Ha Luther sosem indítja el a Reformációt, lehetett volna katolikus Holdraszállás úgy 1800 körül?
Arra gondolok, hogy ugye a katolikus egyház mindig is nagy tudomány-párti volt, pl. 1300 körül már tele voltak a kolostorok mindenféle mechanikus ketyerékkel meg vízkerék-hajtású munkagépekkel, és olyan papok is voltak az érett középkorban, akik arról írtak téziseket, hogy milyen lehet az élet más bolygókon.
Szerintetek ha a 16. században nem történik meg a Reformáció, tehát elkerüljük a vallásháborúkat meg a tudományellenes szektákat, akkor elképzelhető, hogy a 19. század elejére elérjük azt a fejlettséget, hogy a Pápai Állam három szerzetest lő ki a Holdra és épségben haza is térnek?
"Az űrverseny egy olyan sakkmeccs volt, amelyben rendhagyó módon a sötét oldal lépett először*, de a világos mattal nyert."
Mi bajod van? Ki nyert mattal, mit nyert, milyen sötét oldal? A murikánok egyetlen egy sikert tudtak felmutatni az űrversenyben, az oroszok számos sikert halmoztak.
A világ csendőre pedig miért is lenne a világos oldal? Hány háborút robbantottak ki az utóbbi évtizedekben, milyen őrült módon destabilizálták a közel-keletét, ami nem mellesleg számtalan közel-keleti keresztény életébe is került, mert a destabilizáció hatására jutottak uralomra az iszlamista kormányok, felváltva a viszonylag szekuláris rezsimeket, melyek alatt a keresztények megtűrt polgárok voltak. Jelenleg meg éppen Iránt provokálják elkeseredett lépésre.
Lehet sok színt adni országoknak, de hogy az USA világos színt kapjon, az már erős fanatizmusra vall. Nem sokkal jobb, mint az általad sötétnek vélt Szovjetunió.
Roppantul érdekes egyébként, így végignézve a diskurzust, hogy az emberek zömének sem a tudománytörténet, sem a keresztény eszmetörténet nem erőssége.
NAAAGY, leegyszerűsítő mítoszok, na azok vannak. Nem kevés a '90 előtti rendszer hivatalos ideológiájának történelemoktatásából.
Azt tanácsolom azoknak, akik a régi rendszerben jártak iskolába, hogy a töriből ott tanultakat elfelejteni és autodidakta módon újratanulni.
Galilei-per ezerrel mindenki fejében ott van, liszenkóizmusról a kutya se hallott.
Egy töri szakos egyetemista.
Kérdés, hogy a Holdra szállást tényleg a tudásszomj hajtotta-e, vagy, ahogy egyes elemzők állítják, inkább a hidegháborús versengés?
Nekem visszás dolognak tűnik ennyire vallási nézethez kötni a tudományos felfedezéseket. Kína nem volt sem katolikus, sem protestáns és mégis felfedezték a puskaport stb. Az ember alapvetően kíváncsi.
Ugyanakkor, nem gondolom, hogy a hidegháborús versengés, a fegyverkezés fejlesztése ez a fajta tiszta kíváncsiság lenne. Nem. Sőt! A másik legyőzése, elpusztítása, fenyegetése stb. a cél, ami messze áll az isteni céloktól.
A kérdésben úgy van feltüntetve a Reformáció, mint ami vallásháborúkat, tudományellenes szektákat hozott létre.
A Reformációt Isten hívta létre, hogy az emberek kezébe kerülhessen a Biblia és megélhessék a hit általi élet örömét. Ez valódi isteni cél.
A Holdra szállást inkább látom emberi célnak. Rengeteg idő, pénz és a "mi majd megmutatjuk". Ez nem lehet igazi, nemes vallási cél.
Szerintem az ennyire "katolikus kontra protestáns" történelem-szemlélet inkább versengésnek tűnik, ráadásul alaptalan.
Én úgy látom, hogy a Biblia szerint a bolygónk történelme úgy érthető meg, ha a világegyetem történetét is ismerjük, amennyire lehet.
Ha elfogadjuk, hogy van a világnak Teremtője,
illetve azt, hogy az Őseink a rossz oldalra álltak a háborúban a Teremtő ellenségei közé, akkor ezzel a szemlélettel egész máshogy nézhetünk a történelemre.
Istennek egy nagy célja van és ezt el is mondta, hogy "minden ember üdvözüljön". Szenvedélyesen és első helyen ez szerepel Nála. Mindennél fontosabb neki, hogy megmentsen minket az örök haláltól, a végső pusztulástól stb.
Szerintem az emberiség igazi célja nem az ipari fejlettség minél magasabb foka, és azt gondolom, hogy mind a katolikusok, mind a protestánsok, mind a Jézus követő egyházak valódi célja egyedül csak az isteni cél lehet.
Nagyon sokra tartom a tudományt, a tudományos kíváncsiságot, a kutatást stb. és úgy gondolom, hogy a tudomány pohara alján a nagy tudosók is rálelnek Istenre, de a tudomány senki lelkét nem tudja megmenteni.
hmm... ez egy vetélkedő? melyik felekezetnek köszönhetünk több tudományos felfedezést?
és ha arra gondolunk, hogy az ipari fejlődéssel micsoda szenny-áradat járt együtt?
Akkor is ekkora versengés folyik majd a kétes érdemekért???
Ki mondta, hogy az ipari fejlődés ekkora nagy áldás?
számos remek könyv szól arról, hogy nem biztos, hogy ez technológiai fejlődés az ideális út.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!