Egy 14 fős osztályban kisorsolnak 5 egyforma tollat, de egy fő akár többet is kaphat. (Ismétléses kombináció.) Mekkora a valószínűsége, hogy az összes tollat 1 diák kapja?
Ha úgy számolunk, hogy számít a sorsolás sorrendje, akkor
Kedvező eset: 14*1*1*1*1=14
Összes eset: 14*14*14*14*14 = 14^5
Valószínűség: 14/14^5 = 1/14^4 = 1/38416
Ha nem számít a sorrend, akkor
Kedvező eset: 14
Összes eset: (14-1+5 alatt az 5) = 8568
Valószínűség: 14/8568 = 1/612
Ezek jöttek ki mindenkinek. Szóval nem mindegy, hogy számít-e a sorrend. És nem véletlenül; például az A ember, ha számít a sorrend, akkkor csak egyféle betűsorral kaphatja meg az 5 tollat: AAAAA, míg ha az ABCDE embereket nézzük, akkor ől 5!=120-féleképpen kaphatják meg, viszont ha ezek sorrendje nem számít, akkor 1-1-nek lennének számolva, ami "felértékeli" az AAAAA valószínűségét. Tehát a sorrendiséggel kell számolni. Általában is igaz -és ezt már hangoztattam máskor is-, hogy ha a sorrendiséggel számolunk a valószínűségszámításnál, akkor biztosan nem érhet minket probléma (már ami az eredményt illeti).
Abban az esetben nem kellene a sorrendiséggel számolni, ha például a tombolán 8568 szelvény lenne, amikre a létező összes lehetőség fel lenne írva (például ABC-sorrendben, AAAAA-tól OOOOO-ig (angol ABC szerint)), ebben az esetben mindegyik csoportnak valóban 1/8568 az esélye megkapni a tollakat.
"Oké, nyertél! :D"
Ahogy vesszük. A Te megoldásod a jó. Az én 5-ös megoldásomat csak problémafelvetésként, vitagenerálóként írtam fel, nem gondolom, hogy az lenne a helyes.
Mert itt elválik a kombinatorika "kedvező eset/összes eset" módszere a valószínűségszámítástól.
A valószínűség a való világ része, ahol bármennyire egy formák a tollak, úgy viselkednek, mintha különbözőek lennének. 14 emberből kiválasztani 1-et -egy véletlent jól megközelítő eljárással- 1/14 valószínűségű. Ez tapasztalati tény. Amikor másodszor választunk, akkor is annyi. A kalapba tett cédulák nem fogják tudni, hogy majd egy tollat ajándékozunk és már adtunk egy ugyanolyat.
A kombinatorikának iskolai szinten két haszna van:
- lehet vele a tanulókat nyaggatni és
- ki lehet számolni bizonyos összettett események valószínűségét.
De az ismétléses kombinációnak csak az előbbi. Legalábbis én nem tudok mást. :-)
Áááááh, felfogtam, hogy mi a trükk/átverés.
8568 kombináció létezik, ahogy írtad, viszont nem mondhatjuk, hogy ebből 14 a kedvező eset és csak el kell osztani, mert a 8568-ban az egyes esetek különböző valószínűséggel következnek be.
Pl. sokkal kisebb a valószínűsége, hogy A-nál lesz 5 toll, mint hogy A-nál lesz 3 és B-nél 2.
Scripttel ellenőrizve 100 millió húzásból 2641-szer került egy valakihez az összes toll, ami 0.0000264100.
Ez elég jól közelíti az 1/38416-ot, ami kb. 0.0000260308.
"a 8568-ban az egyes esetek különböző valószínűséggel következnek be."
Így van. Hiába egyforma látszólag minden olyan eset, amikor "A" 4 tollat kap "B" meg 1-et, ez 5 egyenlő valószínűségű elemi esemény. Míg ha "A" 5 tollat kap, az csak 1.
Mert a valóságban azok az egyenlő valószínűségű elemi esetek, amikor az öt kiválasztás sorrendjét megkülönböztetjük. Mert így működik a világ.
Még egy kicsit rabolom az időtöket. Mit értek az alatt, hogy "így működik a világ"?
Dobjunk két megkülönbözhetetlen kockát pohárból, összerázva. A
lehetséges eredmények 11, 12, 13, 14, 15, 16, 21, 22, ..., 55, 56, 66. Összesen 21 eset (6 egyforma és 15 különböző számjeggyel). Nem mondtuk, hogy van pl. 65-ös eset is. Mert nincs. Két kockát látunk, az egyiken 5-ös van, a másikon 6-os. Mondjuk azt, hogy az egyik esetben az első kockán 5-ös van, a másik esetben 6-os? De nincs első kockánk. Melyik lenne az, amelyik elsőként leesett? De az sorsolásonként változik. Szerintem nincs olyan okoskodás (vagy nagyon ingatag), amivel ezt vissza lehet vezetni egyenlő valószínűségű elemi eseményekre. Ami biztos, az a kisérleti eredmény. Az ember évezredek óta végzi ezt a kisérletet és tudjuk, érezzük a kimenetelt.
Vagy mondok mást. Adott egy proton s és p pályákkal. Ha befog egy elektront, akkor a kibocsátott elektromágneses sugárzásból tudni lehet, hogy rögtön az s pályára lépett be az elektron vagy a p-re és onnan az s-re. Tegyük fel, hogy x-szer nagyobb a valószínűsége, hogy az s-re, mint a p-re. Engedjünk rá két elektront aminek a sebessége és a pozíciója a Heisenberg határozatlansági határon belül van, vagyis elvileg megkülönböztethetetlenek. Mi lesz az eredő valószínűség? (Most tekintsünk el attól, hogy ez mennyire primitív kvantummechanikai szemlélet.)
Úgy viselkednek, majd mint a megkülönböztethető dobókockák, amiről csak mi nem tudjuk eldönteni, hogy melyik-melyik? Vagy nem? Én nem tudom. Ez egy olyan eset, ami attól függ hogy "hogyan működik a világ".
"11, 12, 13, 14, 15, 16, 21, 22, ..., 55, 56, 66"
Bocs, 21 nincs. Erre akartam kilyukadni
A dobókockásnál mindig fel lehet állítani egy sorrendet. Az, hogy melyik kocka ér le előbb a földre, az meghatározza a sorrendjüket, nincs is azzal probléma, a probléma inkább abból fakadhat, hogy ha „egyszerre„ érnek földet, akkor nem tudjuk őket megkülönböztetni.
Most két, hasonló gondolatmenetet adok a megkülönböztethetőséghez;
1) a dobókockákat úgy gyártjuk le, hogy szétszedhetőek legyenek, belsejükbe tegyünk pontosan illeszkedő kék és zöld golyókat. Kívülről nem tudjuk őket megkülönböztetni, de ha szétszedjük a dobókockákat, akkor a bennük lévő golyókkal már igen. Változik-e ekkor a valószínűség? Nyilván nem.
2) A két eldobott dobókocka közé véletlenszerűen tegyünk egy lécet, melynek hosszirányban egyik oldala zöldre, másik sárgára van festve. Ezzel fel tudunk egy zöld-sárga sorrendet állítani a dobókockák között. Természetesen a valószínűség itt sem fog változni.
A lényeg, hogy bármilyen (diszkrét) esemény van, mindig felállítható egy sorrendiség (a kvantummechanikához nem értek).
Viszont arra a részére nem reagáltál a válaszomnak, hogy mi van akkor, hogyha nem egyesével sorsolják a tollakat, hanem előre megírt névsorok kihúzásával. Mert meglátásom szerint akkor már kell az általad felvetett ismétléses kombináció. Na persze nem a legéletszerübb példa, de mint lehetőség, ez is előfordulhat.
A dobókockás példa párja ebben a felállásban a dominós példa, ahol a létező összes párosítás csak EGYFÉLEKÉPPEN van benne a készletben. Tehát például nincs olyan hogy 2-3 és 3-2, mert ezek ugyanazok a kövek. Itt már valóban az lenne, hogy a sorrendiséggel nem kell számolni, így 1-6 számok vannak a dominókon, akkor 6+5+4+3+2+1=21-féle dominó van a készletben, így 1/21 a valószínűsége például annak, hogy találomra kihúzzuk a 2-3-as dominót, viszont ugyanennek a dobókockák esetén 2/36=1/18 a valószínűsége.
A lényeg, amit már az előbb is leírtam; ha rögzített események vannak, nem pedig egyesével kreáljuk azokat, akkor az ismétléses kombináció adja meg a kedvező esetek számát.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!