Miért olyan fontos a materialistáknak, hogy igaz legyen az evolúció, egyáltalán mi a tétje annak, hogy igaz-e vagy sem?
Ha minden magától keletkezett és az egész univerzumnak nincsen semmi értelme, akkor nem mindegy hogy honnan jöttünk, ha úgyse megyünk sehova?! Ha minden élőlény küzd az életben maradásért, miközben a materialista evolucionizmus szerint maga az élet nem marad életben /az univerzum hőhalála, meg ilyesmi/, akkor mi értelme az egésznek? Minek küzdeni az életben maradásért, amikor a jutalom az örök halál?!
/A materializmusban nincs jó, nincs rossz; az életnek nincs célja; és az embernek nincs semmiféle szerepe a létezésben. Alig száz éve hisszük ezt, és a halálunkon vagyunk - és minden jel szerint el is pusztulunk.” /Az anyag vallása/
Nem inkább azért erőltetik az evolúciót a materialisták, hogy az istenhívőket eltérítsék a hitüktől? Miért nem mindegy nekik, hogy ők mit hisznek, ha úgy is minden mindegy?
Ez egy nehéz problémakör - a mai napig megy a vita rajta.
A keresztény tanítások lényege, fontossági/erősségi sorrendben:
1: Isten mindenható és mindent tud előre.
2: Szabad akaratot adott.
Amint látod, az első az erősebb állítás.
Ha a kettő összeütközik, akkor a szabad akarat jelentését kell addig faragnod, amíg illeszkedni fognak.
Pl. lehet úgy, hogy hiába szabad az akaratod - kellő tudás birtokában igenis meg lehet mondani, hogyan fogsz dönteni.
Amúgy ehhez nem ártana tisztázni azt sem, hogy MI alapján működik a szabad akarat? HOGYAN születik meg a döntés, amikor a szabad akaratodat használod?
"Ő mindenható, megtehetne bármit, de csak a jót teszi meg."
Itt csak egyet felejtesz el:
a MINDENHATÓSÁG a jelenleginél milliószor jobb megoldásokat tenne lehetővé! Olyanokat, ahol senki sem szenved és senki sem jár rosszul. Tehát sehol sem lenne olyan, hogy valami rossz történik - EZT jelenti a végtelen jóság.
"Amint látod, az első az erősebb állítás."
Na de ki mondja ki, hogy egyrészt ez a sorrend, másrészt hogy egyáltalán így van? A mindentudóból nem látom, miért következne, hogy mindent előre is látnia kell, pláne ah egyszer arról van szó, hogy tőle függetlenül is dönthetünk.
Jósolni persze hogy lehet, én is tudok, ha ismerek valakit, nagy eséllyel meg tudom tippelni hogy adott helyzetben hogyan viselkedne. De ez nem egyenlő azzal hogy a jövőbe látok. Csak a jelen ismereteim alapján következtetek, nem előre tudok valamit.
A hogyan születik a döntés kérdést viszont passzolnám. Bocsi, de ezen a téren elég hiányos a tudásom, okoskodni meg nem akarok.
"Amikor látta, hogy az emberek gonoszak, elszomorodott."
De értsd meg kedves barátom, hogy ez lehetetlen!
Elszomorodni csak váratlan, és előre nem látott dolgon lehet.
Ha Isten végtelen ideje létezik, és mindent lát az idő síkjában, akkor végtelen ideje szomorkodik, mert a végtelen idő minden pillanatában tisztában van azzal az egy elszomorító pillanattal. Nem létezhet olyan az életében, hogy na most elszomorodott! Nincs számára most, ha mindig tud mindenről, legyen az múlt és jövő.
Mi azért tudunk különbséget tenni a jelen és múlt között, mert a jelent látjuk nagyon nagyon élesen, és a múlt képei folyamatosan halványulnak, tökéletlenednek.
Ha minden megélt időpillanatunkat ugyanolyan tökéletesen látnánk, akkor képtelenek volnánk megállapítani, hogy a megélt múltunk melyik időpillanatában vagyunk éppen, sőt, azt is hihetnénk, hogy éppen a gyerekkorunkban vagyunk, de látjuk a saját jövőnket tisztán a felnőttkorunk egy adott időpillanatáig.
Arra akarok rámutatni, hogy a tökéletesség valójában nem létezik, és nem is jó dolog.
A tudomány nem olyan régóta létezik. A bibliát legalább 1500 éven keresztül írták és egy sokkal nagyobb intervallumot foglal magába, gyakorlatilag a világ keletkezésétől. Nem gondolom, hogy az egész fikció és hamis, kitalált alapokra épül.
Én is ébredtem már úgy fel, hogy azt gondoltam, Ő nem létezik. De ezt nem tartom valóságnak. Mindent amit tapasztalunk, érzünk csak viszonylatban lehet felfogni. Valamihez képest létezik minden.
@223:
"A mindentudóból nem látom, miért következne, hogy mindent előre is látnia kell, pláne ah egyszer arról van szó, hogy tőle függetlenül is dönthetünk.
Jósolni persze hogy lehet, én is tudok, ha ismerek valakit, nagy eséllyel meg tudom tippelni hogy adott helyzetben hogyan viselkedne. De ez nem egyenlő azzal hogy a jövőbe látok. Csak a jelen ismereteim alapján következtetek, nem előre tudok valamit."
Pedig nagyon egyszerű. Ha _mindent_ ismer, méghozzá végtelen pontossággal, ami mellé végtelen nagy számítási teljesítmény párosul, akkor pontosan lát előre minden eseményt, mert bármely eseménysort 0 idő alatt végig tud számolni.
"A hogyan születik a döntés kérdést viszont passzolnám."
Akkor megpróbálom én összeszedni.
A döntés születhet:
1: reflexből, előre programozva. Na, ez NEM a szabad akarat.
2: véletlenszerűen. Na, ez meg nem a SAJÁT akaratod.
3: érzelmek alapján. Ez lényegében az 1. pont.
4: tudattalanul. Ez is nagyjából az 1. pont.
5: tudatosan.
Ez pedig minden esetben visszavezethető az előző pontokra.
Jó kérdés, hogy hol van itt a szabad akarat?
Ezért mondom azt, hogy a "szabad akarat" gyengébb szempont, mint az "isten mindent tud". Mert ez egy határozott állítás, ami egyenesen következik a kereszténységből - míg a szabad akarat egy elmosódott, elkent valami.
"Pedig nagyon egyszerű. Ha _mindent_ ismer, méghozzá végtelen pontossággal, ami mellé végtelen nagy számítási teljesítmény párosul, akkor pontosan lát előre minden eseményt, mert bármely eseménysort 0 idő alatt végig tud számolni."
De ha jól értelmezem amit írtál, ez is csak a már létező dolgokkal kapcsolatban igaz. Amíg meg nem születik egy ember, róla mi alapján lehetne kiszámolni hogy majd valamikor az élete során elfordul Istentől? Mert, teszem azt, egy genetikai betegséggel születik, ami miatt egyszer majd elkezdi az Urat okolni.
Ha örökletes betegségről van szó, akkor is csak feltételezni lehet bizonyos valószínűséggel, hogy megjelenik-e a gyerekben is, de ha esetleg éppen maga a gyerkőc az első, akinek a DNS-ében olyan mutáció következett be, ami ehhez a betegséghez vezet, akkor mi a helyzet?
Véletlenszerű események bekövetkeztekor semmit nem ér bármekkora számítási teljesítmény. Jósolni lehet maximum meg esélyt latolgatni, de jövőbe látni nem.
"ha jól értelmezem amit írtál, ez is csak a már létező dolgokkal kapcsolatban igaz."
MIÉRT?
Isten MINDEN jelenséget ki tud számolni. Nekünk sem korlát a jövő - hát még neki!
"Amíg meg nem születik egy ember, róla mi alapján lehetne kiszámolni hogy majd valamikor az élete során elfordul Istentől?"
Az adottságaiból és a körülményeiből. Isten mindezt ismeri.
"Ha örökletes betegségről van szó, akkor is csak feltételezni lehet bizonyos valószínűséggel, hogy megjelenik-e a gyerekben is"
Kivéve, ha valaki pontosan tud számolni, és ismer minden körülményt.
"de ha esetleg éppen maga a gyerkőc az első, akinek a DNS-ében olyan mutáció következett be, ami ehhez a betegséghez vezet, akkor mi a helyzet?"
Ugyanez.
"Véletlenszerű események bekövetkeztekor semmit nem ér bármekkora számítási teljesítmény. Jósolni lehet maximum meg esélyt latolgatni, de jövőbe látni nem."
Na igen, ez jó kérdés: LÉTEZIK valódi véletlen?
Ha igen, akkor viszont az isten SEM láthat mindent előre!
Mivel azonban a keresztények szerint MINDENT előre lát - ezért valószínűleg ő uralja a véletlent is - mint ahogy minden mást is. A "mindenható" pont ezt jelenti.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!