Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Mi a Dűne című regény vallási...

Mi a Dűne című regény vallási üzenete?

Figyelt kérdés

Ez egy nagy sikerű amerikai sci-fi sorozat aminek mostanában jelent meg a filmes adaptációja az első könyv alapján. Kapásból furcsa hogy egy olyan sci-fi regényben ami fiktív helyen és időben játszódik, miért található sok vallási elem. Legfőképpen az iszlám vallás tanítási, kifejezései.

A történet röviden a következő. A helyszín az Arrakis nevű bolygó amit a fremen nevű nép lakik. Kinézetre olyanok mint az arabok, és a ruházatuk is ugyanolyan. Őket elnyomják idegen népek a bolygón található ritka és értékes ásvány miatt. Ahogy a valóságban is elnyomják a muszlimokat, arabokat az olaj miatt. Tehát ők lennének a muszlimok. Ez a fremen nép hite szerint várja a messiást, aki felszabadítja őket az elnyomásból és Mahdinak nevezik őt. A Korán nem említi de más iszlám forrásokban többször is szerepel a Mahdi és jelentése "Allah által vezetett". Az iszlám szerint a visszatérő Jézussal együtt legyőzik a Dadzsalt (Antikrisztust) és békét, jólétet hoznak a Földre. A regény szerint a Madhi nem a fremen nép közül kerül ki hanem egy Paul nevű fiatalember az aki egyébként a főszereplő is. Ő egy másik népből származik. Ruházatuk és kinézetük alapján nyugati, talán keresztény. A neve is Paul aki ugye keresztény hagyomány szerint apostol de valójában sosem látta Jézust és a tanítsa is ellentétes Jézus tanításával. Mögötte egy nőkből álló titokzatos szekta áll akiket boszorkányoknak neveznek és olyan képességeket tanítanak neki mint emberek tudatának manipulálása, jövőbelátás és tudatosan készítik fel erre a szerepre. A fremenekből hadsereget szervez, háborút indít az elnyomók ellen, de nem áll meg, császár lesz, folytatja a háborúkat amikben 61 milliárd ember hal meg. Ezek alapján Paul sokkal inkább a Dadzsal vagyis az Antikrisztus és nem a Mahdi.


Nagyon úgy tűnik hogy az egész regény célja a muszlimok befolyásolása, megtévesztése annak érdekében hogy a Mahdi helyett az Antikrisztust kövessék. És ez csak a regénysorozat első könyve.



2021. nov. 15. 20:00
1 2 3 4 5 6
 41/58 A kérdező kommentje:

Ha a The Song of Ice and Fire-ban amiről sosem hallottam felismerthető a kersztény vallás de más nem akkor az elsősoban kerestzényellenes. Nem azt mondtam hogy mind a sok ezer vallás legyen benne de legalább az 5-6 legnagyobb, legismertebb.


Lehet hogy a muszlim barátnőd nem vallásos vagy nem ismeri eléggé az iszlám forrásokat. Én is ismerek arab vagy török embereket akik nem vallásosak.



"Rajtad kívül senki sem hiszi ezt a hülyeséget, de ha igen, linkelj be valakit "


A kedvedért rákerestem.


https://www.youtube.com/watch?v=4RIIEYEVdtI&t=1s


MOVIE DUNE SHOWING MAHDI AS MONSTER


Igaz nem azt írja hogy Antikrisztus de szerintük is problémás.



"De tegyük fel, hogy igazad van. És akkor mi a baj? Minden író szeretné valamiben, valamennyire befolyásolni az olvasóit, a művészetnek ez az egyik lényege. Amíg senki nem követ el miatt bűnt, nem árt másnak, hol itt a probléma? Ja, hogy a te fiktív világodban az Antikrisztus blabla? Öcsi, amíg a belé vetett hit miatt nem ártanak másoknak, semmivel se rosszabb benne hinni, mint a több másik tízezer istenségben."


Az hogy te nem hiszel benne nem mérvadó. Akkor is arról van szó hogy emberek tömegeit próbálja befolyásolni, manupulálni rossz irányban. Ha számodra az Antikrisztus fiktív is, akkor sem tarthatod helyesnek egy ilyen rendkívül rossz tulajdonságokkal rendelkező karakter követésének az ösztönzését.

2021. nov. 17. 20:07
 42/58 anonim ***** válasza:
94%

#41

Ha nem olvastad a könyveket (ne is, ezek alapján túl bonyolultak számodra), akkor talán láttad a Trónok harca című sorozatot, ami többnyire ezeknek a könyveknek az adaptációja. Az író egyébként ateista, de tiszteli a vallást és más vallásos írókat, ugyanakkor képes kritikát alkotni és kiemelni a rossz dolgokat, amik minden vallásban előfordulnak.


Á, hogy most már nem kell mindegyiket megemlíteni? Bubikám, össze-vissza beszélsz, ha leírsz valamit, tarts ki mellette.


Megnyugtatlak, hívő emberekről írtam.


A linkelt videó nem számít, ugyanis mint írtad, nincs szó az Antikrisztusról. Továbbra is egyedül vagy az agymenéseddel. Ugyanilyet nem találtál.


Nem tartom helyesnek, de helytelennek sem. Ismételten: amíg nem ártanak a hitük miatt másnak, addig semmi problémát nem látok velük. Számomra ugyanolyanok, mint a keresztények vagy buddhisták. Ugyanúgy állok hozzájuk. Remélem ezúttal válaszolsz: ha nem ártanak a hitük miatt senkinek, akkor miért baj, hogy ők ebben hisznek?

2021. nov. 17. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/58 A kérdező kommentje:

Sértegetésel nem mész nálam semmire. Egyébként is értetetm amit állítasz miszerint álltalánosságban vallásellenes a mű de ez nem igaz és kifejtettem hogy miért nem.



"Á, hogy most már nem kell mindegyiket megemlíteni? Bubikám, össze-vissza beszélsz, ha leírsz valamit, tarts ki mellette."


Ezzel magadat járatod le. Már az elenjén írtam (9-es válasz), hogy vagy beteszi a többi nagyobb vallást vagy egy fiktiv valláson keresztül mutatja be:


"Nyilván nem mondják ki hogy az iszlámról van szó, de teljesen egyértelmű és még egy laikus számára is felismerhető. Ez nem egy fiktiv vallás hanem az iszlám. Ahogy mondtam, ha általánosságban az lett volna az író célja hogy a bemutassa a vallási fanatizmus veszélyeit, akkor vagy az iszlám mellett beteszi a többi nagyobb vallást is felismerhetően, vagy egy fiktív valláson keresztül mutatja be."



Egy hívő muszlim számára fel kell hogy tűnjön,komoly problémák vannak ezzel a regénnyel és az a minimum hogy iszlámellenes, de ennél ugye rosszabbat céloz meg.


A linkelt videó azt írja hogy monster vagyis szörnyeteg ami nem áll mesze az Antikrisztustól tehát vannak akik szintén felismerték hogy nagyon problémás.


Ha nem tartod helytelennek elég baj. Kezdődik ott hogy csak az iszlám felismerhető, más vallás nem. Aztán emberek tömegeit próbálja befolyásolni, manupulálni rossz irányban úgy hogy egy létező (vagy nem létező) rendkívül rossz tulajdonságokkal rendelkező karakter követésé ösztönöz. Ez nagyon is árt többszörösen.

2021. nov. 17. 22:08
 44/58 anonim ***** válasza:
100%
A gyakorlatban hogyan árt? :) Tudnál linkelni pár konkrét példát, ahol az Antikrisztus nevében öltek, romboltak, terrorizáltak és lehetne sorolni? Mert én tudok a kereszténység és iszlám nevében.
2021. nov. 17. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/58 A kérdező kommentje:
Nem ismerem a sátánistákat de úgy tudom nem verik nagydobra azt amit tesznek ellentétben más vallások szélsőségeseivel. Meg az más kérdés hogy emiatt a gyakorlatban történik-e valami vagy sem. Az már önmagában probléma hogy rossz irányba próbál manipulálni.
2021. nov. 18. 11:18
 46/58 anonim ***** válasza:
100%
Ha nem verik nagy dobra, akkor honnan tudsz te ezekről? Hol vannak a bizonyítékaid a sátánisták ellen? Mert rágalmazni mindenki tud. Az ilyen agymenések nyomán viszont már nem indítunk boszorkányüldözést, rossz korban és helyen jársz, ha ilyesmit akarsz elérni.
2021. nov. 18. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/58 anonim ***** válasza:
100%

"Az átlag ember nem fogja kitalálni hogy a fremeneket temperamentumban az észak-amerikai őslakóról mintázta az író. Mindenki a muszlimokkal fogja őket azonosítani."


Az átlagember talán nem, de hogy az arabok tuti észreveszik, hogy "hát ezek nem olyanok, mint mi vagyunk", abban biztos vagyok.

2021. nov. 18. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 48/58 A kérdező kommentje:

"Ha nem verik nagy dobra, akkor honnan tudsz te ezekről? Hol vannak a bizonyítékaid a sátánisták ellen? Mert rágalmazni mindenki tud. Az ilyen agymenések nyomán viszont már nem indítunk boszorkányüldözést, rossz korban és helyen jársz, ha ilyesmit akarsz elérni."


Nem értesz magyarul? Azt írtam nem ismerem a sátánistákat és hogy úgy tudom nem verik nagydobra azt amit tesznek. Ebben hol a rágalom? És milyen boszorkányüldözésről beszélsz? :) Kit akarok én üldözni? :)

2021. nov. 18. 14:59
 49/58 A kérdező kommentje:

"Az átlagember talán nem, de hogy az arabok tuti észreveszik, hogy "hát ezek nem olyanok, mint mi vagyunk", abban biztos vagyok."


Nem kell hogy egy az egyben ugyanolyanok legyenek mint az arabok, ahogy az iszlám vallást sem vette át egy az egyben, de az átvett elemek alapján egyértelműen beazonosítható az iszlám.

2021. nov. 18. 15:08
 50/58 anonim ***** válasza:
92%
48. Akkor mi a vergődésed célja?
2021. nov. 18. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!