Krwkco kérdése:

Egy 14 fős osztályban kisorsolnak 5 egyforma tollat, de egy fő akár többet is kaphat. (Ismétléses kombináció.) Mekkora a valószínűsége, hogy az összes tollat 1 diák kapja?


2021. okt. 4. 21:11
1 2 3 4 5
 1/43 anonim ***** válasza:
100%
Te a kombinatorikában otthon szoktál lenni, ez hogy-hogy nem megy?
2021. okt. 4. 21:34
 2/43 A kérdező kommentje:

Megy.

Csak kiváncsi vagyok, hogy ki mit gondol.

2021. okt. 4. 21:45
 3/43 Pelenkásfiú ***** válasza:
100%

Jelöljünk ki egy embert.

1/14 az esélye, hogy ő kapja az első tollat.

(1/14)^5 az esélye, hogy mindet ő kapja.

Mivel ez mind a 14 emberrel megtörténhet, így még ezt megszorozzuk 14-gyel.

Szerintem...

2021. okt. 4. 21:47
 4/43 anonim ***** válasza:

Annak a valószínűsége, hogy egy tanuló kap egy tollat 1-a-14-hez: (1/14)*100 = 7,14%


Hogy egy tanuló 2 tollat kap: ( (1/14)*(1/14) ) * 100 = 0,51%


3 tollat: 0,036%


4 tollat: 0,0026%


5 tollat: 0,00018%


Szóval nem nagy a valószínűsége.


Napersze, akkor még mindig ott van az MF.

- Mi az az MF?

- Hááát a Mázli Faktor!


:-)

2021. okt. 4. 21:55
 5/43 A kérdező kommentje:

Az összes esetek száma (n-k-1)!/(k!(n-1)!)=(18)!/(5!(13)!) mert a tollak teljesen egyformák és egy diák több tollat is kaphat.

A kedvező esetek száma 14.

Akkor nem 14/((18)!/(5!(13)!)) ?

2021. okt. 4. 21:57
 6/43 anonim ***** válasza:
49%
De igen, jó a megoldásod.
2021. okt. 4. 22:03
 7/43 Pelenkásfiú ***** válasza:
100%

Az nem jó.

Itt egy másik megoldás, ami egyezik az előző eredményemmel:

14/(14^5)

Összesen hányféleképpen választhatunk ki öt diákot? hát először 14ből választhatunk, másodjára is, stb..

A kedvező eset ha mind az ötször ugyanazt választottuk. Ebből 14féle lehet.

2021. okt. 4. 22:04
 8/43 anonim ***** válasza:
De a tollak egyformák, azért van a kérdezőnek igaza.
2021. okt. 4. 22:08
 9/43 Pelenkásfiú ***** válasza:
100%

Szerintem itt tök mindegy, hogy egyformák-e a tollak, hiszen úgy is 1 embernél kötnek ki.

Amit legutóbb írtam, ott egy embert sorsolsz ki, aztán hozzávágsz egy tollat.. akármelyiket.. nem számít

2021. okt. 4. 22:13
 10/43 Pelenkásfiú ***** válasza:
Uh, késő van.. holnap újra átgondolom :D
2021. okt. 4. 22:14
1 2 3 4 5