Ha Luther nem reformálja meg az egyházat, a tómai katolikus vallásnak/egyháznak még mindig olyan nagy hatalma lenne mint azelőtt?
Nem tudni mi történt, volna bár, ha nem történik meg a "szakadás," valószínüleg nem lenének evangelisták, reformátusok, protestánsok...bár az is lehet később más írta volna le a pontokat.
Ui: A szakadást direkt rajtam "-be...mert az Ige is ír egy bizonyos szakadásról...
Nem, törvényszerű volt, hogy felbukkan egy reformer, ha nem Luther lett volna, akkor más csinálta volna meg.
Luther valójában egy kialakuló igényt ragadott meg, amit az egyház nem ismert fel, mert már jobban el volt foglalva saját status quójának fenntartásával. Valójában egy olyan pofon volt a katolikus egyháznak, ami már nagyon érett, és komoly változásokat indított el, mert kezdték elveszteni a befolyást a nemességek köreiben.
Luther nem megreformálta az Egyházat, hanem kiszakadt abból, elég nagy különbség.
Mindig voltak különböző hasonló mozgalmak, már a korai századoktól kezdve. Például 4. századtól ariánusok, donatisták, 5. században megjelentek a monozifiták (ők még most is vannak), vagy a 12. században a valdensek, albigensek, a későbbi huszitákról is biztos hallottál már, stb... tényleg csak töredékét említettem az összesnek. Tehát Luther nem volt egyedi eset.
Az Egyház hatalomvesztéséhez ezeknek nincs túl sok közük, azért sokkal inkább a 18. századi un. "felvilágosodás" eszméje okolható.
Az Egyház pedig folyamatosan újult meg a történelem során, ehhez szintén nincs sok köze Luthernek. Például az egyik legismertebb ilyen megújulás a clunyi reformokhoz köthető, mely a 10-11. században zajlott le. Az un. katolikus megújulás a Trienti Zsinaton történt. ott sem volt Luther.
Tehát nyugodtan kijelenthetjük, hogy történelmi alapon nincs kapcsolat a kérdésben felvetett dolgok közt.
Kereszténység, és az emberiség soha sem volt egységes. Már Luther előtt sokan bírálták a Vatikánt egyházon bellül.
Aztán politika mellêjük állt, királyok, ês nemesek támogatták a lázadást a pàpa ellen.
Nem lenne nagy hatalma ma sem, akkor sem, ha nincs reformáció, mert akinek hatalma volt a történelem során, azt megbuktattàk. Nem lett volna másként a Vatikán akkor sem, főleg utána elég véres korszak köszöntött be Európába.
"Aztán politika mellêjük állt, királyok, ês nemesek támogatták a lázadást a pàpa ellen."
Ez nem teljesen igaz, mert a német választófejedelmek támogatták a császár ellen, akik így próbáltak maguknak kivívni nagyobb függetlenséget és erőteljes befolyást a birodalmi politikába.
Akkoriban nem voltak királyok a Birodalomban, csak császár és a nemesség "fejét" adó fejedelmek. A pápa is teljesen irreleváns volt számukra.
Minden bizonnyal gyorsabban fejlődött volna a tudomány, elkerültük volna az Újkorban az életszínvonal csökkenését, a járványokat, és az újkori boszorkánypereket.
Igen, ugyanolyan nagy hatalma lenne, minden bizonnyal megmaradtak volna a Pápa által kijelölt királyok monarchiája, vagypedig kialakult volna valamilyen modern teokrácia, ami lényegében köztársasági rendszer csak erős egyházi vezetéssel. A miniszterlenök pl. egy érsek lenne, aki a Pápának engedelmeskedik. Minden iskola egyházi lenne, és a különféle segélyeket, támogatásokat az állam helyett az egyház adná.
Én nem kétlem, hogy egy ilyen alternatív történelemben már 1800-ban megtörténik a Holdraszállás, a Pápa küld oda három szerzetest és épségben haza is jönnek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!