Hány olyan tizes számrendszerbeli háromjegyû természetes szám van, amely 34-szer akkora, mint a számjegyeinek összege?

2011. dec. 12. 20:56
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

a, b, c egészekre: 100a + 10b + c = 34a + 34b + 34c

66a - 24b - 33c = 0

22a - 8b - 11c = 0

11(2a-c) = 8b

A baloldal osztható 11-gyel, ezért a jobboldalnak is oszthatónak kell lennie. Mivel b<10, ezért ez csak akkor lehetséges, ha b=0. Ekkor viszont 2a=c.

Az a értéke 1, 2, 3, 4 lehet, mert ekkor c még egyjegyű marad. Tehát 4 ilyen szám van.

2011. dec. 12. 21:12
 2/2 A kérdező kommentje:
nagyon szépen köszönöm:D.
2011. dec. 13. 08:11