Egy 14 fős osztályban kisorsolnak 5 egyforma tollat, de egy fő akár többet is kaphat. (Ismétléses kombináció.) Mekkora a valószínűsége, hogy az összes tollat 1 diák kapja?
"ha például a tombolán 8568 szelvény lenne, amikre a létező összes lehetőség fel lenne írva (például ABC-sorrendben, AAAAA-tól OOOOO-ig (angol ABC szerint)), ebben az esetben mindegyik csoportnak valóban 1/8568 az esélye megkapni a tollakat."
8568 cédulára csak (nem szigorúan) növekvő sorrendben lehet felírni a tanulók betüjelét. Ezért ez egy más sorsolás lenne, más valószínűségekkel mint 5 tanuló ismétléses kiválasztása. Ha ezt elfogadjuk megoldásnak, akkor akár azt is elfogadhatnánk, hogy úgy húzunk, hogy minden cédulára egy tanuló neve van felírva 5-ször. És akkor a valószínűség 1.
Már miért ne kapnánk?
Nem muszáj egyesével sorsolni a személyeket (de ha egyesével sorsolunk, akkor úgy kell számolni, ahogy leírtad, vagyis ismétléses variácipként). Sőt, ha mondjuk nem 5 toll lenne, hanem 6, akkor úgy is lehetne sorsolni, hogy minden cetlire 2 nevet írnak (bizonyos cetlikre ugyanazokat a neveket), és 3-szor húznak a kalapból (visszatevéssel vagy anélkül), és akkor is más lesz annak a valószínűsége, hogy egy ember kapja az összes tollat, mintha egyesével sorsolnának.
Nem szeretem a papagájt játszani, de ez ugyanaz az eset, mint amikor két kockával dobsz vs. dominókat húzol egy kupacból. Ott sem ugyanakkora a valószínűség arra, hogy a 2-3 számpárost kapod meg.
Kezdem feladni. Ugyanazt ismételgetjük.
Azt javaslom, kérdezzük meg Pelenkás kollégát, hogy Neki mi a véleménye. Ha olvassa ezt a thread-et.
Egyinkünk sem téved, ezért az utolsó kijelentésed téves. Ahogy akkor is leírtam, a feladat értelmezésétől függően jó az én megoldásom (ami a levezetésben látható megoldás is, abban megengedtük, hogy a professzor 1-nél többször tévedhetett), és jó a tiéd is (amikor feltételes valószínűséggel számolsz úgy, hogy PONTOSAN 1-szer tévedjen, és azt is 15.-re). Itt is ugyanaz a helyzet; ha egyénenként megy a sorsolás, akkor ismétléses variációval számolunk, ha csoportosan sorsolnának, akkor az ismétléses kombinációra lenne szükség az összes eset meghatározásához.
És még mindig nem tudom, hogy ezt mennyire sikerül megértened.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!