Történelmet mélyen ismerőktől kérdem: 1914 előtt valóban csak olyan háborúk történtek, amelyek helyi jelenségnek tudhatóak be?
"Dzsingisz kán vagy Nagy Sándor háborúi is nagyobb területen folytak, több kontinens átívelésével."
Ez igaz. De egyrészt Dzsingisz kán nem kötött senkivel sem semmiféle szerződést, főleg nem kontinensen túliakkal. Másrészt egyidőben egyszerre csak többnyire egy kontinensen dúltak háborúk, nem több kontinensen. Napóleon és a többiek esetében ugyanez volt a helyzet.
Harmadrészt pedig az I VH előtti háborúkban nem vettek részt a más kontinensen lévő gyarmatok. Az I VH valóban leginkább csak Európa területére korlátozódott, de a gyarmatok révén más kontinensek is beleavatkoztak/belesodródtak a háborúba, és azok erőforrásait is felhasználták. Ilyen ezt megelőzően nem igazán volt.
Ez annyiféle szempont, ami megkülönbözteti a korábbi bármelyik háborútól az I VH-t, hogy szerintem joggal nevezhetjük világháborúnak.
# Gabriel Tailor
"Valójában az első világháború csupán egy Európa háború volt, amibe az USA is belepofátlankodott."
Ez nem igaz. Ezek az európai hatalmak az összes gyarmatukon is hadban álltak egymással, az 1VH Európán kívül Afrikát, Ázsiát és a Csendes-óceáni térséget is érintette.
#11-es, oké, igazad van, ezt nem is vitatom.
A Tanúk nem is ebbe kötöttek bele, csak hogy az ő jóslataiknak megfelelően 1914-től kezdődött minden komoly mértékű pusztítás.
Egyébként, kedves 10. válaszoló, az első világháború súlyosságát részletezve hogy kerül a kommentedbe a másodikat jellemző halálozási adat? Elég csúnya hazugság, ami már a tízparancsolattal se fér össze, ezek után milyen kereszténynek vallanád magad?
# Gabriel Tailor
Nem tudom az Őrtorony hogyan fogalmaz (őszintén szólva nem is érdekel) de a "komolyabb méretű mészárlás/pusztítás" nem azonos fogalom a világháborúval.
Lehet, hogy speciel a Ming-dinasztia bukásának több áldozata volt, mint az első világháborúnak, de attól az még egy lokális csetepaté volt, amit a szomszédban meg sem éreztek.
A kínaiak ilyen sokan vannak, hát Istenem. Még szerencse, hogy a világháborúkban nem létszámarányosan vettek részt, erre csak ezt tudom mondani :)
"A Tanúk nem is ebbe kötöttek bele, csak hogy az ő jóslataiknak ..."
A Tanúk NEM jósolnak! Ez a szöveg is jól jellemzi, mennyire kell komolyan venni az információidat.
"... 1914-től kezdődött minden komoly mértékű pusztítás."
Ez megint nem igaz, csak általánosítás! De sok történésszel összhangban - akiket idéznek, ők is elismerik, hogy a hadviselés mértékében, minőségében és kegyetlenségében is egy korszakváltás kezdődött 1914-ben.
Egyébként vajon honnan tudjuk a 800 éve történtekről nagyságrendileg is akár megmondani, hogy mekkora volt a halálos áldozatok száma, mikor a hozzánk igen közeli 2-ik vh-ról is igen eltérő becslések születtek?!
"Egyébként, kedves 10. válaszoló, az első világháború súlyosságát részletezve hogy kerül a kommentedbe a másodikat jellemző halálozási adat? Elég csúnya hazugság ..."
Miről is beszélsz? Mert hogy a Wikipédián olvasom ezt az első vh-ról:
"Teljes veszteség 65 millió"
Ez a "mozgósítottak száma". Akkor a Tanúk még inkább kevesebbet írtak, bocsi. Kár vagdalózni és hazugsággal vádolni másokat, míg meg nem győződünk a dolgokról.
A wikipédián, az első világháborúról?
Magyar wiki az I. vh-ról:
"Az összesen több mint 15 millió ember halálát okozó..."
Angol wiki az I. vh-ról:
"Over 9 million combatants and 7 million civilians died"
Angol wiki az I. vh áldozatairól:
"The total number of deaths includes about 11 million military personnel and about 7 million civilians"
[link] _casualties
Az egy dolog, hogy összekevered a két világháborút, de hogy még erősködsz is a hamis információ mellett...
A kérdés a helyi jelenség témakörére korlátozódott nem? Ezek alapján nem az I. világháború volt az első olyan amely globálisan zajlott. A második világháború pedig szintén hatalmas társadalmi stb. változásokkal járt. Ha lenne egy harmadik, az pedig megint csak még nagyobbal járna. Ehhez ihlet merítésnek (kikapcsolódásnak) ajánlom jómagam a Fallout szériát, különösen a 3-mat. A történelem már csak ilyen.
Egyébként a politikai, gazdasági hatások nem elhanyagolhatók a hétéves háborúnál sem. Például a párizsi szerződés megalapozta a Brit Birodalom tengeri hegemóniáját, ezzel pedig Franciaországot később az afrikai gyarmatosítás felé orientálta.
Természetesen ezzel nem szeretném a az Első világégés hatásait lekicsinyíteni. De a túlmisztifikálás sem nyerő. Ahogy bármilyen jóslat, meg ködös elképzelés ráhúzása sem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!