Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Csak engem háborít fel?

Csak engem háborít fel?

Figyelt kérdés

Miért ünneplik a karácsonyt/húsvétot és egyéb vallási ünnepeket olyanok, akik nem hisznek Istenben? Ezek az ünnepek a mi tulajdonunkban állnak! Nem akarok zsugori lenni, de ők mit ünnepelnek? Oké, a karácsonyt szeretet ünnepének is nevezik, az adventi koszorú 4. gyertyájának jelentése miatt - de ők akkor a karácsony alatt szintén a szeretet ünnepét értik? Vagy azt, hogy "juppppppéé, ajándékozási nap!". Biztos jó. De várjunk, akkor mi van a húsvéttal? Jön a nyuszi? Ez az ünnep?


14/L

Cookkapitány


2010. dec. 8. 19:12
1 2 3 4
 1/34 anonim ***** válasza:
0%
Ezen még el se gondolkoztam.Én hiszek jézusba és istenbe.De jogos a kérdés csomó olyan embert ismerek aki nem hiszistenbe de mégis karácsonyozik.De szerintem csak azért csinálják mert mások is csinálják
2010. dec. 8. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/34 anonim ***** válasza:
87%

Szia!


Fordítsuk meg a kérdést? Miért ünneplik az Istenben hívők a karácsonyt? Hiszen köztudomású, hogy az egy pogány ünnep, amit a hatalmi egyház vezetett be a IV. században, és az is, hogy Jézus Krisztus ie. 5 őszén született, amikor a pásztorok kint éjszakáztak a mezőn.


A húsvét sem esik egybe Krisztus feltámadásával, elég csak megnézni a zsidó naptár és a keresztény naptár különbségét. Köztudomású, hogy a keresztény húsvét sokkal inkább egybeesik a tavaszi napéjegyenlőség idején tartott termékenységi ünnepekkel, amelynek eleme az újjászületés.


Ráadásul ezek egyikét sem tartották meg a korai keresztények, a Bibliában sem találunk rá semmi utalást, hogy meg kellene tartani. Jézus Krisztus soha nem mondta, hogy ünnepelni kellene a feltámadását, vagy születését, ő más ünnep megtartására szólított fel (lásd: Máté evangéliuma 24:20-21.)


Üdv. Péter

2010. dec. 8. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/34 anonim ***** válasza:
81%

Igen, a nyuszit ünneplik húsvétkor nem pedig Jézust. A keresztény ünnepek mind pogány ünnepre lettek régen rakva, hogy ezzel is sikerüljön eltörölni a pogány ünnepeket, és sikerüljön "átcsábítani" az embereknek. Ergo már régen voltak ünnepek akkor, ezek maradtak fel valamilyen fokon. Vagyis félig meddig. Vagy bármi ehez hasonló dolognak szerinted köze van a kereszténységhez?:) Vicces is lenne ha nyúlnak sok köze lenne Jézushoz....bár ki tudja :D


15/F

Bakekapitány (:'D)

2010. dec. 8. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/34 A kérdező kommentje:
19:21, kérlek ne OFFolj!
2010. dec. 8. 19:26
 5/34 anonim ***** válasza:
19%

Hehe, Péter is ráállt a jehovisták szövegére? Nem meglepő, hiszen az adventizmus és az Őrtorony-szekta egy tőről fakad.


Ez a pogány ünnep ez egy ócska, hülye duma.


Olvasd el:

[link]


Angolul: [link]


A pogányozás is bevett fundamentalista érvelés. Ha tudsz angolul, kérlek olvasd el:

* [link]

* [link]

A lényeg, hogy teológiát illetően semmiféle pogányság nincs, legföljebb bizonyos jelképekről van szó, ott is csak annyi, hogy azokat használták pogányok IS: ettől persze maga nem válik pogánnyá, hiszen tudtommal nem égette beléjük senki a kopirájtot.


Éppen nem pogány szokások ezek, mert e szerepükben mára teljesen kivesztek, és a világ nagy részén mindenféle vallásos jelleg nélkül, pusztán kulturális szokásokként tartják meg őket. Tudjuk, hogy Pál jószántából felszállt egy olyan hajóra, mely Kasztórnak és Polluxnak volt szentelve, vagy hogy keresztény ember viselte a Bibliában a Fortunatus vagy Mercurius nevet. De van még cifrább is: Pál a mithrászi kultuszból veszi hasonlatát, mikor az óember levetkőzéséről és az új ember felöltözéséről beszél. És ismét: egy olyan verssort idéz helyeslőleg (“őbenne élünk, mozgunk és vagyunk”), amely eredetileg Zeuszhoz szólt. Egy krétai költőt, Epimenidészt meg egyenesen prófétának nevez.


Tudjuk, hogy e nevek és motívumok a pogányságból származtak, és ha paganofóboknak ezzel kapcsolatban igaza volna, akkor a keresztényeknek úgy kellett volna elhajítaniuk őket, mint a tüzes vasat. Csakhogy ők is tudták, hogy a görög mitológiának volt egy olyan megjelenési formája, amely már nem járt vallásos tisztelettel, sem bálványimádással, viszont a nevek és szavak szintjén még a régihez kapcsolódott, minthogy a kultúra lassabban kopik ki az emberek életéből, mint a vallás. Ők ez utóbbi értelemben legalábbis felhasználták a pogányok műveltségét, és olykor éltek is azok szokásaival, szavajárásával. Így pl. nem átállották Jézust szótérnak (üdvözítőnek) mondani, holott ezt a római császárok és korábbi pogány fejedelmek díszítő titulusként használták. Ugyanígy a Küriosz, amit Jézusra alkalmaztak az első, legtömörebb keresztény hitvallási formulákban, a császár méltóságneve volt. De Pál beszélt győzelmi koszorúról, ami a pogány vallási elemekkel átszőtt olimpiai játékok kelléke volt, vagy a győztes pálmájáról, ami szintén pogány felhangokkal jelképezte az örökkévalóságot.


Aki “paganofób” az menjen el a 700-as klubba. Erre azt szoktam mondani. A “paganofóbia” és a “paganofília” beteges dolog. A cél az arany középút: az inkulturáció NEM szinkretizmus.


Jézus születésének dátumát senki sem tudja. A „legyőzhetetlen Nap”-nak az ünnepét keresztény tartalommal („pogányok világossága") töltötték meg. Az ünnep a kora középkorra teljesen elvesztette kezdeti pogány gyökereit, a 17-18. századtól kezdve viszont a keresztény tartalom is kezdett elkopni. Ma már igazi polgári ünnepnek, sokba kerülő, rohangálással járó társadalmi programnak tűnik. Mégis, hagyományosan a szeretet ünnepe. Ha számunkra valóban fontos, hogy felebarátaink a nagy ünnepi rohangálásban valami másra, tudniillik Isten ajándékára figyeljenek fel (Jn 3:16), akkor szeretettel megmondhatjuk nekik, hogy mi ilyenkor Isten szeretetének örülünk, s ezért ajándékozzuk meg egymást - és őket. Nem arról van szó, hogy ilyenkor meg kell próbálni „jól viselkedni”, hanem arról, hogy Urunk szeretetét átélve egymásnak és másoknak is van mit adnunk. A hétköznapokba belefáradt, és az ünnepet (pontosabban annak az ateisták által megélt gyakorlatát) joggal kollektív képmutatásnak érző emberek számára az a jó hír, hogy Isten emberré lett, hogy „járt a cipőnkben”, nem az, hogy a karácsony pogányság.

2010. dec. 8. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/34 A kérdező kommentje:

Bakekapitány jót nevettem a neveden :D

amúgy visszatérve mit lehet a nyuszin ünnepelni? egyetértek vele, hisz én is örülök, ha hoz valami csokikát*(:D) de ez mellékes és gyerekeknek szól. nos...nem is tudom hogy fejezzem ki magam...de ugye értitek a főkérdésemből, mire gondolok?

2010. dec. 8. 19:31
 7/34 anonim ***** válasza:
67%
Szerintem 14 évesen te is gyerek vagy. Már ne is haragudj.
2010. dec. 8. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/34 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező, pusztán azon egyszerű oknál fogva, hogy ezeken az ünnepeken nem csak keresztény ünnepek vannak. Ha tanultál történelmet, akkor azt is kellett tanulni, hogy amikor kezdetben (sok évszázaddal ezelőtt) meghatározták a keresztény ünnepek időpontjait (Jézus nem is decemberben született valójában...), akkor pogány ünnepek időpontjaira helyezték ezeket, hogy könnyebb legyen a térítő munka.

Viszont mások is ünnepelnek más dolgokat ezeken az ünnepeken vagy ezekhez közel, nekik miért ne lehetne ünnep? Kicsit tájékozódj, nézz utána történelmi témájú könyvekben. Nagyon érdekes egyébként. Nem csak a kereszténységnek vannak ünnepeik. :-)

Én keresztényként nem sajátítom ki, aki ünnepelni akar, az hadd ünnepeljen!

2010. dec. 8. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/34 A kérdező kommentje:
Előző, én nem értem, hogy ebben köztünk mi a különbség. Érdekel a kérdés és komolyan veszem a hitet. Nehéz elfogadni manapság, hogy vannak tinédzserek, akiket ez foglalkoztat?
2010. dec. 8. 19:49
 10/34 anonim ***** válasza:
100%

Kikérem magamnak hogy a saját tulajdonodnak tekintessz egy ünnepet! Semmi közöd hozzá, hogy családi berkekben ki, mit ünnepel!


És igen, a nyuszit ünneplik, karácsonykor meg a szeretetet. A karácsonyt, és a húsvétot, mivel államilag munkaszüneti nappá nyilvánították, és mivel Magyarországon szabad vallásgyakorlás van, azért nem vallási, hanem állami ünnepnek is nevezhetjük. Ergo: háborodj fel nyugodtan. Biztos sokkal jobban ünnepelnéd a szeretet ünnepét, ha a nem-keresztényeknek betiltanák a karácsonyt.


A helyedben, ha a kereszténységet tényleg igazán jólelkűen gondolnám, örülnék, hogy azok, akik nem keresztények is ünneplik a keresztények ünnepét. Hiszen akkor már egy lépéssel közelebb van ahhoz, hogy ők is kereszténynek tartsák magukat.


19/L

2010. dec. 8. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!