Matematikailag bebizonyították, hogy létezik Isten?
Kicsit konkretizálnám a kérdést, mert így fogsz kapni mindenféle választ, csak olyant nem, ami konkrétan a belinkelt írásokra reagál. :)
Szóval a kérdés az, hogy
1) Gödel valóban az Anzelm-Leibniz-féle ontológiai istenérvet ültette-e át a matematika nyelevére, illetve hogy
2) az így átültetett érvrendszer levezetése matematikailag helytálló-e?
Az én gimis szintű matektudásomat ez a kérdés túlságosan meghaladja, sem cáfolni, sem megerősíteni nem tudom Gödel elméletét.
Filozófiából viszont annyit azért tudok, hogy filozófiailag senki nem tudta eddig még cáfolni Aquinói Szent Tamás 13.században született istenérveit.
Egyébként meg a tudományok szempontjából szerintem teljesen indiferens, hogy van-e Isten vagy nincs, és hogy ezt sikerül-e vagy sikerülhet-e valaha is egyáltalán bizonyítani vagy cáfolni.
A hit szempontjából meg aztán még inkább indiferens, hogy mit is mondanak a tudományok Istenről. A tudomány fejlődik, a tudományos állítások folyamatosan változnak, nem egyszer pont az ellenkezőjükre váltanak. Isten pedig örök és változatlan :) Akár van, akár nincs ;-)
Nem vagyok egy nagy matekos, bár valaha szigorlatoztam belőle.
De ki kell ábrándítsalak: ha valami matematikailag bizonyított, attól az még nem biztos, hogy létezik is.
Vannak ugye negatív számok. Képzeld el, jön egy villamos a megállóba, ülnek rajta négyen, leszállnak hatan, de felszállnak újból ketten, s akkor lesz üres. Az életben van ilyen? Nincs.
Beszélhetünk 114 dimenzióról, vonhatunk gyököt negatív számból, bevezethetsz irracionális elemeket, de attól ezek még a valóságban nem biztos, hogy léteznek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!