Keresztényként hiszel az evolucióban?
Ha igen akkor elmagyaráznád röviden,hogy hogy tudod összehozni a kettőt mert nekem nem megy!
Köszi!
Tudományosan eléggé úgy tűnik, hogy volt evolúció, s a bibliai elbeszélés pedig eléggé képletesnek.
Én nem mondom, hogy könnyű összeegyeztetni, de vannak próbálkozások, elméletek. Az alapvető kérdés az, hogy Isten össze tudta-e egyeztetni, mert ha ő igen, akkor ez nyilván előbb-utóbb nekünk is sikerülni fog.
Ha volt evolúció, akkor Isten akaratából volt. A betegség, a fájdalom és a halál, mint mondják az evolúció része, de minél kisebbek az igények, minél fejletlenebb a lény tudata és idegrendszere annál kevésbé fájdalmas a fájdalom vagy aggasztó a halál. Elképzelhető, hogy az emberi idegrendszer és az öntudat fejlődésével a vallásosság és az Istennel való kapcsolat is fejlődött, s valahogy az ember nem érezte a halált borzasztónak, mindig megkapta a nehézségek elviseléséhez szükséges erőt, a lelki békét, a halál utáni örök élet biztos reményét. A bűnbeesés következtében ez a fejlődési harmónia megbomlott, s a halál egyre félelmetesebbé a nehézségek egyre fájdalmasabbá, a lelki béke egyre ritkábbá vált.
Tehát az egyeztető teológia általában úgy magyarázza, hogy biológiai halál, fájdalom, nehézségek lettek volna bűn nélkül is, de a vallási élet fejlődése, az intenzív lelki élmények, a szív gyakori békéje és öröme, valamint a túlvilági élet biztos reménye kompenzálta, kárpótolta egészségesen elviselhetővé tette a nehézségeket. Ez volt úgymond a paradicsomi állapottal jelképezett harmónia, amit a bűn tönkre tett, s a halál a lelki halállal párosulva igazán fájdalmassá, félelmetessé, s reménytelenné vált.
Tehát a paradicsomi állapot nem egy külső környezeti, hanem egy belső lelki harmónia volt. Nem a környezet volt jobb, hanem az ember belső hozzáállása, a lelki ereje.
Sziasztok és köszönöm a válaszokat!
Látom eléggé megoszlanak a vélemények.
Én azért nem tudom összehozni a kettőt mert felmerűl bennem az a kérdés,hogy ha Isten meg tudott teremteni egy élőlényt úgy ahogy azt megteremtette akkor miért ne teremthetett volna meg mindent?
Továbbá meg azt gondolom,hogy az ember kiemelkedése az állatvilágból logikai képtelenség
A szellemi lélek, amely az emberben lakozik, minőségileg olyannyira magasabb rendű az állatokat megelevenítő életnél (vagy léleknél), hogy abból hogy semmi esetre, semmi módon és körülmények között nem fejlődhetett ki spontán „természetes kiválasztódás” hatására.
Azt kell tehát mondanom, hogy az ember szellemiséggel bíró lelkének létezése kétségtelen tény. A pszichológia azt állítja, hogy az emberi lélek az evolúció során alakult ki,igaz? Viszont az emberi lélek olyannyira más minőség, hogy úgy mondjuk más „dimenzió”, hogy az állati élet abba magától át nem léphetett, és nem is fog soha. Egyik „főemlős” sem bír még csak közel sem azokkal a tulajdonságokkal, mint az ember: nem gondolkodik, nincs elvont dolgok megragadására képes értelme, nem érez (nincsenek lelki érzései), nincs öntudata, nincs lelkiismerete, nincs akarati szabadsága. A majom és az ember közö9tt akkora szakadék tátong, mely semmiféle ugrással „evolúciós ugrással”át nem ugorható!
Tehát én keresztényként képtelen vagyok megalkudni az evolúciós elmélettel mert ha megteszem akkor mindden a feje tetejére áll és már semmi sem ugyan az.
Persze nincs kizárva az sem,hogy csak én nem értem és így a hiba bennem van és nem az evoban,de én ezt így fogadom el ahogy le van írva;
„ Minden általa lett, és nélküle semmi sem lett, ami létrejött.” (Jn. 1:3)
”a ki hatalma szavával fenntartja a mindenséget” (Zsidók 1:3 )
„ Ő a láthatatlan Isten képe, az elsőszülött minden teremtmény közül. Mert benne teremtetett minden a mennyen és a földön, a láthatók és a láthatatlanok, akár trónusok, akár uralmak, akár fejedelemségek, akár hatalmasságok: minden általa és reá nézve teremtetett. Ő előbb volt mindennél, és minden őbenne áll fenn. (Kol 1:15-17)
Ez számomra mindent elmond és én ezt tartom helyesnek!
Utólag meg el szeretném mondani,hogy sajnálom,hogy lepontozták azokat az embereket akik csak azt írták le amiben hisznek,hisz én ezt kérdeztem!-és ők csak a kérdésre válaszoltak.
Én senkit nem pontoztam le hanem mindenkinek adtam egy zöld kezet.
sehogy nem lehet összeegyeztetni, hogy egyezteted össze hogy jobbra és balra is egyszerre menj? sehogy
aki azt mondja össze tudja az csak kiskapukat keres a valóság elől mert a vallásos meséi vonzóbbak a valóságnál
"Ebből a legrosszabb a valóság megtagadása, az attól való elfordulás."
Te tudod mi a valóság? Mert még a legokosabb tudós sem tudja.
"A szellemi lélek, amely az emberben lakozik, minőségileg olyannyira magasabb rendű az állatokat megelevenítő életnél"
Eddig olvastam.
Ezt inkább csak az emberek hinni szeretik. Ha valaki nem azért tartja magát kiváltságosnak, mert magyar, fehér, esetleg férfi, akkor jön az, hogy ő ember, aki a legmagasabb rendű élőlény az egész világon.
Valójában a tulajdonságaink, viselkedésünk nagy része jellemző ugyanúgy az állatokra is, különösen a többi főemlősre.
Esetleg ajánlott olvasmány "A harmadik csimpánz felemelkedése is bukása" (én is most olvasom). Szerintem kérdező abban a könyvben elég sok kérdésedre választ találnál és tudnál mérlegelni.
@Kérdező: "Én azért nem tudom összehozni a kettőt mert felmerűl bennem az a kérdés,hogy ha Isten meg tudott teremteni egy élőlényt úgy ahogy azt megteremtette akkor miért ne teremthetett volna meg mindent?"
Tudod, ma már a kreacionisták is fogvicsorgatva elismerik, hogy "kis" evolúcióval tud az élet alkalmazkodni a környezetéhez, csak azt állítják, hogy nagyot nem tud változni. Az állításod csak akkor lenne logikus, ha Isten a világot változatlanra teremtette volna, de a geológia bebizonyította, hogy ahol egykor tenger volt, ott most hegyek vannak. Ahol egykor jeges világ volt, ott most száraz sivatag... és ez ment állandóan. Az állításod totálisan működésképtelen, mert az evolúció pont azért van, hogy az élőlények tudjanak alkalmazkodni, még az egészen drámai környezetváltozásokhoz is, ha azok nem túl gyorsan zajlanak le. És a fossziliák egyértelműen ezt is mutatják. Ha Isten állandóra teremtette volna meg az élőlényeket, akkor az élet működésképtelen lett volna ezen az állandóan változó bolygón. Nem létezik egy olyan emberi mérnök se, aki olyan gépet tudna csinálni, hogy az folyamatosan terjedve mindenhol és mindig változó körülmények között megállja a helyét.
Az állításod már csak azért is logikátlan teljesen, mert Istent lebutítod egy szimpla mérnök szintjére, holott Isten (már ha van) zseniális szerkezetet készített az élet képében, amely képes önmagát fejleszteni, javítani, és alkalmazkodni, és így változni is képes korlátlanul. Ennek tükrében teljesen ésszerű, hogy érdemes készíteni egy kezdetben még egyszerű evolválásra képes egységet, amit a folytonos környezetváltozások állandóan késztetnek a bonyolódásra, miközben mindenfelé elszaporodik, genetikai tapasztalatot gyűjt, és önmaga is megváltoztatja a bolygót, még a felszínét is, de úgy, hogy még ehhez is tud alkalmazkodni.
Bocsika, de a logikádnak - sajna - nem sok köze van a valósághoz, mivel úgy mutatod be a változó világunkat, mintha egy sosem változó összeszerelő-üzem lenne.
@Kérdező: "Továbbá meg azt gondolom,hogy az ember kiemelkedése az állatvilágból logikai képtelenség"
Szerinted egy egysejtűnél nem okosabb egy pl. tyúk? A tyúknál nem okosabb pl. egy csimpánz? Akkor mi is a logikátlan abban, hogy az intelligencia a régen élt majomszerű közös őstől tovább növekedett az időben, ha az intelligencia azelőtt is folyamatosan növekedett?
Ha le is tagadod (mert meg fogod tenni), hogy itt egy gyönyörű átmeneti láncon keresztül jutunk el az emberig, akkor is a te elképzelésed szerint ezek a kihalt állatok nem létezhettek volna (több száz fossziliáról van szó), mert az egyre növekvő koponyaméretükkel csökkentik szemmel láthatóan az állat és ember közötti - szerinted! - áthidalhatatlan szakadékot.Vagy letagadod, hogy ezeket a lényeket is Isten teremtette, csak mára kihaltak? Az szerinted Istennek tetsző érv, hogy úgy mutatsz be ember és állat közötti szakadékot, hogy Isten mára kihalt teremtményeit kihagyod, csak azért, mert ma nem látjuk őket?
@Kérdező: "A szellemi lélek, amely az emberben lakozik, minőségileg olyannyira magasabb rendű az állatokat megelevenítő életnél (vagy léleknél), hogy abból hogy semmi esetre, semmi módon és körülmények között nem fejlődhetett ki spontán „természetes kiválasztódás” hatására."
Voltál már őserdőben? Hosszasan figyelted állati csoportok viselkedését? Találtál ki teszteket az intelligenciájuk felméréséhez? Ha nem, akkor min alapul a - már elnézést -, de a roppant arrogáns magabiztosságod? Azért javasolnám pl. ezt a filmet végignézni a bonobókról:
A csimpánzok logikai feladatokat oldanak meg, lexigramon keresztül beszélgetnek az emberrel, és hihetetlenül intelligens állatok, és éntudatuk van (de mint kiderült más állatoknak is - pl. elefánt, delfin, de még egyes madaraknál is...). Pl. eszközöket használnak (és készítenek), és pl. még dárdát is legyártanak vadászatra a Fongoli folyó melletti majmok, sőt, tanítják is a kölyküket annak használatára. Tűztáncot járnak, barlangban laknak olykor… igazi kis ősemberek. Pl a majmok matekozni is tudnak, sőt, nálunk gyorsabban rakják sorrendbe a számokat, igaz csak 10-ig, vagy 9-ig, valamint sokkal gyorsabban megjegyzik a nem sorrendbe rakott számok pozicióit a képernyőn, mint bármilyen szuperember. Stbstb.
@Kérdező: "Viszont az emberi lélek olyannyira más minőség, hogy úgy mondjuk más „dimenzió”, hogy az állati élet abba magától át nem léphetett, és nem is fog soha."
"A bonobók esetében Wilsonék tanulmánya is megerősítette: kevésbé agresszívak, mint a csimpánzok. Egyetlen bonobóközösségben sem fordult elő nyilvánvaló gyilkosság."
Tudod, a bonobók tényleg nagyon békeszerető, roppant intelligens állatok, akik a ritkán egymás között felgyülemlett feszültségeket is inkább konkrétan a szexszel vezetik le (úgy tűnik, a bonobó tényleg más minőség, mint az ember). A nőstényeknek a hímek ajándékokat visznek, tényleg emberi értelemben vett udvarlással veszik le a lábukról….stbstb.
@Kérdező: "Viszont az emberi lélek olyannyira más minőség, hogy úgy mondjuk más „dimenzió”
Nektek sokkal fontosabb szellemi nyomorékokként bemutatni az állatokat, mint megvédeni, megérteni őket, vagy tisztelettel nézni egyes állatok valóban csodálatraméltó intelligenciájára, hiszen szükséges azt hazudni, hogy az állatok érzéketlen ösztönprogramok megtestesítői, mert az ideológiátokat és a hitet terjeszteni kell minden áron. Hogy milyen értékek pusztulnak el emiatt, az lényegtelen... ugye?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!