egyébként ez nem az egyetlen felkapott nyugati mű ami a muszlimok befolyásolását célozza. Van még több is amikkel külön kérdésben foglalkozom majd.
Vicces, hogy téged ennyire zavar, amikor valódi muszlimokat nem döntött meg a hitében, sőt, kíváncsisággal és örömmel olvasták.
"Are Muslims offended by it? None of my friends or I came across anything offensive, even the more conservative ones. Rather we found it interesting to see how a culture we are familiar with influenced Herbert's universe."
A"s a practicing and observant Muslim who grew up reading the Dune books, i thought it was amazing there was so much Islamic ideas and linguistic concepts used by Herbert. I never really saw Muadib as Muhammad (peace be upon him) but as a person that Muhammad foretold about to come (called the Mahdi) near the end times. I often wondered what exposure Herbert had to Muslims and Arabic culture that gave him such deep insight into Islam.
Also, I dont see why it would be considered offensive. Dune is fiction after all."
Lehetnek olyan muszlimok akiknek nem esett le. És?
Egyébként is azzal ti is egyetértettetek hogy vallásellenes.
Nagyon úgy tűnik, hogy egyedül neked esett le, ugyanis sose olvastam olyat, hogy a Dűne könyveknek ez lenne a célja. Pedig ha lenne bármilyen alapja a gondolataidnak, már rég felszólaltak volna az ügy kapcsán az elmúlt évtizedekben.
Vallásellenes, nem muszlimellenes.
Ha vallásellenes, akkor keresztényellenes, buddhizmusellenes, pogány ellenes és lehetne még sorolni a több száz, ha nem ezer vallást, amik a mai napig léteznek.
Igen, vannak felismerhető dolgok (mondjuk a kereszténységből is, bár én ateista vagyok). Attól, hogy ő az iszlámba nyúlt bele, még nem jelenti azt, hogy csak azt utálja vagy ellenzi. Más művek ugyanezt teszik a kereszténységgel, ott mégse pattogsz.
És hogy jön ide az Antikrisztus? XD Uramisten, te nagyon bigott és elborult vagy. Ismételten: ha egy muszlimot megtéveszt a Dűne, sose volt erős hite, és előbb-utóbb úgyis "átpártolt" volna, ami egyébként miért is baj? Miért baj, ha egy muszlim az Antikrisztust követi? Az nem baj, ha egy keresztény vagy buddhista tesz így?
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!