Köbszámok számjegyeinek összegei lehtséges, hogy minden esetben csak 1, vagy 8, vagy 9?


Észrevettem azt hogy bármely köbszámnak ha összeadom a számjegyeinek az összegét, (majd ezen szám számjegyeinek összegét is) akkor az vagy 1-et vagy 8-at vagy 9-et ad. Erre keresek bizonyítást van e valakinek ötlete vagy liknje?


példa: 5^3=125 1+2+5=7 , illetve 15^3=3375 3+3+7+5=18 ----> 1+8=9


2012. jan. 3. 18:34
1 2
 11/13 BKRS ***** válasza:
100%

Azt mar lattuk, hogy 3k kobere 9-et kapunk.

Ez az osszegzes a szorzasra invarians.

jeloljuk az osszegzes eredmenyet f fuggvennyel

f(ab)=f(a)f(b)

f(a^3) = f(f(a)^3)

f(3k±1)^3=f(f(3k±1)(f(3k±1)f(3k±1))

Vagyis a lehetseges eredmeny az

f(f(k)^3) lehet ahol k=1,...,9

Ez csak veges sok szam amire mar konnyu ellenorizni a dolgot, es tenyleg igaz is.

2012. jan. 3. 19:26
 12/13 BKRS ***** válasza:
100%

A masik uton elindulva, ha azt akarjuk latni, hogy "hogy 9-cel osztva ±1 maradekot ado szamra a szamjegyek rekurziv osszegezese 1-et vagy 8-at ad, az elegendo lenne bizonyitasnak ezen a ponton."

Az abbol adodik szerintem, hogy

(az elozo jelolessel)

f(3k) = 0(mod 9)

f(3k±1) = ((3k±1)(mod 9) *(3k±1)) (mod 9)


ami valojban ugyanaz mint az elozo hzzaszolasbeli meggondolas.

Szoval igy is ugy is ugyanaz a bizonyitas.

2012. jan. 3. 19:30
 13/13 anonim ***** válasza:
0 a köbön kimaradt. Az 0. :)
2012. jan. 4. 14:29
1 2