Jehova tanúi hogyan egyeztetek össze Jézus parancsát;"Ne járjatok házról házra. " Lk 10,7, azzal a ténnyel, hogy ők gyanütlan embereket zaklatnak a magánszférájukban?
Kedves Barátom!
Bátorkodom a figyelmedbe ajánlani ezeket a Biblia fordításokat, amelyek világosan és egyértelmüen fordítanak, igazolva a Tanúk házról,házra vagy ajtóról,ajtóra vagy a ház ház után végzett szolgálatukat.
<< Acts 5 >>
New Living Translation
42And every day, in the Temple and from house to house, they continued to teach and preach this message: “Jesus is the Messiah.”
HÁZRÓL,HÁZRA
––––––––––––––––––––––––––––––––
The Ortodox Jewis Bible
<< Acts 5 OJB >>
GEVUROT MEYRUACH HAKODESH 5
42 And every day in the Beis Hamikdash and from bais to bais they did not stop saying shiurim and drashot about Yehoshua as Rebbe, Melech HaMoshiach.
OTTHONRÓL, OTTHONRA
–––––––––––––––––––––––-
<< Acts 5 >>
Young's Literal Translation
42 every day also in the temple, and in every house, they were not ceasing teaching and proclaiming good news -- Jesus the Christ.
MINDEN HÁZBAN
––––––––––––––––––––––––––-
<< Acts 5 >>
Webster's Bible Translation
42 And daily in the temple, and in every house, they ceased not to teach and preach Jesus Christ.
MINDEN HÁZBAN
––––––––––––––––––––––––––––––-
<< Acts 5 >>
Tyndale New Testament
42 And daily in the temple, and in every house they ceased not, teaching and preaching Iesus Christ.
MINDEN HÁZBAN
––––––––––––––––––––––––––––––––
<< Acts 5 >>
New International Version
42Day after day, in the temple courts and from house to house, they never stopped teaching and proclaiming the good news that Jesus is the Christ.
HÁZRÓL,HÁZRA
––––––––––––––––––––––––––––––––-
<< Acts 5 >>
New American Standard Bible
42And every day, in the temple and from house to house, they kept right on teaching and preaching Jesus as the Christ.
HÁZRÓL,HÁZRA
–––––––––––––––––––––––––––––––––––
<< Acts 5 >>
King James Bible: Purple Letter Edition
42And daily in the temple, and in every house, they ceased not to teach and preach Jesus Christ.
MINDEN HÁZBAN
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––-
<< Acts 5 >>
International Standard Version
42Every day in the temple and from house to house they kept teaching and proclaiming that Jesus is the Messiah.
HÁZRÓL,HÁZRA
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
<< Acts 5 >>
GOD'S WORD Translation
42Every day in the temple courtyard and from house to house, they refused to stop teaching and telling the Good News that Jesus is the Messiah.
HÁZRÓL,HÁZRA
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-
<< Acts 5 >>
Douay-Rheims Bible
42 And every day they ceased not in the temple, and from house to house, to teach and preach Christ Jesus.
HÁZRÓL,HÁZRA
___________________________________________
<< Acts 5 >>
Bible in Basic English
42 And every day, in the Temple and privately, they went on teaching and preaching Jesus as the Christ.
MAGÁNTULAJDONBAN
–––––––––––––––––––––––––-
<< Actes 5 >>
Acts 5 French: Darby
42 et ils ne cessaient tous les jours d'enseigner et d'annoncer Jésus comme le Christ, dans le temple et de maison en maison.
HÁZRÓL.HÁZRA
–––––––––––––––––––––––––––––––
<< Actes 5 >>
Acts 5 French: Martin (1744)
42 Et ils ne cessaient tous les jours d'enseigner, et d'annoncer Jésus-Christ dans le Temple, et de maison en maison.
––––––––––––––––––––––––––––––––––
HÁZRÓL,HÁZRA
<< Hechos 5 >>
Acts 5 Spanish: La Nueva Biblia de los Hispanos (2005)
42 Y todos los días, en el templo y de casa en casa, no cesaban de enseñar y proclamar el evangelio (las buenas nuevas) de Jesús como el Cristo (el Mesías).
HÁZRÓL,HÁZRA
_________________________________________
<< Hechos 5 >>
Acts 5 Spanish: La Biblia de las Américas (1997)
42 Y todos los días, en el templo y de casa en casa, no cesaban de enseñar y predicar a Jesús como el Cristo.
HÁZRÓL,HÁZRA
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Hans Bruns német tudós így indokolja a Cselekedetek 5:42-ben „házról házra” visszaadott fordítását: „Az eredeti szöveg szerint úgy tűnik, mintha házról házra mentek volna.” Igen, a kat’ oi′kon-t, a szöveg eredeti kifejezését nem határozói értelemben használják („otthon”), hanem osztó értelemben, betű szerinti jelentésben „ház szerint”. (Többes számú alakja, a kat’ oi′kous azt jelenti, „házak szerint”, amely a Cselekedetek 20:20-ban található.) Más tudósok, mint például Heinz Schürmann igazolják ezeknek a kifejezéseknek az osztó értelemben történő fordítását. Horst Balz és Gerhard Schneider az Új Testamentum szövegmagyarázó szótárának a kiadói azt mondják, hogy ezt a kifejezést úgy is vissza lehet adni, hogy „ház ház után”. Számos angol kézikönyv is hasonlóan magyarázza ezt a verset.
" Egy ember személyes szabadsága addig terjed, míg azzal nem veszélyezteti a másik ember személyes szabadságát "
Az, amit ezek az emberek tesznek visszataszító, gusztustalan szimónia csupán, semmi más.
A Biblia sem más, mint egy eredettörténet, egy MESE.
Szép, régi, de MESE.
És azt, aki mesékből gyárt összeesküvéselméletet és ezzel riogatja, zaklatja a népet, nem börtönbe, elmegyógyintézetbe záratnám.
Azt hiszem, ezzel több millió magyar ért egyet.
Ha jehova akarok lenni, megkereslek titeket. Tényleg. Szóval fölösleges házalni.
( Egyébként egy olyan ember vagyok, aki nem istenben, hanem a tudományban hisz. Valamint, akinek a személkyét és a családját már évek óta szívatják a jehova- vallási fanatikusok.) Nevetséges istenkáromlás csupán. Pont.
Ha latra tennénk az Apcsel 5,42-t a "házról házra" kifejezéssel fordítókat és a többieket, az előbbiek még mindig elenyésző kisebbségben volnának. A Brunstól idézett mondat így szól: "Az eredeti szöveg szerint úgy tűnik, mintha házról házra mentek volna." Ez egyszerűen nem igaz: a görögben az áll, hogy sem a templomban, sem a házaknál nem szűntek meg Krisztusról tanítani és evangéliumot hirdetni. ("pasan te hmeran en tw ierw kai kat' oikon ouk epauonto didaskontes kai euaggelizomenoi ton xriston, ihsoun.") Szó sincs semmiféle "menésről", hát még házról házra. És hogy mi módon hirdették az igét a háznépnek, miután a családfőben már megfogant az érdeklődés, azt az Apcsel több más helyéről is tudjuk. Semelyik esetben nem az utcáról beszabadulva törtek rá az emberekre, hanem nyilvános helyen szólították meg őket, és csak az ő kívánságukra látogattak el otthonukba.
Apcs 16,14-15
"És egy Lidia nevű, Thiatira városbeli bíborárús asszony, ki féli vala az Istent, hallgata [reánk.] Ennek az Úr megnyitá szívét, hogy figyelmezzen azokra, amiket Pál mond vala. Mikor pedig megkeresztelkedék mind házanépével egybe, kére minket, mondván: Ha az Úr hívének ítéltetek engem, jertek az én házamhoz, és maradjatok [ott.] És unszola minket."
Ebben Jézusra visszamenő parancsot követtek:
Mt 10,11-14
"Amely városba vagy faluba pedig bementek, tudakozzátok meg, ki abban méltó; és ott maradjatok, amíg tovább mehettek. Ha pedig bementek a házba, köszöntsétek azt. És ha méltó a ház, szálljon a ti békességtek reá; ha pedig nem méltó, a ti békességtek rátok térjen vissza. És ha valaki nem fogad be titeket, és nem hallgatja a ti beszédeteket, mikor kimentek abból a házból, vagy városból, lábaitok porát is verjétek le."
Tehát nem úgy kopogtak rá az emberekre, mint a házról házra járó JT-i, főleg mivel Jézus tiltotta a házról házra járást.
Lk 10,7
"Ugyanazon házban maradjatok pedig, azt evén és iván, amit ők [adnak]: mert méltó a munkás az ő jutalmára. Ne járjatok házról-házra."
Hallottam persze azt a kifogást, hogy "ez csupán a vendéglátók váltogatását tiltotta." De mit szólnak ahhoz, ha én még szorosabban ragaszkodom az Íráshoz, és azt mondom: még ott sem szabad házról házra járni, ahol befogadnak - hát még mennyire tilos ott, ahol nem látnak szívesen?
Az Apcs 2,46-ban hasonló szövegezéssel ("kaq' hmeran te proskarterountes omoqumadon en tw ierw, klwntes te kat' oikon arton, metelambanon trofhs en agalliasei kai afelothti kardias") van szó arról, hogy házanként megtörték a kenyeret. Érdekes, ezt senki nem akarja úgy fordítani: "Házról házra megtörték a kenyeret." Tehát e helyeken Bruns hipotézise csődöt mond, holott itt is ugyanaz a görög szerkezet áll, mint az 5.42-ben.
"Igen, a katʼ oi′kon-t, a szöveg eredeti kifejezését nem határozói értelemben használják ("otthon"), hanem osztó értelemben, betű szerinti jelentésben "ház szerint"." - Ez sekély és hatásvadász "érvelés." Hiszen az "osztó értelem" sem jelent többet, hogy némelyek az egyik házban, mások meg a másikban. De nem azt, hogy valakik mind ebben, mind abban a házban, azaz házról házra járva térítettek.
"(Többes számú alakja, a katʼ oi′kous azt jelenti, "házak szerint", amely a Cselekedetek 20:20-ban található.)" - De jól tudjuk, hogy művelte Pál a háznál való tanítást.
Apcs 18,19-20
"Juta pedig Efézusba, és azokat ott hagyá; ő maga pedig bemenvén a zsinagógába, vetekedék a zsidókkal. Mikor pedig azok kérék, hogy több ideig maradjon náluk, nem álla reá"
Azaz nem önhatalmúlag tört rájuk otthonukban, hanem a zsinagógában térítette őket. Sőt második efézusi tartózkodásakor is ott kezdte az evangélium hirdetését:
Apcs 19,8
"Bemenvén pedig a zsinagógába, bátorsággal szól vala, három hónapon át vetekedvén és igyekezvén meggyőzni az Isten országára tartozó dolgokról. Mikor pedig némelyek megkeményíték magokat és nem hivének, gonoszul szólván az [Úrnak] útáról a sokaság előtt, azoktól eltávozván, elszakasztá a tanítványokat, mindennap egy bizonyos Tirannus oskolájában prédikálván."
Egy házi istentiszteletet így ír le Lukács:
Apcs 20,7
"A hétnek első napján pedig a tanítványok egybegyűlvén a kenyér megszegésére, Pál prédikál vala nékik, mivelhogy másnap el akara menni; és a tanítást megnyújtá éjfélig. Vala pedig elegendő szövétnek abban a felházban, ahol egybe valának gyülekezve."
Ez tehát ama házankénti kenyértörések egyike volt. Pál itt sem járt házról házra, hanem egy háznál maradt egész nap.
---
"Horst Balz és Gerhard Schneider az Új Testamentum szövegmagyarázó szótárának a kiadói azt mondják, hogy ezt a kifejezést úgy is vissza lehet adni, hogy "ház ház után"." - Varga Zsigmond J. pedig éppenséggel semmi ilyesmit nem ír, csak ezt: "kata túsz oikúsz: házanként, némely vagy minden egyes házba (házban)", illetve egyes számban: "kat' oikon: egy-egy házban vagy háznál." És egy helyet (Rm 16,5) éppen a "házi gyülekezet" kapcsán említ.
"Az Új Világ fordítás tehát újból kiállta a bírálók támadásait." - Hurráoptimizmus fedezet nélkül. Csak mert találtak pár obskúrus embert, aki tán egész más szándékkal, ellenőrizhetetlen szövegkörnyezetben ilyesmit mondott, immár felmentve érzik magukat a bizonyítás terhe alól.
"Ami ennél is fontosabb az az, hogy nyilvánvalóan szilárd bibliai alapja van a házról házra végzett szolgálatnak. (Vö. Máté 10:11–14; 24:14.)" - Az elsőt fent idéztem, és semmit nem szól a mindenkire rátörni kész lelkület mellett, sőt éppen ezzel kapcsolatban mondja, hogy "ne járjatok házról házra." A másik meg még nagyobb melléfogás, mert ott nem házról házra, hanem minden népnek való hirdetésről van szó.
A „Házról házra” érvelés alátámasztása a Jehova Tanúi tanításaiban jelentős szerepet játszik, mivel erre alapozzák az ajtóról ajtóra végzett prédikáló munkájuk bibliai alapjait. Azonban érdemes részletesen megvizsgálni, hogy valóban helytállóak-e ezek az állítások, és hogy a hivatkozott bibliai versek valóban igazolják-e ezt a módszert.
1. A „kat' oikon” kifejezés jelentése és fordítása:
A Cselekedetek 5:42 és 20:20 verseiben található „kat' oikon” kifejezés fordítása körüli viták középpontjában az áll, hogy ezt „házról házra” vagy „otthononként” (azaz egyes házakban) kell-e értelmezni. Az Új Világ fordítás ezt „házról házra” formában adja vissza, amit a Jehova Tanúi ajtóról ajtóra történő missziómunkájuk igazolására használnak.
Az érv megdöntése:
Disztributív jelentés kontra következetes házról házra haladás: A „kat' oikon” kifejezést disztributív értelemben használják, ami azt jelenti, hogy valamilyen tevékenység különböző helyeken zajlik. Azonban a disztributív értelmezés nem feltétlenül jelenti azt, hogy a tevékenység következetesen, egymás után történik minden egyes házban, ahogyan azt a Jehova Tanúi értelmezik. Például, amikor az Apostolok Cselekedetei 2:46-ban azt olvassuk, hogy a tanítványok „házanként” törtek kenyeret, ez nem azt jelenti, hogy minden egyes házban sorban megosztották az ételt, hanem hogy bizonyos házakban gyűltek össze. Ez alátámasztja azt az értelmezést, hogy „kat' oikon” nem következetes házról házra járást jelent, hanem bizonyos házakban való összejövetelt.
További bibliai példák és a szövegkörnyezet: A Cselekedetek könyvének további részeiben is találunk példákat arra, hogy a tanítványok nem következetesen házról házra haladtak, hanem inkább nyilvános helyeken, például zsinagógákban és piacokon prédikáltak. A Cselekedetek 19:9-10-ben például Pál apostol a Tyrannus iskolájában tanított nap mint nap, ami egy nyilvános hely volt, és nem házról házra történt. A Cselekedetek 20:20-ban, amikor Pál apostol „házról házra” tanításáról beszél, a szövegkörnyezet inkább arra utal, hogy ő már hívőkkel találkozott ezekben a házakban, hogy mélyebb tanítást nyújtson nekik, nem pedig hogy a még hitre nem tért emberek házait látogatta volna sorban.
2. A „házról házra” szolgálat bibliai alapja:
Jehova Tanúi gyakran hivatkoznak a Máté 10:11-14-re és a Lukács 10:1-7-re, hogy igazolják az ajtóról ajtóra történő prédikálást. Ezek a szövegek Jézus azon utasításait tartalmazzák, hogy a tanítványok „keressék meg, ki érdemes arra”, majd maradjanak annál a személynél, és ne menjenek egyik házból a másikba.
Az érv megdöntése:
Az utasítások valós jelentése: Ezek az utasítások valójában arra vonatkoznak, hogy a tanítványok találjanak egy befogadó házigazdát, akinél megszállhatnak, és ne vándoroljanak házról házra a saját kényelmük érdekében. Ez nem igazolja azt, hogy Jézus az ajtóról ajtóra történő prédikálást szorgalmazta volna. Valójában, Jézus arra utasította a tanítványait, hogy maradjanak egy helyen, miután megtalálták a befogadó személyt, és onnan végezzék a szolgálatukat.
Különbség a nyilvános prédikálás és a ház látogatása között: A Máté 10-ben és Lukács 10-ben Jézus nem arra buzdítja tanítványait, hogy minden házhoz kopogtassanak, hanem hogy találjanak egy befogadó házat, ahol megszállhatnak és onnan tevékenykedhetnek. A nyilvános prédikálást, amit Jézus és a tanítványai végeztek, sokkal inkább a nyílt tereken, piacokon és zsinagógákban zajlott, ahol nagyobb tömegekhez szólhattak.
3. A keresztény üzenet terjesztésének módja:
A Jehova Tanúi azon állítása, hogy kizárólag ők teljesítik Jézus parancsát a prédikálásra, több szempontból is megkérdőjelezhető.
Az érv megdöntése:
A keresztény világban végzett prédikálás sokszínűsége: Számos keresztény felekezet aktívan részt vesz a prédikálásban, különböző módszerekkel, beleértve a templomokban, közösségi rendezvényeken, médiában és nyilvános terekben végzett evangelizációt. Az olyan csoportok, mint a Mormoni Egyház, a Hetednapi Adventisták, vagy a Baptista egyházak is jelentős hangsúlyt fektetnek a missziómunkára, amely hasonló eredményeket hozott, mint a Jehova Tanúié, sőt, bizonyos szempontból hatékonyabb is lehet.
Az üzenet tartalma: A Biblia világosan kijelenti, hogy a „jó hír” Jézus Krisztusról szól (1Korinthus 15:1-3). A Jehova Tanúi azonban gyakran azzal a meggyőződéssel prédikálnak, hogy az ő „jó hírük” egyedülálló, mivel az ő üzenetük a földi paradicsomról és Jehova Királyságáról szól. Ez a fókusz azonban gyakran eltér a Jézus Krisztus személyéről és megváltásáról szóló központi keresztény üzenettől.
Összegzés:
Bár a Jehova Tanúi kitartóan végeznek ajtóról ajtóra történő prédikáló munkát, és ezt szorgalmasan teszik, az a kijelentés, hogy kizárólag ők teljesítik Jézus parancsát a prédikálásra, nem állja meg a helyét. A Biblia nem ír elő egy konkrét módszert a prédikálásra, és a keresztény világ számos felekezete különböző, de hatékony módon terjeszti a „jó hírt” Jézus Krisztusról és Isten Királyságáról. Az ajtóról ajtóra történő prédikálás nem az egyetlen, és nem is feltétlenül a legjobb módja annak, hogy az üzenetet terjesszük, különösen a modern társadalomban.
1. A „kat' oikon” kifejezés helyes értelmezése és fordítása
A Cselekedetek 5:42 és 20:20 verseiben található „kat' oikon” kifejezés fordítása alapvető jelentőségű a Jehova Tanúi tanításaiban. Az Új Világ fordítás „házról házra” formában adja vissza ezt a kifejezést, és ez szolgál alapul az ajtóról ajtóra történő prédikálásukhoz.
Kritikai megjegyzések:
Osztó értelem és következetes házról házra haladás: Az érvelés szerint a „kat' oikon” kifejezést osztó értelemben kell érteni, ami azt jelenti, hogy valamilyen tevékenység különböző helyeken zajlik. Azonban az osztó értelmezés nem jelent szükségszerűen következetes, egymást követő házról házra haladást. Az Apostolok Cselekedetei 2:46-ban például a „kat' oikon” kifejezést úgy fordítják, hogy „házanként”, ami arra utal, hogy a tanítványok különböző házakban gyűltek össze. Ez a szöveg világosan mutatja, hogy nem arról van szó, hogy minden egyes házat végiglátogattak volna, hanem hogy bizonyos házakban tartottak összejöveteleket.
Különböző bibliai fordítások: Bár az Új Világ fordítás „házról házra” kifejezést használ, számos más bibliafordítás (például az angol King James Version vagy az American Standard Version) a „házanként” vagy „otthononként” fordítást részesíti előnyben. Ezek a fordítások inkább arra utalnak, hogy a tanítás konkrét házakban történt, nem pedig egy ajtóról ajtóra történő missziómunka keretében.
2. A keresztény prédikálás bibliai kontextusa
Jehova Tanúi gyakran hivatkoznak a Máté 10:11-14 és a Lukács 10:1-7 verseire, hogy igazolják a házról házra történő prédikálást. Ezek a szövegek Jézus tanítványainak adott utasításait tartalmazzák, miszerint keressék meg az arra méltó házakat, és ott maradjanak, míg befejezik küldetésüket.
Kritikai megjegyzések:
Jézus utasításainak valódi jelentése: A Máté 10 és a Lukács 10 verseinek kontextusában Jézus arra utasította tanítványait, hogy találjanak egy befogadó házat, ahol megszállhatnak, és onnan végezzék szolgálatukat. Ez azonban nem jelenti azt, hogy Jézus arra ösztönözte volna tanítványait, hogy minden egyes házhoz kopogtassanak. Az utasítás inkább arra vonatkozik, hogy találjanak egy megfelelő helyet, és ott maradjanak, nem pedig hogy házról házra járjanak a prédikálás céljából.
Nyilvános prédikálás és ház látogatása közötti különbség: A bibliai beszámolók alapján Jézus és a tanítványai inkább nyilvános helyeken, mint például zsinagógákban, piacokon és a városkapuknál prédikáltak. A „házról házra” módszert tehát nem találjuk meg a korai keresztények gyakorlatában, hiszen a nyilvános prédikálás volt a fő módszerük.
3. A keresztény üzenet tartalma és terjesztésének módja
A Jehova Tanúi érvelése szerint ők az egyetlenek, akik helyesen értelmezik és hirdetik a Jézus által parancsolt jó hírt, mivel kizárólag ők prédikálnak „házról házra”. Ezt az érvelést azonban több szempontból is megkérdőjelezhetjük.
Kritikai megjegyzések:
A keresztény világ prédikálási gyakorlata: A világ számos keresztény felekezete aktívan részt vesz a prédikálásban, különböző módszerekkel, beleértve a templomokban, közösségi rendezvényeken, médiában és nyilvános terekben végzett evangelizációt. Például a Mormoni Egyház, a Hetednapi Adventisták és a Baptista egyházak mind aktívan terjesztik az evangéliumot, gyakran sokkal szélesebb körben és hatékonyabban, mint a Jehova Tanúi.
Az üzenet tartalmának eltérései: A Biblia világosan kijelenti, hogy a „jó hír” Jézus Krisztusról és az Ő megváltásáról szól (1Korinthus 15:1-3). Jehova Tanúi gyakran azzal a meggyőződéssel prédikálnak, hogy az ő „jó hírük” egyedülálló, mivel az ő üzenetük a földi paradicsomról és Jehova Királyságáról szól. Azonban a keresztény üzenet központi eleme Jézus Krisztus megváltása és az örök élet ígérete. Az, hogy Jehova Tanúi kevesebb figyelmet fordítanak Jézus személyére és több hangsúlyt helyeznek saját szervezetük tanításaira, eltávolítja őket a keresztény üzenet lényegétől.
Összefoglalás:
A Jehova Tanúi által alkalmazott „házról házra” prédikálás módszere, és annak bibliai igazolása több ponton is megkérdőjelezhető. A Biblia nem ír elő egy konkrét módszert a prédikálásra, és a keresztény világ különböző felekezetei sokféle módon terjesztik az evangéliumot Jézus Krisztusról és Isten Királyságáról. Az ajtóról ajtóra történő prédikálás nem az egyetlen, és nem is feltétlenül a legjobb módja annak, hogy az üzenetet terjesszük, különösen a mai társadalomban. Ezen kívül a bibliai szövegek, amelyeket Jehova Tanúi használnak ennek alátámasztására, nem támasztják alá egyértelműen ezt a gyakorlatot, és a keresztény prédikálás története is inkább a nyilvános helyeken való hirdetést helyezi előtérbe.
Mi a legjobb módja az evangéliumi üzenet átadásának? Jézus tudta,hogyan lehet a legtöbb embert elérni, ezért meg hagyta a tanítványainak, hogy menjenek el a városokba, falvakba, és keressék fel az embereket az otthonaikban (Máté 10:7, 11, 12). Jézus előre megmondta, hogy nem mindenki fogja meghallgatni a követőit (Máté 10:14; 24:37–39). Vajon ez elvegye a keresztények kedvét a prédikálástól? Hasonlítsuk ezt a következő helyzethez: Egy súlyos földrengés után a mentőcsapat tagjaként abbahagynád a keresést pusztán azért, mert egy idő után egyre kevesebb túlélőt találsz? Nem, addig keresnél, amíg van rá remény, hogy egy valakit is megmenthetsz. Jézus arra kérte a tanítványait, hogy amíg csak remény van rá, hogy valaki örömmel fogadja az Isten Királyságáról szóló jó hírt,folytassák a munkájukat (Márk 4:14-20;Máté 9:37,38;24:14; Lukács 10:1-16).
Luk 10:16“Aki rátok figyel, rám is figyel. Aki pedig titeket semmibe vesz, engem is semmibe vesz. Ezenfelül, aki engem semmibe vesz, azt is semmibe veszi, aki engem elküldött.” Ha nem figyelünk azokra akik hirdetik a jó hírt, akkor kire nem figyelünk végső soron?
Jehova Tanúi az Isten és az embertársaik iránti szeretetből prédikálnak házról házra, így nem hagynak ki senkit.
ApCsel 10:34..”Isten nem részrehajló, 35 hanem minden nemzetből elfogadja azokat ..” Tehát tudják, hogy az emberek élete azon múlik, hallanak-e az üzenetéről, és szívesen fogadják-e azt Lásd:Róma 10:17 “Az ember csak azután hisz, hogy hallotta a szót. A szót pedig akkor hallja, ha valaki beszél neki Krisztusról.”
2Tim 2:7”Mindig tartsd észben, amit mondok. Az Úr majd segít, hogy mindent megérts. 8 Emlékezz rá, hogy Jézus Krisztus feltámadt a halottak közül, és Dávid utódja volt a jó hír szerint, melyet hirdetek, 9 és amelyért szenvedek és börtönben vagyok, mint valami bűnöző. Csakhogy Isten szava nincsen megkötözve.”
Kinek a felelőssége hirdetni az evangéliumot? A 2001 Egyetemes Lexikon szerint “az evangélium hirdetése; az Úsz. szerint (Máté 28, 19-20) a Jézustól kapott parancs értelmében min- den ker. kötelessége, a laikusoké is.”
(2001 EGYETEMES LEXIKON 57,58 old.
“apostolok [gör., lat. »küldöttek<<], Jézus 12 tanít- ványa, akiket az Úsz. szerint ő maga küldött szét az evangélium hirdetésére.
apostolság, 1. az egyház vezetésére, igehirdetés- re és szentségek kiszolgáltatására feljogosító püs- pöki hatalom, melyet a katol. egyház az → apos- toloktól, ill. közvetlenül Jézustól származtat. - 2. az evangélium hirdetése; az Úsz. szerint (Máté 28, 19-20) a Jézustól kapott parancs értelmében min- den ker. kötelessége, a laikusoké is.”)
A Jehova Tanúi által hangoztatott nézet, miszerint a házról házra végzett prédikálás az evangélium hirdetésének legjobb és egyedül helyes módja, több szempontból is megkérdőjelezhető. Fontos megérteni, hogy bár Jézus valóban adott parancsot tanítványainak, hogy hirdessék az evangéliumot, a módszerek és a körülmények, amelyek között ez megvalósult, sokkal változatosabbak voltak, mint az ajtóról ajtóra járás.
1. Az Evangélium Hirdetése a Bibliában
A Bibliában található beszámolók alapján Jézus és tanítványai gyakran nyilvános helyeken, például zsinagógákban, piacokon, vagy a szabadban tartottak beszédeket, ahol nagy tömegeket érhettek el. Például Pál apostol sokszor beszélt zsinagógákban vagy közösségi helyszíneken (ApCsel 17:17, ApCsel 19:9), ahol az emberek természetes módon gyűltek össze. Ezek a módszerek gyakran sokkal hatékonyabbak voltak, mint a szisztematikus házról házra járás.
2. A Házról Házra Történő Prédikálás
A házról házra történő prédikálást gyakran a Máté 10:7-12 és az Apostolok cselekedetei 5:42 versekre alapozzák. Azonban fontos megjegyezni, hogy a Máté 10:7-12-ben Jézus a tanítványait nem arra utasította, hogy minden egyes házat látogassanak meg egy városban, hanem hogy keressék meg azokat az embereket, akik méltók az üzenetre. Jézus világosan utasította őket, hogy ha valaki nem fogadja be őket, menjenek tovább (Máté 10:14), ami arra utal, hogy az üzenet nem mechanikusan, hanem személyre szabottan terjedt.
3. Az Elsőszázadi Kereszténység és a Prédikálás
Az elsőszázadi keresztények számára az evangélium hirdetése közösségi élmény volt, amely többnyire az egyéni kapcsolatokon, közösségi gyülekezeteken és nyilvános prédikációkon keresztül valósult meg. A házakban való gyülekezés (ApCsel 2:46) inkább a hívők összegyűjtésére és tanítására szolgált, mintsem arra, hogy ajtóról ajtóra járva idegeneket keressenek fel.
4. A Modern Prédikálás Szélesebb Perspektívája
A modern kereszténységben az evangélium hirdetésének számos hatékony módszere létezik, beleértve a médián keresztüli hirdetést, közösségi eseményeket, és személyes beszélgetéseket. A házról házra történő prédikálás egy módszer lehet, de nem a leghatékonyabb vagy egyedül helyes módszer. Az evangélium hirdetésének célja az, hogy elérje az embereket ott, ahol vannak, és ez gyakran más formákban eredményesebb.
5. Bibliai Alternatívák
A Biblia számos példát ad arra, hogy a keresztények különböző módon hirdették az evangéliumot. Jézus példája és az apostolok tevékenysége azt mutatja, hogy a prédikálás nem a házról házra történő megközelítésre irányult. Ehelyett a nyilvános tanítás és a közösségi elérés voltak a legfőbb módszerek. Az evangélium hirdetése során a legfontosabb az, hogy a hívek hűségesen továbbadják Jézus tanításait, bármilyen módszert is alkalmaznak.
Összefoglalás
Bár a Jehova Tanúi elkötelezettsége az evangélium hirdetése iránt tiszteletre méltó, az az állítás, hogy a házról házra történő prédikálás az egyetlen bibliai módja az üzenet átadásának, nem teljesen állja meg a helyét. A Biblia alapján számos mód is létezik, amelyek hatékonyak, sőt, bizonyos körülmények között hatékonyabbak lehetnek az emberek elérésében.
Jehova Tanúi sokféle módszert alkalmaztak már. Tudják jól hogy a Biblia szerint számos hatékony módszer van az üzenet átadásának még olyan is van amiről a Biblia nem is irt. Pld: Internet. Lehet hogy nem olvastad azt a könyvüket melynek címe: “Jehova Tanúi Isten Királyságának hirdetői” ott számtalan módszerről irt amit ők alkalmaztak már. Te melyik módszert részesíted előnybe? Én az elmúlt 24 év alatt a házról házra végzet szolgálatban szereztem tapasztalatot. Ezzel a módszerrel olyanokkal is beszéltem akikkel lehet hogy soha nem is találkoztam volna. Hazudnék ha csak ezt az egyetlen módszert alkalmaztam volna. Ez az én tapasztalatom. Neked milyen tapasztalataid vannak?
Képzeljünk el egy fiatal férfit, aki nagyon szeret gitározni. Amikor csak tud, játszik a hangszerén. Végül felveszik egy kávézóba, hogy a hétvégéken zenéljen. De amit ezzel keres, az nem fedezi a kiadásait. Ezért egy élelmiszerboltban is elhelyezkedik, ahol hétfőtől péntekig pénztárosként dolgozik. Bár az ideje nagy részét a boltban tölti, a szíve a zenéért dobog. Ég a vágytól, hogy fejlessze a hangszeres tudását, és hogy egyszer teljes időben azt csinálhassa, amit szeret. És addig is minden alkalmat nagyon élvez,amikor gitározhat, még ha csak kevés ideje van is rá. Ehhez hasonlóan Jehova Tanúiként én is csak korlátozott időt tudok a jó hír hirdetésére fordítani, mégis ez az, amit igazán szeretek csinálni. Igyekszek fejlődni, hogy minél ügyesebben át tudjam a jó hírt adni az embereknek.
Ezékiel 33:32 “Olyan vagy te nekik, mint valami szerelmes dal, melyet szép hangon énekelnek, és ügyesen kísérik húros hangszeren. Hallani fogják szavaidat, de senki sem cselekszi azokat.”
Máté 10:5”Ezt a 12 tanítványt küldte ki Jézus, és a következő utasításokat adta nekik: „Ne menjetek a nemzetekhez, és egyetlen szamáriai városba se, 6 hanem inkább újra meg újra Izrael népének az elveszett juhaihoz menjetek. 7 Amint mentek, hirdessétek: »Közel van már az egek királysága.«”
Jézus azt mondta a tanítványainak hogy “hanem inkább újra meg újra Izrael népének az elveszett juhaihoz menjetek”de a halála után mindenkinek el kellet mondaniuk a jó hírt. Ebben az értelemben nem kellet házról házra járniuk akkor (Luk 10:5-7), hanem csak járjanak utána ki méltó az üzenetre. De ha mégsem hallgatták meg őket, kellet menni a következő házhoz nem tétlenkedhetek.
Máté 10:11”Amely városba vagy faluba csak bementek, járjatok utána, ki méltó ott az üzenetre, és maradjatok nála, míg tovább nem mentek. 12 Amikor beléptek a házba, üdvözöljétek a háznépet. 13 Ha szívesen fogadnak titeket, szálljon rájuk a béke, de ha nem fogadnak szívesen, térjen vissza rátok a béke. 14 Ha valahol nem fogadnak be titeket, és nem figyelnek a szavatokra, rázzátok le a port a lábatokról, amikor kimentek abból a házból vagy városból. 15 Higgyétek el, Szodomának és Gomorrának elviselhetőbb lesz az ítéletnap, mint annak a városnak. 16 Kiküldelek titeket, és olyanok lesztek, mint a juhok a farkasok között. Legyetek hát óvatosak, mint a kígyók, de ártatlanok, mint a galambok.”
Lukács 10:1”Ezek után az Úr kijelölt 70 másikat, és elküldte őket kettesével maga előtt minden városba és helyre, ahová ő maga is menni készült. 2 Majd így szólt hozzájuk: „Igen, az aratnivaló sok, de a munkás kevés. Kérve kérjétek hát az aratás urát, hogy küldjön ki munkásokat, hogy begyűjtsék a termést. 3 Menjetek! Elküldelek titeket, mint bárányokat a farkasok közé.”
Jézus ezt mondta Máté 15:24 „Isten nem mindenkihez küldött engem, csak Izrael népének elveszett juhaihoz.”
De a halála és feltámadása után már Isten mindenkihez küldte. Máté 28:18 Jézus odament hozzájuk, és így szólt: „Isten nekem adott minden hatalmat az égben és a földön. 19 Menjetek hát, és tegyetek tanítvánnyá minden nemzetből való embereket, kereszteljétek meg őket az Atyának, a Fiúnak és a szent szellemnek a nevében, 20 és tanítsátok meg őket arra, hogy megtartsák mindazt, amit parancsoltam nektek. Én pedig veletek leszek mindennap a világrendszer befejezéséig.”
Róma 10:9”Mert ha a száddal nyilvánosan hirdeted, hogy Jézus Úr, és a szívedben hiszel abban, hogy Isten feltámasztotta őt a halottak közül, meg leszel mentve. 10 Mert az tesz valakit igazságossá, ha bizonyítja, hogy a hite szívből jövő, ha pedig megvallja a hitét, megmenekül.”
Róma 10:14..”Hogyan fognak hinni abban, akiről nem hallottak? És hogyan fognak hallani, ha nincs, aki prédikáljon? 15 Hogyan fognak pedig prédikálni, ha nem küldik el őket? Mint ahogy meg van írva: „Milyen szép azoknak a lába, akik jó dolgok jó hírét hirdetik!”
Máté 24:14 “És a királyságról szóló jó hírt hirdetni fogják az egész lakott földön, hogy minden nemzet halljon róla, és akkor jön el a vég.”
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!