Ha Luther sosem indítja el a Reformációt, lehetett volna katolikus Holdraszállás úgy 1800 körül?
Arra gondolok, hogy ugye a katolikus egyház mindig is nagy tudomány-párti volt, pl. 1300 körül már tele voltak a kolostorok mindenféle mechanikus ketyerékkel meg vízkerék-hajtású munkagépekkel, és olyan papok is voltak az érett középkorban, akik arról írtak téziseket, hogy milyen lehet az élet más bolygókon.
Szerintetek ha a 16. században nem történik meg a Reformáció, tehát elkerüljük a vallásháborúkat meg a tudományellenes szektákat, akkor elképzelhető, hogy a 19. század elejére elérjük azt a fejlettséget, hogy a Pápai Állam három szerzetest lő ki a Holdra és épségben haza is térnek?
Már őseink is tervezték a holdraszállást, ugyanis akkor jókora ingyen sajthoz jutottak volna.
A tűzijáték, a rakéta elv használata szórakoztatás és hadi célokra kínai találmány, mégsem jutott eszükbe a Holdra menni felhasználásukkal.
Nem tartom valószinűnek, hogy a Szent Inkvizíció nagyon támogatta volna a holdraszállást még akkor sem, ha egyáltalán lehetőség lett volna rá.
Galileot meg majdnem megégették, mert ki mertte mondani, hogy a Nap körül kering a Föld és nem fordítva.
A tudomány ilyen szintű "támogatása" mellett nem jutottak volna messzire.
Előző!
Azért kicsit már továbbjuthatnánk a Galilei-per folytonos mantrázásán az egyház-tudomány dialógusban! Ezt az egészet a marxista történetírás verte bele felnagyítva a magyar fejekbe.
Amúgy a Szovjetunió is küldött embert az űrbe, pedig üldözték a genetika tudományát (Mendel katolikus pap volt, így reakciós és fujj..), nem igazán tűrték a kvantummechanikát és az általános relativitáselméletet (nem fér össze a dialektikus materializmussal, "idealista" áltudomány), valamint a darwini evolúciós modellt (mer' Liszenkó). Több tudós csücsült a saraskán (a gulag speciális változata, szellemi börtön- és kényszermunkatábor) mint amennyivel a katolikus egyháznak valaha konfliktusa volt.
Gagarin mégis valahogy felrepült.
#13
Legalább magadat ne égesd ilyen butasággal. Galileit senki se akarta megégetni, tudományos munkáját pedig a Pápai Állam pénzelte.
"Méigs miként akadályozta meg Luther, hogy teszem azt, akkor a pápai állam 1800 körül űrhajót építsen?
Amúgy a tudomány és technika legerősebben a protestáns többségű USA-ban, Németországban és Nagy-Britnanniában fejlődött, a 20. században sem a pápa vagy a spanyolok építettek űrhajót, ezen azért gondolkozz el."
Egyetértek a fenti gondolatmenettel. Az az igazság, hogy a Luther által indított reformáció után is maradtak katolikus országok, illetve kevésbé fejlődő, középkori berendezkedésű államok. A fejlődés szinte kivétel nélkül a protestáns beállítottságú országokban indult meg, olyan módon, hogy 10-20 év alatt többet fejlődtek, mint a katolikus országok 100 vagy 1000 év alatt. A pápa csak keresztet vetett az ablakából minden emberiséget érintő pozitív változásra (ha éppen nem ellenezte), marginális bohóc szerep maradt az övé, és a szervezetéé, a középkori uralmuk hála Istennek véget ért.
Kiegészítés az előzőhöz:
A pénzügyi vagyonukat azért a Vatikánnak nem szabad lebecsülni, az ilyen-olyan módon összeszedett-harácsolt vagyon a Szent Lélek bankban nem kevés.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!